Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: gramosi2
« ne: 27-11-2011, 19:22:14 »

ai qe i lexon keto pergjegjeje qe ju bera ketyre tre "Dijetarve", te gjithve ju  lexuesve ju pershendes.
Dhe me qe nuk me premton koha por nje dite tjeter do shkruaj me gjate ne lidhje me kete tem.
Postuar nga: gramosi2
« ne: 27-11-2011, 19:11:42 »

pergjigjeje Istogut:
Ti i kercnohesh Ragipit se do ta likuidosh per mendimin e lir te tij e kte e ben vetem ai qe eshte kunder fjales se lire e ai qe e vret fjalen e lire e vret demokracin ne Kosove per te cilen ti behesh trim pas luftes. Si ua ban fytyra qe te merrini me debatim te nje teme qe ju fare nuk jeni profesionalist ne kete fushe. ket duhet tua lejoni Historianve Rom, Ashkalinj dhe Egjiptjan. Ju qe te tret na turpruat nevet si historian sado te vegjelqe jemi. Mjetet e informimit kerkojn Civilizim, respektim, informim, dijeni, dhe aspirime jo ate shka ju e treguat ne kete debat (gabelhane dhe magjuphane) qe kjo e thane eshte e dedikuar vetem per ju te tret. Mosdija zotri eshte smundje, kurse medikamenti per sherimin e saj eshte dija. Paskan qe njeher tre persona, qorri, sakati dhe i varferi ne nje restoran duke u gostitur , qorri i thot sakatit mos merr meze nga dy here, sakati qe nuk kishte kembe i thote me ta hi me shqlem te gjuaj ne tok, nderhyn i varferi dhe thot hani dhe pini se une paguaj edhe pse nuk kishte fare te holla. Sa i perket temes ne fjale secili prej jush do te gjej vendin e vet se vertet me veprimet e juaja e keni hudhur veten ne shporten e mbeturinave.
Postuar nga: gramosi2
« ne: 27-11-2011, 18:50:08 »

Pergj.Istogut:
Per Istogun shka te flas, e dua vertet shum per poziten e mir gjeografike qe ka, ujin e mir, njerzit e mir e shum te mira tjera qe ka, dhe per kete do ta respektoj gjithemon istogun e vertet e jo ket te maskuarin ne emrin Istog , o istog zeza me mir kishte me qene sikur ta merrshe emrin Muzhevian apo Guraja  se sa ta perlysh emrin ISTOG. Si ta lejoj mos edukata e jote qe ta etiketosh nje nxenese e cila sot me siguri eshte nene, ta etiketosh nje edukator me emer dhe mbiemer me qe i etiketove te gjithe punetoret e arsimit te cilet i tajkojn nacionalitetit  te ati qe ti e etiketon. Ti thua se Ragipi i urren shqiptaret, por edhe ti po i urren Romet, nenat rome dhe qka eshte rome duke i quajtur te flliqet. Asgje nuk je me i mir para tjerve. Ti kerkon nga shqiptaret qe te hakmerren ndaj Ragipit por te jesh i bindur se shqiptaret nuk kan nevoj per njerz te pa edukuar, emancipuar dhe cilivizuar siq jeni ju debatuesit  e temes se cekur ne fjale. Nuk e di se sa je i arsimuar por e kuptova se je i pa edukuar. Nuk eshte vetem Ragipi i ngjyres se zez  por jan shumica dermuse e romve madje edhe egjiptas dhe ashkalinj por nuk jemi te flliqt si qe na quan ti.Vazhdon
Postuar nga: gramosi2
« ne: 27-11-2011, 16:59:51 »

Per Therrmurrizin Vazhdim:
Desha  dhe kete ta them zotri, Thuhet se vllau kur ndahet nga vllau dhe shkon per te jetuar te miqet ati nuk duhet as te pamen per tia mbajtur.Por kush nuk eshte bene edhe pa te. Koha dhe Historianet do ta tegoin perfundimin e ksaj teme prandaj keni durim zotri.

Postuar nga: gramosi2
« ne: 27-11-2011, 16:51:41 »


Edhe pse kohe e gjat nga debati ne lidhje me temen "Egjiptasit dhe Ashkalinjet jan rom te asimiluar", por ja tani e lexova kete debat, dhe nuk muaj te heshti dhe mos te shkruaj  dhe te iu pergjigjem qe te treve  ne lidhje me kete tem.

Pergjigjeje per  Therrmurrizin:
 Thua se ishe nxenes i Gjimnazit ne Istog
gje qe e korite Avdulrrahman Gashin si pedagogu me i mire i asaj kohe.Shifet se nuk paska arritur qe te edukoj qe te mos ofendosh. Nese je marr me mesime shkencore demantoje Ragip Jasharajn me argumente historike e jo me ofendime duke e fyar kombin sepse ai qe fyan dikend nuk eshte me i mir se i fyari.
Mire e ke ti kur thua se Ashkalinjet dhe Egjiptjanet i nxuar ne sken politika serbe per ta zvogluar numerin e shqiptarve, por ti dhe etniteti i yt ne tregjistrimet e ardheshme te popullesis duhet te kerkoni qe te mos ekzistoj rubrika : Ashkalinj dhe Egjiptjan ne menyre qe te mbeteni shqiptar ngase ti thua se egjiptjanet dhe ashkalinjet nuk kan asnje tipare qe kishte per ti percaktuar si komb apo grup etnik, prandaj edhe nuk duhet te lajmeroheni si te atill, por kam hall se qka do i beni ngjyres qe ju percakton si te atille.
Sidoqoft une si punetor shum i vjeter i arsimit po te keshilloj qe te arsimohesh ne pikpamje historike qe te tjerve tua mesish historin e popullit tend dhe te edukosh qe te mos ofendosh. Romeve tu kerkosh falje qe i perfaqsove permes Ragip Jasharajt e qe une fare nuk e njof. 
Postuar nga: murriztherra
« ne: 05-12-2010, 21:41:14 »

Per ate qe  meshihet pas emmrit Istogu

Pershendetje

Kur iu kam pergjegjur Ragip Jasharajt kam shkruar se ragipin e njoh qysh ne bankat e shkolles si gjimnazit te Istogut duke mos e ditur historin e personalitetit te tij siq kam shkruar nuk me ka ra te degjoj per ato qe keni shkruar ju po edhe sikur t´i disha nuk do t´i shkruaja keto sepse nuk ka pasur nevoje ta sulmosh ne ate menyre sepse ai qe e lidhe veteveten nuk mund ta zgjidhe askush.

Une kam dashur vetem ta mbroje tezen se egjiptianet dhe ashkalit nuk jane rome te asimiluar siq mendon Ragipi dhe bashkemendimtaret e tij dhe jam munduar kete ta argumentoj duke i kujtuar Ragipit me elementet e nje kombi.

Ishte e drejte e imja t´i pergjigjem artikullit por jo ta fyej ne identitetin kombetetar e kuusesi ne karakterin e tij personal.

E kam quajtur Tare Gabeli jo ta ofendoj.e kam quajtur ashtu si  e kane thirrur se paku shumica ne gjimnazin e Istogut.Ai krenohet me at identitet qe ka e kete do ta beja edhe une.

Nuk ju njoh zoteri po nje keshille per ju kurre mos e perlyeni personalitetin e dikujt pa patur fakte te sakta,se paku jo ne mjetet e informimit.

