Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Lajme nga Kosova, biseda e diskutime per aktualitetin kosovar.
qeveria-kosove-kurti 2.jpg
Alban
23-03-2021, 11:05:27

Kush është Donika Gervalla, ministrja e re e jashtme e Kosoves?

Donika ka lindur në Shkup në tetor 1971. Fëmijërinë e hershme e kaloi në Prishtinë. Pas arratisjes së babait në dhjetor 1979 për t’iu shmangur arrestimit nga policia jugosllave për shkak të veprimtarisë atdhetare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit arratisen në janar 1980 në Gjermani. Pas atentatit të trefishtë në Untergruppenbach m
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


FB_IMG_1613564654109.jpg
M A X
15-02-2021, 20:03:02

Tani armiku i Albinit mund të jetë vetëm kryeministri Kurti

Albin Kurti vendosi ti kthejë zgjedhjet e 14 shkurtit në referendum dhe e fitoi atë. Triumfi i tij nuk ishte ai i një njeriu të vetëm kundër të tjerëve, por humbja e përbashkët e të gjithë atyre që iu kundërvunë një vullneti të gjërë popullor për ndryshim. Në këtë kuptim, simboli i kësaj të diel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

vetevendosje 14 shkurt.jpg

Pergjigje nga: alban, olti

Kosova 12 vjet shtet i pavarur

Alban
17-02-2020, 15:04:24
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
07-11-2019, 11:47:52

Prezantohen provimet e Albin Kurtit gjatë studimeve, flasin profesorët e tij

Në një storie të RTV Dukagjinit, profesorët e Albin Kurtit rrëfejnë se çfarë studenti ishte Albin Kurti. Po ashtu ekipi ynë ka siguruar edhe provimet e punuara nga Albin Kurti, si dhe rezultatet e provimit pranues në Fakultetin Teknik. Profesorët e përshkruajnë si një student ndryshe nga të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


erlehta
26-05-2012, 00:39:05

Çfarë zori ka Berati?

Ka zyrtarë të lartë në institucionet e Kosovës që si raportues të shërbimeve të huaja dikur villnin vrerë për TMK-në në raporte.Ka dhe të tillë zyrtarë të lartë institucionalë që vijnë me histori familjare të lidhur me shërbimet serbe të sigurisë. Ka zyrtarë të lartë që mbajnë kompani me serbë q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-03-2012, 19:57:38

BE ndryshon hartën në website: Serbia pa Kosovën

Kosova është hequr përfundimisht nga harta e Serbisë në faqen zyrtare të Bashkimit Europian. Në faqen www.europa.eu, websajti zyrtar i BE-së, në faqen e shteteve anëtare të unionit dhe atyre që aspirojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2012, 00:05:26

Footnot-a e Kosovës dhe simboli i numrit 13

Footnot-a e Kosovës dhe simboli i numrit 13NGA: ALFRED CAKONë datën 22-23 shkurt, në Bruksel u fi rmos një marrëveshje midis perëndimit dhe lindjes, Amerikës dhe Rusisë, shqiptarëve dhe serbëve, marrëveshje e cila nuk kishte lidhje vetëm me të ardhmen e Kosovës, por të gjithë rajonin e Ballkanit....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-02-2012, 00:29:34

“Kosova, jo ajo për të cilën luftuam”

Në përvjetorin e katërt të pavarësisë së Kosovës, familja e heroit kombëtar Adem Jashari, thyen heshtjen dhe neutralitetin të cilin e mbajti për gjithë këto vite ndaj zhvillimeve në Kosovë. Gjërat sipas përfaqësuesve të familjes që sakrifikoi një brez të tërë, nuk po shkojnë në drejtimin e duhur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-02-2012, 09:46:21

Fundi i pavarësisë së mbikqyrur

Viti i katërt i shtetit të Kosovës sipas kryeministrit Thaçi do të shënojë edhe përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisësë saj. Ndërkohë sa i përket referendumin që është duke u mbajtur në veri të Mitrovicës, qeveria e Kosovës e quan jo legjitim. Zyrtarët e qeverisë kosovare kanë kundërshtuar edh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2012, 01:06:43

