Kosova Sot - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga Kosova, biseda e diskutime per aktualitetin kosovar.

arbias
20-03-2008, 19:05:21

Presidenti Bush autorizon dërgimin e armëve në Kosovë

Presidenti Bush autorizon dërgimin e armëve në Kosovë  Presidenti Bush autorizoi furnizimin e Kosovës me armë, një hap i rëndësishëm në marrëdhëniet me shtetin e ri. Në një dokument dërguar Sekretares së Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Bush tha dje se ai ka arritur në përfundimin se furnizimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
nanda
14-03-2008, 17:02:48

NJË KUSHTETUTË QË MENDON ANGLISHT E FLET SHQIP

NJË KUSHTETUTË QË MENDON ANGLISHT E FLET SHQIP
Me afrimin edhe të aktit formale të aprovimit nga Kuvendi i Kosovës, Draft Kushtetuta e Republikës së Kosovës, është ende në diskutim publik. Bazuar në disa reagime të drejtpërdrejta të qytetarëve nëpër tubime popullore dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
13-03-2008, 18:29:33

Bojkotoni produktet e sebisè !!!

BOJKOTONI PRODUKTET E SERBISË! (Kjo nuk është kampanjë e motivuar politikisht, por vetëm një sugjerim për mospërdorimin e produkteve Serbe). Duke mos u futur thellë në histori dhe në dëmet, vrasjet, torturat, masakrat, dhunimet, gjenocidin e çka jo tjetër që shteti (me përkrahjen e popullit) Ser...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
13-03-2008, 18:02:51

Letra Historike

Letra Historike  ÇKA SHKRUAN ADEM JASHARI NË LETRËN - DËRGUAR LPK-së NË DHJETOR 1997 Kjo letër, e dërguar nga Adem Jashari dhe e shkruar nga i vllai, Hamza, dhe e nënshkruar nga një grup luftëtarësh të Drenicës është njëri ndër mesazhet e luftës. Natyrisht, ajo nuk është shkruar me mendimin se d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
08-03-2008, 18:22:02

Sa herè qè vjen marsi !

SA HERË QË VJEN MARSI  Sa herë që vjen marsi, gurët rrokullisen, ata gumëzhinë për trimat, ata kërkojnë që të vendosen secili në vendin e vet, që të peshojnë më mirë. Nuk kanë thënë kot që moti se:” Guri rënd peshon në vend të vet!” Kush kërkon që të shtyhet me gurët e historisë, kush dëshiron r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
nanda
06-03-2008, 16:12:32

PROFESORI IM DHE KUSHTETUTA E RE E KOSOVËS

PROFESORI IM DHE KUSHTETUTA E RE E KOSOVËS
(Letër e hapur profesorit tim të nderuar, prof. dr. Fatmir Fehmiut, aktualisht njëritprej anëtarëve të Komisionit për përpilimin e Draft Kushtetutës së Republikës së Kosovës)I nderuari profe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-03-2008, 16:17:55

Berisha, Koshtunicës: Kosova nuk është djep i Serbisë

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka porositur homolugn e tij serb Vojisllav Koshtunica që të jetë më realistë sa i përket Kosovës. “Më vjen shumë keq për qëndrimin e kryeministrit Koshtunica. Mendoj se ai nuk është realist, sepse mendoj se mitet dhe politika nuk mund të qëndrojnë së bash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-03-2008, 08:15:46

Bush, vizite ne Kosove muajin e ardhshem

Pas shpalljes se pavaresise dhe njohjes se saj ne menyre te menjehershme nga SHBA dhe shtete te tjera te medha, mediat kosovare raportuan dje se Presidenti Xhorxh W. Bush pritet te vizitoje Kosoven ne muajin prill. Per kete eveniment te mundshem i cili do te thote shume per shtetin me te ri te b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-02-2008, 15:51:32

SHBA-BE, miliona dollarë dhe euro financime për Kosovën

Nënsekretari amerikan, Bërns, tha se për Kosovën do të jepen 335 milionë dollarë për 2008-n. Rehn: “Ndihma që do t’i japë BE-ja Kosovës deri në vitin 2010 arrin vlerën mbi 1 miliard euro”Gjatë viteve të ardhshme SHBA-të dhe Bashkimi Europian do të kontribuojnë ekonomikisht në Ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

miri14
18-02-2008, 18:46:19

Dekori i Dasmes se Madhe !!!

Urime!Pergezime!Perulje per te renet!Por une dua te perulem edhe para te gjith atyre Mendjeve te Ndritura qe kane organizuar kete dite te jashtezakonshme.I pa imagjinueshem!Nje dekor festiv me nje nivel te jashtezakonshem kulture.Qe nga me e madhja qe peshon me shume se mijra faqe qe do shkruhen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Rust
17-02-2008, 05:02:46

Ne se eshte e vertet, pse eshte sekret?

Ne se Rugova eshte bere kristian, pse eshte mbajtur sekret? A eshte nje veprim i gabuar?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-02-2008, 20:57:52

Mbi shpalljen e kushtetutes sè republike sè Kosovès 1990

MBI SHPALLJEN E KUSHTETUTES SE REPUBLIKES SE KOSOVES -Bazuar ne DEKLARATEN E PAVARESISE SE 2 korrikut 1990, KUVENDI I REPUBLIKES SE KOSOVES NXJERR "KUSHTETUTEN E KAÇANIKUT"- Kushtetuta e Kaçanikut -- MBI SHPALLJEN E KUSHTETUTES SE REPUBLIKES SE KOSOVES -Bazuar ne DEKLARATEN E PAVARESISE SE 2 kor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
06-02-2008, 19:18:24

Nè serrbijè fiton Borisi e jo demokracija evroperendimore

NË SERBI FITOI BORIS TADIQI, JO, ENDE DEMOKRACIA EVRO-PERËNDIMORE! BAROMETRI DIPLOMATIK *** Vota e Novi-Sadit, e Beogradit, e diasporas serbe dhe e minoriteteve në Serbi (sidomos në Novi Pazar dhe në Vojvodinë) e shpëtoi Boris Tadiqin nga disfata e oponentit të tij radikal, Tomislav Nikoliq, të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
06-02-2008, 18:53:07

Deklaratë dhe Apel

Deklaratë dhe Apel Këshilli Organizativ i Protestave Kundër Burgosjes së Albin Kurtit Albin Kurti është burgosur sërish. Paneli ndërkombëtar i gjykatësve atij i ka caktuar masën e paraburgimit edhe për 30 ditë. Në momentet kur filloi të dalë sheshazi e vërteta për mungesën e bazës ligjore kundër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Maliqe, arbias

Me shqiptarët matanë Urës së Ibrit.

*
Maliqe
05-02-2008, 10:10:43
Sa banor dhe km2 ka mitrovica
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
27-01-2008, 22:56:09

Evropa e re nuk mund të pengojë Vullnetin e një Kombi për të qënë Shtet

EVROPË E RE NUK MUND TË JETË AJO EVROPË QË MOHON DHE PENGON VULLNETIN E NJË KOMBI TË TËRË PËR TË QENË SHTET NË TOKËN E VET - NË SHQIPËRINË E BASHKUAR (Mendime) • Në punimin tim të magjistraturës me titull Ndërtimi i legjislacionit të ri në Kosovës, të cilin e mbrojta më 5 janar në Universitetin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
17-01-2008, 21:11:48

Me Kushtetutën e re Kosova do të jetë Republikë Parlamentare

Me Kushtetutën e re Kosova do të jetë Republikë Parlamentare17 janar 2008 Intervist me Arsim BajramiProfesori i së Drejtës Kushtetuese në Universitetin e Prishtinës dhe njëri nga hartuesit e Kushtetutës së Kosovës, Arsim Bajrami, në një intervistë dhënë për Kosovapress tha se tanimë ka përfundua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-01-2008, 14:35:11

Shqipëria rezolutë të posaçme për pavarësinë e Kosovës

Shqipëria do të deklarojë mbështetjen për pavarësinë e Kosovës me një vendim të posaçëm. Mendimi i Shqipërisë do të jetë në një rezolutë të kërkuar nga Partia Socialiste, e cila duket se në këtë formë do t’i vijë më shumë në ndihmë diplomacisë, si dhe do të kundërshtojë reagimet e palës serbe. S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
14-01-2008, 19:30:00

Jusuf Gervalla me shok -Yjet tè Pashuar shqiptar

JUSUF GËRVALLA ME SHOKË - YJE TË PASHUARA Shkruan: Ramadan Pllana - Kosova nuk ka nevojë për disa zëra të ngritur, por ka nevojë për një zë të fuqishëm… (Jusuf Gërvalla) U mbush plot një çerek shekulli nga vrasja mizore prej dorës kriminele serbo-jugosllave e Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës e Bardh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
14-01-2008, 18:31:26

Qendresa e Regjep males Pèrballè torturave tè UDB-sè Jugosllave

QËNDRESA E REXHEP MALËS PËRBALLË TORTURAVE TË UDB-së JUGOSLLAVE Kush mori pjesë në gjykimin e grupit të Adem Demaçit? Në 24 vjetorin e rënies së Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës Përmbajtja e lëndës: - Kush ishte Rexhep Mala; - Rexhep Mala truri i lëvizjes kombëtare; - Kush mori pjesë në përgatitje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-01-2008, 22:41:18

Qeveria e re e Kosoves

Hashim Thaci Kryeminister,Fatmir Sejdiu President,Jakup Krasniqi Kryetar i Parlamentit.Kabineti “Thaçi”:Zëvendëskryeministë rHajredin Kuqi PDKRamë ManajLDKMinistre e Drejtësisë - Nekibe KelmendiMinistër i Shëndetësisë - A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2008, 10:56:27

Dragashi

Nje pjese se popullsse se Dragashit është një popullsi qe flet një gjuhe sllave, por janë myslimane dhe sipas studjuesve ata janë shqiptare te sllavizuar.Pyes unë, po sot ne kohën e Kosoves se lirë dhe ne prag te pavarsise çfarë janë këta dragashianet sllavishtfoles? Ndjehen dhe veprojnë si shqi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
adnan abarshi
05-01-2008, 12:12:01

NJË LETËR NGA TIMORI LINDOR DHE PARADOKSI KOSOVAR

NJË LETËR NGA TIMORI LINDOR DHE PARADOKSI KOSOVAR
Dr. Agimi, është një vendas i imi, i cili, me angazhimet e tij pas lufte në Misionin Ndërkombëtar të OKB-së në Kosovë, ishte dalluar si mjek dhe humanist. Andaj, jo edhe rastësisht, nga ky institucion, ishte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
adnan abarshi
05-01-2008, 11:39:46

"SINDROMI LEMING” KOSOVAR?!

“SINDROMI LEMING” KOSOVAR?!
Filozofi Antik Grek Sokrati, dikur i ka mësuar nxënësit e vetë se rruga e vetme përmes së cilës duhet të shkohet gjatë kërkimit të së vërtetës, është, kurë, së pari, të analizohet dhe vihet në pyetje çdo bindje që e kemi mbështetur fortë gjer në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ruzhdi Orana
30-12-2007, 06:44:57

DRENICA LEGJENDARE

Drenica --------------------------------------------------------------------------------Lumja ti Drenicë e Kuqe-asnjë plumbë kurrë nuk e huqe! (Populli) Në qendrën e Dardanisë ilire, gjëgjësisht të Kosovës së sotme, shtrihet Drenica heroike. Kjo trevë kreshnikësh, që në antikë njihej me emrin Kl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
24-12-2007, 19:42:10

