Kosova Sot - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga Kosova, biseda e diskutime per aktualitetin kosovar.

M A X
18-10-2009, 16:56:18

Kosova dhe Maqedonia vendosin marredhenie diplomatike

[html]
Kosovadhe Maqedoni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2009, 13:43:44

Dell: Zgjedhjet lokale, me rëndësi për Kosovën

Dell: Zgjedhjet lokale, me rëndësi për KosovënAmbasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë Christopher Dell, tha dje gjatë një ligjërate në Universitetin Amerikan tha se zgjedhjet lokale të 15 nëntorit, paraqesin një ngjarje me rëndësi në historinë e Kosovës. Ai veçoi faktin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2009, 12:06:41

EU-LEX PER LIGJIN DHE JO MBI LIGJIN

EU-LEX PER LIGJIN DHE JO MBI LIGJINEnis SulstarovaSikurse dihet gjerësisht, EU-LEX-i është misioni policor dhe gjyqësor i Bashkimit Europian (BE) për mbështetjen e shtetit ligjor në Kosovë. Statusi i tij dhe veprimtaria e deritanishme e tij ka treguar se EU-LEX-i po e dëmton for...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:52:07

Hekurudha drejt Kosovës, lidhja më e mirë me Evropën Qendrore

Hekurudha drejt Kosovës, lidhja më e mirë me Evropën QendrorePas lidhjes nëpërmjet autostradës Durrës-Kukës-Morinë, Shqipëria do të ketë një lidhje tjetër me Kosovën nëpërmjet një linje hekurudhore, e cila do të nxisë zhvillimin e mëtejshëm të ekonomisë kosovare. Në mbledhjen e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-10-2009, 20:46:12

Fjala e Kryeministrit Berisha në Kuvendin e Kosovës

Hijet e të shkuarës të mos zbehin dritën e të ardhmesSali BERISHASë pari, dëshiroj t'ju falënderoj përzemërsisht dhe me mirënjohje të thellë ju të nderuar deputetë dhe ju zoti Kryetar Jakup Krasniqi, për nderin e madh që më bëtë duke më dhënë fjalën në Kuvendin e Republikës së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-10-2009, 20:45:23

Universiteti i lirive të mia

Universiteti i lirive të miaSALI BERISHADua t'u kërkoj të falur dhe ndjesë se emocionet, gëzimi, krenaria, nderi që unë përjetoj në këtë moment, nuk më lejojnë që të lexoj fjalën që kam shkruajtur.Jam shumë i gëzuar, shumë i nderuar që jam sot këtu. Ky universitet më ka frymëzua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2009, 23:46:20

Berisha: Kosova e pavarur, faqja më e ndritur në historinë e kombit

Berisha: Kosova e pavarur, faqja më e ndritur në historinë e kombitKosova, në 130 vitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2009, 16:20:52

Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmose

Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmoseE Marte, 06 Tetor 2009Kryeministri Berisha, nis sot nje vizite zyrtare dyditore ne Republiken e Kosoves, e para qe nje drejtues i larte shteti kryen ne vendin fqinje pas pavaresise. Per Berishen, kjo eshte vizita e dyte, pasi pararendesja ishte pak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2009, 15:46:40

MENDIME PER NJE FAKT TE NJOHUR

MENDIME PER NJE FAKT TE NJOHURXhavit HalitiJetësimi dhe miratimi formal i protokollit për bashkëpunimin policor mes misionit civil ndërkombëtar EULEX në Prishtinë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë është shndërruar tashmë në një fakt të njohur në Kosovë, Serbi, BE dhe më gjerë. Tan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2009, 19:52:29

Kosove, te henen proteste kunder protokollit

Diten e hene ne Kosove do te mbahet nje proteste masive, e organizuar nga OJQ te ndryshme, kunder nenshkrimit te protokollit policor mes misionit EULEX dhe Serbise.Lajmin e bejne te ditur mediat kosovare, sipas te cilave protesta do te zhvillohet ne mesdite, perpara selise se Bibliotekes Kombeta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
28-08-2009, 11:26:40

Siguria përballë protestave në Kosovë

Protesta e para dy ditëve ka hapur sërish çështjen e sigurisë e cila vlerësohet të jetë ende brishtë. Një protestë e para dy ditëve, kur disa dhjetëra aktivistë të një organizate joqeveritare Vetvendosje, dëmtuan 28 makina të misionit për drejtësi dhe polici të Bashkimit Evropian në Kosovë, mirë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
25-08-2009, 22:58:33

Tensione në Kosovë.

PËRLESHEN SERBËT E SHQIPTARËT NË MITROVICË, PROTESTË EDHE NË PRISHTINËNe Mitrovice nje turme serbesh nisi te godiste me gure shqiptaret qe po përpiqeshin te ndertonin shtepite ne Kroin e Vitakut. Si pasoje pati te plagosur nga te dyja palet. Situata është vënë nën kontroll vetëm nga ndërhyrja e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
10-07-2009, 20:04:29

Kongresmenet Amerikane lobing per Kosoven.

Tre kongresmene amerikane kane nisur nje fushate diplomatike per njohjen e pavaresise se Kosoves, nga vende te cilat ende jane te pavendosura, te painformuara apo te painteresuara per kete ceshtje. Eliot Engel ne bashkepunim me dy kolege te tij, i ka shkruar letra kryetareve te 25 shteteve te bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
09-07-2009, 22:38:41

Mali i Zi kerkon riatdhesimin e kosovareve!

Një zyrtar i qeverisë së Malit të Zi ka deklaruar se është detyrim i Podgoricës dhe Prishtinës që të krijojnë kushte për kthimin sa më të shpejtë të refugjatëve kosovarë, të cilët jetojnë në Malin e Zi.Ministri malazez i Punës dhe Përkujdesjes Sociale, Suad Numanoviq tha se rreth 16 mijë qytetar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-06-2009, 09:27:47

Kosova, neser anetare e FMN

Fondi Monetar Nderkombetar ka deklaruar sot se Kosova eshte gati te behet anetarja e 186-te e organizates javen e ardhshme, rreth 16 muaj pas shpalljes se pavaresise. Zedhenesi i FMN-se, Alister Tomson deklaroi per agjencine “AFP” se kreret kosovare te shtetit pritet t’i nenshkruajne artikujt e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2009, 09:24:13

Ish kryeministri i Kosovës, Agim Ceku, eshte arrestuar ne Bullgari

SOFIE- Ish kryeministri i Kosovës, Agim Ceku, i kërkuar në Serbi për krime të luftës është arrestuar të martën në mbrëmje në Bullgari, bën të ditur ministria e Brendshme bullgare.“Agim Ceku është arrestuar të martën në Geshevo,kur sapo kishte hyrë në Bullgari, pas një mandati arresti të interp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-06-2009, 11:42:13

Izraeli do të njohë Kosovën në gusht

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjah tha të shtunën se kabineti i tij po përgatitet të njohë pavarësinë e Kosovës në gusht. Vendimi i tij vjen si rezultat i negociatave të fundit me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barak Obama- shkruajnë mediat e huaja.Otniel Schneller, anë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
18-06-2009, 10:42:35

Debat për Kosovën në KS. “Përplasje” Jeremic-Hyseni

Jeremic e Hyseni replikojne ashper ne mbledhjen e KS te OKB per kthimin e serbeve ne Kosove. Diplomatja amerikane Di Karlo lidhur me kete ceshtje e te tjera rezervoi kritika per te dyja vendet. Kurse Zanier, i derguari i sekretarit te KB shtjelloi arsyet qe sipas tij, Beogradi e Prishtina nuk pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2009, 00:04:33

Fushata elektorale e Shqipërisë reflektohet edhe në Kosovë

Gani Tërshnjaku (Prishtinë)Në Kosovë Dr. Sali Berisha po shihet si lider i të gjithë shqiptarëve. Programi dhe alternativa që ofron duket një shpresë e madhe edhe për dy milionë shqiptarët e këtushëm. E përditshmja “Koha Ditore” raporton: “Sali Berisha pritet si hero në vendlindje”; Gazeta “Bota...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:40:07

Kosovë: Dhuna në familje vazhdon të jetë problem

Zëri i Amerikës, Prishtinë13-06-2009Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut kanë bërë thirrje që hartimi i ligjeve për këtë çështje të përcillet me marrjen e masave që do të siguronin zbatimin e tyre. Komentet e tyre janë bërë në kuadër te debateve për plotësimin e infrastrukturës lig...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:24:31

Hyseni: Serbia pengon integrimin e Kosovës. KE të ushtrojë presion

Shefi i diplomacise kosovare i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të ushtrojë trysni mbi Beogradin për të siguruar pjesëmarrjen e Kosovës në nismat rajonale. Hyseni i kërkon përrfaqësuesit të KE-së Mirel përfshirjen e Kosovës në regjimin e liberalizimit të vizave.PRISHTINE- Kosova kërkon që të p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:22:25

Miratohet plani për dhënien me koncesion të Aeroportit të Prishtinës

PRISHTINE- Qeveria miratoi rekomandimet e Komitetit Drejtues Ndërministror për implementimin e Partneritetit Publiko Privat në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës. Qeveria miratoi edhe kërkesën e Ministrit të Ekonomisë dhe Financave Ahmet Shala rreth alokimit të mjeteve financiare për pagesën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
15-06-2009, 11:21:09

Kosova sot 1 vit nga hyrja në fuqi e Kushtetutës

Një vit nga hyrja në fuqi e Kushtetutës serbët e Kosovës vazhdojnë të deklarohen kundër saj. Diplomatë të njohur dhe ish-ndërmjetësi i OKB-së për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari sot në Prishtinë.PRISHTINE- Ish-ndërmjetësi i OKB-së për statusin e Kosovës, Martti Ahtisari pritet t’i drejtohet s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
12-06-2009, 15:25:14

Shënohet 131 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Shënohet 131 vjetori i Lidhjes Shqiptare të PrizrenitRrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSh), i përbërë nga 20 organizata të ndryshme shoqërore nga të gjitha trevat e shqiptarëve, organizoi sot shënimin e përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Duke filluar nga mëngjesi, e deri në momente...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-06-2009, 10:48:09

Kushtetuta e Kosoves probleme ne zbatim ne zonat me shumice serbe!

Më 15 qershor Kosova me një manifestim solemn do të festojë një vjetorin e hyrjes në fuqi të Kushtetutës.Megjithatë akti më i lartë juridik ë vendit vazhdon të mos gjejë zbatim në një pjesë te territorit të Kosovës, të banuar me serbe, në veri dhe në enklave ku veprojnë strukturat paralele serbe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
04-06-2009, 10:36:47

Prishtinë-Turqi, nga 6 qershori hyn në fuqi liberalizimi i vizave

PRISHTINE- Marrëveshja reciproke për heqjen e vizave mes Republikës së Kosovës dhe Republikës Turke e cila u firmos më 13 janar 2009, do të hyjë në fuqi në fund të kësaj jave.“Në përputhje me marrëveshjen nga 6 qershori nuk do të jenë më të nevojshme vizat për të hyrë në Turqi me kusht që qëndri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-05-2009, 21:59:04

Limaj: Durres-Kukes, historike per shqiptaret

Rruga Durres-Kukes eshte nje veper me rendesi historike per te gjithe shqiptaret ne te dy anet e kufirit.Keshtu e ka cilesuar ministri i Transporteve, Fatmir Limaj ne nje interviste per Top Channel. Ai dhe kryeministri Thaci do te jene te ftuar ne ceremonine per perfundimin e tu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
VeraDushi
22-05-2009, 23:23:32

Ke e kopjoi Maarti Ahtisaari per statusin e Kosoves?!

KË E KOPJOI ZOTI MARTI AHTISARI PËR STATUSIN E KOSOVË ?! Publikuar më 16 maj, 2009 në orën 13:05 ( Para 6 ditë e 10 orëve ) Opinion |  Së shpejti Fronti për Bashkim Kombëtar Shqiptar (FBKSH), do të bëj publik dokumentin, të zbuluar nga struktura inteligjente e FBKSH, Sigurimi Kombëtar Shqipt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
18-05-2009, 09:41:47

SHBA po e rikthen vëmendjen te Ballkani

Një zyrtar i lartë amerikan flet për vizitën e Biden në KosovëSipas tij, vëmendja po rikthehet përsëri në këtë rajonNjë zyrtar i lartë i administratës amerikane tha se me vizitën që nënpresidenti Joe Biden do të bëjë këtë muaj në Ballkan, Shtetet e Bashkuara shpresojnë të krijojnë kushtet për nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

goni007
09-05-2009, 14:56:32

Fondi Monetar Nderkombtar zyrtarizon anetarsimin e Kosoves

FMN i ka ofruar Kosoves te behet anetarja e 186 e ketij institucioniKjo informate eshte paraqitur mbreme ne sajtin e ketij institucioni financiarKshilli ekzekutiv i FMN te premten ka verifikuar votimin e kshillite tegovernatorve qe Kosoves t´i ofrohet anetarsimi.Kosova behet edhe zyrtarisht an...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
nanda
23-04-2009, 16:28:49

KUR ARTEMIJE BËHET TË VENDOS PËR PRIZRENIN?!

KUR ARTEMIJE BËHET TË VENDOS PËR PRIZRENIN?!
Jo! Nuk është ky titull i bërë qëllimisht si sensacional për gazetë, sepse, pas fillimit të aplikimit të Ligjit mbi zona të veçanta të mbrojtura dhe aprovimit të mundshëm të Draft-Ligjit në propozim për Zonën e Veçan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

salipestili
18-04-2009, 02:09:51

Luftetari i oreve te para te Uçk'se, qe ka sfiduar vdekjen... qante me ze...!!!

"A jeni ju Behxhet Shala?" më pyeti një fytyrë e përvuajtur në rrugën Nëna Terezë, para restaurantit Rings. Pas pohimit tim, m’u lut ta takoj, kur të kem kohë të lirë ndonëse tha se nuk mund t’ia zgjidh problemet. Anulova një takim të paraparë dhe e prita në zyrën e KMDLNJ-së, të njëjtën ditë....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2009, 14:51:05

Rikthimi i shqiptareve ne Mitrovice

Me gjithe kundershtimin e serbeve, pushteti lokal ne Mitrovice duket i vendosur ne kthimin e shqiptareve ne pjesen veriore te qytetit.Ne lagjen e doktoreve disa muaj me pare ka filluar rindertimi i shtepive, nderkaq dy ditet e fundit pese familje shqiptare jane vendosur ne shtep...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-03-2009, 12:16:53

Mediat: Organe të kosovarëve janë shitur në Rusi

Ekzistojnë dyshime të mëdha se në periudhën 1998-1999, gjatë luftës në Kosovë, serbët përmes Maqedonisë kanë bërë tregti me organe njerëzore të shqiptarëve të vrarë kosovarë. Këtë bën të ditur në një artikull të saj gazeta “Lajm” e Maqedonisë.Sipas burimeve që citon gazeta, serbët përmes Maqedon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe