Nuk me ndezet kompjuteri? - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nuk me ndezet kompjuteri?

Nuk me ndezet kompjuteri?

· 16 · 2108

 • Postime: 64
 • Karma: +0/-0

ne: 24-12-2010, 17:27:22
Ju lutem a mund te me ndihmoni, sepse nuk me ndezet kompjuteri. Ne momentin qe ndizet me nxjerr nje ekran blu me ca shkronja dhe pastaj ristartohet.Te njejten gje ben vazhdimisht. Provova te futem ne safe mode por nuk me lejonte. Provova te perdori nje progam qe ben hapjen e windowisit(ne pc kam windows xp) sa per te marr dokumentat por as ai nuk me funksionoi. Ju lutem  a mund te me sygjeroni ndonje menyre sa te futem ne pc qe te shpetoj dokumentat para se ta formatoj...Ju falenderoj...

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 24-12-2010, 20:18:04
provove ti heqesh fare baterin per 10-15 min dhe me vone ta vesh dhe ta ndezesh perseri, (ndosha temperatura ose ndonje virus)

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 24-12-2010, 21:30:24
pershendetje Sherla.

Une do te thoja te provosh keto dy menyre.

1. Te nxjerresh HDD tend nga PC jote dhe ta provosh ne ndonje PC tjeter dhe do i nxjerresh te dhenat qe te duhen ty.

2.Te marren nje Live CD, ose te marresh Ubuntu dhe ta startosh PC nga CD ose do kerkosh Live CD XP. e ke prej BartCD dhe aty e starton PC tende nga CD dhe i nxjerr te dhenat menjeher.

Kalofsh mire.
Gjumashi

 • Postime: 64
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 25-12-2010, 14:33:22
Gjumashi te falenderoj per pergjigjen.
Menyra e pare me duket pak e veshtire per mua (mbase edhe pse nuk kam ku ta gjej nje kompjuter te njejte me ate qe kam, apo nuk ka rendesi?)
Sa i perket menyres se dyte me thene te drejten nuk e kuptoj ...
Nqs do mundje te ma shpjegoje edhe njehere mbase do arrija.
Edhe njehere te falenderoj shume qe me dhe nje pergjigje...

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 28-12-2010, 23:49:50
sherla nuk ka rendesi se cfare kompjuteri eshte ai tjetri ti lidhjen do ta besh lidhjen sikur ke vendosur nje disk te jashtem, kurse menyra e dyte eshte te shkarkosh Linux i cili punon direkt nga DVD-ja dhe nuk ka nevoje per instalim kurse e treta eshte kliko ketu digje ne nje CD dhe vendose ne kompjuterin tend dhe meri ado qe do. ;)

 • Postime: 64
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 30-12-2010, 16:12:44
Poshnja, si futem me kete cd ne kompjuter, duhet ta bootoj nga cd-ja apo si duhet ??? nqs mundesh me trego se si funksionon rruga per te marr dokumentat. Te falenderoj per pergjigjen...

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 31-12-2010, 00:14:54
ti mundet te futesh nga nje internet kafe apo jo?
aty shkarkone sistemin operativ Linux pasi e ke shkarkuar mund ta kalosh ne CD dhe pastaj CD e vendose tek DVD raider dhe keshtu e bene nisjen nga aty, una mund te mbeje ndonje video per kete pune ose nje guid me foto, por jam pak i ngarkuar kohet e fundit, por gjithsesi e kam ne plane.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 31-12-2010, 12:38:38
sherla e shkarkon kete program ne PC dhe pastaj me nero e djeg ne CD

duhet te shkosh aty ku thot, image to disk, si te behet fute te PC qe deshiron ti marresh te dhenat ateher startohe prej ne CD.

Une te dhash nje windows xp live ne mesazhe, por si duket se paske filluar hic.

Kalofsh mire.
Gjumashi

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 04-01-2011, 22:38:03
Ju lutem a mund te me ndihmoni, sepse nuk me ndezet kompjuteri. Ne momentin qe ndizet me nxjerr nje ekran blu me ca shkronja ...

E vetmja menyre ne kete moment eshte qe te instaloni HardDrive te ri dhe pastaj te duhet ta instaloni Windows 7 apo me te vjetrat.

Per ti ruajtur dukumentat mund te prevoni nese keni kete pjes "USB Hard-Drive Transfer Kit"  http://www.dealextreme.com/ ke disa te lira rreth 5-10$ 3 jave te vin nga kina ne cfardo vendi.

Mund te prevoni ato metodat per terheqjen e bataris e ri-instalimin e Windows por nese ato deshtojne patjeter te duhet nje HardDrive e Re.

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 07-01-2011, 00:40:27
Ore se tani u kujtova dhe une, ja fusim kote te gjithe, nese ti instalon Wndows 7 do ti keshe the gjitha dekumentat, pra nese ti i ke pasur ato ne desktop ose tryez si i thuhet shqipe do ti keshe ne nje dosje C:Windows.old ose nese i kishe ne diskun C: do ti keshe te pa levizura.
se Wndows 7 nuk i bene format ( pra qe ti fshije dosejet dhe skederat) si i bene XP. beje pa frike te siguroje une.  ;)
3 here i kam bere format nje kompjuteri dhe te treja hertet kenget qe personi i kishte vendosur thjeshte ne C: pra pa dosje nuk u fshine asnjehere.

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 07-01-2011, 05:14:53
Ore se tani u kujtova dhe une, ja fusim kote te gjithe, nese ti instalon Wndows 7 do ti keshe the gjitha dekumentat, pra nese ti i ke pasur ato ne desktop ose tryez si i thuhet shqipe do ti keshe ne nje dosje C:Windows.old ose nese i kishe ne diskun C: do ti keshe te pa levizura. ...

ne baze se si e ka shpjeguar problemin shancat jane shume te vogla se ska me mundur te instalon sistemin operativ ne at harddrive varet se si por 80% e rasteve kur te arrin tek problemi qe ky ka arritur duhet te perdor HardDrive te ri.

 • Postime: 1283
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 09-07-2011, 01:16:27
Pershendetje,kam edhe une nje problem me laptopin tim,nuk me ndizet,,,dmth  sa shtyp butonin e ndezjes,ndizet drita e butonit,,edhe fiket per 3 sec,,,nuk arrin te ndizet fare ekrani,.(PS. nuk e ka fajin bateria :P)

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 09-07-2011, 12:04:01
Zhade, nuk eshte puna e bateris.
Ti ke probleme me pluhurin qe ka laptopi jot.
Merre nje here pastrohe mire e mire pastaj provoe dhe ndize.

KAlo mire.
Gjumashi

 • Postime: 1283
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 10-07-2011, 18:47:44
Hhahahahahah vetem ket opsion nuk ma kishte dhene njeri,,shume flmmm

 • Postime: 1283
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 08-10-2011, 23:23:39
o Gjumashi,nuk ishte pune pluhuri,me thane qe problemin e ka  motherboardi :P, a thua te jete e vertete?/

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 09-10-2011, 03:36:56
Provoe nderroe nje here kete.

Temat e fundit