Problem me formatin - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Problem me formatin

Problem me formatin

· 6 · 1216

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 08-11-2010, 22:57:50
Nje shoku im ka nje problem me PC-ne, nuk i ndizet me por i dele ekran i zi.
Kerkoje nihmen time edhe mendova qe eshte me mire ti beja nje format, por kur e pash nga afer hasa nje problem, PC-ja jo vetem qe nuk i per te filluar windows por sa hapej ne fillime qe dele dicka si tregohet ne imash (imazhi nuk eshte orgjinali)
shtype F11 per te filluar punimin nga CD/DVD por nuk punon as mausi edhe as tastjera. Sepse per te bere instalim te Windows duhet qe te shtypesh nje butone qe te filloje por tastjera nuk punone, a mund te me ndihmoje ndonjeri?
Pra ne bios futem pa probleme tastiera punone por mausit nuk i ndizet drita kurse kur fillone punimin i fiket drita edhe tastjeres edhe nuk funksionone asgje.

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 08-11-2010, 23:45:46
Pershendetje Poshnja!

Kjo foto thot qe Windows startohet prej ne Rrjet, pra Pc qe eshte lidhur shoku jot, ka punuar ne rrjet dhe per kete menyr duhet ashtu te formatohet.

Kurse sa i perket Tastatures qe nuk punon, ateher provo te punosh me Tasterat nje model me te vjeter, se ka disa MotherBoard, qe nuk lejojn startimin e BOOT, nga tastatura, nese ato jan me USB.

Tjeter sdi cte them, provo vendo direkt First Boot CD/DVD, ateher ndoshta punon!

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-11-2010, 00:01:43
Shkëput kabllin e rrjetit, printerin dhe të gjitha pajisjet e tjera dhe lër vetëm kabllot e mausit, tastierës (të dyja PS/2, pra me kokë të rrumbullakët, nëse ka mundësi), ekranit dhe ushqimit.

Pastaj ndrysho radhën e ndezjes (boot order) në BIOS Setup: 1. Hard disk, 2. CD/DVD, 3. USB. Nëse ka mundësi të katërt, bëje Disabled (jo Network/LAN). Gjithashtu, në një faqe tjetër të BIOS Setup, bëje PXE Boot: Disabled.

Bëji këto dhe provoje përsëri ta ndezësh kompjuterin.

Ki parasysh se ka mundësi të jetë prishur hard disku.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-11-2010, 00:12:01
Ju faleminderit per pergjigjen  :perqafim, nese do ta provoje edhe  do tju tregoje se si shkoje puna, Kurse sa per ty Gjumashi ka shkruar se fotoja nuk ishte orgjinale, pra e gjeta nje te ngjashme sa per ide se nuk dija se si ta shpjegoja me mire  :D gjithsesi FLM  ;)

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 10-11-2010, 06:05:12
Zgjedhja e problemit.

 1. Ne an te keti imazhi qe ju keni publikuar me lart nenkuptojme se ju deshironi te ngritni sitemin operative nga IP Localhost apo me mire te them nga networki juaj.

  Zgjedhja e problemit:

 Hyn ne Bios tek BOOT te paren lere 1.CD/DVD te dyten leje 2.Hardiksun te treten leje 3.USB.

Boot form networck deaktivizoje.

Lidhe nje Testatur me ne USB e Kompjuterit tuaj.

 Ruaj te dhenat ne Bios dhe ristrato Kompjuterin...


Start computer from CD, DVD or USB Flash drive. BIOS setup settings to boot Windows LiveCD.

Pastaj Ristarto Kompjuterin... nese Kompjuteri juaj nuk ngritet nga CD/DVD Automatikisht ateher ju duhet perseri te ristartoni kompjuterin dhe si fillon ri ndezja e Kompjuterit ju shtypeni F12 dhe zgjedhe kategronin per ngritje te sistemit Operative nga CD/DVD.
 Nese konfigurimi e keni ber ne BIOS BOOT siq ju rekomandova une pasi qe keni shtyp ju F12 e para ju del CD/DVD Shtyp Enter dhe... fillo Formatizimin, instalimin.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-04-2019, 08:08:31
Po vras mendjen e kam rregulluar apo jo?!
LOL LOL LOL

Temat e fundit