Tirana perplaset me Beogradin per Kosoven ! - Kosova Drejte Pavarsise

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tirana perplaset me Beogradin per Kosoven !

Tirana perplaset me Beogradin per Kosoven !

· 2 · 861

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 20-04-2007, 01:04:43
Shefi i diplomacisë serbe Drashkovic i "befasuar" me deklaratën e zv.ministrjes se jashtme Edit Harxhi se Shqipëria mbështet pavarësinë e Kosovës

Shefi i diplomacisë serbe Vuk Drashkovic ka reaguar sot pas nje deklarate qe zv.ministrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edit Harxhi, e cila ka thene në takimin e sotëm të Këshillit të ministrave të jashtëm të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi, se Shqipëria në tërësi mbështet planin e Marti Ahtisarit dhe pavarësinë e Kosovës. Drashkovic, i cili kryesonte takimin, ka thënë se është i "befasuar" që në një takim të tillë të përfaqësuesve të lartë, Shqipëria ngre çështjen e Kosovës. Sipas shefit te diplomacise Serbe “Kosova nuk është në Shqipëri por në Serbi dhe se paraqet problem të brendshëm të Serbisë, e jo të Shqipërisë". Drashkovic ka thënë se pozicioni i Serbisë është kompromisi maksimal, e kjo nënkupton se nuk ka ndryshim të kufijve, duke përfshirë kufirin e Serbisë me Shqipërinë. Kete reagim te Drashkovicit, e ka pohuar per Zerin e Amerikes edhe vete Harxhi.

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 02-05-2007, 16:35:58
Kjo nuk qenka fare perplasje...
Plani i Ahtisarit qe zonja Harxhi e paska cituar te parin,nuk i jep Kosoves Pavresi por nje Autonomi evropiane dhe me nje teritor 35 % me te ngushte se sa e kishte ne kohen 1974-1989!
Po te deklaronte ajo qe: Shqipeia e perkrahe Pavaresine dhe sovranitetin teritorial e politik te Kosoves pa permendur fare Ahtisarin as Autonomine e tij,atehere do ishte kjo nje perplasje me Beomutin e Drashkoviqit!
Eshte problem se gjuha politike nga gjuha popullore ,qofte ajo e mediave apo edhe e rrugeve nuk jane njesoj.Bile jane ne  gjysmen e rasteve krejtesisht te kunderta...

Temat e fundit