Egjiptianet a ashkalite nuk jane rome te asimiluar - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Egjiptianet a ashkalite nuk jane rome te asimiluar

Egjiptianet a ashkalite nuk jane rome te asimiluar

· 12 · 3313

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

ne: 13-10-2010, 23:05:51
murriztherra


Egjiptianet a ashkalite nuk jane rome te asimiluar.

Keto dite me ra ne dore artikulli „Egjiptinet dhe ashkalite jane rome te asimiluar“ shkruar ne „Zeri“ ,me 16,08,2010.,nga Ragip Jasharaj apo Tare Gabelit sic e njoh une.Andaj edhe vendosa t´i pergjigjem per hire te se vertetes.Reagimi i shkon personazhit te artikullit dhe te gjithe atyre qe mendojne si Ragip Jasharaj a Tare Gabeli.

 Ragip Jasharajn e quajta Tare Gabeli sepse keshtu e thirrnin ,jo vetem,te gjithe nxenesit e gjimnazit „Ivo Lola Ribar“te Istogut a Burimit te sotem,por edhe te gjithe istogasite e tjere qe e njihnin Taren ,deri sa ai vijonte mesimet ne kete gjimnaz.Per te ia vertetuar kete Tares  i kujtoj se ,megjithese dy gjenerata pas tij,edhe une isha nxenes i keti gjimnazi ate kohe.Atehere Tarja ka qene nxenes dhe basketbollist i dalluar.
Eshte e vertete se romet jane te shperndare e te neperkembur ne tere boten dhe se dihet prejardhja e tyre por nuk eshte e vertete se egjptianet dhe ashkalite jane rome te asimiluar sic thote Ragip Jasharaj a Tare Gabeli.
 Me cudit shume, fakti si ti,Tare  nuk e di se nuk ka e nuk ka pasur kurre egjiptiane dhe ashkali,me cudit shume fakti se ti nuk e di se kur,pse dhe me cfare qellimi dolen keta emra  ne skene ,  me cudit shume fakti se si ti Tare nuk e di se cfare e percakton kombin si kombe.
E di se ti  i di te gjitha keto por nuk don ta  pranosh te verteten  dhe mundohesh  ta shtreberosh ate duke permendur disa emra studjusish, si :prof.dr.Marsel Curtadies,Mirko Bajraktarevic dhe Rajko Gjuriq.
E.more Tare, vet emrat qe ze ne goje tregojne qellimin.E qellimi dihet.Shqiptaret kishin natalitetin me te madhe dhe moshen me te re te popullsise,jo vetem,ne Jugosllavi,ti e di se Serbia ka perdorur metoda e menyra te ndryshme per zhdukjen  apo asimilimin e tyre,   ti e di se Garashanini      ,Andriqi,Cubriloviqi,Millosheviqi e -viqat e tjere cfare kane gatuar neper kuzhinat serbe.
Andaj ajo qe po dua ta them eshte njera nga metodat qe prdoren ata eshte edhe kjo, nxjerrja ne drite e egjptianeve dhe ashkalive ne skenen shqiptare.Shqiptare t duhet te ishin minoritet e jo komb ne ish-Jugosllavi.
Ke shetitur neper shtete te ndryshme dhe nuk ke hasur tjeter kund egjiptine e ashkali vec trojeve shqiptare.Eshte e vertete edhe kjo dhe eshte e vetete se edhe kjo tregon dicka.

Egjiptianet dhe ashkalite nuk kane as nje pike nga ato qe e ppercaktojne kombin si komb:nuk kane gjuhe te tyre,nuk kane territor,nuk kane veshje.nuk kane kulture,nuk kane as adete e zakone te vecanta si i keni ju romet.Te gjitha keto i kane te njejta me shqiptaret dhe edhe kjo tregon dicka.

Ka qene e pa mundur te mos ruhet dicka nga keta emra,nje fjale,nje rrobe,nje zakon apo nje adet qe ndryshon nga shqiptaret;Andaj edhe i takojne atij kombi .

Keto nocione i nxori ne drite,politika, politika qe ndjek ti dhe ata qe mendojne si ti,politika e uljes se numrit te shqiptareve ne Kosov e dhe ne trojet tjera shqiptare,politika qe con ujin ne mullirin serb.
« Editimi i fundit: 10-11-2010, 01:09:06 nga M A X »

#1 ne: 08-11-2010, 21:12:44
Tungjatjeta zoteri,
   
Ti e ke njoh Tare Gabelin e zi icili eshte munduar ta dhunoj nxansen e vet dhe e kan ndjekur si qenin nga puna si mesues ne Istog. Ketu ne Gjermani "Ragip Jashareviqi" e tregon taman vehten se sa dhe si i urren se pari shqiptaret te cilet e gjuajten nga puna e me pastaj  urren edhe gjithqka qka eshte shqiptare.

Eshte nje nder rromet apo gabelet ma te flliqt dhe me te rrezikshmit i cili per momentin eshte edhe agjent i percaktuar nga rezhimi i shkive. Ka dal ne Gjermani me oferta qe t'i bashkohen rromet nje shkaut i cili ka formu nje parti te re ne Kosove duke i friguar rromet e shkrete se nese nuk e perkrahin ate dhe se nese nuk votojne per te egsiston nje ushtri sekrete qe do ti zhduk ata si ne kohen e Millosheviqit.

Pra le ta din opinoni shqiptar dhe shtupi shqiptar se kush esht Ragip Jasharaj - Tare Gabeli: ai punon gjithe kohen per shki e shqiptareve ju qet hi syve dhe i lejojne artikujt e tij te shtypen neper gazeta shqiptare. Ai thote se ashkalit dhe egjyptianet po ua rritin numrin shqiptareve keshtu qe neqoftese ashkalit egjyptianet dhe rromet ti bashkohen partise se shkaut atehere do te jemi partija e dyte ne Kosove dhe keshtu do ta rrezojme rezhimin shqiptar ky eshte pra ragipi gabeli.

Nuk kam mundesi ta shtypi kete artikull pra ti nese mundesh ma ban kete mire qe ta dije edhe gazeta shqiptare kush esht Ragip Gabeli i cili eshte shume i merzitur qe Kosova eshte bere shtet per ata e ka shitur edhe shtepin ne Istog se nuk ka thote me siguri per te ne Kosove.

Te fala te gjitheve
« Editimi i fundit: 09-11-2010, 00:09:00 nga Syrgjyn »

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-1

#2 ne: 12-11-2010, 07:42:17
murriztherra@web.depershendetje per Istogun

Ju falenderoj per ate qe me keni shkruar

Une vitin e dyte te gjimnazit e kam mbaruar ne Istog per te vazhduar
me pastaj ne gjimnazin e Pejes

Ragipin e kam njohur si nxenes te gjimnazit dhe me kurre nuk me ka interesuar per te

une nuk e njoh si te tille srpse deri te ky artikull qe e ka botuar ne ZERI
as qe me ka interesuar

E di vec kete se egjiptianet dhe ashkalite nuk kane qene e buk jane as sot romr te asimiluar

Keto nocione i shpiku kuzhina serbosllave

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 24-11-2010, 06:21:31
Pergjegjeje per : ISTOGU

Popullin shqiptar e rrespektoj shume.Babe e babgjysh kane jetuar me shqiptare.
Une jam krenar qe linda e u rrita ne mesin e tyre.Personaliteti im eshte ushqyer
me karakteristikat e popullit shqiptar.E kam idol kete popull te rrespektuar.
Ky popull ka nje histori,kulture e tradite, per mua,shume te cmueshme njerezore.

Per temen " Egjiptianet dhe ashkalite jane rrom te asimiluar " e kuptova mire
se te paska preke e verteta. O maxhup i mjere, mbushu mend se i ke do vjete.

Per dy pika tjera qe t'i zen goja,qofshin ne nderin e njerezin tende,nese i ke.
Qe keshtu din maxhupi te cpike e trillon nuk ma ka marre mendja.
Ti ISTOGU qenke ai qe me ta ly qafen me samun as qeni se hane.
Provo te jetosh si njeri,si njeri familijare, e rri rahat.Kcyre böthen tone.
Tek une nuk ke nevoje te mshefesh nen emer te rrejshem.

Ragip Jasharaj.

#4 ne: 01-12-2010, 20:08:06
Ooooo ; SA MIRE QE FLET PER SHQIPTARET:::::::::: QKA SBAN FRIKA , NUK DO SHKOJ LARGE DO DEL FTYRA E JOTE DHE ANTISHQIPTARIZMI YT, A MAGJYP JE TI NE JEMI ASHKALINJE O GABELI I ZI, PRA TA KISHE TE DISHME SE ASHKALINJTE
KAN PER TE LIKUIDUAR NUK DO SHKOJ LARGE:::::I GJORI GABELE E ATE THANJE QE E THE ME SAMUN AJO VLENE PER TY O GABEL I FLLIQTE: SEPSE SDO TI OFENDOJ GJITHE GABELET SE KA GABEL QE JAN SHUME INTELEKTUAL DHE TE MIRE E JO SI TI DHUNUES I NXANESEVE TE MITURE ::: I D I O T ::::: DO TE VJEN FUNDI I YT ME SIGURI ; HAJDE NE KOSOVE E TRGOM SE KUR VJEN SE TI JE GOXHA TRIM GABEL, bonu fer e tregona kur do te vishe ne ISTOG do te presim me petlla te Gabelicave......... I GJORI DHE I MJERI GABEL I ZI E I FLLIQTE::::::::::

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 02-12-2010, 00:00:37
Edhe nje pergjijgeje per ISTOGU

Po shihet se kush je dhe cka je o i pa emer.
Po shihet se cfar kulture paske.Shko edhe njeher
meso shkolle qe ne klasen e pare ose me mire
ne qerdhe te femijeve. A nuk po e kupton qe ende
nuk din shkrim ? Kjo po tregon se eshte normale te ti
qe nuk ke kulture njeriu. E sheh veten ku ke arrite.
Analfabet i rritur.
E sa i perkete trimerise qe po e tregon,paraqitu me emer
e mbiemer, o trim lepuri. 
Mendo mire se cka ke filluar.Nese je trim paraqitu me
emer e mbiemer o lepur. Do te nxinesh me kerr, si Nasradini.

#6 ne: 05-12-2010, 21:41:14
Per ate qe  meshihet pas emmrit Istogu

Pershendetje

Kur iu kam pergjegjur Ragip Jasharajt kam shkruar se ragipin e njoh qysh ne bankat e shkolles si gjimnazit te Istogut duke mos e ditur historin e personalitetit te tij siq kam shkruar nuk me ka ra te degjoj per ato qe keni shkruar ju po edhe sikur t´i disha nuk do t´i shkruaja keto sepse nuk ka pasur nevoje ta sulmosh ne ate menyre sepse ai qe e lidhe veteveten nuk mund ta zgjidhe askush.

Une kam dashur vetem ta mbroje tezen se egjiptianet dhe ashkalit nuk jane rome te asimiluar siq mendon Ragipi dhe bashkemendimtaret e tij dhe jam munduar kete ta argumentoj duke i kujtuar Ragipit me elementet e nje kombi.

Ishte e drejte e imja t´i pergjigjem artikullit por jo ta fyej ne identitetin kombetetar e kuusesi ne karakterin e tij personal.

E kam quajtur Tare Gabeli jo ta ofendoj.e kam quajtur ashtu si  e kane thirrur se paku shumica ne gjimnazin e Istogut.Ai krenohet me at identitet qe ka e kete do ta beja edhe une.

Nuk ju njoh zoteri po nje keshille per ju kurre mos e perlyeni personalitetin e dikujt pa patur fakte te sakta,se paku jo ne mjetet e informimit.

Edhe nje nhere e mbroj mendimin tim se egjiptianet dhe  ashkalite nuk jane rome te asimiluar

me falni per keshillen

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 27-11-2011, 16:51:41

Edhe pse kohe e gjat nga debati ne lidhje me temen "Egjiptasit dhe Ashkalinjet jan rom te asimiluar", por ja tani e lexova kete debat, dhe nuk muaj te heshti dhe mos te shkruaj  dhe te iu pergjigjem qe te treve  ne lidhje me kete tem.

Pergjigjeje per  Therrmurrizin:
 Thua se ishe nxenes i Gjimnazit ne Istog
gje qe e korite Avdulrrahman Gashin si pedagogu me i mire i asaj kohe.Shifet se nuk paska arritur qe te edukoj qe te mos ofendosh. Nese je marr me mesime shkencore demantoje Ragip Jasharajn me argumente historike e jo me ofendime duke e fyar kombin sepse ai qe fyan dikend nuk eshte me i mir se i fyari.
Mire e ke ti kur thua se Ashkalinjet dhe Egjiptjanet i nxuar ne sken politika serbe per ta zvogluar numerin e shqiptarve, por ti dhe etniteti i yt ne tregjistrimet e ardheshme te popullesis duhet te kerkoni qe te mos ekzistoj rubrika : Ashkalinj dhe Egjiptjan ne menyre qe te mbeteni shqiptar ngase ti thua se egjiptjanet dhe ashkalinjet nuk kan asnje tipare qe kishte per ti percaktuar si komb apo grup etnik, prandaj edhe nuk duhet te lajmeroheni si te atill, por kam hall se qka do i beni ngjyres qe ju percakton si te atille.
Sidoqoft une si punetor shum i vjeter i arsimit po te keshilloj qe te arsimohesh ne pikpamje historike qe te tjerve tua mesish historin e popullit tend dhe te edukosh qe te mos ofendosh. Romeve tu kerkosh falje qe i perfaqsove permes Ragip Jasharajt e qe une fare nuk e njof. 

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 27-11-2011, 16:59:51
Per Therrmurrizin Vazhdim:
Desha  dhe kete ta them zotri, Thuhet se vllau kur ndahet nga vllau dhe shkon per te jetuar te miqet ati nuk duhet as te pamen per tia mbajtur.Por kush nuk eshte bene edhe pa te. Koha dhe Historianet do ta tegoin perfundimin e ksaj teme prandaj keni durim zotri.

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 27-11-2011, 18:50:08
Pergj.Istogut:
Per Istogun shka te flas, e dua vertet shum per poziten e mir gjeografike qe ka, ujin e mir, njerzit e mir e shum te mira tjera qe ka, dhe per kete do ta respektoj gjithemon istogun e vertet e jo ket te maskuarin ne emrin Istog , o istog zeza me mir kishte me qene sikur ta merrshe emrin Muzhevian apo Guraja  se sa ta perlysh emrin ISTOG. Si ta lejoj mos edukata e jote qe ta etiketosh nje nxenese e cila sot me siguri eshte nene, ta etiketosh nje edukator me emer dhe mbiemer me qe i etiketove te gjithe punetoret e arsimit te cilet i tajkojn nacionalitetit  te ati qe ti e etiketon. Ti thua se Ragipi i urren shqiptaret, por edhe ti po i urren Romet, nenat rome dhe qka eshte rome duke i quajtur te flliqet. Asgje nuk je me i mir para tjerve. Ti kerkon nga shqiptaret qe te hakmerren ndaj Ragipit por te jesh i bindur se shqiptaret nuk kan nevoj per njerz te pa edukuar, emancipuar dhe cilivizuar siq jeni ju debatuesit  e temes se cekur ne fjale. Nuk e di se sa je i arsimuar por e kuptova se je i pa edukuar. Nuk eshte vetem Ragipi i ngjyres se zez  por jan shumica dermuse e romve madje edhe egjiptas dhe ashkalinj por nuk jemi te flliqt si qe na quan ti.Vazhdon

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 27-11-2011, 19:11:42
pergjigjeje Istogut:
Ti i kercnohesh Ragipit se do ta likuidosh per mendimin e lir te tij e kte e ben vetem ai qe eshte kunder fjales se lire e ai qe e vret fjalen e lire e vret demokracin ne Kosove per te cilen ti behesh trim pas luftes. Si ua ban fytyra qe te merrini me debatim te nje teme qe ju fare nuk jeni profesionalist ne kete fushe. ket duhet tua lejoni Historianve Rom, Ashkalinj dhe Egjiptjan. Ju qe te tret na turpruat nevet si historian sado te vegjelqe jemi. Mjetet e informimit kerkojn Civilizim, respektim, informim, dijeni, dhe aspirime jo ate shka ju e treguat ne kete debat (gabelhane dhe magjuphane) qe kjo e thane eshte e dedikuar vetem per ju te tret. Mosdija zotri eshte smundje, kurse medikamenti per sherimin e saj eshte dija. Paskan qe njeher tre persona, qorri, sakati dhe i varferi ne nje restoran duke u gostitur , qorri i thot sakatit mos merr meze nga dy here, sakati qe nuk kishte kembe i thote me ta hi me shqlem te gjuaj ne tok, nderhyn i varferi dhe thot hani dhe pini se une paguaj edhe pse nuk kishte fare te holla. Sa i perket temes ne fjale secili prej jush do te gjej vendin e vet se vertet me veprimet e juaja e keni hudhur veten ne shporten e mbeturinave.

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 27-11-2011, 19:22:14
ai qe i lexon keto pergjegjeje qe ju bera ketyre tre "Dijetarve", te gjithve ju  lexuesve ju pershendes.
Dhe me qe nuk me premton koha por nje dite tjeter do shkruaj me gjate ne lidhje me kete tem.

Temat e fundit