Vendosja e disa ikonve te vecanta ne desktop! - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vendosja e disa ikonve te vecanta ne desktop!

Vendosja e disa ikonve te vecanta ne desktop!

· 3 · 940

  • Postime: 27274
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-05-2006, 18:11:04
Kam vene re ne disa "screenshot" desktopash ikona qe une jam munduar t'i ve por pa rezultat. Psh do doja qe butonin e fikjes apo ristartit te PC t'i kisha ne ekran. Keni ndonje ide se si behet?! Do ishte shume praktike qe ta fikja pc nga ekrani, ose dhe veprime te tjera te gjata qe zakonisht kerkojne te hysh neper "koridoret" e PC.

  • Postime: 3787
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-05-2006, 19:15:32
Tekstin me poshtë e perktheva nga një artikull i WebTechGeek.com. Artikulli trajton mbylljen dhe ristartimin e kompjuterave me Windows XP.

Hapat

1. Krijimi i një butoni/ikone për mbylljen (shutdown) e PC: Klikoni me butonin e djathte te miut ne Desktop dhe nga menuja e kontekstit qe shfaqet zgjidh New --> Shortcut. Do te shfaqet dritarja Create Shortcut. Ne kutine qe shfaqet aty, shkruani shutdown -s si ne figure:Klikoni butonin Next dhe shkruani emrin e ikones (mund te shkruani Shutdown, Mbyll PC, apo ndonjë emër tjetër).

2. Ikona për rindezje (reboot): Njesoj si ne hapin 1. me sipër, por në vend te shutdown -s shkruani shutdown -r si ne figuren me poshtë:Klikoni butonin Next dhe shkruani emrin e ikones (mund te shkruani Restart, Rindezje, apo ndonjë emër tjetër).


3. Pervec opsioneve -s (shutdown) dhe -r (restart) te komandes shutdown, ekzistojne edhe te tjera. Ja lista e plotë:

shutdown -s mbyll kompjuterin,
shutdown -r rindez PC,
shutdown -f detyron të gjitha programet e hapura qe te mbyllen,
shutdown -l mbyll sesionin (log off) te perdoruesit qe zbaton këtë komande,
shutdown -t nn tregon kohezgjatjen ne nn sekonda te vonesës përpara kryerjes se veprimit,
shutdown -c "mesazhi" do të shfaqe tekstin mesazhi ne dritaret qe tregojnë mbylljen e sistemit; mesazhi duhet te jetë jo me i gjatë se 127 karaktere dhe duhet te vendoset patjetër ne mes te thonjezave.

Shembuj:

shutdown -s -t 04 -c "Mirupafshim!"
Komanda me sipër mbyll PC.

shutdown -r -t 04 -c "Shihemi përsëri pas pak!"
Kjo komande rindez kompjuterin.

Nëse dëshironi qe t'u ndryshoni pamjen ikonave, klikoni me butonin e djathte te miut te secila nga ikonat dhe, nga menuja qe shfaqet, zgjidhni Properties. Ne dritaren qe del, klikoni butonin Change Icon... si ne figure:Ne dritaren qe del, zgjidhni një ikone dhe kikoni OK, pastaj përsëri OK për te dalë nga dritarja e Properties. Unë zgjodha ikonen e kuqe për ikonen e fikjes dhe jeshilen për rindezjen:Nëse dëshironi, këto ikona mund t'i vendosni edhe ne rreshtin (toolbar) e Quick Launch. Klikoni (një herë) dhe mbani te shtypur butonin e majte te miut te secila ikone dhe, pa e leshuar butonin e miut, terhiqeni ikonen deri te Quick Launch për ta vendosur midis dy butonave ekzistues, ose si buton të parë apo te fundit:  • Postime: 27274
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 18-05-2006, 17:53:49
Rrofsh! Shume e vlefshme guida.

Temat e fundit