Rifat Jashari per Grupin e Unitetit - Kosova Drejte Pavarsise

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rifat Jashari per Grupin e Unitetit

Rifat Jashari per Grupin e Unitetit

· 6 · 1250

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 06-03-2007, 22:04:58
Zoteri Rifat Jashari,vella i Komandantit legjendar Adem Jashari sot ne Prekaz per Grupin e Unitetit qe sot e vizituan kompleksin e Jashareve dhe familjen Jashari me rastin e pervjetorit te renjes heroike te  familjareve te tyre deklaroi:
çka u bej s`kam por me ju s`jam!(ditari i RTK-se 19,30)

Valle,si eshte e mundur qe se paku opozitaret(partite e dalura nga UçK-ja)t`mos jene dakorduar me Familjen Mbreterore Kosovare?

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-03-2007, 23:49:47
Poj tybe ni kisha lan me ardh kurr ne prekaz pa e shpall Pavarsin, kta hajzuza!
Sa per Opozit kam mendu se ajo moti u dasht me u largu  nga parlamenti e me ju bashku protestave kunder Vjedhjeve te votave nga UNMIKU, dhe me Formu nje qeveri te perkoshme qe ti ndalon bisedimet para Pavarsis.

 • Postime: 223
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 10-04-2007, 09:25:29
Zoteri Rifat Jashari,vëlla i Komandantit legjendar Adem Jashari sot ne Prekaz për Grupin e Unitetit qe sot e vizituan kompleksin e Jashareve dhe familjen Jashari me rastin e pervjetorit te renjes heroike te  familjareve të tyre deklaroi:
çka u bëj s`kam por me ju s`jam!(ditari i RTK-se 19,30)

Valle,si është e mundur qe se paku opozitaret(partite e dalura nga UçK-ja)t`mos jenë dakorduar me Familjen Mbreterore Kosovare?


Rtk-ja ...timoni nderkombtare,shume bute i paska cekur fjalet e R.jasharit. do vjen koha se shpejti dhe shohim se cka paska thene...

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 11-04-2007, 02:23:06
Me gjithe respektin per heroizimin dhe martirizimin e familjes Jashari nuk mendoj se nje familje nga nje fshat i Kosoves te quhet familje Mbreterore, pasi mbreterit nuk jane katunare po aristokrate dhe dyshoj seriozisht ne aftesite e te kuptuarit te diplomacise nga po kjo familje e cila duke pasur parasysh sakrificen e madhe qe ka bere, eshte normale te jete e prirur per zgjidhje me radikale.

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 11-04-2007, 15:05:51
Me gjithë respektin për heroizimin dhe martirizimin e familjes Jashari nuk mendoj se një familje nga një fshat i Kosovës te quhet familje Mbreterore, pasi mbreterit nuk janë katunare po aristokrate dhe dyshoj seriozisht ne aftësitë e te kuptuarit te diplomacise nga po kjo familje e cila duke pasur parasysh sakrificen e madhe qe ka bërë, është normale te jetë e prirur për zgjidhje me radikale.
Me duket qe ju nuk e keni te qarte fare se luftat çlirimtare fillojne nga fshatrat e jo nga qytetet.Luftat pushtuese jane ato qer pikesynim apo thene me mire ,cak te pare te sulmeve te tyre shkaterruese dhe roberuese e kane qytetin.Familja Jashari nga Prekazi,deshtet,s`deshtet ju apo edhe une vet,ajo sot eshte Familja mbreterore e shqiptareve te Kosoves!Nese mbreterit qe njihni ju jane nga qytetet e jo nga fshati,per Shqiptaret e Kosoves kjo ndryshon.Mbreti i Kosoves vie nga fshati dhe kjo s`mund te nderrohet per shkak te mendimit te dikujt.Eshte vepra ajo qe e percakton Mbretin e jo vendi nga ai vie!
Per kete do te tregoj historine e njerit nga mbreterit turq te quajtur Halit!
Ky na paska qene bere mbret edhe pse me pare kish qene nje bari delesh...nga fshati!
Rrobat dhe shkopin me te cilat ai kishte ruajtur bagetine i kishte varur ne oden e tij mbreterore ku ai e kishte rezidencen e tij te perhershme...
Sa here qe ndodhej para problemeve te  popullit te varfer dhe te drejte...ai ,para se te jepte urdhera se si te veprohej me ta,kethehej nga muri,nga Rrobat e varura te tija si çoban dhe i thonte vedit:

Halit,Halit,kujdes mos u habit!

Nese ju mendoni qe kjo qe tregova eshte vetem nje perralle pasi qe flitet per njerin nga mbreterit e turqise e jo te dobiçisteve ...une ju them se: Te gjithe jane mbreter qofshin keta te qytetit apo te fshatit nese popujt e tyre i quajne dhe pranojne si te tille!Aristokracia nuk ka mbire ne qytet por aty eshte zhvilluar.Gjate lufterave te gjithe aristokratet ne te kaluaren po edhe sot strehohen neper fshatra dhe skuta nga kane ardhur...

Ju po edhe une kemi mundesi dhe te drejte te shkruajme virtualisht kunder Jashareve edhe kunder jesusit e nenes se tij L.... por ne jeten reale per nje gje te tille mbetesh pa koke dhe me shume se aq...

Une e dij,e njoh,e pranoj familjen Jashari nga Prekazi i Drenices si Familje mbreterore te shqiptareve te Kosoves si shtet gjersa per ate te te gjithe shqiptareve fmiljen HOXHA,familjen e Kryeprofetit ENVER HOXHA!
Keshtu e ka kjo jeta jone...askend s`e lejon te qendroje perhere mbret,profet as zot!Te gjithe jane kalimtare dhe te nderrueshem...

 • Postime: 223
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 12-04-2007, 08:53:15
Me gjithë respektin për heroizimin dhe martirizimin e familjes Jashari nuk mendoj se një familje nga një fshat i Kosovës te quhet familje Mbreterore, pasi mbreterit nuk janë katunare po aristokrate dhe dyshoj seriozisht ne aftësitë e te kuptuarit te diplomacise nga po kjo familje e cila duke pasur parasysh sakrificen e madhe qe ka bërë, është normale te jetë e prirur për zgjidhje me radikale.

Une mendoje SirioOO se,nuk duhesh te dyshon ne aftesit e te kuptuarit e diplomacise nga kjo familje, per shkak se kjo familje ka patur rezultat ne te kuptuarit e saj te diplomacise(gjendja(liria) e sotme e Kosoves.Qe nuk kane mundur me decenje askush ta arrije...Ti ma teper dysho ne aftesit e te kuptuarit e diplomacise te politikaneve te sotem te Kosoves,pse jo dysho edhe ne tendin...sepse mendimi yt dhe i politikaneve te sotem eshte radikal..jasht asaj vie qe i solli lirin Kosoves.

Temat e fundit