Kinema - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjithcka nga kinemaja boterore

sorelina
24-02-2007, 20:42:59

Lufta e Kosovës, një film anglez për dramat familjare!

Nëse punët shkojnë mbarë, ashtu si edhe është planifikuar, atëherë në prillin e vitit që vjen do të kemi një film për luftën në Kosovë. Filmi quhet "Kësulat" dhe flet për dy familje kosovare gjatë kohës së luftës së vitit 1999. Katër muaj më parë, skenaristi, njëkohësisht dhe pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-02-2007, 11:58:06

Nje film mbi vrasjen e Kennedy !

Detaje të reja mbi vdekjen e presidentit amerikan Kenedi Një film, i bazuar në fotografi, që akoma nuk është shfaqur për eskortën e presidentit amerikan John F Kennedy, të vrarë nga një atentat pritet të shfaqë detaje të reja të momenteve finale para atentatit. Filmi paraqet s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
31-01-2007, 18:03:29

Klejdi Kadiu, film, me Ornela Mutin!

Klediu Kadiu … historia ime e dashurisë me Ornela Mutin.Pakëz historiAi është një emigrant nga Irani, që punon si murator në Itali. Quhet Jasnin. Ajo është një grua që i përket shtresës së lartë, që kalon një krizë me bashkëshortin e saj, pas së cilës do të prov...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
22-01-2007, 16:37:10

"The Day After Tomorrow"

Filmi eshte prodhuar ne 2004 me regji te Roland Emmerich.Ne kete film luajne Dennis QuaidJake GyllenhaalEmmy RossumSela WardIan HolmJay O. SandersKenneth WelshPersonalisht dje e kam pare per here te pare filmin dhe me ka befasuar dhe friksuar ne te nje te njejten kohe.Ndryshimet klimatike muajt ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-01-2007, 14:07:09

Filmi i Mel Gibson, "Apocalypto", vetem per te rritur !

Parlamenti italian ka ndaluar filmin e fundit të aktorit dhe regjisorit Mel Gibson, Apocalypto, për tu parë nga fëmijët nën 14 vjeç me argumentin se filmi paraqet dhunë, tortura dhe vrasje."Filmi Apocalypto ka skena të panumërta dhune ndaj njerëzve dhe kafshëve dhe imponon ndalimin në çdo lloj m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-01-2007, 13:54:50

Një film francez në tokën shqiptare !

Shqipëria është planifikuar të zgjidhet si vendi i xhirimeve të filmit francez “Cendres et sang” (Hi dhe gjak). Filmi do të jetë një dramë me metrazh të gjatë, ku pjesë e regjisë do të jetë aktorja franceze, Fanny Ardant. Filmi, i cili do të prodhohet nga “Princes Films” rrëfen historinë e Judit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-01-2007, 10:53:42

Ndahen cmimet kinematografike të Golden Globe !

Janë ndarë në një mbrëmje gala cmimet kinematografike të Golden Globe e konsideruar si paradhoma e çmimev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-01-2007, 11:47:58

"Kodi i Da Vinçit" me i ndjekuri në Shqipëri !

"Kodi i Da Vincit" është shpallur si filmi më i suksesshëm në kinematë shqiptare. Shifrat e shikueshmërisë së rrjetit "Millenium" për vitin 2006 e rendisin këtë film në vendin e parë me më shumë se 22 mijë spektatorë. Pas tij renditet filmi "Kujtimet e një Geishe" me 11.520 spektatorë. Në vend t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-01-2007, 16:16:37

"Piratet e Karaibeve", më i ndjekuri në botë !

jë ndër filmat më të shikuar në botë gjatë vitit që sapo lamë pas është shënuar "Pirates of the Caribbean 2: Dead Man's Chest", i cili kap shifrën e 423 milionë biletave të shitura në kinematë amerikane dhe mbi 1 miliard dollarë nga shitjet botërore. Ndonëse "Piratët e Karaibeve" mund të ketë fi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-01-2007, 13:58:37

Sharon Stone, protagoniste e filmit “Alpha Dog”

Aktorja amerikane Sharon Stone është protagoniste e filmit “Alpha Dog”.Filmi i regjisorit, Nick Cassavetes, i cili pritet të shfaqet në muajt e parë të 2007 -ës në Europë , rrëfen jetën e Jesse James, narkotrafikanti më i ri i futur në listën e më të kërkuarëve të FBI-së.Së bashku me Stone inter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
12-12-2006, 18:10:59

Cmimin e parë e rrëmben një romancë dashurie!

Për të dytin vit çmimin e parë e rrëmben një romancë dashurieTIFF udhëton drejt Egjiptit për SolimanShqiptarët e vlerësuar, Klejdi Eski dhe Burbuqe BerishaNjë histori e fshehtë dashurie mes dy të rinjve egjiptianë rrëmben çmimin e parë në Festivalin e Filmit me Metrazh të Shkurt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-12-2006, 15:34:05

Historia e teatrit te kukullave ne bote dhe ne Shqiperi

Mendohet që teatrot e para të kukullave kanë lindur në Kinë, me kukullat hije, por duket se shfaqjet me kukulla ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Bekimi
06-12-2006, 12:08:00

"SLEEPER CELL"

A ju pelqen ky serial??? Une per vete, vetem nje pjese kam leshuar. Me duket me te vertete nje film i mire, i cili ne nje fare menyre, na ben te mesojme shume gjera te aktualitetit boteror, posacerisht atij Amerikan dhe Islamik.Jepni mendimet tuaja, ne qoftese e keni ndjekur serialin.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-11-2006, 14:56:52

Troja !

Historia e filmit me te shtrenjte dhe te perfolur te koheve te fundit "TROJA" Si mundi, pershtatja e vepres se madhe, qe te behej film nga Hollywood? "Iliada" amerikane, qe arriti te kthehet ne nje odise xhirimi pa fund. Dhe, si ekipi xhirues e gjeti justifikimin: Fajin pwr ta ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
26-10-2006, 12:28:35

Film vizatimor per Papa Vojtilen!

Një ditar me emrin Matteo dhe një penë me emrin Simona, së bashku kujtojnë të zotin e tyre, Giovanni Paolo II, mbrëmjen e 2 prillit të vitit 2005. Atyre u bashkohen edhe pëllumbat Fiona e Piccolo. Së bashku flasin për Papën polak si një mbrojtës të madh të paqes, të jetës dhe të lirisë. Kështu f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
23-10-2006, 23:00:54

Festivali i filmit ne Rome!

«'Izobrajaya Zhertvy» ("Playing the Victim") i Kirill Serebrennikov u shpall si filmi më i mirë i edicionit të parë të Festivalit të Filmit në Romë, nga një juri popullore drejtuar nga Ettore Scola. Mes aktorëve u vlerësuan me çmime Giorgio Colangeli e Ariane Ascaride. Një çmim special p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-10-2006, 13:39:02

Dy shqiptarë në filmin italian “Ruletë”

Kanë filluar dje xhirimet për filmin me metrazh të gjatë “Ruletë”, me skenar të marrë nga libri “Ditë e bardhë e fyer”, e shkrimtares Elvira Dones. Në këtë film nuk do jetë Dones e vetmja shqiptare, pasi njëri prej aktorëve kryesorë është Genti Kame në rolin e një emigran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-10-2006, 22:00:41

Filmi "Etjet e Kosovës", dramë mbi dramën !

Një film i trishtë. Një dramë fund e krye, ku çdo sekuencë të bën të ndjesh keqardhje, që edhe në fund ndjen të njëjtën shije. Nis me dramë dhe përfundon e tillë, gjë të cilën regjisori edhe mund ta kishte kursyer të paktën për mbylljen. Sigurisht, fatkeqësia e jetës së njerëzve të zakonshëm, ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2006, 16:17:40

Filmi hollivudian “Homeland Security” që kërkon muzikantë shqiptarë !

Aktorë kryesorë të filmit hollivudian, Antonio Banderas dhe Meg RyanMuzikantët me origjinë shqiptare rezultojnë të jenë më të preferuarit nga regjisorët e filmit hollivudian “Homeland Security”. Komedia aksion, e cila ka si protagonistë Antonio Banderas dhe Meg Ryan ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-09-2006, 22:19:45

Gianni Amelio!

Pasi është shfaqur në ekranin e madh të festivalit të Venecias, filmi i Gianni Amelio është duartrokitur në konferencën e shtypit. "La stella che non c'Ú"(Ylli që nuk ekziston) është konkurrent në edicionin e 63 të Venecias. Regjisori që më parë ka vënë në fokus edhe historinë e Shqipërisë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-09-2006, 19:49:07

Flauti Magjik"

Ka mjaftuar që regjisori dhe aktori i njohur Kenneth Branagh të piketojë "Flautin Magjik" dhe opera e njohur e Mozartit është kthyer në film. Jashtë seksionit konkurues, premiera botërore e filmit do të shfaqet të enjten në mbrëmje në festivalin e filmit që po mbahet në Venecia nga 30 gusht deri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, Syrgjyn

South Park - I Dubluar Ne Shqip...

M A X
13-07-2006, 09:59:57
E kam fshi' nga PC
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
13-05-2006, 12:35:03

Mbyllet Festivali Nderkombetar i Pavarur i Filmit dhe Videos

Mbyllet Festivali Nderkombetar i Pavarur i Filmit dhe VideosNGA BEQIR SINA, NJU-JORK12 Maj  Nju-JorkNe Festivalin Nderkombetar te Pavarur te Filmit dhe Videos, (NYIIFVF) ne Nju-Jork, mori pjese edhe filmi dokumentar nga Kosova "Ikona e loteve", i regjisorit Ilir Kabashi.Eshte mb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
25-04-2006, 13:44:21

Një film Greko-Shqiptar për vlerat e emigrantëve

NJE FILM GREKO SHQIPTAR PER VLERAT E EMIGRANTEVEAleksander Ndojaalbshkenca.comAktori nga Mirëdita, z.Fran Prenga, tregon se si u gjend ne këtë film konkurrues ne festivalin e Selanikut. Një histori e vërtetë me një emigrant shqiptar ka nxitur regjizoren me ze ne Greqi, Angeliki ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe