Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmose - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmose

Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmose

· 1 · 793

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 06-10-2009, 16:20:52
Berisha ne Kosove, marreveshjet qe do te firmose

E Marte, 06 Tetor 2009

Kryeministri Berisha, nis sot nje vizite zyrtare dyditore ne Republiken e Kosoves, e para qe nje drejtues i larte shteti kryen ne vendin fqinje pas pavaresise. Per Berishen, kjo eshte vizita e dyte, pasi pararendesja ishte pak vite pasi Kosova u clirua nga okupimi serb. Ne axhenden e kryeministrit spikasin nje seri vizitash, takimesh nenshkrim te disa marreveshjeve dhe aktivitete te tjera. Sot ne diten e pare te vizites, ne oren 10.00, pas pritjes ceremoniale qe do t'i behet nga kryeministri Hashim Thaci, Berisha se bashku me delegacionin qe e shoqeron do te nenshkruaje marreveshjet dypaleshe qe lidhen sidomos me levizjen e ndersjelle te shtetasve. Po ashtu do te nenshkruhet marreveshja ne fushen e doganave, marreveshja per qarkullimin ne zonat kufitare, ajo e bashkepunimit policor nderkufitar, si dhe e bashkepunimit te administratave lokale. Nderkohe konfirmohet se mes Tiranes dhe Prishtines do te nenshkruhet edhe marreveshja e ripranimit te personave me qendrim te paligjshem. Pas nenshkrimit te ketyre marreveshjeve, ne 11.30, Berisha dhe Thaci kane planifikuar te dalin ne nje konference per shtyp e cila do te transmetohet direkt nga televizonet. Axhenda vijon pak minuta me vone me nje takim me Presidentin e Republikes se Kosoves, Fatmir Sejdiu. Atje Berisha do te marre dhe dekoraten presidenciale dhe menjehere me pas do te kete nje tjeter dalje publike ne konference per shtyp te perbashket me Sejdiun.

Me tej, kryeministri ka planifikuar te takohet edhe me Kryetarin e Kuvendit Jakup Krasniqi. Kurse me pas do te mbaje nje fjalim para deputeteve ne Kuvendin e Kosoves.

Dy ore pas mesdite, kryeministri Thaci do te shtroje nje dreke zyrtare per Berishen dhe delegacionin e tij. Pasdite, axhenda vijon me nje takim me perfaqesues te biznesit kosovar. Me pas, Berisha do te kryeje homazhe te varri i Brahim Rugoves dhe nje vizite ne familjen e tij. Ne oren 17.30, ne Sallen e Kuqe te Fakultetit Filozofik, kryeministrit Sali Berisha do t'i jepet permes nje ceremonie te vecante, titulli "Honoris Causa" nga Universiteti i Prishtines.

Pjesa e dyte e dites se pare te vizites do te vazhdoje te jete e ngjeshur per kryeministrin shqiptar pasi ai, ne prag te zgjedhjeve ne Kosove, do te zhvilloje takime dhe me parti parlamentare si AAK AKR, LDD etj. Por Berisha ka menduar dhe per minoritetet ne Kosove duke planifikuar takime edhe me to, perfshire minoritetin serb. Kjo dite e pare e vizites mbyllet ne mbremje me nje darke qe Presidenti i Kosoves do te shtroje per nder te kryeministrit shqiptar.

Ne diten e dyte te vizites, Berisha do te udhetoje per ne Prekaz ku do te kryeje homazhe dhe me tej nje vizite ne familjen e legjendarit Adem Jashari. Me tej, kryeministri do te shkoje te vizitoje monumentin "Nee Born". Ne oren 10.45, Berisha ka planifikuar nje takim 30 minutesh me perfaqesuesin e BE, z. Pieter Feith dhe 45 minuta te tjera, nje takim me Komandantin e KFOR-it, Gjeneral Lejtnant Markus Bentler.

Nje takim me Kryetarin e Komunes Prizren vijon axhenden e Berishes pasi atje, ai do te marre titullin "Qytetar Nderi" i Prizrenit. Ketu, Berisha do te beje nje shetitje te lire nga komuna dhe deri te shatervani i Prizrenit dhe me pas do te marre pjese ne nje dreke te shtruar nga kryetari i komunes Prizren. Mbyllja e vizites behet me viziten surprize te Bjeshket e Nemuna ne Prevalle dhe menjehere me pas, Berisha do te nise rrugen per ne Tirane, permes autostrades se re.Nenshkrimi i marreveshjeve dypaleshe:-Marreveshja per Levizjen e ndersjelle te shtetasve

- Protokolli per qarkullimin ne zonat kufitare

-Marreveshja ne fushen e doganave

-Marreveshja e bashkepunimit policor nderkufitar

-Marreveshja e ripranimit te personave me qendrim te paligjshem

- Marreveshja e bashkepunimit te administratave lokale

Koha Jone

Temat e fundit