Deshmitaret e Jehovait - Cfare dhe kush jane? - Kishat dhe bashkesite e tjera kristiane

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Deshmitaret e Jehovait - Cfare dhe kush jane?

Deshmitaret e Jehovait - Cfare dhe kush jane?

· 32 · 21596

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 17-01-2007, 16:56:52
 

DESHMITARET E JEHOVAIT
KUSH JANE ATA?
  Nje kult qe kontrollon mendjet e atyre qe besojne ne te?
Nje ndermarrje shtypi, qe ka vleren e shume trilione dollaresh?
  “Zoti me tha: Profetet profetizojne genjeshtra ne emrin Tim; Une nuk i kam derguar, nuk u kam dhene asnje urdher dhe nuk kam folur me ta. Ata ju profetizojne nje pamje te rreme, nje parashikim te kote dhe mashtrimin e zemres se tyre.”
Jeremia 14:14
Dallimet midis Deshmitareve te Jehovait dhe Kishes Kristiane jane te medha. Ato kane lidhje me ceshtjet e Trinitetit, Ringjalljes, dhe Jezusit si Perendi. Deshmitaret e Jehovait besojne se Jezusi eshte Biri i Perendise, por jo Perendia vete. Gjithashtu ata besojne se Ai nuk ka egzistuar gjithmone, qe nga fillimi, por ka qene nje qenie e krijuar me emrin e Krye Engjellit Mikael. Deshmitaret e Jehovait thone se Jezusi nuk u ngrit fizikisht prej se vdekuri, por u ngrit si qenie shpirterore. Ata nuk lejojne qe Jezusi te adhurohet dhe nuk besojne se ka ferr.

Me shume: http://www.lwbc.co.uk/albanian_jw.htm
« Editimi i fundit: 28-10-2020, 18:20:34 nga M A X »

 • Postime: 94
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 25-03-2007, 18:09:47
Kjo fe eshte e rrezikshme dhe nga praktikimet e ketyre feve ne Shqiperi kane vrare veten disa femije dhe adolishente.Ju lutem mos lejoni femijet te ndjekin kete fe.Per mua jane te dyshimshem.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 04-04-2007, 04:15:47
Tirane, vetëvaret 16 vjeçari, frekuentonte "Jehovain"

Në Mushqetë të Tiranës, ku vetëvarja e një adoleshenti ka rikthyer dyshimet mbi sektin.

Pak ditë para vdekjes, Marenglen Tarja kishte thënë: "Po të vdesësh të dielën është mirë..."

Të dielën në darkë, Marengleni është larë, është veshur, ka futur librat në çantë që t'i kishte gati për në shkollë dhe më pas ka dalë nga shtëpia, për të mos u kthyer kurrë.

30 minuta më vonë, i ati, Saliu, e ka gjetur të vetëvarur në një pemë.

30 minuta, që Marengleni të mos mbajë më kurrë në shpinë çantën e librave...

Gjysmë ore, gjatë të cilës Sali Tarja, që tani fsheh lotët para burrave, duke mbuluar sytë me dorë, ka humbur fëmijën e tij dhe Marengleni jetën... 30 minuta, që në odën e një shtëpie dykatëshe me mur guri të Tarajve, në Mushqetë të Tiranës, të ulen në rreth një grumbull burrash, të gjithë me mjekra të mbështetura pas kraharorit, që ndërsa rrufisin kafe e mërmërisin fjalë morti, pyesin për të kushedisatën herë: "Si ndodhi?".

Saliu s'di të kthejë përgjigje. Ai vetëm qan nën zë, ndërsa fshin sytë me një shami prej cope dhe rrallë të sheh drejt, por pa nxjerrë asnjë fjalë.

I vëllai, Zyberi, që pret miqtë përgjigjet gjithmonë me gjysmë zëri, herë duke thënë: "Ja kështu!" herë duke shqiptuar: "Taksirat".

Atëherë, ata që kanë pyetur shkundin kokën, duke lëshuar ndonjë psherëtimë dhe bëjnë sikur i kanë marrë veshtë gjitha.

Por sytë e tyre, që i ngrenë në të rrallë, për të parë dantellën e bardhë të dritareve apo teksa i numërojnë thekët tapetit të shtruar në konakun e Tarajve, vazhdojnë të pyesin:

"Po si ndodhi kështu"?...

Shekulli

#3 ne: 04-04-2007, 07:36:44
Sa keq me vjen qe gazetaret i pergenjeshtrojne ose i stermadhezojne gjerat dhe gjejne pretekste te .Se pari te frekuentosh dicka dhe te jesh dicka ka goxha dryshim.Ndoshta femija ka pasur probleme te tjera,sepse te besh nje perfundim te tille te gjerave duhet te besh rolin e dedektivit.

 • Postime: 1608
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 04-04-2007, 12:16:07
S'ma han mendja qe vetvrasja e Marenglenit ka pas te bëj me fejen e Jehovait.. si tha Capkenja, kushedi çfarë hallesh ka patur i mjeri.

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 05-04-2007, 00:12:47
Shiko qe ne Shqiperi po behen vete-vrasje me vend e pa vend, kjo as qe diskutohet. Kam frike te hyj ndonjehere ne forum se ky Berni do na vendose ndonje artikull qe do na tromakse fare, si ky per shembull. Nuk i jap faj Bernit ketu se me vjen mire pasi informohem une edhe te tjeret, por dua te them qe ne Shqiperi perdite ndodhin katastrofa, tragjedira, aksidente, turpe, etj.

Une di te them kete ama qe ata te ashtuquajturit "Deshmimtare te Jehovait" jane disa njerez me shume komplekse, qe bejne nje propagande jashte mase te madhe e te tepruar atje ku s'u takon fare dhe fatkeqesisht te tille kane hyre edhe ne Shqiperi qe nga vitet 92-93 me duket. E mbaj mend shume mire qe u ka dale Moda qe atehere ne fillim te viteve 90, pasi nje grup i tille mblidheshe ne nje pallat ngjitur me timin dhe ne fillim kam shkuar edhe une nja 3-4 here, isha kalama atehere aman, ku dija une. Dhe keta jane te tmerrshem per te genjyer kalamajte dhe adoleshentet, le te themi moshat 10-18 vjec, i marrin me te mira, u japin ndonje karamele/candy, u tregojne ato historite seipas bibles se versionit te tyre qe jane si tregime te bukura, c'fare nuk hartojne dhe sajojne aman, etj. dhe keshtu bien brenda te shkreten. Keshtu edhe Marigleni do jete genjyer nga ndonje gje ne lidhje me keta deshmitaret se fundja vetem 16 vjec ishte e para, dhe jetonte ne fshat e dyta - ku botekuptimi ne pergjithesi eshte me i vogel dhe me i varfer sesa per ata qe jetojne ne qytet qe kane pare e kane perjetuar me teper. Pa cka nga kjo, une mendoj qe si ne rastin e asaj goces Elones qe vrau veten para disa javesh, edhe ne rastin e Mariglenit ka patur forca te tjera shume me te thella, probleme te brendshme dhe te erreta qe e "kane detyruar" cunin te arrije deri ketu! Se dreqi ta haje nuk e vret veten adoleshenti qe eshte mire psikologjikisht, per nje m*t feje! Ne djall te veje edhe feja! Asgje nuk eshte me me vlere sesa vete jeta jote!

Ah dhe meqe ra fjala tek keta deshmitaret, keta e kane origjinen nga Amerika dhe ne fakt para disa ditesh kur kam hyre ne shtepi dhe po vija celesin ne brave qe te hapja deren e shtepise, pashe nje pusulle te tyre me nje foto te Krishtit siper. Kam hyre bashke me partnerin tim brenda ne shtepi ate dite, ne fakt, dhe te dy pame njeri-tjetrin ne sy dhe i thame njeri-tjetrit: Deshmitaret e Jehovait. Pra ishim 100% te sigurte qe ishte prej tyre, ajo palosje letre. Sa kam hyre ne shtepi, e kam flakur tutje ate leter. Nuk ka dhe s'ka per te dale kurre ndonje fe qe te arrije te me binde mua per cfaredo gjeje. Dhe nuk duhet te kete ne fakt. Njerezit duhet te jene te lire te besojne ate fe qe duan ata sepse ashtu e ndiejne ata, te jene fetare apo jo sepse ashtu e shikojne te arsyeshme ata vete dhe jo sepse u ka sugjeruar dikush, i ka thene tjetri apo tjetra, apo sepse nje feje apo nje sekti fetar i eshte bere ndonje fare reklame. Une i besoj atyre qe i besoj dhe e shikoj shume te gabuar sidomos kur nje fe apo tjetra kembengulin me nje propagande idiote te te bejne "pjesetar" te tyren.

Kaq kisha. Gjithe te Mirat dhe shpresoj te lexoj sa me pak artikuj te tille, mundesisht hic fare. :'(

#6 ne: 05-04-2007, 01:46:59
Sa e rrevoltuar moj Elegance,bobo i thuake fese m..feje.Gabim  e dashur gabim sepse  feja duhet respektuar njeri sot nuk te detyron nuk te merr me dhune te praktikosh kete gje.

Nejse po kthehem ne teme.Motra ime ka 8 vjet qe eshte Deshmitare e Jehovait.Jeton ne Itali tani dhe kur e kujtoj sa kemi  vuajtur si familje per tu arsimuar dhe per te qendruar ne nje rruge te drejte them se nga te gjitha motrat ajo ka dale me e mire dhe me fituara.

Bibla e dashur nuk e di sa e ke lexuar dhe sa i ke kushtuar vemendje thote se ne ditet e  fundit bota do ti kundervihet fese.Dhe kjo do jete nje nder arsyet qe politika do te ndaloj fete.E di qe per shkak te feve sot ne bote zhvillohen gjerat me te medha,por une jam e sigurt per vetem nje gje "Qe ky djali Marigleni se ka vrare veten per faktin se shoqerohej me D.J.Asnje here dhe asnje here ime moter (e kam ne shtepi)nuk propagandon gjera qe kane te bejne me vetvrasjen,biles biles sipas tyre pas vdekjes nuk ka jete.E si te vras dikush veten e vete kur keta qe te propagandojne te thote"Pas vdekjes nuk ka jete,nga pluhuri erdhem dhe ne pluhur do kthehemi"

Sa per ate pusullen qe te kishin lene ne  ne dere,mos ki frike ka qene ftese per dt 2 prill kur eshte bere perkujtimi i krishtit.Edhe mos ki frike se nuk praktikojne magjira,thjesht nqs nuk do i thua"Nuk me pelqen"nqs vijne e te trokasin ne dere.Jane njerez ne fund te fundit nuk jane kafshe ,kafsha nga njeriu dallohet nga intelekti,dmth do arrijne te kuptojne.

Elegance mos e merr per keq shkrimim tim,por une i njoh nga afer shume mire ata njerez dhe vertet kur motra filloi te studionte mami dhe babi se priten mire.Ajo u be nje njeri i mire duke qendruar me ta(femra vetem ne mergim shume rralle here qendron e forte).Ishin ata qe e ndihmuan e priten ne Itali,e strehuan nje cift italian arriten ta ndihmojne ti gjejne pune(sepse motra ime humbi kontratet me firmen).

Oboob u zgjata shume,kushedi do ha ndonje BAN qe kam dale fare jashte teme.

Shendet prej meje !

 • Postime: 5503
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 05-04-2007, 18:34:58
Shiko, e dashur, nuk merzitem fare nga ty me shkrimin tend sepse ti je e mentimit tend dhe une po kam mendjen time. :) Desha te te zqaroja dicka ama: as une nuk mendoj se ka qene Feja ajo qe e ka cuar Mariglenin ne vete-vrasje. Kane qene gjera te tjera po he. Dhe, as mendoj se ka patur apo ka per te patur ndonjehere ndonje fe qe tu thote apo te propagandoje qe njerezit te vrasin veten. Bibla nuk eshte kunder por Pro jetes, dhe dac besoje dac jo edhe une e kam lexuar Biblen, qysh e vogel biles. Fundja kam lindur dhe jam Krishtere dhe kam origjine Korcare, ti e di sesi jane Korcaret pas kishes dhe pas traditave. :) Desha gjithashtu te te thosha qe une nuk jam kunder Zotit apo kunder Fese cfaredo qofte, por une mendoj qe njeriu eshte forca me e madhe qe ekziston. Dhe, une jam kunder propagandave ne pergjithesi.

Une e di qe ti mund ta kesh marre pak keq postimin tim ngaqe te trokiti ne dere kjo fe pikerisht, ngaqe motra jote e praktikon si fe. Por une thashe ate qe mendova. Motres tende, ty edhe familjes tende ju uroj vetem te mira, shendet dhe mbaresi dhe perqafofshi ate Fe qe ju ndjen zemra ashtu edhe sic kini bere! Me te Mira Capkene! Elegance. :) perq

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 21-08-2007, 23:41:52
Kjo fe është e rrezikshme dhe nga praktikimet e këtyre feve ne Shqipëri kanë vrarë veten disa fëmijë dhe adolishente.Ju lutem mos lejoni fëmijët te ndjekin këtë fe.Për mua janë te dyshimshem.

Dëshmitarët e Jehovait nuk janë fe prandaj mos i konsideroni si të tilla. Ata janë një sekt i rrezikshëm ashtu si dhe Opus Dei.

Ata kanë financime të fshehta dhe kryesorët që jetojnë në USA njihen për perversitete.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 25-10-2007, 19:38:52
E kam një shkrim fare te gjatë qe do e publikoj javet e ardhshëm, debatin qe kam pasur me udhëheqësit e Deshmitareve te Jehoves (nga Italia dhe Shqipëria), dhe shpresoj se aty do kuptoni realitetin e tyre, dhe shperlarjen e trurit qe ia bëjnë njerëzve, e sidomos te varfurve, qe për një burs studimesh apo për një kafshat buke braktisin fenë qe kanë pasur, e iu bashkangjiten këtyre manipulanteve.

Deshmitaret e Jehoves, ka qenë pik studimi im ne muajt e kaluar. Diku rreth 47kg libra kam blere ne panairin ndërkombëtar te librit ne Kajro vetëm për këtë teme! (Unë i 'numroj' librat me kg, se me numra me dalin shum hahaha)

E mirepresim shkrimin tend!:)

 • Postime: 16
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 10-11-2007, 00:25:12
Pershendetje te nderuar.

Une sapo hyra ne kete forum dhe pashe gjera interesante. Shume flasin pa pasur fakte. Duhet ta kemi te qarte se bibla nuk theret per vetevrasje, kurse sa i perket deshmitareve te Jehovait me te vertet jane njerez te cuditshem, nuk i besojn ate qe shkruan ne Bibel dhe eshte mire qe te therasim ta lexojn biblen dhe te shiqojn shume gjera qe ata duhet ti ndryshojn ne jeten e tyre.
kurse sa i perket vetevrasjes nuk eshte mire qe te bejm kete buje sepse duhet pasur fakte te forta per te folur se deshmitaret e Jehovait jane ata qe i fusin ne keso gracka.
FAlemenderit per mirekuptim.
Engjulli Protestant .. Kisha ne Vushtrri

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 25-11-2007, 14:27:28
Ju lutemi te mos dilni nga tema!

#12 ne: 02-12-2007, 01:37:01
Përshëndetje te nderuar.

Unë sapo hyra ne këtë forum dhe pashë gjëra interesante. Shumë flasin pa pasur fakte. Duhet ta kemi te qartë se bibla nuk theret për vetevrasje, kurse sa i përket deshmitareve te Jehovait me te vërtetë janë njerëz te çuditshëm, nuk i besojn atë qe shkruan ne Bibel dhe është mirë qe te therasim ta lexojn biblen dhe te shiqojn shumë gjëra qe ata duhet ti ndryshojn ne jetën e tyre.
kurse sa i përket vetevrasjes nuk është mirë qe te bejm këtë buje sepse duhet pasur fakte te forta për te folur se deshmitaret e Jehovait janë ata qe i fusin ne këso gracka.
FAlemenderit për mirekuptim.
Engjulli Protestant .. Kisha ne Vushtrri


Ja ke fut kot plako..se do dalesh te mbrosh kishen tende,Altruist asnje te detyron te blesh libra.

Tek une ka ndodhur nje fakti   i tille ne jete prej nje deshmitareje te Jehovait degjova per bursa studimi ne Bullgari dhe ne mos te ishte ajo une sot nuk do isha ketu.Nuk ia hedh kurre poshte kete gje qe beri per mua..pas meje erdhen dhe te tjere ne ate shkolle..shume njerezve u dha mundesia per shkollim..fale nje vajze te tille.

Plus cflas une une kam motren...shembull te shkelqeyer jep ne familje me sjelljen e saj.

 • Postime: 16
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 20-12-2007, 21:14:09
Flm shume per emailin. POr une kam shkruar edhe me heret por si duket mesazhi im dikund eshte blloku dhe ka mbet rruges.
Une nuk jam duke mbrotjut Kishen se Kishen e mbron Vete Zoti por jam duke thene se ne Bibel nuk shkruan askund se duhet bere vetevrasje perkunder asaj Bibla theret kunder vetevrasjes.

Keshtu kur ta lexosh Biblen ateher mund te flasesh per ate liber.
tung prej meje

 • Postime: 243
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 22-12-2007, 21:48:59
(Unë i 'numroj' librat me kg, se me numra me dalin shum hahaha)

Ty te lumte qe studion kaq shume.

Edhe ai artikulli qe do botoje ku vajti?

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#15 ne: 24-01-2008, 22:23:14
e shiptar e mare ju koft

 • Postime: 1608
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 24-01-2008, 22:31:59
ore po kta s'te thojn as u befsh 100 vjec e as shnet kur teshtin tjetri... wow!

 • Postime: 211
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 24-01-2008, 23:47:09
ore po këta s'te thojn as u befsh 100 vjeç e as shnet kur teshtin tjetri... wow!

Tha thote plaku ty moj, ja nji: U befsh me 100 shnete te keqen :D

#18 ne: 23-12-2008, 13:59:27
Osht marre te flitet keq per deshmitaret e jehovait ,
nese mendon ndokush se dikun oshe e pa qart me deshmitaret e jehovait le te shkruajn , po menyra se si mendoni eshte e gabuar .
Pasi qe deshmitaret e jehovai bejn punen e ty nuk guxojm ti gjykojm sepse do te gjykoheni me at mas sa i keni gjykuar ata .

#19 ne: 31-01-2009, 15:13:17
ke shum te drejt edhe un ashtu mendoj ata qe shajn deshmtaret e jehovait po shajne jehovain i cili i shpetoi nga skllaveria e faraonit po mire le te vazhdojne keshtu se ne fund te fundit ate qe nuk paten besim tek ai do te behen pluhur dhe nuk do munden te shkojne ne parajse

#20 ne: 31-01-2009, 15:18:23
me fal po keta e kane te ndaluar te festojne ditelindjen ose ndonje feste tjeter dhe nuk te thone shendet sepse eshte thjesht nje fjale e kote dhe thenia shendet per ata do te thote te jet i shendethem dhe ata e dine se njeriu duke i thene tjetrit shendet nuk mund ta beje te shendetshem pervec perendise jehova B

#21 ne: 31-01-2009, 15:24:34
PO ke shume te drejte jam ne nje menbdje me ty pasi gazetaet nje vetvrasje te ndodhi direkt thone jehovai

#22 ne: 31-01-2009, 15:32:34
KUSH ESHTE DESHMTAR I JEHOVAIT DO TA KET JETEN E LUMTUR MORE ZOTERINJ SEPSE ATA jane vertet njerez te mrekullueshem ok puc

#23 ne: 12-03-2009, 22:01:57
Deshmitaret e Jehovait besojne dhe zbatojne Fjalen e Perendise, Bibla prandaj nese lexon biblen aty nuk thuhet se varr veten se do ringjallesh prandaj keto qe hedhin kundra perendise jane genjeshtra te shtyra nga sundimtari i kesaj bote satanai

#24 ne: 05-06-2009, 12:52:36
une mendoj qe ata jan njerzit me te sjellshem qe kam per deri me sot.
ato jan shpifje te gazetarve.po te kishit ren pre e gazetarve ndonjeher do ta kuptonit dhe ju. pastaj shteti nuk do ti lejonte te predikonin me po ti kishin vrar ata femijet!

Temat e fundit