×

Horoskopi Shqip

Horoskopi Shqip

· 1 · 69

  • Postime: 21520
InfoZ
ne: 19-03-2020, 18:10:39
Sa veta prej jush ne dite hapin telefonin dhe hyjne te kerkojne per "Horoskopi shqip" ose per "Horoskopi sot", apo shkojne te portali i preferuar per te lexuar horoskopin ditor?! Shume besoj. Por cfare eshte horoskopi? Ka ndonje te vertete ne te? Qendrojne ato qe thuhen? Pergjigjen e gjeni me poshte dhe ajo behet e qarte qe ne fillim, qe ashkush te mos kete dyshime apo shpresa per "vertetesine" e horoskopit.

Pse horoskopi shqip e ne cdo gjuhe tjeter si dhe astrologjia jane totalisht budalliqe te pakuptimta - dhe pse ju ende besoni në to.

A ndikojnë yjet në personalitetin tonë - apo edhe të ardhmen tonë? Astrologët dhe shkencëtarët nuk gjejnë emërues të përbashkët këtu. Por ketu ka dhe nje dallim te madh, ndersa shkenca eshte e bazuar ne fakte, teori dhe pune kerkimore te mirefillte, astrologjia dhe produkti i saj horoskopi jane vetem fjale te shkruarjtura ne menyre te tille qe t'u bejne qefin njerezve.

Njerezit jane te ndare kur behet fjale per fuqine e supozuar te yjeve dhe horoskopit. Disa absolutisht besojnë në të ose të paktën nuk duan të përjashtojnë fuqinë e yjeve. Të tjerët e konsiderojnë astrologjinë si tjerrje të dëmshme apo edhe të rrezikshme.

"Yjet përcaktojnë ose ndikojnë në jetën tonë." Ky është supozimi themelor i horoskopit - dhe 1 ne 3 gra dhe 1 ne 6 burra pajtohet me këtë deklaratë në sondazhe.

Astrologjia, (nga greqishtja vjeter "astroni" dhe "logot", fjalë për fjalë do të thotë "dije nga yjet") supozon se ekziston një lidhje midis lëvizjes së trupave të caktuar qiellorë dhe ngjarjeve në Tokë. Mbi të gjitha, personaliteti dhe fati i njerëzve duhet të varen nga levizja dhe pozicioni i trupave qiellorë.

Disa astrologe te bindur mundohen t'i japin horoskopit nje shpjegim logjik te tille:

Për shembull, nëse e shihni një makinë në një ditë me mjegull, papritur mund të vëreni se në jetë si një e tërë shpesh keni ndjenjën e të qenurit në mjegull, duke mos ditur shumë ose duke mos ditur se ku doni të shkoni. "Nuk është një kauzalitet, por një analogji". Yjet nuk ndikojnë në jetën në tokë, por ato janë të lidhura me të.

Në të kaluarën, astronomia dhe astrologjia ishin të lidhura ngushtë
Fakti që njerëzit kanë supozuar prej kohësh që trupat qiellorë ndikojnë në jetën në tokë nuk është plotësisht i gabuar. Në fund të fundit, ka ndikime fizike në natyrë, të tilla si baticat. Astronomia dhe astrologjia janë të lidhura ngushtë me shekuj.

Për babilonasit, planetët si dhe dielli dhe hëna qëndronin te perënditë që sundonin mbi natyrën dhe njerëzit. Në Greqinë Helenistike ekzistonte një ide se ekziston një lidhje midis "sipër" dhe "poshtë". Në Evropën e Rilindjes, astrologjia pati një ndikim të madh në jetën publike dhe private para se të nxitej nga shkenca nga Iluminizmi.

Shkencëtarët rreth Peter Hartmann nga Universiteti Danez i Aarhus dhe ekipi i tij nuk gjetën prova të një lidhje midis personalitetit dhe ditëlindjes. Astrologjia nuk është vetëm marrëzi, por edhe një pseudoshkencë - sepse nuk vë në dyshim deklaratat e veta dhe injoron faktet që janë provuar prej kohësh. Shkencëtarët, nga ana tjetër, kontrolluan teoritë e tyre dhe kërkuan matje që mund t'i shqetësojnë ata.

Disa nga supozimet qendrore të astrologjisë janë të lashta, por ndryshimet e bëra me kalimin e kohës nuk merren parasysh. Për shembull, pozicioni mujor i konstelacioneve të shenjave të zodiakut është zhvendosur nga një yjësi i plotë në 2000 vitet e fundit për shkak të ndryshimeve në boshtin e rrotullimit. Por “llogaritja” është akoma e njëjtë me 2000 vjet më parë.

Shenjat e zodiakut janë pra një lloj kalendari pa ndonjë ekuivalent astronomik. Eshtë absurde në vetvete, për të pretenduar se duan të llogaritin efekte të vogla tek njerëzit dhe, nga ana tjetër, të injorojnë fakte të tilla të rëndësishme.

Nëse ka qenë e qartë për një kohë të gjatë që yjet nuk kanë asnjë lidhje me shpirtin njerëzor, pse horoskopët janë akoma kaq të popullarizuar?

"Astrologjia jep një lloj sigurie false"

"Të gjithë kemi një raport, një kokë. Por ne gjithashtu kemi një ndjenjë dhe një zemër dhe zorrë. ”Njerëzit u përpoqën të strukturojnë strukturat e parregulluara duke përdorur sisteme të tilla si astrologjia, për t'i bërë gjërat më të lehta. Ose të heqësh dorë nga përgjegjësia.

"Unë jam një luan, kështu që jam pak narcissist dhe agresiv. Në thelb është një justifikim"  Për më tepër:  Besimi se ju keni një fat, se jeni të ndikuar nga fuqitë më të larta, i jep jetës tuaj një kuptim, një madhështi.

Astrologjia jep një lloj sigurie të palogjikshme. "Sa më shumë emocionalisht të rrotullohem, aq më shumë qëndroj në situata të pasigurta, aq më shumë dua të njoh të ardhmen." Disa të ardhur, disa të tjerë lejojnë që treguesi i fatit të vendos letra, të tjerët priren për astrologji. “Këto janë sisteme të ngjashme. Emëruesi i përbashkët është botëkuptimi magjik"

Horoskopi ditor me të njëjtën prognozë
Mënyra se si truri përpunon informacionin gjithashtu luan në duart e astrologëve. Për shembull, efekti Barnum, me emrin P. T. Barnum, i cili dikur drejtonte një kabinet kureshtjesh në cirk.

Psikologu amerikan Bertram R. Forer zbuloi efektin në 1948 në një eksperiment me studentët e tij duke i dhene secilit te njejtin tekst, qe ishte nje test personaliteti.  Forer e kishte përpiluar tekstin nga horoskopët me shprehje te tilla si "Keni nevojë për dashuri" ose "Personaliteti juaj ka disa dobësi, por në përgjithësi mund t'i kompensoni ato"

Studentët nuk e vunë re mashtrimin - dhe secili mendoi se teksti qe kishte perpara ishte i vetem per ate dhe ato qe thuheshin aty qendronin saktesisht me ate qe studenti mendonte per veten. Që atëherë, efekti Barnum ka bere te mundur te shpjegoje në menyre shkencore prirjen e njerëzve për të pranuar per veten përshkrime mjaft të paqarta dhe përgjithëshme, qe ne fakt i pershtaten gati cdo njeriu mbi toke.

Ekziston edhe një efekt tjetër që ndihmon astrologët të jenë të besueshëm. Tendenca drejt vetë-konfirmimit. Një tendencë për të perceptuar dhe mbajtur mend kryesisht informacionet që mbështesin botëkuptimin tuaj - dhe të injoroni gjithçka tjetër. Kjo ndodh në menyre automatike ne subkoshiencen e secilit dhe është e vështirë të mbrohemi ndaj ketij efekti.

Zgjidhja? Mos e lexoni fare horoskopin ditor, javor, mujor apo vjetor! Jane gjithesesi budalliqe e mund te behen dhe te rrezikshme nese loxohen e besohen. Kaq e thjeshte eshte!
 
« Editimi i fundit: 26-06-2020, 12:24:13 nga InfoZ »
 

balkanweb horoskopi

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 20:33:42
nga InfoZ
Cfare shenje horoskopi eshte...?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 24-03-2020, 20:57:07
nga InfoZ
Horoskopi erotik

Nisur nga elton.asllaniRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 02-04-2013, 13:57:42
nga Mishel...............
HOROSKOPI 2013

Nisur nga BerniRubrika Mix

Postimi i fundit 22-05-2013, 20:36:03
nga flutur
Horoskopi i Pushimeve - Shijet sipas shenjave të zodiakut

Nisur nga BerniRubrika Diskutime

Postimi i fundit 23-04-2013, 22:32:45
nga flutur