Si mund te rris PIXEL-et e nje fotoje - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si mund te rris PIXEL-et e nje fotoje

Si mund te rris PIXEL-et e nje fotoje

· 2 · 813

  • Postime: 1108
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 18-10-2006, 17:56:05
Kush me tregon se me cfar programi mund te rris pixelet e nje fotografie ju lutem me ndihmoni  :)

  • Postime: 3782
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-10-2006, 08:53:51
Mund te përdorësh Photoshop: menuja Image --> Image Size dhe, në fund te kutise qe del, rrite imazhin duke i ruajtur raportet e permasave dhe mundesisht me shumefish te plote (2 here, 3 here etj); po keshtu, sigurohu qe te zgjedhesh Resample Image: Bicubic. Ose mund te përdorësh ndonjë plug-in qe e bën me mirë këtë.

Por s'besoj te ngelesh shumë e kënaqur me rezultatet. Arsyeja është se nuk mund te "rritesh' pikselat; ajo qe ndodh gjatë zmadhimit te një imazhi është shtimi i pikselave të reja dhe ngjyrimi i tyre (me raste edhe i pikselave ekzistues) sipas një apo disa algoritmash te zgjedhur (Bicubic ne shembullin me lart). Nëse imazhet janë shumë te thjeshta, zmadhimi i tyre mund te jape perfundime mjaft cilesore, por nëse imazhi është kompleks, asnjë algoritem nuk arrin te nxjerre një zmadhim te përsosur.

Unë kështu e di.

Temat e fundit