Serbët të marrin veriun e Kosovës, të na japin Luginën e Preshevës

Qosja: Serbët të marrin veriun e Kosovës, të na japin Luginën e PreshevësUnë mendoj se për t’u zgjidhur përfundimisht çështja e Kosovës, duhet të zgjidhet edhe një breng e brendshme në Kosovë, për t’u çliruar nga serbët e Veriut dhe kush është interesuar nga këta serbë nga brendia e Kosovës, mun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2012, 17:06:23

Tension në Kosovë pas mbërritjes së presidentit serb

 Presidenti serb Boris Tadic shkel në Kosovë, qindra kosovarë protestojnë. Situata pas mbërritjes së kreut serb është e tensionuar raportojnë mediat vendase, pasi vendasit tentojnë të bllokojnë qëndrimin e Tadic në Kosovë. Presidenti i Serbisë, ka mbërritur mesditën e sotme në pikën kufitare të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2011, 23:19:55

Kosto e lëvizjes së lirë me Serbinë

Për herë të parë qytetarët e Kosovës udhëtojnë drejt Republikës së Serbisë si shtetas të Republikës së Kosovës. Teksa 26 dhjetori për liderët kosovarë shënon epokë të re në marrëdhëniet Kosovë-Serbi, taksat e vëna kufitare duket se janë barriera më e rëndë për zbatimin e kësaj marrëveshje.Koso...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 14:54:45

Mallrat serbe, aksioni i VV

E kanë mbështetur në Kuvend dhe votat e tyre bënë që mocioni i lëvizjes Vetëvendosje të miratohej me shumicë votash, gjithësejt 42, kundrejt 33 të tjerave që ishin kundër. Por, dy subjektet politike opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk janë të gatshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:34:52

AK skuq Prishtinën: Bac do ta kryejm kuq e zi

28 nëntori, AK skuq Prishtinën: Bac do ta kryejm kuq e ziMijra aktivistë të Aleancës Kuq e Zi janë derdhur rrugëve të Prishtinës, me rastin e 99-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Aktivistë të aleancës kanë mbuluar me flamurin gjigand kuq e zi 'New Born', memorialin simbolik të pavarësisë së ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2011, 10:48:05

Festa e Flamurit, Prishtina vishet kuqezi

Festa e Flamurit do ta veshë kuq e zi Prishtinën dhe mbarë Kosovën. Edhe pse qeveria kosovare e ka shpallur ditë pushimi 28 nëntorin, në fakt janë Komuna e Prishtinës, Lëvizja Vetëvendosje, por dhe Aleanca Kuqezi nga Shqipëria, ataqë do t’i japin jetë festës në Kosovë. Sheshi “Nënë Tereza” d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:36:46

Serbët, deklaratë pavarësie për Kosovën Veriore

Serbët duket se e kanë menduar seriozisht kërcënimin për shpalljen e pavarësisë së veriut të vendit. Aq sa tashmë kanë hartuar një ‘Deklaratë pavarësie të Republikës së Kosovës Veriore’.Portali Indeksonline ka parë një draft që po qarkullon ndër serbët e veriut. Në hyrje të saj thuhet se Zoti u ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2011, 00:13:42

“Fund pavarësisë së mbikëqyrur”

Komisioni për Ndryshimin e Kushtetutës, ku flitet për zgjedhjen e presidentit, që nga e hëna hyn në fazën përfundimtare të punës së tij. Por, ky komision i formuar në prill të këtij viti, në mungesë të mandatit nuk është marrë fare me një çështje tjetër, për të cilën drejtues të institucioneve p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:55:32

Fajon: Kosova, pas dy vjetëve - pa viza!

Raportuesja e Parlamentit Evropian për çështjet e vizave, Tanja Fajon, ka deklaruar se Kosova duhet të pres së paku edhe dy vjet për liberalizim vizash.“Do të duhen edhe dy vjet derisa Kosova të fitojë regjimin pa viza për në shtetet e BE-së. Nga Prishtina do të kërkohet që t’i plotësojë kushtet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2011, 00:39:08

Gryka e Rugovës dhe Bjeshkët e Nemuna

Gryka e Rugovës dhe Bjeshkët e Nemuna, destinacion turistik i shqiptarëveReportazh nga Bashkim SHALAGrykë e Rugovës më 14 shtator: Gryka e Rugovës, Kuçishta, Guri i Kuq dhe Boga e Rugovës janë kthyer në një destinacion të rëndësishëm të turizmit malor gjatë kësaj vere. Në jugperëndim të qytetit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2011, 12:11:01

Nigeria njeh pavarësinë e Kosovës

Zëvendëskryeministr i i Kosovës, Behgjet Pacolli në kuadër të turneut të tij lobues në kontinentin e Afrikës ka arritur të sigurojë një tjetër njohje të pavarësisë së Kosovës. Lajmin e bën të ditur agjencia e shtypit “INA”, e cila i referoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-09-2011, 16:23:46

Kosovaristët e Ahtisarit!

Kosovaristët e Ahtisarit!Nga Gani MEHMETAJLulinë e bënin nervoz “kosovaristët”, të cilët përpiqen nëpër portale interneti e në disa televizione shqiptare ta sajojnë kombin kosovar, heronjtë kosovarë, kulturën kosovare, letërsinë kosovare, traditën kosovare, gjuhën kosovare, ku secili do të flist...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-08-2011, 01:13:33

Vendet e Karaibeve do njohin Kosovën

15 nga vendet e Karaibeve pritet të njohin në bllok pavarësinë e Kosovës. Këshilltari i zv.kryeministrit të pare të Kosovës Behgjet Pacolli, Kushtrim Bajrami tha se 14 shtete e Amerikës Qendrore janë në fazën finale të marrjes së vendimit.“Kosova në orët apo në ditët të vijim do të pranojë forma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 16:57:25

Guinea dhe Nigeria njohin pavarësinë e Kosovës

Zëvendëskryeministr i Behgjet Pacolli, përmes një njoftimi për media, tha se Kosova është njohur nga dy shtete.“Ju njoftojmë se Zëvendëskryeministr i i Parë i Qeverisë së Republikës së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 13:09:34

Një fitore e rrejshme

VETON SURROI1. Kryeministri i Kosovës e quajti suksesin më të madh pas shpalljes së pavarësisë. Një përshkrim të këtillë do ta meritonte një ngjarje shumë e madhe, posaçërisht duke marrë parasysh faktin se shpallja e pavarësisë u bë në një koreografi të detajuar deri në imtësi nga sponsorët e pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-08-2011, 16:40:45

Nis prodhimi i pasaportave biometrike të Kosovës

Ka filluar prodhimi i pasaportave biometrike të Republikës së Kosovës. Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi sot se ministri Bajram Rexhepi qëndroi në Vjenë, ku mori pjesë në ceremoninë e fillimit të prodhimit të pasaportave biometrike të Republikës së Kosovës. Në këtë ceremoni, drejtuesit e k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 12:12:33

5 shtete ultimatum Serbisë: Nuk ka kthim prapa për Kosovën

 Pesë shtetet më të fuqishme të botës, SHBA-të, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia i kanë dërguar një ultimatum të mërkurën mbrëma Serbisë, në të cilën i është bërë e ditur se nuk ka kthim prapa situatës së 25 korrikut.Lajmi bëhet publik nga portali kosovar i lajmeve Telegrafi, i cil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-07-2011, 15:36:30

Serbia dhe Bosnja fillojnë t’i ndiejnë masat e reciprocitetit

Oda Ekonomike e Serbisë dhe ajo e Bosnjës janë alarmuar. Anëtarët e tyre kanë filluar t’i ndiejnë pasojat e masave të reciprocitetit të vendosura nga Qeveria e Kosovës për këto dy vende. Derisa kompanitë nga Serbia nuk po mund t’i fusin në Kosovë mallrat e tyre, kompanitë nga Bosnjë-Hercegovina ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe