'UDB-ashat'e Kosovës, me emër dhe mbiemër - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

'UDB-ashat'e Kosovës, me emër dhe mbiemër

'UDB-ashat'e Kosovës, me emër dhe mbiemër

· 75 · 50871

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

ne: 26-05-2006, 08:10:13
I shtyre nga vuajtjet qe kam pësuar unë dhe familja ime nga këta spiune, e solla këtë liste këtu ne Zeri YT!.'UDB-ashat'E KOSOVES, ME EMER DHE MBIEMER:

Mehmet Shoshi - spiun ( ministër i Udbes)- merrte vetë pjesë në torturimin e të burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash më vonë ministër i Udbes
4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetëror(UDB-së)në Prishtinë;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencës dhe Administratës së Përgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatës hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOçINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatës;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarë
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtëse në gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i ›RILINDJES";
14.ALI OLLONI ish-gazetar i"Zërit të rinisë"
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit të Prishtinës(RTP);UDB-ashat qe torturonin të burgosurit:

1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metë Kuqi
"..Pak a shume te gjithe keta gjenden edhe te "Dosja e Adem Demacit".


Te tjere:

1.Metush latifi - gjyqtarë
2. tadej Rodiqi - gjyqtarë
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarë
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministër i udbes ( babai i Skëlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarë..Ata qe i bene kurtha rinise, studentave:

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorë në burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje
3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta të gjithë ushtarë shqiptarë ( Zëri I kosovës numri 6 viti 1983 faqe 15).
4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut në bashkëpunim me udbashët Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur në kurthë plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, të dy nga Gjilani... Më vonë ky Sadik Blakaj ka shkuar në Paris i cili ma vonë e ka qitur në kuthë Hysen Gegen i cili u dënua me 13 vjet Burgë..
5. hasan Cërvadiku - profesor udbash në Prishtinë ( profesor në shkollën kulturologjike ku qenë burgosur dy nxënës të asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)
6.Halil Mujë Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliçkaj fshati Carrabreg
( të dhëna më të hollësishme rreth bëmave të tyre mund të gjenden te ( Zëri I Kosovës numer 5 viti 1983 faqe 15)
8. Isuf pllana fshati Shtitaricë ish-arsimtar i historisë në Obiliq ( Zëri I Kosovës numer 7/1983 faqe 14
9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babë e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zëri I Kosovës).
11.Zenun çelaj, profesor i kimisë dhe rrahim Përçuku ( që të dy profesor të QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zëri I Kosovës numer 7 viti 1983
12. Rexhë Ze4iraj nga Pasjaki afër Gjilanit i njohur si Rexhë pasjaku vegël e Selim Broshës

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures në prishtinë
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolë Shirokes)
15: fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes të Prishtinës ( tani është zgjedhur ministër i punëve të brendshme në qeverin e re të A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministër i drejtsisë sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar në Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinës)
17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skënderaj
19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zëri i Kosovës numer 4 viti 1983 faqe 15)
20.Vuksan Vuksanaj, udbash që përcillte emigracionin në Nju Jork
21. ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushë Komuna e Deçanit.
22. Demë Muja pejë, udbash plagos për vdekje tre fshatarë të Radavcit dhe për këtë as edhe një ditë nuk mbanë burgë.
23. Bajram fazliu ose Bajram çarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejë
24. Izet Imeri Komogllav ferizaj
25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epërme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte në udbë...
27. Agim Tasholli - gadime e Ulët, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash
29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevë
30. Ahmet Ahmeti gjykatës ( dënopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Skënderaj
32. Maliq dhe Fatmir Sheholli ( babë e bir),- ky i dyti edhe sot punon për UNMIKUN..
33.Nijazi hasani fshati rakovicë ose qysh e kanë quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( për të gjithë këta mund të lexohet në Zërin e Kosovës numer 10 viti 1984 si dhe në ZIK numer 5 viti 1985).
34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis në shkollën e mesme 8 Nëntori në Podujevë
35. Ramiz Shehu " Hitleri" mësues
Ukë Muçaj , - gjykatës në pejë
36. Nezir Sherifi udbash në Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrë e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..
38.Xhafer Qorri (i vrarë nga një police magjup gjatë luftës se fundit ne trafastacionin e Drenasit,përndryshe ky kishte dorë ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).
39.Hamze Shtutica(njëjtë sikur xhafer qorri,por ky i vrarë pas luftës nga TRIMI Burim Ramadani me shokë i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-çudi apo)
40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERË TË SPIUNËVE
Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me të bijtë nga bakshia
Murat zhevelli
Ibër Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkëpunëtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky në vitin 1990 publikisht në gazeten Rilindja kishte kërkuar falje për bëmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin që kishte bërë punën e dreqit)
Ramë Ademaj - udbashë Pejë
Istref sadikaj - udbashë Pejë
Ramë Ademi - kryeudbashë pejë
Rrahman Zylfiu - udbashë Kumanovë
Rabit Zylfiu ( ishte dërguar në Turqi për të bërë atentat në Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky në një proqes gjyqesor edhe kishte pohuar këtë gjë se: " ishte dërguar për të përcjellë një emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - për këtë më hollësisht shkruan " Zëri I Kosovës" numër 6 viti 1983..
Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zëri I Kosovës numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kërçovë
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kërçovë
Hamit hamiti ( dëbëhet nga Shqipëria si agjent i udbes dhe vazhdon punën në Maqedoni, pra kjo verteton që Jugosllavia tentonte të qonte spiun në Shqipëri të cilët gjoja si të përndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punën e tij në SPB të Maqedonisë).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis
Abdyl Zhuta - udbash Ohër
Edin Marku - udbashDibër
Ajrush Toska - udbash Strugë
Sherif Trema - udbash Kërçovë
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).
Mehmet Hasku - udbash Pejë
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin beçiri - udbash
Kristë Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosë Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)
Esat limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski
Qamil Muhagjeri ( udbash në ambasaden e e Jugosllavis në Tiranë - ma vonë e patën dërguar në Cyrih për të përcjellur emigracionin ( zëri I kosovës 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih
Sali bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka të gjithë nga Vrella ( Zëri I kosovës 4 prill 1987)...
Murat shevelli..më pastaj pasojne.
Enver shevelli
Naser Shevelli(inspektor)
Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan
« Editimi i fundit: 28-05-2006, 01:31:01 nga Stafi »

 • Postime: 1577
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 26-05-2006, 12:14:39
Arbias,

Nuk eshte ndonje gje e kendshme te publikosh lista personash.
Lista te tilla jane publikuar nga Zeri i Kosoves ose Zeri i Enveristeve te Kosoves.
Personalisht nuk me shqeteson aspak nje liste e tille, por mendoj se nje publikim i tyre nuk eshte ndonje pune e ndershme.
Duhet te jete e qarte dhe e kuptueshme per te gjithe qe cdo kohe ka njerezit e vet te mire dhe te keqinj, varet prej kendveshtrimit te gjithesecilit.
Ne kohen kur keta persona kene punuar dhe vepruar, kane qene ne fuqi ne Kosove ligje te tjera nga ato qe jane sot dhe se ne ato kushte ata kane qene te detyruar te zbatojne ligjin, pavaresisht se cili ligj ishte ai.
Kosova per fat te keq ka patur pervec problemeve te mbijeteses ndaj regjimeve te ndryshme jugosllave dhe problemet e brendshme, te cilat duan kohe qe te shuhen.
Problemet e brendshme te shqiptareve jane shume te medha, mirepo nese niset keshtu me lista dhe perhapje te urrejtjes, atehere perfundimi do te ishte nje konflikt brenda shqiptar.
Mirepo per fat te mire, shumica e popullit shqiptar, nuk merret me kesi listash e me kesi emrash, por shikon perpara, drejt Kosoves demokratike.
Nuk duhet marre me emra te pervecem, por duhet denuar regjimi i cili krijonte njerez te tille, si ne Jugosllavi ashtu dhe ne Shqiperi.
Komunizmi ka qene nje fatkeqesi e madhe kombetare dhe ne te njejten kohe dhe shpartallimi i tij ka qene, eshte dhe mbetet nje detyre kombetare.
Komunizmi ka qene percares dhe i tille eshte dhe ne formen e shfaqur nga Lidhja Popullore e Kosoves dhe gazeta e saj Zeri i Kosoves. Sa me pare te ndahet nga nje ideologjie e tille dhe sa me pare te clirohet shtypi shqiptar nga nje shtyp i tille ideologjik, aq me mire behet per ne te gjithe.
Keshtu Arbias, me mire eshte te jetojme me kohen e sotme dhe te kaluaren te mos e harrojme por te mos merremi me te!

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 26-05-2006, 15:08:34
Faleminderit por info i nderuari Arbias
Scard i nderuar kjo tem aspak nuk asht perqarse po e nevojshme te dihen puna e tyre se kush jan e qka kan qen.Shumica e ktyre shpihunav edhe sot veprojn ne Kosov e vende te tjera.

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 26-05-2006, 18:16:21

KUSH E PËRBËNTE STRUKTURËN E OZN-së-UDB-së NË KOSOVË NË VITET 1945-1990 ?!

Ata që përbënin strukturat udhëheqëse të këtij shërbimi famëkeq dhe që përgatitën mijëra procese gjyqësore, në bashkëpunim me strukturat politike në Kosovë,kundër atdhetarëve shqiptarë,

ishin:

1.çedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaçiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviç
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cërnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko çalloviqi
51.Metë Kuqi
52.Ramçe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakçori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuçi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafë Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gërbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuçi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobërdaliu
108.Drita Novobërdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tërnava
112.Ibush Kllokoçi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vëllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dërgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demë Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonçari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tërshnjaku
158.Lulëzim Neziri
159.Mustafë Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamëz Shefkiu
167.Raif Sërmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dërmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sërmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listë e gjatë nuk përfundon këtu...!!!

................... ...............

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TË MIJËRA ATDHETARËVE SHQIPTARË- GJATË VITEVE 1950-1990

Gjyqtarët dhe prokurorët që vepruan me urdhëra të UDB-së dhe të strukturave politike e shtetërore të kohës,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demë Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafë Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefë Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xërxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koçinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatës hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukë Muçaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kërsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikë Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaçi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bërdynaj
93.Muharrem Skënderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetër Përgjokaj
101.Skënder Morina-gjykatës hetues
102.Nikollë Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollë Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtë Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listë nuk është e përkryer!

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 28-05-2006, 05:15:08
Jo jo vetem keta te ishin sdo te ishin shum por une s shpejti do ta sjelli listen e shpihunav shqiptar qe policija serrbe e solli ne gjamij dhe me ket list dikush ka punu e dikush keta njerz ika nda ahtu qysh ekan meritu jav ka qu qefinin por per fat t keq disa hala jan  gjall edhe Kan bile biznese te forta ne kosov Si psh Pumpa te benzinit, qe bejn biznis me serrbet hala, Mullinj,qe sjellin grurin nga serrbija e s blujn grurin ton per magjet shqiptare,restoranta me emra serrb e me Meny serrbe apo greke specialitete derine ato ruse,Hotele bar,me vajza prostitute sllave ruse bullgare,ukrahinase,moldave.

Ne listen e derguar nga serbet neper disa gjami para luftes,dolen 40 vet vetem prejnje katundi e lere ma nga nje komun sa... sa do te dalin kurkomuna jon ka 72 katunde  72x4

E nese i duket kjo list dikuj evogel kjo list e shpihunav qe dita dites po e presin Lakin ne fyt,le ta dini se kjo esht ajo bashkjetesa me serb dhe mos Pavarsija e kosove shkeputja nga serbija.

 • Postime: 215
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 29-05-2006, 05:46:22
ARIBAS MIRE DE MIRE GJITHE KETA EMRA E PO ME DUKEN GJYSMA NUKE QENKAN FARE ATY ISHE KANE MIRE QE  TI RADHITE SIPASE KOMUNAVE E BANORETE E KETYRE KOMUNAVE MUNDE TI DIN DHE I VLERSOJNE VETE:

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 29-05-2006, 10:00:30
Ketu ne keto lista mungon Skeleti i pushtuesit sllav ne kosove.Keta jane vetem gjymtyret.Filloni nga "Akademiku" Mark Krasniqi ju lutem!

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 30-05-2006, 06:48:47
ARIBAS MIRE DE MIRE GJITHE KETA EMRA E PO ME DUKEN GJYSMA NUKE QENKAN FARE ATY ISHE KANE MIRE QE  TI RADHITE SIPASE KOMUNAVE E BANORETE E KETYRE KOMUNAVE MUNDE TI DIN DHE I VLERSOJNE VETE:

Un spo i rradhiti sipas komunave, por po i rradhiti sipas listave ... e keshtu esht ma mir se askush sduhet te mirremi me ta dhe askush sduhet t punoj me ta dhe ti bojkotoj mundsisht bizneset e tyre deri ne ato kontakte familjare se ndryshe nuk mund askush ti vran , por tindan mundet e ata le ta shohin veten se ku jan ,ku pojetojn qka kan ba ku po shkojn...Drejt litarit;Nuk ishte e arsyshme me i vra ne at koh?se ata kishin femij kishin gra ,prind,te gjith se meritonin ket vdekje as ket baba apo  prind por duhet ne menyr Bojkoti me ju ba rigja se rruga e juaj dhe biznisi i juaj me nderin e popullit nuk ju lejon te jetoni ne ket vend se se meritoni ket atdhe qe e keni shpihunu dhe e keni shit , aq lir sa qe skeni mendu as per te keqen e prinderve jetimat juaj dhe grat e veja qe do tju mbesin.

Bojkotoni njerzit e dyshuar (shpihuna)se po e shesin dhe e shitnin atdheun e tyre per gjithqka qe kishin nevoj ,shkelnin mbi  gjakun e liris,Hasmonin shqiptart deri ne vllavrasje.

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 30-05-2006, 07:02:23
Këtu ne këto lista mungon Skeleti i pushtuesit sllav ne Kosovë.Këta janë vetëm gjymtyret.Filloni nga "Akademiku" Mark Krasniqi ju lutem!

Ne qofse populli edhe sod nuk esht vet-disu,nuk e ka pa at qe edhe vet e ka vujt ,ather ne kurr nuk do te dinim me nda te mirin dhe te keqin nga vetja apo nga te tjeret?

Sod ka njerz te till, te cilet i kan ba bashk armiqsit, i kan ba bashk bizneset,partit,shpihunlleqet,e kta njerz jan kundra popullit duke i par gjdo dit me tjeter katllik,gjdo dit me tjeter femer, gjdo dit me tjeter emer, gjdo dit me idijot, vetem duke ja Poshtruar popullit imazhin e tij, qe sja vlen me m jetu me njerz te ketill sikur me bisha mali .
po qka me ba kto i ngjaj gjdo populli ,po pse duhet prap ti ngjajn shqiptari, a skemi ne histori qe na ka shkruar dhe kujtuar ,dhe vet perjetuar at me se keqi,mangu i kishem edhe keta qifar shqiptar me ju bashku atij pis hyqmeti.
te nisesh e ti permendesh emrat e te gjith atyre qe s kan me shum se qe sdin,udheqs te cilet perbin te kqijat e armikut kjo verteton se ne askund sjemi dhe askush se din se ku do t na qon kjo rrug me keta njerz prisa politikan mashtrus - shpihuna te cilet i kemi edhe deri ne parlament dhe ne gjdo partij.

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 30-05-2006, 07:15:05

EMRI -----------------------------------EMIN
MBIEMRI--------------------------------UKA
DATLINJA-------------------------------TASH DIKU 55-60 VJEQAR
VENDLINDJA----------------------------BLAQ
VENDQENDRIMI------------------------PRIZREN/I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------MESUES
PUNOI NE SPB--------------------------PRIZREN NE VITET E TETDHJETA

EMIN UKA ka punuar ne vitet e tetdhjeta ne SPB-en e Prizrenit .Mjaft te rinje Shqiptar kan ren viktim nga ky Spiun.
Marr nga Kosova.de

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 30-05-2006, 07:17:01

EMRI -----------------------------------LULI
PRINDI----------------------------------NAZIFI
MBIEMRI--------------------------------xxxx
DATLINJA-------------------------------XXX VJEQAR
VENDLINDJA----------------------------XXX
VENDQENDRIMI------------------------KRAGUJEVC/SERBI /I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------XXXX
PUNOI NE SMP--------------------------XXXX

Ky ka braktis Kosoven me Kapitullimin e Serbis dhe simbas informacioneve qe qarkullojn, jeton tash ne Serbi...
Aktiviteti i tij i tashem:
1.Pajis me Pasaporta Serbe -Shqiptaret ...
2. Pajis me Diploma Universiteti te Falsifikuar dhe te ndryshme personelin e UDBES .

Marr nga Kosova.de

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 30-05-2006, 07:20:48

- Enver Krasniqi.
Ky UDB-ash ka qenë i punësuar deri në fillim të viteve '90-ta në stacionin e milicisë së Klinës, edhe atë si pasardhës i famkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Këtë të fundit e ka likujduar fizikisht UçK-ja gjatë luftës, për të cilin as familja e tij nuk ka treguar ndonjë interesim që "fajtorët të gjinden e vëhen para drejtësisë UNMIK-istaneze, ashtu siq ka ndodhur me familjet e disa ish UDB-ashëve tjerë).
Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot është në detyrën e Sekretarit të Përhershëm në MSHP, pra është në shërbim të Melihate Tërmkollit.
Nese dikush ka dyshim në këtë fakt që e solla anë këtu, atëherë lirisht mund të pyes banorët e Klinës, dhe me siguri që ata do ti tregojnë se kush ishte Enver Krasniqi para luftës në Kosovë, dhe çka u ka bërë ai atyre atdhetarëve shqiptar që i binin në dorë këtij kriminelí.

- Zymer Zymeri.
Para se të punësohej si UDB-ash, ky bashkpuntor i pushtuesit serb ka qenë arsimtar i shkollës së mesme, ku ka dhënë lëndën e gjeografisë ekonomike. Më vonë Zamer Zameri vëhet këmb e krye në sherbim të Sherbimit të Sigurimit Shtetror (UDB), ku dallohet nga të gjithë kolegët e tij për dhunën fizike dhe terrorin që e shkaktoj mbi të burgosurit politik në Prishtinë e gjetiu nëpër Kosovë.
Siq duket, pas luftës ky UDB-ash i egër së bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova.

- Ajet Istogu.
Ky ishte njëri ndër UDB-ashët që ka vepruar në Drenicë, rajon ky ku kishte edhe numrin më të madh të burgosurëve politik të Kosovës. për dhunën dhe terrorin e shkaktuar ish të burgosurve nga ky bastard, as që ja vlenë të hargjohet kohë, sepse janë qindra e qindra dëshmitar të gjallë, të cilët ishin "klient" (kupto viktima) të këtij tradhtari.
Edhe ky pis e ka gjetur atë që e ka kërkuar.

Disa nga puntorët e UDB-së në Pejë, të cilët burgosën dhe torturuan mizorishtë me mijëra atdhetar shqiptar të Pejës, Klinës, Deqanit, Gjakovës dhe Burimit, janë:

- Demë Muja,
- Xheladin Beqiri,
- Asllan Sllamniku,
- Qazim Masdreku,
- Ajet Gashi,
- Ramë Bala,
- Enver Krasniqi (e përshkrova më lartë se ku ndodhet ky pis njeri!)
- Jakup Llonqari,
..........e tjerë, shumica nga të cilët sot janë strukur nëpër skuta, por disa edhe nuk fshihen fare. Përjashtim bënë Demë Muja e ndonjë tjetër si ai, i cili pas luftës së bashku me ushtrinë dhe policinë serbe është larguar në drejtim të Serbsisë ose Malit të Zi.

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 30-05-2006, 07:22:46
--------------------------------------------------------------------------------
Në Ferizaj inspektorë të sigurimit serb :
Fadil Hyseni me profesion profesor i filoz.Marksiste,i vjetër rreth 55 vjet.
Adem Ibrahimi ,ish profesor i gjuhës ruse,nese jeton duhet te jet mbi 60 vjet.
Qenan Hajdini ,prof i anglishtes nga Kumanova ,ka vdekur.
I poshtri Halit Loku mesues nga Kaqaniku qe ende shetite poshte e larte i lire.

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 30-05-2006, 07:28:26
A ka mundesi ne kete liste te kete emra fiktiv, te shpifur nga Serbia, sic beri Hitleri me Stalinin, kur la pas vetes nje liste te gjate me emra rus (shkencetar e luftetar) gjasme spiune e bashkepunetor te Hitlerit? Megjithate ne kete liste ka shume emra te sakte.

 • Postime: 73
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 30-05-2006, 07:37:23
Pershendetje Fluturaske
Un kto te dhana i kam marr nga forumi Kosova.de dhe per shum emra te lartpermendur kam degjuar edhe vet po ka edhe disa qe nuk kam degjuar fare,nese dikush ka ndonji info se ndoshta ktu gjindet ndonji emer pa te drejt le te lajmroj.

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 30-05-2006, 08:34:24
A ka mundësi ne këtë liste te këtë emra fiktiv, te shpifur nga Serbia, siç bëri Hitleri me Stalinin, kur la pas vetes një liste te gjatë me emra rus (shkencetar e luftetar) gjasme spiune e bashkepunetor te Hitlerit? Megjithatë ne këtë liste ka shumë emra te saktë.
Shum nga keto emra qe dolen ketu,persona qe kan qene te punesuar ne UDB-ne e Prishtines,Gjilanit,Pejes dhe Gjakoves i kam te njohur edhe drejtperdrejt...Mir epo keta s`jane Boset,keta jane vetem shefa te sektoreve apo punetore dikasteresh te UDB-se.
Ja edhe disa emra punetoresh te vyeshem te UDB-se:
Murteza Kozniku
Qazim Rugova
Hadi Kerraxhiu
Hasan Shehu
Islam Hoti
Lah Lahaj
Xhavit Syla
Nike Vokrri
Adem Ademi
Ahmet Ramaj
Azem Hadri
Sali Gashi
...

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 30-05-2006, 13:26:12
Jan edhe dy vllezer te komunes se lipjanit te cilet kan punu deri ne largimin e fundit te shqiptarit nga kosove Keta ja Fatmir dhe florimi.. mbiemrat sjav di  Fatmiri ka punu polic dhe ka rrah shqiptar mbrena ne pudrum te komunes dhe ne burgun e lipjanit Kurse florimi ka punu ne komun deri ne diten e fundit  kur u kthyn  shqiptar aty i kishin pa disa dhe kur kan shku me i vra ka  nderhy unmiku dhe  i ka ka largu ne drejtim te panjohur sigurisht serrbi.

Ali sadrija ish minister i financav ldk
Basri demiri ish kryetar i kamunes lipjan Ldk
Ibrahim rugova Kryeudbash fashist i perbetum i popullit shqiptar ne kosov.

 • Postime: 144
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 30-05-2006, 18:23:50

Ibrahim rugova Kryeudbash fashist i perbetum i popullit shqiptar ne kosov.

Masi e nguct Rugoven po shkruaj edhe une diçka ketu.

Ani bre arbias se shume mire e pasni qit punet ne terezi ju.
C.I.A Shqiptare (central of intelegence of albania) tek qenkeni ju e se paskmi ditur .
Hej nje pyetje a mos po shkojn kta qe i bejne kto shkrime me i trejnu agjentat e amerikes .

Po me vjen keq por gjendja qe ndodhet sot ne mitrovica dhe behen shume krime neper kosove krejt eshte faji i disa te vetequajturvekomand osve qe as lopet nuk ben me jau lan me i rujten ,se i humbin gjysen e tyre.
Fajin e kane pikerisht ata qe paten aç shume pushtet dhe kane ende ,aç shume arme qe kane(si legalisht si ilegalisht) ,aç trima qe jane ,aç shume e paten dermuar pushtuesin tone serb me guximin dhe trimerin e tyre .
Kta te vetequajturit komandosa i kane fajet ,si ka mundesi e luftuan shkaun aç ashper e tash ne kete kohe nuk po munden te sjellin drejtesi mbi disa njerez shpiuna .

Sqarim gjithmone' kam dashur dhe i dua luftetaret e lirise por i dua pa ngjyra partiake pa privatizime partiake te deshmorve.
Nuk i dua ata qe jane patriot me baterija .

Per te gjithe e kam nje pyetje ,pse keso listash duhet te sillen poshte e perpjet .
Pse nuk i ja lejm keto pune sherbimeve dhe institucioneve te Kosoves  qe te merren me keso gjerash .
Ky ishte kryeministri i pare i kosoves bajram rexhepi Pdk qe nuk mirrej me keto gjera .
Ku eshte kryeministri i tashem agim qeku qe te mirret me keso gjera ,pasi ky ka qene edhe shok me thaqin e bashkeluftetar e gjera te ngjajshme .

Per me marre pushtet disa shqiptar te gjitha gjerat i bejne .
E harruat mitrovicen ju komandosa atje ende po sundojne serbet

 • Postime: 1210
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 30-05-2006, 19:23:41
Te Vdekurit e kane kryer mandatin e tyre,per te mire apo per te keq!
Gjyqi i Hages e mbyti Milosheviqin vetem qe ti mbylle pergjithmone ne erresire te zezat e medha qe ka bere evropa kunder Shqiptareve,muslimaneve dhe joserbeve  ne ballkan.Keto do dilnin ne opinion nga hetimet kunder Milosheviqit.Ai per kete shkak nuk pranoi te merrte asnje mbrojtes,sepse dinte sakte dhe qarte se kush e ka urdheruar nga evropianet te nise formimin e serbise se madhe.
Ndoshta...edhe Rugoven e ka takuar i njejti fat i Milosheviqit...Qe te dy kane qene te burgosur nga te njejtit burgoses!

 • Postime: 13
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 30-05-2006, 22:49:38
Liste interesante, për herë të parë e lexoj. Nuk them te gjykohen personat e mbetur gjallë, po ti shfrytezonim për informacione: Planet e serbise, Sekretet e tyre, Strategjite për të ardhmën, e shumë te tjera. Ne Kosovë mund te krijohen gjykata apo agjencish sekrete për ti marr ne pyetje këta njerëz. Po jo për ti ndëshkuar, se ka shumë prej tyre qe nuk kanë qenë te vetëdijshëm për atë qe bëjnë, ose janë detyruar, po edhe nuk kemi kurrefare dobie nese i ndeshkojme.

Me nderime për te palodhshmit për çështjen kombëtare

 • Postime: 2800
 • Karma: +21/-19
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 31-05-2006, 04:43:08

Ali sadrija ish ministër i financav ldk
Basri demiri ish kryetar i kamunes lipjan Ldk
Ibrahim rugova Kryeudbash fashist i perbetum i popullit shqiptar ne kosov.


Ty keta te LDK-se ta hongren shpirtin ?????

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 31-05-2006, 06:29:59
Po kryt e shkaut ekan keta Ldk ashat kryt mej jav pre i del i shkaut 90% te ketyre jan dhe ishin ne ldk qka po don ti ma shum me dit ti je kan beb kur keta shpihunonin popullin dhe perqanin tash t kan dal dhamt dhe ke nis me hanger buken tande po pyti ata qe kan hanger dru dajak e sod jan sakrifiku me lirin tande e ti mbron shpihunat dhe shetitesh gyrbetit.

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 31-05-2006, 08:20:31
O arbias, nuk ka familje shqiptare ne Kosovë qe nuk perjetoi vuajtje. Edhe unë si ti jam keqtrajtuar, por prap nuk është mirë te besh gjeneralizime, e të thuash: "Të gjithë LDK-istat kanë kokë-shkau". Një vërejtje me rëndësi, atekohe nuk kishte levizje politike tjetër përveç LDK-se, medoemos tani mund te ketë prej tyre sot qe dje ishin UDB-asha, por JO te gjithë! Po prap, duhet te kihet kujdes e të mos futen ne një these.

Mos harro disa gjëra:
- Prej tyre kishte te imponuar, edhe pse nuk arsyetohet
- Prej tyre kishte qe donin te mbronin popullaten
- Prej tyre kishte qe ishin UDB-a e s'e merrnin vesh se ishin
- Prej tyre qe ishin te lare ne UDB-izem.

Gjerat nuk janë o bardh o zi!
Duhet hulumtuar faktet. Aktivitetet e tyre. çfarë bene etj.
Mos gjeneralizoni! Sepse kështu percani me shumë. E ne vendse te ndihmoni çështjen kombëtare, e demtoni me shumë, e beheni sherbyes (pavetedije) te shkaut.

Studenti al6

 • Postime: 1631
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 01-06-2006, 04:50:34
Mendo pak ma mir dhe krahasoj Deputetet e sodit me at te 90
Kur ne prani te popullit ne trysni te shkaut ne koloni te gjith evropes patriotat deputet shpallet pavarsin e kosoves te pa mbrojtur nga askush vetem nga vet vetje.
Sod kemi policin , ushtrin,ton + Kfor,unmik, si pjestar mbrojts te te drejtave te njerit dhe gjendjes jasht kontrolli;Ldk nuk e votoj shpalljen e pavarsis s kosoves, as qe do ta voton kurr, se ldk i ka rranjet ne serrbi e jo e dalur nga zemra e popullit,po nga po nga parja e shkaut.

I gjith populli ka qen i imponuar me punu, por kur te gjith i than stop punes per serrb ather te gjith u largun ata qe ishin shqiptar ,dhe filluan bizneset e tyre private per mbijetes ,familjen ddhe per ndertimin e shtetit ton e jo ma t serbis.
Uqk ja jav ka fal disave se mos po ndryshojn dhe  kjo shkonte ne te mir te shkaut perqarje shqiptare ,po ka gabu se keta u dash te gjith me i pushkatu se askush nuk t kerkon dem shperblim ne luft me vra shpihunat.
Une rrehen gjakun shqiptarit ja fali, edhe shkaut per hir te kombit bes i jap por kurr sja fali,por shpihunit kurr as  sja fali as si jap bes.
Kur t msohemi te gjith me pleqnu,ngatrresen,vrasjen ather shpejt kemi me perparu duke i anashkalu njerzit e kqi prej kombit qe me shekuj na majn ner kamb te armikut ,se armiku yn ska asgja t ban me ne por veq se me organizu plane per perqarjen e shqiptarve dhe hasmerin mes vete e ket mir po e perdor neper mes ketyre pedofilav,psikopata.

 • Postime: 215
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 01-06-2006, 07:22:28
Pse ma se paku shkruhete per mitrovice kure dihete se ma se shumti ka pase dhe ka ende e qe punojne per ndarje te kosoves, prandej ju lutem shkruni dhe publikoni sikure te tjeret.

Temat e fundit