Apokalipto, sipas Mel Gibson - Kinema

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Apokalipto, sipas Mel Gibson

Apokalipto, sipas Mel Gibson

· 5 · 1695

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

ne: 16-01-2007, 00:47:44
Madheshtor !
 

Filmi i fundit i drejtuar nga Mel Gibson Apokalipto është një film që të le mbrresa për një kohe te gjatë, një film i jashtzakonshem ku edhe si aktor tek Mel Gibsoni me pare kemi pasur rstin te shofim ne serin MAD MAX  një tmerrë te papershkrueshem e te pa imitueshem...
Mirëpo edhe ne Apokalipto asgjë gati nuke mungone qe nga insertet e para te një gjungles meksikane banuar aty këtu me fise të ndryshme ku mbretron ligji i gjungles për te mbijetuar, pra duhej te te ishe i shkathet te  vraposh shpejte por edhe të kesh edhe një vullnete për te jetuar qe  disa mjerishte i çonë drejtë vdekjes perpose heroit te ngjarjes ku Gibson e shpeton pas mija torturash dhe atë ne minutin 120 para se te zbarkojne konkustadoret ne tokat e Majas !
Akcioni nuk mungon siç e dini nga zhanri i këtyre filmave qe gati se klasohet deri ne atë te Horrorit por qe holivudi ka nevojë për te holla andaje edhe nuk guxon ta ndali këtë makineri te dollarve....
Filmi është për te rritur, pra sa me  largë adoleshentve, aty rreth moshes 18 vjeçare mund të shikohet ne salla.

Me se shumti këtë film e mban imazhi i personazhit kryesor i cili quditerishte apo edhe qellimishte Gibsoni e sjelle një Ronaldinjo, pra një yll te botës se futbollit qe te mbaje shikuesin ne salle te Kinemas si para një loje sportive spektakulare ne një stadion ku mbretnon tmerri para një apokalipse qe thuaja se e pritur nga populli Maja e këtë ua sjell zbulimi i europianve dhe siç e dini, gati se edeh qfarosja e tyre...
Ne këtë film te habit edhe shikimi i aktorve qe nuk ka te ngjare fare me filmat tjerë amerikanë, këtu shikusi shef njerëz qe te habisn apo aktor thuaja se anonim fare, te nxjerrur nga një film dokumentare qe shofim shpeshehere ne tv, e edhe me bindese e bëjnë ngjarjen këta aktor kur qe nga fillimi deri ne mbarim nuk ndegjon fare as një fjale te huajen por i tërë dialogu zhvillohet ne gjuhën Maja deh këtu duhet ngritur kapelja zotit Gibson, se me te vërtetë ka bërë një film MADHESHTOR ! 
 

 
« Editimi i fundit: 17-12-2020, 14:12:21 nga 22659 »

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 22-01-2007, 16:25:04
Nuk e di ne ka dale neper vidioteka se jam kurioze ta shoh kete film

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-01-2007, 22:36:24
Nuk e di ne ka dalë nëpër vidioteka se jam kurioze ta shoh këtë film

është i tmerrshem ! Nese jeni e ndieshme, uk ju rekomandoje ta shifni kete film, erlehta....kujdes !

gati si film horrori....
Mirepo Gibson me shpirte te nje krishteri te vertete ua kthen pergjigjejen te gjithe atyre qe i quajne konkuistadoret si shkatrrues te civilizimit Maja si dhe gjithe popujve amerindian, ai ne kete film jep versionin e tije se keta popuj, para se te vinin te krishteret(katolik si Gibsoni) jetonin ne nje Apokalipse te perditshme ku mbretronte krimi e sakrifica dhe thuaja se ky ivadim krishtere e ndali kete masaker edhepse dihet se as konkuistadoret nuk e ndalen doren duke masakruar popuje te tere...Pra ketu ishte qellimi apo makineria e kurdisur nga Mel Gibson per te mbrojtur krishterimin, pra e tere  zhurma per nje pergjigjeje ....si nje shpat me dy teha....

Ky film shifet me se miri ne kinema por ne dvd do dali kah vjeshta....

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 24-01-2007, 21:58:21
Sa bukur qe e pershkruan o kreksi...super. Ti ma shtove me tej kureshtjen e jo friken.. menndoj se pas provimeve do i turrem kinemase.

 • Postime: 1666
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 09-10-2008, 18:51:43
tema e filmit esht teper interesante, besoj se mel gibson ka bere nje pune te shkelqyer, duke vene nje qender te vemendjes njeriun & disa vlera te tij qe nuk kane reshtur se ekzistuari kurre.  :)

Temat e fundit