Ndihmë të përgjithshme! - 5 - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ndihmë të përgjithshme!

· 793 · 58895

Ndihmë të përgjithshme!

· 793 · 58895

 • Postime: 8132
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #100 ne: 09-08-2005, 19:19:44
  Pershendetje te gjitheve......
  Nese mund te me ndihmoni.....me duhet C++...versionin me te ri nese mundeni...
  Do tjua di per nder!!! :) ;)
  Tung boy
  Te duhet C++ compiler?
  Une kam Visual C++ Basic 6.0 me te cilin kam punuar ne shkolle.
  Me sa di une i funsit eshte Net Studio 2003( i fundit ne shkolla flas).

  • Postime: 11
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #101 ne: 10-08-2005, 17:23:40
  sapo instaluam nje network me ane te router ne shpi
  problemi qe kemi eshte se thote qe

  This network is setup for open acces, and the information send is visible to others.


  Duke qene se rooter eshte ne dhomen tjeter, dhe et up u be nga dikush tjeter
  duhet te ndryshojme properties apo cfare
  ne te njejten kohe ky network i kam bere firewall

  flm

  • Postime: 3259
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #102 ne: 10-08-2005, 17:29:27
  llastica000...Cfar networku eshte? Apo eshte wlan router.

  A mundesh pak a shume te shpjegosh ca Networku eshte? Se ndoshta mund te te ndihmoje. :)

  Te pershendes.
  Gjumashi.

  • Postime: 11
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #103 ne: 11-08-2005, 05:05:49
  eshte home network, sepse jetojme ne nje flat share dhe
  modemi u instalua ne nje nga dhomat prane
  per kete arsye bleme nje router 54 mbps,2.4gh wireless
  une praktikisht kam krijuar nje firewall te windows qe bllokon all outside sources with no exception.
  Nuk e dija nese kjo eshte e mjaftueshme apo duhet qe te download ndonje me te forte
  kjo faqja eshte tipi i router qe kemi

    http://www.belkin.com/support/download/download.asp?category=9&lang=1&mode=

  tipi i router eshte
   F5D7230-4  

  nga afer fundit e gjen

  gjumash shume flm je si shpirt


  • Postime: 3259
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #104 ne: 11-08-2005, 06:23:18
  llastica000 ...Paske pas fat qe u gjenda ketu se dhe pak do nisem me pushime.

  Ok ja ta sqaroje une ty!


  Se pari shkon tek adresa qe e kan dhen ato http://192.168.0.1/ (Kjo adres vlen per te gjithe) pastaj shkon tek fotoja

  (nese te del keshtu)


  E shef aty ku shkruan MAC ADRESS, e di ca duhet te besh ti, aty duhet te japish MAC ADRRESEN, e vjeter qe e ka pas!

  Ate e gjen tek ato dy PC e vegjel qe dalin aty ku tregon oren dhe tregon qe ke internet!

  Aty shkon siper asaj dhe del kjo si ne foto  dhe Pastaj Netzwerkunterstützung
  Dhe del kjo prap


  Shko

  Tek Deitails dhe aty e ke Shkruan Physikalische IP adresse  E shef ate dhe shkruaje ate, pastaj futu tek Rotori jepja ate Adres, dhe shktyp OK, dhe pastaj si te mbaroje procedura beje restart PC dhe duhet te funksionoj, kurse per W.Lan duhet ta ndezish WAP ta besh Aktiv dhe ti japish nje Pass qe eshte me 10 Shifra Heckdecimal, qe d.m.th shkonjat do jen prej ne A-F ose numrat prej ne 0-9!

  Te pershendes dhe ishalla mbaron pune!

  Pushime te mbara!


  P.S--Kerkoje ndjes qe e kam shkruajtur gjermanishte.  :-[ Por gjithe procedura nje lloje eshte. :)

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #105 ne: 11-08-2005, 10:53:14
  Me thote dot njeri se si mund te kap imazhe nga nje video dhe t'i ruaj si fotografi, psh tip .wmv te kap nje pjese qe me intereson dhe ta bej ate .jpg?

  • Postime: 2356
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #106 ne: 11-08-2005, 11:44:40
  Shume leht pere ata qe e kan xp  dhe hapet
  Windo Movie Maker...
  Ne anen e majt e shef Capturen dhe më poshtë  shtypni importe Video ose foto...menyja hapet automatikisht pastaj shtyp cilen video don ta perpunojsh...
  Mandej pret pak dhe kur video gjindet ne fushen e W movie maker ate e transporton me rrshqitje ose automatike e dergon tek katroret  e skenarios(si  ne diapo) dhe keshtu e shtyp lektyr vedeon.
  Ne te djathe tek vizori ke kputjen e shiritit ose foto(aty shifet aparati fotografik dhe sa here qe deshiron te marresh nje foto nga nje sken shtypni mbi foto aparat.
  kete mund ta beni po patet kohe edhe me lexim te ngadalsuar ku kalon video imazh pas imazhi dhe mund te nxjarrni sa te duash foto....
  Mirepo nese doni ti nxjerrni nga nje film DVD ju duhet te instaloni Power producer 2 i cili edhe kopjon dvd-etë e pastaj mund te beni gjithqka me te...
  Kurse Movie Maker pranon vetem video nga kamera...por nese keni graver Nero, ju mund ti nxjerrni fotot edhe nga ky program por ne TIF  e pastaj duhet shendrruar ne standard jpeg.

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #107 ne: 12-08-2005, 13:19:40
  Shume faleminderit Kreksi :)

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #108 ne: 13-08-2005, 15:27:26
  Me thote dot njeri se si mund te kap imazhe nga nje video dhe t'i ruaj si fotografi, psh tip .wmv te kap nje pjese qe me intereson dhe ta bej ate .jpg?
  Pause dhe Print Screen ???

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #109 ne: 13-08-2005, 16:12:46
  Jo nuk bente ashtu!

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #110 ne: 13-08-2005, 16:16:33
  Jo nuk bente ashtu!
  Une ashtu e kam bere... ???

  • Postime: 5949
  • Karma: +9/-0
 • i identifikuar

  #111 ne: 25-08-2005, 15:35:45
  Drejtuar A1

  Pershendetje! ;-)
  Mendova qe do te ishte me e lehte per ty, nese do ta shpjegoja me foto konkrete problemin qe po has me programin IncrediMail. Per cdo foto do te bej sqarimet perkatese, ok? :-[

  Shembull 1 – pra, fotoja e pare sic e shikon tregon pervec faqes kryesore te IncrediMail… tregon dhe Menu-ne ku me nevojitet te vendos its Registration Code.
  Shembull 2- tregon dritaren ku me duhet te shkruaj kodin, per te aktivizuar plotesisht versionin e fundit te instaluar.
  Shembull 3- tregon dritaren poshte opsionit te Licenses.
  Shembull 4- tregon JunkFilter Plus i cili duhet te bej te mundur, qe cdo e-mail qe nuk ndodhet ne listen e adresave te mi ate pranuara, duhet te shkoj ne folderin nen kete emertim. Sic e shikon, kete opsion nuk mund ta aktivizoj sepse sic te thashe dhe me pare…me kerkon ta porosis nga link-u qe me jep.
  Shembull 5- tregon versionin qe kam une. Po ta shikosh me vemendje lexon qe its Build is 2068… dhe pse me thene te drejten une instalova versionin tend te Build-erit…ate qe ishte 2031.
  Tani nuk e di, sesi ka mundesi te jete akoma ky tjetri (?)… aq me teper qe e c'instalova 2 here. Heren e pare nga Control Panel -> Add/Remove Programs… e ndersa heren e dyte, duke perdor opsionin e Uninstall qe vjen bashke me programin. Por perseri marr te njejtin version… mos do te tregoj kjo gje, qe nuk kane ndryshim?

  Kaq kisha, se as vet nuk di cfare te them me… pervec se po ma plas shpirtin, sepse une ndonjehere s'kam patur veshtiresi me instalime programesh… e ky dreq, vetem avari po me nxjerr :(

  Te faleminderit per perpjekjen ;-)
  « Editimi i fundit: 25-08-2005, 18:13:22 nga SmiLey »

  • Postime: 5949
  • Karma: +9/-0
 • i identifikuar

  #112 ne: 25-08-2005, 15:46:58
  Une desha te te sqaroja tamam mer dreq, qe ta beja punen akoma me te lehte :-[

  Nejse, e mora vesh se cfare me the... e me thene te drejten, s'jam duke iu futur instalimeve te tjera per te gjetur edhe nje program qe me heq kete qe kam 100% nga PC-ja. Ehuu i kam dhene shume rendesi already ketij dreq programi... keshtu qe, kohe tjeter s'humbas Jojo:

  Dhe nje here flm per keshillen! :)
  « Editimi i fundit: 25-08-2005, 18:18:42 nga SmiLey »

  • Postime: 1898
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #113 ne: 25-08-2005, 16:50:41
  Sa paske shkruajtur dhe ti  LOL
  ai patchi qe ke marr eshte per shume versione keshtu qe nuk ke probleme te tilla
  Programe si IncrediMail jane shume te veshtire qe te heqesh nga PC , len shume file te vogla mbrapa
  duhet te perdoresh programe qe jan per pastrime te tilla dmth qe heqin cdo file qe ngel ne PC dhe nuk kemi mundesi qe te heqim ne menyren qe ne lejon windows
  dhe meqense patchi te thot ne fillim qe punon do te thot qe ndonje file i vogel ka ngelur ne registry dhe nuk e lejon qe te punoj 100 %
  mendimi ime eshte qe duhet ta heqesh programin te gjithe nga PC me ndonje program qe e heq 100%
   dhe ta rishkarkosh pa e hapur programin fare vendos patch dhe ma merr mendja qe tu fuksionoj shume mire........
  nuk e di cfare te them me se nuk e kam perdorur kurr kete programin  :)
  mbase te ndihmon ndonje tjeter  me shume

  • Postime: 3
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #114 ne: 26-08-2005, 14:11:00
  Pershendetje!

  Qfare mund te bej kur CPU im nuk lexon asnje disk?
  Nuk e di as arsyen se pse mqs jam edhe pak injorant ne kete fushe dhe per kete po kerkoj ndihme.
  Do tu isha mirnjohes ne rast se do te provonit te pakten te me ndihmonit.Respekte Genti.

  • Postime: 4261
  • Karma: +73/-57
 • i identifikuar

  #115 ne: 27-08-2005, 14:20:47
  a  ka  naj  mundesi  qysh  me  da hardiskun ne  dy particione (C.D) pa e  formatizu kompjuterin nese  e  din  dikush let ma  kalxon :D:D:D:D  

  • Postime: 27
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #116 ne: 27-08-2005, 17:20:51
  ju lutem nese mundet te me ndimoj dikush per nje problem qe kam ne windows xp
  para nje muaji kam instaluar windo.xp  dhe pas nje jave e kam vendosur edhe sp2 dhe per nje muaj puna ne kompjuterin tim ka vazhduar shum mir pasi me instalimin e windows xp home edition ne cd ka qen edhe serial number por tani mom. sot me ka dal nje faqe pasi kam dhez komp. nje lajmrim ku thot se duhet aktivizuar windowsi dhe at brenda me pak se 7 dit ,po masi nuk e kuptoj edhe aq gjuhen e kompjuterit nuk po di se a ta bej ket aktivizim dhe si ta bej -poashtu kam shikuar edhe ne cd-ne te windowsit ishin edhe cracet per windows po nuk jam ka di ku ti vendos
  ju lutem nese dikush mundet te me ndimoj le te me shkruaj ose ktu ne forum ose ne mail ads votrajon@yahoo.com
  ju falemderit

  • Postime: 1898
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #117 ne: 27-08-2005, 17:27:00
  ju lutem nese mundet te me ndimoj dikush per nje problem qe kam ne windows xp
  para nje muaji kam instaluar windo.xp dhe pas nje jave e kam vendosur edhe sp2 dhe per nje muaj puna ne kompjuterin tim ka vazhduar shum mir pasi me instalimin e windows xp home edition ne cd ka qen edhe serial number por tani mom. sot me ka dal nje faqe pasi kam dhez komp. nje lajmrim ku thot se duhet aktivizuar windowsi dhe at brenda me pak se 7 dit ,po masi nuk e kuptoj edhe aq gjuhen e kompjuterit nuk po di se a ta bej ket aktivizim dhe si ta bej -poashtu kam shikuar edhe ne cd-ne te windowsit ishin edhe cracet per windows po nuk jam ka di ku ti vendos
  ju lutem nese dikush mundet te me ndimoj le te me shkruaj ose ktu ne forum ose ne mail ads votrajon@yahoo.com
  ju falemderit
  pasi e ke tek aktivizimi te thot qe aktivizoje ndermjet internetit apo telefonit
  bjeri numrit te telefonit qe eshte atje dhe jepi serialin qe ke dhe ata do te japin serialin tjeter qe duhet ta vendosesh tek kutijat qe ke bosh
  menyra me e thjesht  :P

  • Postime: 27
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #118 ne: 28-08-2005, 11:10:37
  falemderit per ndimen po nuk munda ta kry pun ndoshta nuk dita si te veproj pasi se pari pasi mu shfaq aktivizimi i windowsit qe e shtypa se do aktivizoj me kerkuan te dhenat e mia e pastaj edhe numrin serik qe me doli se nuk eshte valid pastaj shtypa  butonin next dhe me doli ne shifer shum e madhe per ta vendosur ne hapsirat e zbrazura qe ishin afer 8 hap e numri qe me dhan ishte afer 10 hapsira pasi vendsa numrin me doli se nuk eshte korrekt dhe vazhdova pastaj me next tu mendu se u krya po tani pasi ta hapi pc time me del e njejta dritare dhe me pyt te njejten gje per aktivizim dhe un shkoj ne butonin yes por nuk me del rubrik tjeter si me par per te dhenat e mia apo per numer seria apo ngjashem por vazhdon te qilet windowsi
  ju lutem nese mundesh te me ndimosh se pasi jam fillestar ne ket pun nuk po gjej zgjidhje qfar te bej ............ju falemderit per ndimen qe do me ofroni

  • Postime: 4261
  • Karma: +73/-57
 • i identifikuar

  #119 ne: 28-08-2005, 11:27:48
  a  ka  naj  mundesi  qysh  me  da hardiskun ne  dy particione (C.D) pa e  formatizu kompjuterin nese  e  din  dikush let ma  kalxon :D:D:D:D 


  O Havera a din  naj kush mum mu pergjigj ne  fjalit  e  lart permendura a  jo :D:D:D

  • Postime: 3259
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #120 ne: 28-08-2005, 11:41:49
  charlie...Ke plot programe.

  Me duket nese e i shikon tek tema, Programe te nevojshme per PC, do gjesh dy programe, njeri quhet Particion 8 dhe tjetri me duket eshte HDD , dicka e tille.

  Une e kam bere me Particion 8 dhe eshte fare leht vetem duhet te kesh kujdes dhe durim pasi zgjaten pak.

  Si punon Particion 8, kete duhet ta kerkosh vete ne google.com pasi skam shume kohe.

  Shpresoje se jemi kuptuar.

  Befsh qef.
  Gjumashi.

  • Postime: 3259
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #121 ne: 28-08-2005, 11:50:05
  troter...Ky eshte nje problem qe u ndodhe shumices kur instalojn Windows XP.

  Po te tregoje une ty dicka, pasi mos kesh problem rradhen tjeter.

  Kur e ben instalimin e PC, dhe kur ndizet PC prap aty te thote qe deshiron ta regjistrosh Win XP ose jo, dhe nese e shtyp Po ,ateher duhet ti japish te dhenat e tua personale, dhe kodin serial.Problemi qendron, se kur e ben kete, ateher kerkohet dhe kodi i aktivizimit, qe e ben nepermjet te internetit nese ke internet, ose e ben nepermjet telefonit ne vendin ku jeton.
  Dhe kryhet aktivizimi, kjo eshte  e gjitha.

  Kurse nese e ben qe mos regjistrohet Windows XP, ateher kalon ne Windows, pa problem, pastaj mund te shkarkosh dhe SP2, dhe te instalosh programe pa problem.

  Nuk ka asnje ndryshim Windowsi i regjistruar apo jo i regjistruar.
  I vetmi ndryshim eshte qe Kompania e Microsoft, duan ta din sa veta e kan blere Windows-in dhe ku eshte shit me shume.

  Kjo eshte e gjitha!

  Shpresoje tu keme ndihmuar.
  Gjumashi.

  • Postime: 3
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #122 ne: 28-08-2005, 17:01:52
  Gjumashi pershendetje ne rradhe te pare edhe me fal nqs po te bie ne qaf por po pate mundesi dhe po kishe ndonje rrugzgjidhje me ndihmo te lutem.
  Para se te te shtroj problemin po te them se jam injorant ne kete fushe keshtu qe te lutem tregoju pak i durushem me mua.Ka me pak se nje vit qe kam blere nje kompiuter dhe qe eshte Xp home edition mire po para disa ditesh vura re se Cpu nuk me lexon me asnje lloj disku dhe kam ra ne hall se sdi qfare te bej.Ti qfare me sugjeron?

  • Postime: 3259
  • Karma: +12/-1
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #123 ne: 28-08-2005, 17:35:11
  Genti Biraci...Shiko lal, nese te kushton me lire nderroe CPU, dhe shife ndoshta ka ashtu modeli , sbesoje se do jete jashte mode, dhe eshte e vetmja menyr per te bere ndonje ndryshim, pasi tjeter menyr ska!

  Nese nuk di si lexohet CPU, lirishte dergoe Shtepizen tek tekniku dhe tregoje per ca e ke derguar dhe ta bejn sic duhet ata. ;)

  Befsh qef.

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #124 ne: 28-08-2005, 17:35:17

  O Havera a din  naj kush mum mu pergjigj ne  fjalit  e  lart permendura a  jo

  Hidhi nje sy kesaj ketu: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=%2Fdirectory%2Fworldwide%2Fen-gb%2Fpartitioning.asp

  Temat e fundit