Edhe nje nhere e mbroj mendimin tim se egjiptianet dhe  ashkalite nuk jane rome te asimiluar

me falni per keshillen
Postuar nga: Prizren79
« ne: 02-12-2010, 00:00:37 »

Edhe nje pergjijgeje per ISTOGU

Po shihet se kush je dhe cka je o i pa emer.
Po shihet se cfar kulture paske.Shko edhe njeher
meso shkolle qe ne klasen e pare ose me mire
ne qerdhe te femijeve. A nuk po e kupton qe ende
nuk din shkrim ? Kjo po tregon se eshte normale te ti
qe nuk ke kulture njeriu. E sheh veten ku ke arrite.
Analfabet i rritur.
E sa i perkete trimerise qe po e tregon,paraqitu me emer
e mbiemer, o trim lepuri. 
Mendo mire se cka ke filluar.Nese je trim paraqitu me
emer e mbiemer o lepur. Do te nxinesh me kerr, si Nasradini.
Postuar nga: ISTOGU
« ne: 01-12-2010, 20:08:06 »

Ooooo ; SA MIRE QE FLET PER SHQIPTARET:::::::::: QKA SBAN FRIKA , NUK DO SHKOJ LARGE DO DEL FTYRA E JOTE DHE ANTISHQIPTARIZMI YT, A MAGJYP JE TI NE JEMI ASHKALINJE O GABELI I ZI, PRA TA KISHE TE DISHME SE ASHKALINJTE
KAN PER TE LIKUIDUAR NUK DO SHKOJ LARGE:::::I GJORI GABELE E ATE THANJE QE E THE ME SAMUN AJO VLENE PER TY O GABEL I FLLIQTE: SEPSE SDO TI OFENDOJ GJITHE GABELET SE KA GABEL QE JAN SHUME INTELEKTUAL DHE TE MIRE E JO SI TI DHUNUES I NXANESEVE TE MITURE ::: I D I O T ::::: DO TE VJEN FUNDI I YT ME SIGURI ; HAJDE NE KOSOVE E TRGOM SE KUR VJEN SE TI JE GOXHA TRIM GABEL, bonu fer e tregona kur do te vishe ne ISTOG do te presim me petlla te Gabelicave......... I GJORI DHE I MJERI GABEL I ZI E I FLLIQTE::::::::::
Postuar nga: Prizren79
« ne: 24-11-2010, 06:21:31 »

Pergjegjeje per : ISTOGU

Popullin shqiptar e rrespektoj shume.Babe e babgjysh kane jetuar me shqiptare.
Une jam krenar qe linda e u rrita ne mesin e tyre.Personaliteti im eshte ushqyer
me karakteristikat e popullit shqiptar.E kam idol kete popull te rrespektuar.
Ky popull ka nje histori,kulture e tradite, per mua,shume te cmueshme njerezore.

Per temen " Egjiptianet dhe ashkalite jane rrom te asimiluar " e kuptova mire
se te paska preke e verteta. O maxhup i mjere, mbushu mend se i ke do vjete.

Per dy pika tjera qe t'i zen goja,qofshin ne nderin e njerezin tende,nese i ke.
Qe keshtu din maxhupi te cpike e trillon nuk ma ka marre mendja.
Ti ISTOGU qenke ai qe me ta ly qafen me samun as qeni se hane.
Provo te jetosh si njeri,si njeri familijare, e rri rahat.Kcyre böthen tone.
Tek une nuk ke nevoje te mshefesh nen emer te rrejshem.

Ragip Jasharaj.
Postuar nga: besarshkembi
« ne: 12-11-2010, 07:42:17 »

murriztherra@web.depershendetje per Istogun

Ju falenderoj per ate qe me keni shkruar

Une vitin e dyte te gjimnazit e kam mbaruar ne Istog per te vazhduar
me pastaj ne gjimnazin e Pejes

Ragipin e kam njohur si nxenes te gjimnazit dhe me kurre nuk me ka interesuar per te

une nuk e njoh si te tille srpse deri te ky artikull qe e ka botuar ne ZERI
as qe me ka interesuar

E di vec kete se egjiptianet dhe ashkalite nuk kane qene e buk jane as sot romr te asimiluar

Keto nocione i shpiku kuzhina serbosllave