Ndarja e Kosovës shpie në ridefinim të kufijve etnik Shqiptarë

Ndarja e Kosovës shpie në ridefinim të kufijve etnik Shqiptarë Nëse hapet kutia e pandorës për ndryshim kufijsh atëherë duhet të shkohet deri në fund dhe të bëhet ripërkufizimi etnik shqiptaro-serb ku kjo do të iniconte edhe reaksione zingjir, jo vetëm kah jetojnë shqiptarët me shumicë, por edhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
24-12-2007, 19:40:03

Jo- misionit tè Be -sè Nè Kosovè

JO – MISIONIT TË BE - SË NË KOSOVË KARTA E OKB - SË NUK MUND TË ZËVENDËSOHET ME PLANIN E AHTISARIT PO - KARTËS SË OKB -SË MBI TË DREJTËN NË VETËVEDOSJE – PO MISONIT TË SHBA-VE NË KOSOVË, JO - PLANIT TË AHTISARIT DHE JO MISIONIT TË BE-SË NË KOSOVË Kohëve të fundit vendi i ynë po ballafaqohet me d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
24-12-2007, 19:37:55

Shumica e populit tè Kosovès Po kerkojn ?

Shumica e popullit të Kosovës që nuk votuan në këto zgjedhje po kërkojnë udhëheqës tjerë Shkruan: R. MEGJUANII, Prishtinë Kryeshefi i KQZ-së, Mazllum Baraliu, shefi i OSBE-së amb.Tim Guldiman, shefi i UNMIK-ut J. Ryker, zgjedhjet dhe pjesëmarrjen e votuesve i vlerësuan normale, siç ndodhë gjithk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2007, 12:35:06

Fjala e presidentit Sejdiu ne asamblene e KS ne OKB

Është nder për mua te jem para Këshillit te Sigurimit te OKB-se ne kohën kur po hyjmë ne një periudhe vendimtare për Kosovën. Deshiroj t’ju flas për historinë tragjike te Kosoves dhe për aspiratat e popullit te Kosoves. Po ashtu, dua te shpreh mirenjohjen për përkrahjen e bashkësisë ndërkombëtar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
15-12-2007, 20:42:37

Dashuria për Atdheun, “ushtria” më e fortë e një kombi

 Dashuria për Atdheun, “ushtria” më e fortë e një kombi...Nga Orhan FrashëriSi mbarë populli Shqiptar në të katër anët e globit, edhe ne veteranët e LANÇ-it dhe pasardhësit e tyre të Rrethit të Beratit, mbështesim fuqishëm shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Ne veteranët, pjestarëte familjeve të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
09-12-2007, 19:41:50

Cila është shtetësia e kosovarëve?

Cila është shtetësia e kosovarëve? Shihni sa njerëz nuk kanë dalur ne zgjedhje, ata më se miri e kanë kuptuar domethënjen e votës, është ky rebelim kundër te keqes më të vogël, ngase oferta e kandidatëve të propozuar nuk plotësonte kërkesat e tyre, realisht të zgjedhurit duhet të kuptojnë se kan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
baskija
09-12-2007, 19:32:24

Pse duhet të jetë Adem Demaçi president i parë i Shtetit të Kosovës

Baca Adem është sinonim i lëvizjesnacionale, ideator për lirin dhe mëvetësinëe Popullit Shqiptar, metaforëe lirisë për të gjithë popujt që thirrennë luftën e drejtë për çlirim dhe bashkim.Demaçi është institucion moral,kombëtar dhe sistem i veprimipolitik për qëllime fisnike për ta ndërtuarlirin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
01-12-2007, 15:20:02

Hillary Clinton: Mbështes njohjen e pavarësisë së Kosovës

Hillary Clinton: Mbështes njohjen e pavarësisë së Kosovës nga administrata amerikaneSenatorja Amerikane Hillary Clinton ka deklaruar se fuqishëm mbështet njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Shtetet e Bashkuara nëse qeveria në Prishtinë vendos të shpall pavarësinë. "Me Rusinë që kërcënohet me vet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe