Zbulohet një thesar me filma pa zë - Kinema

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet një thesar me filma pa zë

Zbulohet një thesar me filma pa zë

· 1 · 693

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-06-2010, 01:05:47
Një thesar i fshehur me 75 filma amerikanë pa zë të humbur prej kohësh, mes të cilëve edhe një i John Ford, është zbuluar në Zelandën e Re.

Ai i Ford është një ndër të parët e tij me metrazh të gjatë. Asnjë nga kopjet e filmave, të regjistruara në periudhën nga 1898 deri në vitet ’20, kishte mbetur në SHBA.

Filmat do t’i jepen US National Film Preservation Foundation për t’u restauruar dhe vënë në dispozicion të arkivave më të mëdhenj amerikan të filmave pa zë. Top Channel

Temat e fundit