Kisha katolike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Diskutime rreth kishes qe permbledh komunitetin me te madh te krishtere ne bote.

Ami
07-11-2007, 09:02:32

Çfare kuptimi ka emertimi: Katolik?.

Emertimi KATOLIK rrjedh nga greq. καθολικός, qe do te thote gjithesinor, boteror, universal.Kisha katolike romake eshte kisha e krishtere qe drejtohet dhe udhehiqet nga Papa i Romes. Kisha katolike eshte kisha e themeluar nga Jezu Krishti, te cilit i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
14-03-2013, 11:29:47

Kush është Papa Françesku?

Papa Francesku, me emrin e lindjes Mario Bergoglio, i lindur në Buenos Aires si një ndër pesë fëmijët e një punonjësi italian të hekurudhës, konsiderohej si një prej figurave më të devotshme dhe me influencë në Kishën Katolike, ndonëse jo një favorit i qartë për të pasuar Benediktin XVI. Ai do t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-07-2011, 09:03:24

Ndërron jetë Dom Simon Jubani

Ndërron jetë Dom Simon Jubani, meshtari i parë i demokracisë “Ndërroi jetë duke u kthyer në shtëpinë e të Atit meshtari Dom Simon Jubani”. Këto janë fjalët e shkruara në njoftimin për vdekjen e priftit i cili 20 vite më pare, më 4 nëntor fillimisht e më pas me 11 nëntor të vitit 1990 kremtoi mes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:29:48

Sekretet e Vatikanit

WIKILEAKS/Sekretet e VatikanitGIANLUCA DI FEOSTEFANIA MAURIZIZgjedhja e një Pape gjerman ka qenë një drithërimë për Shtëpinë e Bardhë. Skeda e tij personale, e hartuar nga ambasada amerikane në prag të konklavës, hapet duke kujtuar ata muaj të vitit 1945, të cilët Joseph Alois Ratzinger i kaloi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2011, 00:54:07

Vatikani, gati për shenjtërimin e Papa Gjon Palit II

Një i dërguar të kryejë një hetim, të mbledhë dëshmi, të analizojë shkrime... Më pas e dërgon, në KongregacionVatikani, gati për shenjtërimin e Papa Gjon Palit IIQindra mijëra katolikë përgatiten të festojnë me madhështi në Romë lumturimin e Gjon Palit II, gjashtë vjet pas vdekj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:26:21

Vatikani, drejt lejimit të prezervativit

Papa i hapë rrugën përdorimit të prezervatimit duke theksuar se disa raste mund të justifikohen.Deklaratat e Atit të Shenjtë janë bërë në një libër-intervistë “Luce del mondo” e gazetarit gjerman Peter Seewald.Ndër rastet që justifikohen është ai kur përdoret nga një prostitutë, thuhet në libër....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-11-2010, 16:00:55

Vatikani: Kujdes nga sektet sekrete

Vatikani ka paralajmëruar priftërinjtë katolikë përreth botës që të kenë kujdes nga sektet tradicionale sekrete, që iu luten ëngjëjve që të luftojnë djajtë.Opus Angelorum, që do të thotë “puna e ëngjëjve”, u themelua nga një grua austriake, Gabriele Bitterlich, që vdiq në vitin 1978.Ajo tha se k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-03-2010, 12:10:54

Një femër në krye të Kishës Katolike

Aty ku femrat janë gjithnjë jashtë dhe kanë shumë pak të drejta, aty ku është krijuar monopoli i mashkullit, nuk ka qenë gjithnjë kështu. Ndonëse të pakta femrat kurdoherë i kanë pasur postet e tyre lart në hierarkinë e institucioneve kryesore të botës. Dikur në politikë ishte Kleopatra, faraoni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 02:48:19

"Santa Maria della Salute", kisha e sekreteve

 "Santa Maria della Salute" është një prej kishave më të bukura dhe madhështore të Venecias, një shembull mjeshtëror dhe magjepsës i barokut venecian"Santa Maria della Salute", kisha e sekreteve"Santa Maria della Salute" është një prej kishave më të bukura dhe madhështore të Ven...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-12-2009, 01:38:36

Të mbrohet familja e martesa kundër rreziqeve që dëmtojnë vatrën shtëpiake

Benedikti XVI: Të mbrohet familja e martesa kundër rreziqeve që dëmtojnë vatrën shtëpiakePapa Benedikti XVI, në mbarim të lutjes së Engjëllit të Tënzot në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, ofroi “lutjen e tij të posaçme” drejtuar Zotit për të gjitha familjet që gjendet në vësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ami
01-11-2008, 19:16:05

Të lutemi për te vdekurit.

Të dashur miq,Sot është 1 Nentor, festa e te Gjithë Shenjtereve. Nesër është Perkujtimi i te gjithë te vdekurve. Megjithëse shumica e njerëzve i kujtojnë qe sot.Le të ndezi nga një qiri, e të themi lutje për ta:
"Jepju Zot, pushimin e pasosur!E u ndritte drita e pambar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: miku, Ami

Kalendari i Pashkeve (1950 - 2050).

miku
15-03-2008, 20:26:44
Ju faleminderit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Ami

Udha e Kryqit.

Ami
24-02-2008, 11:51:18
Vazhdon:
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ami
15-11-2007, 13:18:33

Diçka ne lidhje me rrefimin.

Pse duhet të Rrëfehemi?Sepse çdo i krishtere, pas Pagezimit, ben mekate.Kush mendon se eshte pa mekat?Ose eshte nje genjeshtar ose eshte i verber. "Por nëse themi: »Ne nuk kemi mëkat«, gënjejmë vetveten dhe e vërteta nuk është në ne" (1 Gjn 1, 8).A nuk m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ami
06-11-2007, 13:16:11

Urdherimet e Tenzot.

Ne moralin e Krishtere, a ka nje urdherim qe mbizoteron mbi gjithe te tjeret?PO. Eshte ky: "Do te duash Zotin, Hyun tend, me gjithe zemren tende, me gjithe shpirtin tend e me gjithe mendjen tende" dhe i dyti eshte i ngjashem me te parin: "Do te duash te afermn tend si vetveten" (MT. 22, 37 - 39)...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ami
06-11-2007, 13:11:22

Sakramentet ne Kishen e Krishtit.

Sakramentet janë mjetet e shëlbimit, të themeluara prej Jezu Krishtit, të cilat në mënyrë të dukshme e shënojnë dhe njëkohësisht e realizojnë hirin e Zotit, që është i padukshëm.Sakramentet e Kishës janë shtatë:1. Pagëzimi2. Krezmimi (ose Përforcimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2007, 17:00:17

Kisha Katolike Shqiptare.

Kisha katolike romake është kisha e krishterë që drejtohet dhe udhëhiqet nga Papa i Romës. Kisha katolike është kisha e themeluar nga Jezus Krishti, të cilit i përkasin të gjithë të krishterët e pagëzuar, si edhe ata që janë në bashkim të plotë me kishën katolike dhe kishat e tjera të ndara prej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe