Enverizmi dhe Kosova - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Enverizmi dhe Kosova

Enverizmi dhe Kosova

· 29 · 3108

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-10-2008, 09:50:32
   Disa qindra ithtare te Enverizmit para disa ditesh u mblodhen ne një pallat sportesh për t`a shënuar 100 vjetorin e lindjes se Enver Hoxhes, diktatorit dhe mashtruesit me te madhe te shqipetareve.Ata folen rreth figures se tije duke e lavdëruar se asnjëherë ai nuk e ka braktisur Kosovën dhe çështjen e pazgjidhur shqipetare ne ballkan.Ne këtë tubim kishte edhe figura te njohura publike nga te dy anet, nga Shqipëria dhe Kosova.Kishte edhe deputet te Kuvendit te Kosoves, intelektual dhe figura jo pa ndikim ne jetën publike te Kosoves.
   Të nderuar miq, ju zerista jepni mendimin e juaj rreth ketije tubimi dhe kualifikoni sipas mendimit te juaj a ju bene ofendim gjithë ata intelektual, patriot e te tjerë qe i vrau, burgosi, i internoj dhe i pamundsoj Shqipërisë te dalë nga ajo e keqe qe pllakosi Shqipërinë, qe si pasoje e kohës se Enverit është Shqipëria dhe shqipetaret aty ku janë.

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#1 ne: 26-11-2008, 13:43:23
   Disa qindra ithtare te Enverizmit para disa ditesh u mblodhen ne një pallat sportesh për t`a shënuar 100 vjetorin e lindjes se Enver Hoxhes, diktatorit dhe mashtruesit me te madhe te shqipetareve.Ata folen rreth figures se tije duke e lavdëruar se asnjëherë ai nuk e ka braktisur Kosovën dhe çështjen e pazgjidhur shqipetare ne ballkan.Ne këtë tubim kishte edhe figura te njohura publike nga te dy anet, nga Shqipëria dhe Kosova.Kishte edhe deputet te Kuvendit te Kosoves, intelektual dhe figura jo pa ndikim ne jetën publike te Kosoves.
   Të nderuar miq, ju zerista jepni mendimin e juaj rreth ketije tubimi dhe kualifikoni sipas mendimit te juaj a ju bene ofendim gjithë ata intelektual, patriot e te tjerë qe i vrau, burgosi, i internoj dhe i pamundsoj Shqipërisë te dalë nga ajo e keqe qe pllakosi Shqipërinë, qe si pasoje e kohës se Enverit është Shqipëria dhe shqipetaret aty ku janë.

Me vonese,por sot e pashe temen.
Hektor,Ti duhesh ta dine se dy rruge kane qene atehere dhe sot per Kosoven,ja me Enverin,ja me Titon.O "Parti Enver jemi gati kurdohere" o "druzhe tito mi ti se kunemo" Ata qe bene Luften,ishim me Enverin,dhe jane krenar qe ishim me Enverin.
E kam dashur xhaxhin vetem se me emrin e tij eshte rritur Patriotizmi ne Kosove dhe kemi enderruar per nje jete pa kufije administrativ.Poash tu e dua qe na e mbajti emrin shqiptar dhe shtetin plotesisht shqiptar,pa grek,e pa te huaj.
Do na duhej nje vizion sikur i xhaxhit qe te sundojm ne trojet tona, Ska Tjeter.

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 27-11-2008, 00:29:34
Hendrix, ke te drejtë ti kur thua se dy rrugë kan qenë atëherë o me Enverin o me Titon, por kjo ka qenë atëherë e jo sot, atëherë kur ne shqiptarët e Kosoves nuk dinim mirë për diktaturen e Enverit, atëherë kur Enveri për shqiptarët e Kosoves ka asocu shpëtim dhe shqiptari, sepse ne kurrë s'e pam veten si jugosllav.
E ndërsa sot përderisa shumë gjëra dihen, nuk me duket normale te bëhet një mbledhi e tillë për ta kujtuar një diktator.... plus i atij niveli. Po ti thuj mjer Kosova qe kush po e prine.

Neve nuk na duhet një vizion si i " xhaxhit " por një vizion i punës, një vizion i shkollimit, një vizion i perparimit.....

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#3 ne: 27-11-2008, 03:27:19
Hendrix,

Neve nuk na duhet nje vizion si i " xhaxhit " por nje vizion i punes, nje vizion i shkollimit, nje vizion i perparimit.....

Pershendetje Kengaime,
Ta them te drejten une reagova per shkak te ketij afishimi "Disa qindra ithtare te Enverizmit para disa ditesh u mblodhen ne nje pallat sportesh per t`a shenuar 100 vjetorin e lindjes se Enver Hoxhes, diktatorit dhe mashtruesit me te madhe te shqipetareve"

E thene me aq urrejtje !!! Biles kur Hektori paraqitet si pjestare i UNIKMBIT!?(kete e lexova ne nje afishim te tij)me detyroi ti pergjigjem...se nuk hy une forte ne debate politike.

Thuash se nuk kemi nevoje per vizion te tille!? Une mendoje se,ate qe e thaate me larte "por nje vizion i punes, nje vizion i shkollimit, nje vizion i perparimit...." Po,dakorte.Ama kete nuk e lejojne te huajt,nga cdo ane minojne...Ja sonte pas asaj seance ne KB per 6 pikshin..nuk me mere gjumi...(dhe u futa ne forum)edhe nese edhe vete kaam dyshuar ndonjehere per kete vizion,sonte e kam shume te qarte se nuk ben ndryshe...te gjithe ata qe shqiptaret aq shume u besonin dhe prej tyre shpresonin Ata i TRADHTUAN,Po,po EU,Amerika.Pavaresia e Kosoves ishte loja e tyre "Sakrifica" per mardhenjet me Rusin ishim ne,Shqiptaret.Prandaj,nje arsye me teper ta dua Xhaxhin(apo "vizionin" e tij).
Te Citoi:"atehere kur Enveri per shqiptaret e Kosoves ka asocu shpetim dhe shqiptari" Ashtu eshte,mu kujtua nje gje.Ne kohen e Zogut shqiptaret e kosoves ishin te padeshirueshem si ta zeme Shote galica qe nuk u lejua as te shtrohet ne Spital. Kur vdiqe e varrosen ne plehrat e qytetit te Shkodres.Erdhe Enver Hoxha dhe nxori ato eshtra dhe i vuri aty ku jane sot: ku ne kohen e Enverit e kishte nje permendore te bukur dhe me lule e sot ne kohen e bukashkeleve dhe kop[ukve eshte humbur fare! Rasti I njejte ishte edhe me Hasan prishtinen edhe te atij I solli eshtrat…Ku sot u benen lagje e lagje..

Mendoj se e zgjata fort…
Me T'mira

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 27-11-2008, 20:07:40
Hendrix, nga ajo qe ti thua, me len te kuptoj qe ti je skeptik për të ardhmën e " mirë " te Kosoves. Edhe është për t'u dyshuar shumë.
Evropa është ajo e vjetra........ajo qe e coptoi Shqipërinë.....e njëjta është edhe sot. Ajo gjithmonë do t'i ruaj interesat e veta dhe do t'ia mbaj anën te fortit.
Por Hendrix, nuk ka qenë politika e xhaxhit, politike shpetuese për neve shqipetaret dhe kur ndalesh e mendon për vrasjet qe i ka bërë, duke vra me te mencurit, me te aftit.....mendja e shëndoshë thotë " ky person s'duhet te ket qenë i mirë për shqipetaret" • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#5 ne: 28-11-2008, 02:45:56
Hendrix, nga ajo qe ti thua, me len te kuptoj qe ti je skeptik për të ardhmën e " mirë " te Kosoves. Edhe është për t'u dyshuar shumë.
Evropa është ajo e vjetra........ajo qe e coptoi Shqipërinë.....e njëjta është edhe sot. Ajo gjithmonë do t'i ruaj interesat e veta dhe do t'ia mbaj anën te fortit.
Por Hendrix, nuk ka qenë politika e xhaxhit, politike shpetuese për neve shqipetaret dhe kur ndalesh e mendon për vrasjet qe i ka bërë, duke vra me te mencurit, me te aftit.....mendja e shëndoshë thotë " ky person s'duhet te ket qenë i mirë për shqipetaret"Jo se kam skepticizem,por thjeshte frige nga “lojrat” ce do te na behen.Ndoshta e din rastin e ketyre agjenteve te BND sigurimit Gjerman,para disa ditesh,qe policia e Kosoves I arestoi,me dyshim se ata kane qene sulmuesit ne ndertesen e Eulexit ne Prishtine.Shih tani kur t’ia m’veshin shqiptareve….
Kengaime,te gjitha fushat per te cilat flet plani gjashte pikesh i OKB-se, sic jane drejtesia, policia, kufijte,doganat, trashegimia serbe, transporti dhe infrastruktura e perbejne nje shtet…e cka na mbet neve ???  BAC Y KRY!? Apo BAC U KTHYN SHKIJET…keto pika e kane per qellim te lene konflikt per me vone… Per ne, Cdo plan,qofte ai edhe nga OKB-ja eshte i paligjshem dhe i pazbatueshem.

"Por Hendrix, nuk ka qenë politika e xhaxhit, politike shpetuese për neve shqipetaret dhe kur ndalesh e mendon për vrasjet qe i ka bërë, duke vra me te mencurit, me te aftit..."

Sa per keta Intelektual asgje nuk me the,sepse s'me solle nje emer te vetem per te na treguar se kush paska qene ky fare Intelektuali,apo intelektualet; cka paska be dicka te mire per Shqiperine; nese ka qene shkrimtare atehere me na tregue ndonje veper “te mire” e shume shume tjera,,,une di " Intelektualet" e tipit te resulbegoviqit Enver Hoxha sipas tradhtive dhe peshes se fajesis ua ka dhene denimin e meritur. Po ashtu edhe Kasem Trebeshina kohe me pare a nuk deklaroje qe: Qysh ne vitin 1953 ka deklaruar qe nuk eshte shqiptare dhe ka kerkuar qe t'i hiqet shtetsia shqiptare,,, Edhe ky ka bere disa vite burge,i bofshin bere mire thone te ne...
Kengaime,e dashur une nuk jam i “flakti” per xhaxhin…mere kete si muhabet mes nesh,se vertet kam knaqesi te diskutoi me ty…se ralle ketu bejne diskutime pa u fyer mes vedi…

Pershendetje,dhe pranoi Urimet e mia te perzemerta per festen e Flamurit Tone

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 29-11-2008, 01:51:02
Hendrix, unë s'kam studjuar historinë e Enver Hoxhes qe te mund te te bij faktet qe me kërkon.


Shiko këtë:mbase te ndihmon sadopak t'me kuptosh.

Të mirepres ne diskutim te metejme.

P.S. Të falemderit për urimin.
Gjithashtu gezuar dita e flamurit tonë :)

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#7 ne: 29-11-2008, 04:03:41
Hendrix, unë s'kam studjuar historinë e Enver Hoxhes qe te mund te te bij faktet qe me kërkon.Ok. Nuk do të them me, s'mi sollet akoma emrat apo argumentin,thjeshtë te bëjmë vetëm “muhabet’ e shumë gjëra t’ia lemë histories.

E percolla videon qe ma sole…e trishtueshme!? Por,çdo gjë qe ka te beje me te vërtetën por qe nuk perkon me te vërtetën e “tyre" nuk është e vërtetë… Por kur njeriu  mendon me thelle… ne Video nuk ka te bëjmë me akte te kryera ne Lufte por me akte te kryera pas Lufte. Kur italianet i pushkatonin vet italianet si fashiste, çfarë duhej te bënte Enver Hoxha? Ama Italianet te “civilizuar” edhe kur mbysin!!!
Kur Italianet varen ne Litar Musolinin çfarë duhej te bënte Enver Hoxha me sherbetoret shqiptare te Musolinit? Prap Italianet te “civilizuar” Xhaxhi diktator.
Gjermanet a nuk dënuan e I torturuan me vonë nazistit si dhe bartesit e ideve naziste.Ama Gjermania e “civilizuar” xhaxhi prap diktator.Me siguri te është i njohur Procesi i Nyrnbergut dhe denimet me vdekje të atyre (dhe ne çfarë mënyrë se dhe kush I bëni)qe ishin bartes te nazizimit.Por prap këta “Civilizues” e xhaxhi diktator.
Është interesant qe, gjatë Luftes, një Gjermane aktore e asaj kohe ne Hollyvud, Marlene Dithrich i kishte vizituar trupat Aleate dhe këtë gjë kurrnjehere gjermanet s'ia kishin falur; megjithëse gjarmanet ishin vete fajtoret e Luftes dhe megjithëse Marlene Ditrich vizitoi trupat Amerikane dhe ato britanike ne përkrahje te Luftes kundra Hitlerit Gjermanet nuk ia kishin falur. Pra, askush nuk i do sherbetoret nga radhet e veta qe bëhen te tillë për palen kundershtare.
Si u be qe gjatë Luftes, te masovizohej aqe shumë nacionalclirimtarja? Kur nuk te do Populli!? Por populli nacionalclirimtaren e deshi, e ruajten, e ndihmuan dhe me te fituan!
Si mos ta donin kur " Ballkomi" vriste, digjte, dhunonte. Xhafer deva mbrenda një nate te vitit 1944 kishin vrarë shumë te rinje dhe kufomat e tyre i kishin lënë rrugëve,dhe pse i vrane? Sepse e luftonin nazizmin!
A, vet Gjarmanet me vonë i dënuan nazistet e qe besa gjerë vonë i ndoqen edhe ne Argjentine, për t'i burgosur dhe për ti denuar si rasti i Hessit para disa viteve….e shumë eshume raste tj. Ama këta janë te “Civilizuar” e mjerisht xhaxhi është diktator.(për Shqiptarët dhe për ata qe sot e quajne veten Demokrat.

mirë u degjofshim :pafshim

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 29-11-2008, 22:03:46
Ata te cilet kan ne dore fatin e vendit dhe e trathtojne ate, duhet denuar, kete mendoj une. Me sa verej, ne te dy kemi qellim te njejte, por me rruge te ndryshme.
Edhe une jam per atdhedashuri dhe sakrifica per atdhe.
Por cila rruge eshte e drejta se?

Mendon qe Shqiperia ishte me e zhvilluar gjat regjimit te Enverit?
Mendon qe ne Shqiperi njerezit jetonin me mire ne kohen e regjimit te Enverit?
Thua qe ishin me atdhedashes ne ate kohe?
Une mendoj qe jo.
Posa u hapen kufinjte.....doli mase e madhe nga vendi, mbase ne mendje " mos ia pafsha syte me Shqiperise " Te me falni per kete qe e thash tani, nuk dua te fyj askend.........por jeta e padurueshme ne regjimin e atehreshem, i beri njerezit te zhveshen nga atdhedashuria e qe te njejtit njerez nuk besoj qe mendojne njejte tani.

Ne shembujt qe paske marre Hendrix me lart, s'me duket qe ke bere krahasimin si duhet. Une ne grupin e Musolinit dhe nacisteve, kisha fute edhe xhaxhin. Enveri ka qene nje diktator. Mbase ka pas edhe ndonje te mire ne grumbullin e gjithe atyre te kqijave, por ne thelb eshte i deshtuar.

Mireulexofshim 

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#9 ne: 30-11-2008, 03:00:28
Ata te cilët kan ne dorë fatin e vendit dhe e trathtojne atë, duhet denuar, këtë mendoj unë. Me sa verej, ne te dy kemi qëllim te njëjtë, por me rrugë të ndryshme.

Mireulexofshim 

Pajtohem me rreshte me larte.Por do flase pak me shume per tjerat.

Ato kohera dhe rrethana ishin tjera dhe te gjitha duhet te kuptohen ne kete rrafsh.
A nuk po hane edhe sot e kesaj dite lufta per pushtet koka njerzish,jo vetem ne Shqiperi.Shqiperia a nuk u be rrafsh me toke edhe pas xhaxhit?
A nuk bejne gabime te medha,kushdoqoft qe mendon se,Xhaxhi ka qene jo transparense dhe jo funksional sa I perket shtetit ligjor? Pse, sot ato funksionojne ne Shqiperi,sipas jush?
Ne ato kohera,ne SHBA–te demokratike shume njerez dhe jo vetem te politikes,por edhe te shkences e artit,politikisht u ekzekutuan me akuza politike e idologjike..mos te flase(se ky eshte fundi fundit forum) per njerezit e KUQ(mendoje ne indijane)qe i mbyten mbi 30 milion,dhe une po flase per keto ngjarje ne kohen kur  edhe jetonte Xhaxhi,kam fjalen per periudhen e fushates antikomuniste apo si e quajne amerikanet "gjuetia e shtrigave” te cilen e udhehoqi gjenerali McCarthy ne te cilen mijera intelektual i larguan nga puna te akuzuar si simpatizant te komunizmit.Madjeedh e CHARley Chaplinin e deportuan per Angli. Shum njerze edhe jane denuar me burg per bindjet politike madje me shpifje e deshmitare te rrejshem.
A e din shume here falenderoje zotin e Gjithefiqishem qe ne ato kohe Shqiperia pati Xhaxhin Enver per prijes e jo ndonje qyqare apo gomar si keta liderucat e demokracise.Se sot nuk do kishim as Shqiperi e as Kosove.
Une perpiqem,kengaime, te kem mirekuptim per shqiptaret te cilet kane jetuar ne Shqiperi ne kohen e udheheqejes se Enver H.Por,kur ata ankohen se gjoja Enveri i paska marre ne qafe per dyzet vjete,edhe atehere kur fare nuk e mendojne nivelin e varferise ekstreme,shkallen me te ulte te arsimimit dhe kaosin ne te cilen gjendeshin para se Enveri te merrte pushtetin.Kur nuk e mendojne atdheun. E veshtire te kupthet urrejtja ndaj xhaxhit.
Shqiptaret nuk permendin e as  nuk qane koken per dhjetra mijera shqiptare te vrare shumica dermuese civile,femije e gra nga dora gjakatare serbosllave,per qindramijera te presekutuar,te torturuar e te denuar te gjithe nga pushteti i okupatorit me ndihmen e hyzmeqareve te tyre.Por ju pengon Enver Hoxha.Sa jane keta njerez patriot shtrohet pytja? Ekzstojne dhe kane ekzistuar shqiptare te cilet edhe jeten kane qene dhe jane te gatshem ta japin per atdheun e tyre,e disa as varferin nuk qene te afte ta durrojne!!!Eshte me e shtrenjte Jeta apo varferia???
Mos me thuaj e si? Ata ne kosove qe e duanin xhaxhin “vizionin” e tij ja sollen LIRIN Kosoves.
Sa vjete u ben,qe nuk e kane xhaxhin me? Pse nuk e zhvillojne si Ameriken,Zvicren apo Gjermanin,xhaxhi nuk I pengon me!
Ende sot topchanel,klan e cka di kush tjeter marin rymen nga hidrocentralet qe iu ka lene xhaxhi,dhe prap fyejne…!!! Cka kane bere politikanet e sotem ne Shqiperi? Rruget!!!
Me investime te bashkesise nderkomtare dhe kredina te bankes Boterore!! Qe nje dite duhet shitur e tere Shqiperin per ti kthyer vetem kamate.
Kjo na qenka perparim,zhvillim,mireqenie!!!!
Bile edhe tradhetaret e Atedheut sot I reklamojne ne tv kanale,gazeta e forume.Para dy ditesh ketu ne forum lexova,nuk me kujtohet titulli i temes(por meduket se e kishte postuar Berni,e marun nga nje gazete)Si nje shqiptare ja ve lakin bustit te E.H. ne mes Tirane dhe kete e thote me aq mburrje!
Po ky njeri eshte tradhtare.UDB-ash i serbis,qe Serbia dergoje shqipfolesit serb nga Kosova(saktesisht nga Suhareka-tani-Theranda qe dihen me emra e mbiemra dhe disa grek(7).Qe u munduan ta bejne skenarin Ruman.E kurse mediat tona me krenari shenojne intervista me kete tradhetare.Vetem e vetem dihet….

Kengaime,une e kuptoje qe duhet te " kritikohet Enver Hoxha" sepse edhe aty ka vende per kritika por jo, kursesi tani.

Citim:"Enveri ka qenë një diktator"

Pse bota sot nuk I quan diktatore,por “Demokrat” shtetet qe me dhune imponojne mendimet e tyre? Dhe deklarojne se,”nese nuk je me ne je armiku yne” !!!?
Dhe nese nuk pajtohen,kuptohet,i gjuajne me pula te pjekura nga qielli!

Mbetshe ne paqe eeee :) "demokraci"

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 30-11-2008, 15:39:06


Ne ato kohera,ne SHBA–te demokratike shumë njerëz dhe jo vetëm te politikes,por edhe te shkences e artit,politikisht u ekzekutuan me akuza politike e idologjike..mos të flasë(se ky është fundi fundit forum) për njerëzitë e KUQ(mendoje ne indijane)qe i mbyten mbi 30 milion,dhe unë po flasë për këto ngjarje ne kohën kur  edhe jetonte Xhaxhi,kam fjalën për periudhën e fushates antikomuniste apo si e quajne amerikanet "gjuetia e shtrigave” te cilën e udhehoqi gjenerali McCarthy ne te cilën mijëra intelektual i larguan nga puna te akuzuar si simpatizant te komunizmit.Madjeedh e CHARley Chaplinin e deportuan për Angli. Shum njerze edhe janë denuar me burg për bindjet politike madje me shpifje e deshmitare te rrejshem.

Pse bota sot nuk I quan diktatore,por “Demokrat” shtetet qe me dhunë imponojnë mendimet e tyre? Dhe deklarojne se,”nëse nuk je me ne je armiku ynë” !!!?
Dhe nëse nuk pajtohen,kuptohet,i gjuajne me pula te pjekura nga qielli!


Hendrix, pse mi thua mua keto? Une nuk po perfaqesoj interesat e botes, une po jap mendimin tim per kohen e monizmit ne Shqiperi.
Nese nuk jam simpatizante e asaj kohe, s'do te thote qe une jam dakord me krimet qe bejne tjeret neper bote. Edhe une i akuzoj keto. I forti gjithmone ka fitu dhe " ka pas te drejte " dhe askush s'ka marr guximin dhe ende nuk po merr t'i kundervihet, cfaredo menyre qofte ajo........sepse e din se cka pason me te......ajo me e keqja pra.Ata ne Kosovë qe e duanin xhaxhin “vizionin” e tij ja sollen LIRIN Kosoves.Ata jane edhe ne pushtet tani Hendrix......... te presim e shohim sa po punojne per Kosove e sa per karrigen e tyre.Sa vjete u bën,qe nuk e kanë xhaxhin me? Pse nuk e zhvillojne si Ameriken,Zvicren apo Gjermanin,xhaxhi nuk I pengon me!Kete e bajshim me shendet vet, sepse vet jemi ata qe po ju japim voten atyre qe po udheheqin me shtetin.
Sa e logjikshme eshte kjo qe, nje person qe ka deshtu ashtu sa s'ka me keq, pas disa viteve te jete prape ne pushtet?  >< >< ><
E ky eshte faji i vet popullit. Se tani bile kan mundesine te zgjedhin vet udheheqesit e vet.
Kengaime,unë e kuptoje qe duhet te " kritikohet Enver Hoxha" sepse edhe aty ka vende për kritika por jo, kursesi tani.Atehere, t'ia marrim vetem ato te mira qe ka pas duke mos pas nevoje ta idealizojme.Hendrix, kaq kisha une ne lidhje me kete teme. Duke mos dashur qe te perseritem pra, po ndalem ketu.

Te pershendes......... deri ne dialogjet  e ardhshme. :)

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#11 ne: 01-12-2008, 03:13:09
Hendrix, pse mi thua mua këto?

Vetem ta perkujtoje kohen…
Unë nuk po perfaqesoj interesat e botës, unë po jap mendimin tim për kohën e monizmit ne Shqipëri.


Edhe une te njejten po e bej! Ama duke i perzier interesat e botes te cilat,aq fort ndikuan ne politikat e shteteve te vogla dhe ne prijsat e tyre,aq sa i detyruan te jane ashtu siq tani popujt i njohin….

Nëse nuk jam simpatizante e asaj kohe, s'do të thotë qe unë jam dakord me krimet qe bëjnë tjerët nëpër botë. Edhe unë i akuzoj këto. I forti gjithmonë ka fitu dhe " ka pas te drejtë " dhe askush s'ka marr guximin dhe ende nuk po merr t'i kundervihet, çfarëdo mënyrë qoftë ajo........sepse e din se çka pason me te......ajo me e keqja pra.
Te kuptoje plotesishte…


Ata janë edhe ne pushtet tani Hendrix......... te presim e shohim sa po punojnë për Kosovë e sa për karrigen e tyre.Po,cdo gje do te kuptohet me kohe.Nese punojne per karrige  populli me voten e tyre, edhe ata duhet ti shporr nga aty.Cdo shqiptare duhet ta le Atdheun ne vend te pare,e mandej vin te tjerat…
E ky është faji i vet popullit.APO ? edhe une mendoje njejte,me pas nuk kemi se cka te ankohemi pra…
Atëherë, t'ia marrim vetëm ato te mira qe ka pas duke mos pas nevojë ta idealizojme.
Pajtohem…

Hendrix, kaq kisha unë në lidhje me këtë teme. Duke mos dashur qe te perseritem pra, po ndalem këtu.

Të përshëndes......... deri ne dialogjet  e ardhshme. :)OK,edhe une te pershendes dhe gjithe te mirat :pafshim

 • Postime: 30
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 06-12-2008, 01:29:20
  enver hoxha  e mprehi shpaten,edhe ihere o per situaten ,
kjo eshte shpata qe rine te koka gjithe armiqeve qe i ka bota
enver hoxha euu tungjatjeta sa kto male e sa kto shkrepa
zanin shqipes o nalte ja ngrite gjithe ket popull ne drite e qite,,,,,, jashte shqiperise  shpirtera te shitur,,,,

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#13 ne: 10-12-2008, 02:10:57
  enver hoxha  e mprehi shpaten,edhe ihere o për situaten ,
kjo është shpata qe rine te koka gjithë armiqve qe i ka bota
enver hoxha euu tungjatjeta sa këto male e sa këto shkrepa
zanin shqipes o nalte ja ngrite gjithë ket popull ne drite e qite,,,,,, jashtë Shqipërisë  shpirtera te shitur,,,,

Malet hapin udhen zemren hap krahina
po vjen Enver Hoxha rreth e rreth me trima


Se shpejti do na thret Baba Faja....mund te kthehen te gjithe,i fale baba Faja ;)


p.s. Mire bre Chorri,cu be me 'Susedin'  :D

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 10-12-2008, 21:27:51
Uee çfarë teme, me të hik menia me vrap ...

Po nuk ishte E. Hoxha që na vllazëroi me sllavët (me serbët dh me rusët më pas), apo duhet të kujtoj masakrat që u bëne nga komunistët mbi popullsinë shqiptare të Dardanisë (Shqiprisë Veriore) 1945-46. Ky robi me këngë në gojë na thotë "o me Enverin o me Titon" sikur nuk e dinë shqiptarët që këta të dy ishin vëllezër bastardë të një bushtre (komunizmit) dhe bashkpunuan për një kohë të gjatë derisa pretendimet sllave, rrezikuan vet pushtetin e xhaxh qoftëlargut.

Diku në këtë forum janë sjellë një sërë faktesh të përmbledhura për shitjen që i bëri Enver Hoxha Dardanisë po kap një pjesë të vogël ta lexoni :

Citim
Ne një mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do të pyeste ne mënyrë retorike:
"A është ne interesin tonë qe ne ta kërkojmë Kosovën?!"
Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do të përgjigjej:
"Kjo nuk është pune progresive për t'u bërë,... përkundrazi ne duhet te bëjmë qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet".

(Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh).

http://www.zeriyt.com/figura-historike/enveri-t1429.45.html

 • Postime: 190
 • Karma: +11/-1

#15 ne: 12-12-2008, 03:10:50
  enver hoxha  e mprehi shpaten,edhe ihere o per situaten ,
kjo eshte shpata qe rine te koka gjithe armiqve qe i ka bota
enver hoxha euu tungjatjeta sa keto male e sa keto shkrepa
zanin shqipes o nalte ja ngrite gjithe ket popull ne drite e qite,,,,,, jashte Shqiperise  shpirtera te shitur,,,,


Shqiptaret, jemi qudia e zotit.

Chori e sheh!

Enver Hoxha s'ka pas mundesi ase me e fale dhe ase me e shite Kosoven!
Kur Kosova u aneksua nga Serbia ( 1912) Enver Hoxha ka qene vetem kater vjec!
Kur u shpalle pavarsia e Shqiperise Ismail Qemali  nuk e di se cka bente qe nuk e clironi Kosoven!+ asaj i la shqiptaret 50%-shin jashte shtetit.E kuse kete qe fyejne Xhaxhin festojne me te madhe kete dite!!!
Kur u Formua shteti shqiptare ( Kongresi i Lushnjes) nuk e di se perse nuk u organizuan si me rastin e Luftes se Vlores per ta cliruar Kosoven. Serish nuk e di se perse Qeveria e Nolit dhe pastaj e Ahmet Zogut nuk e cliruan Kosoven apo nuk i shpallen lufte kralevines serbe?
Per Ahmet Zogun dihet ngaqe e pruren Serbet dhe Pashiqi ne pushtet!
Pra, une nuk e di se kur u be Kosova e njohur dhe pjese e Shqiperise qe ta kete shitur apo Falur Enver Hoxha!!!?
Por megjithese kisha vendosur qe ne tema te tilla te ngjashme te mos flase fare, rastesisht u inkuadrova kur pashe ate “mllef” dhe ne fund pasi mbaroje  “muhabeti” e solla nje kenge te “grupit te Burrave” sepse sincerisht ne keto tema s'ka debate te arsyeshem!
Por ja,c’ti bejshe sahanlipiseve,sahere qe permendet emir Xhaxhit,hudhen si kenduesit pas nje nate te gjate.Dhe jo aq per Xhaxhin,sa per ate se kush kritikohet ne kete debat….per  vizionin…po ketu flene e verteta,ketyre nuk i lane shume pershtypje shqiptaret dhe dertet e tyre,keta “Merziten” per b-then-boten “demokratiko-teroriste”
A ka kush te me thote, qe ata qe dhane me se shumti per kombin shqiptare te kene thene se Enveri e paska shitur Kosoven(e jo dardanin-se kete e thote nipi I shkijeve) Pra a ndegjoi ndokush te kene thene apo shkruar:Adem Demaqi,Ukshin Hoti,Metush Krasniqi, Adem Jashari,Zahir Pajaziti,Fehmi Lladrovci,Muje Krasniqi,Nait Hasani,Dritero Agolli,Regjep Qosja,(apo edhe Ismail Kadare),Arben Puto,Aleks Buda,Ali Hadri,Muhamet Pirraku,Hakif Bajrami,Albin Kurti... e mijera te tjere Patriot,Politikolog,Historian shkrimetar shqipetar por edhe te tjere qe i dijne fort mire keto rrjedha.
Fjale  te tilla vijne gjithmone si dje,sote ,neser , nga Taborri i tradhetise shqipetare.
Ballist,Udbashe,Titist e Rugovist. Keta te ketij taborri jo se e kan merakun e Shqiperise,Kosoves dhe viseve tjera te pushtuara,por pikerisht se e kan te shitur B-then e vete tek te huajt.
Keta Faqezij a nuk e din se Enver Hoxha nuk i shiti grate dhe vajzat shqiptare neper bordellat e Evropes. Keta faqezij kur i pyesin ne Evrop, prej nga je? Nuk tregojn se jane shqiptare sepse e dini mire qe vajzat jane skllave bordellash. E dini qe nuk kane vlere por vetem Turp ne Qenien e tyre

Per Vdekje te Turpit, Per Vdekje te Pinjollit shqiptaro-shkijesh dhe pinjoll grekofilesh Lavdi Enver Hoxhes!

Lexova edhe temen “Enveri” ishte bere nje sofer e madhe grekesh e shqiptaro-shkijesh.Pinjollet e Greqise e serbise.Keta,duhet injoruar tersisht

Me te mira CHORI
p.s. E ketu po e mbyllim….degjohemi

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 12-12-2008, 10:49:35
Përveç injorancës në fushën e historisë, e cila u vu në dukje që në fjalinë e parë, ky xhaxhi paska dhe probleme me identitetin e vet përderisa fillon e masturbohet keshtu on-line ...

Akuzon I. Qemalin çfarë bëri për Dardaninë (Shqiprinë Veriore) që e shpalli te në 1912 dhe ndarja e kufinjve u be ne 1913. (sa rond:P

ps. Ik kërko një herë në google ku i gjen më së shumti toponimet me emrin Kosovo

Akuzon Kongresin e Lushnjes, Fan Nolin, Ahmet Zogun se çfarë përpjekjesh bënë për bashkim. Por harron ky injorant se shteti i sapo formuar zvarritej ngadalë për tu konsoliduar në vetvete dhe nuk kishte forcë për as për tu vet-mbajtur e jo më për synime për bashkim kombëtar.

Ky tipi këtu akuzon, shfryn, masturbon thjesht për të mbrojtur nxënësin e dalluar të shokut Miladin Popociç, Dushan Mugoshës, Velimir Stojniçi dhe Njaz Dizdareviçit,(ups përmenda shokët e partisë, vëllezër të një bushtre) po ik o daku lexo nai gjo dhe ti se stë bo keq thjesht të bën pak më fleksibël dhe nuk ngelesh bastard në ide.Si ishte ajo shprehja : O me Enverin, o me Titon.  shoku nuk të duket vetja pak qesharak !?

  po kjo ç`është me shokun Miladin  :P

Po deshe jam i gatshëm të të bie të shkruar raportin e pleniumit të 8 i PKSH-së të 1948 dhe mund t`i plasësh vetë sytë mbi të (nqs di të lexosh) e të shohësh uljen e pantallonave që i bëmë vetvetes para sllavëve, me fal ishte vllazërimi me ta   :S

Nuk e di por sinqerisht më habit fakti që në Dardani ka akoma shqiparë nostalgjik për Enverin ! Ndoshta nuk e kanë përjetuar atë regjim, nuk i dinë maskarrallëqet që përdori për të mbajtur pushtetin, ndoshta kanë përjetuar akoma më keq nën shtypjen sllave por nuk është arsye hyjnëzimi i bastardit më të madh të gjith kohërave dhe ideologjisë së tij të kuqe.

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 13-12-2008, 13:32:42

Enveri: Kosovën do ta bashkojmë me ShqipërinëBiseda e Enver Hoxhës me studiuesit shqiptarë nga Kosova, janar 1968: Kosova është një gjymtyrë e prerë nga trupi i Shqipërisë

Drejtuesi i Partisë së Punës të Shqipërisë e i shtetit shqiptar pas Luftës së Dytë Botërore, Enver Hoxha, pavarësisht nga deklaratat e tij publike për njohjen e kufijve të vendosur në mesin e shekullit të kaluar në Evropë, ka ushqyer një ëndërr të fshehtë për të bashkuar trojet e banuara nga shqiptarët në Gadishullin Ballkanik me shtetin-mëmë. Kjo pohohet nga një prej dëshmitarëve të pranishëm në takimin e zhvilluar mes tij e shkencëtarëve nga Kosova në vitin 1968. Sipas prof. Agron Ficos, i cili aktualisht banon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Hoxha kishte shprehur hapur mospranimin, nga ana e tij, të vendimit arbitrar të Titos që Kosova dhe viset e tjera të Jugosllavisë të banuara me shqiptarë, të vazhdonin t‘i mbeteshin Beogradit. Madje, ai ka folur edhe për strategjinë që mendonte të ndiqte shteti, i drejtuar prej tij, për të ribashkuar trojet e Kosovës me Shqipërinë. Ndonëse biseda e zhvilluar mes tij e Titos pas Lufte është bërë e njohur që më parë nga libri "Titistët", një synim i tillë për ndryshimin e konfiguracionit të shteteve ballkanike dëshmohet për herë të parë.


Profesor, cilës periudhë i përkasin këto kujtime, të cilat donit t‘ia komunikonit lexuesit të "Gazetës"?
Janari i vitit 1968 ishte shënuar si muaji i veprimtarive të shumëllojshme publike, kulturore e shkencore, me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut. U krijua një komision qeveritar për drejtimin e këtyre aksioneve publike, por si ngjarja më e rëndësishme shkencore do të ishte mbajtja në Tiranë e konferencës ndërkombëtare albanologjike me temë: "Skënderbeu dhe epoka e tij". Punonjësit shkencorë të instituteve me profil albanologjik do të mbanin peshën kryesore në përgatitjen e kumtesave dhe diskutimeve shkencore. Ftesa iu dërguan edhe shumë specialistëve të huaj, të njohur për interesimin e treguar në fushën e studimeve shqiptare. Kjo ngjarje kombëtare u përcoll gjerësisht nga masmedia dhe solli edhe botimin e disa veprave të rëndësishme për figurën e Skënderbeut dhe epokën e tij, të cilat pak njiheshin më përpara nga publiku i gjerë. Pritej të vinte edhe një grup studiuesish nga Kosova, po qeveria jugosllave nuk po u lëshonte vizat e daljes. Në mbrëmjen e datës 5 janar gjithçka ndryshoi. Universiteti u lajmërua se një grup specialistësh kosovarë kishin marrë viza dhe ishin nisur për Shqipëri. Ishte dimër dhe errej shpejt. Aty nga ora tetë e darkës ra telefoni dhe në linjë ishte vetë rektori i Universitetit, Kahreman Ylli, i cili, si gjithmonë, me delikatesë më ftonte t‘i shkoja menjëherë në zyrë, se do të më komunikonte diçka me rëndësi. Apartamenti im, fatmirësisht, ishte afër godinës së Rektoratit, ndaj pas afro 20 minutash isha në zyrën e rektorit. Pasi më ofroi të pinim nga një gotë çaj, më tha se ishin nisur për në Shqipëri një grup intelektualësh kosovarë, që do të merrnin pjesë në konferencën për Skënderbeun. Do të hynin nga pika kufitare e Qafë Thanës. Bashkë me gëzimin për ardhjen për herë të parë të përfaqësuesve kosovarë, rektori ishte i merakosur për pritjen e tyre, se ishte vonë dhe në gjithë zonën Tiranë-Elbasan-Librazhd binte dëborë. Më dha një sërë porosish dhe më tha se kishte biseduar me drejtuesit e parë të këtyre rretheve që të më jepnin gjithë përkrahjen e nevojshme për pritjen e vëllezërve kosovarë. Bashkë më mua, të më ndihmonin, erdhën edhe dy punonjës të tjerë të universitetit, Zihni H. dhe Jani Th. Kur arritëm në pikën doganore të Qafë Thanës, sapo kishin arritur miqtë tanë me "kerret" e tyre (deformim i fjalës angleze "car" për "makinë e vogël"). Pas përqafimeve të përzemërta me të gjithë, sikur të ishim njohur prej vitesh, dhe urimit të mirëseardhjes me nga një gotë konjak "Skënderbeu", u nisëm për në Tiranë. Studiuesit nga Kosova u caktuan të rrinin në hotel "Dajti".

Kush bënte pjesë në delegacionin e parë të studiesve nga Kosova që vinin në Shqipëri?
Në këtë dërgatë bënin pjesë Prof. Idriz Ajeti, Dr. Mark Krasniqi, Prof. Syrja Pupovci, folkloristi i talentuar e burri i urtë Anton Çeta dhe shkencëtari i ri Zef Mirdita. Ata, me kumtesat që mbajtën, në kontaktet me kolegët dhe publikun dhe në takimet me udhëheqësit e Shqipërisë, treguan dashuri, mall dhe dëshira fisnike. U ndritnin sytë, u qeshnin rrobat dhe gjithnjë shprehnin kënaqësinë që kishin ardhur në Shqipëri, por morën me vete edhe mjaft zhgënjime kur panë varfërinë në të cilën jetonim e, mbi të gjitha, mbylljen e Shqipërisë ndaj botës së jashtme. Ndonjëri prej tyre pati rastin fatkeq të "shijonte" edhe bëmat e Sigurimit të Shtetit, punonjësit e të cilit ndaluan profesor Anton Çetën të takohej me të vëllanë, kardiolog i njohur në Durrës. Si pjesë e programit të hartuar për të ftuarit, intelektualët kosovarë morën pjesë në përurimin e bustit të Shote e Azem Galicës, në inagurimin e vend-varrimit të Skënderbeut në Lezhë dhe në ceremoninë e zbulimit të shtatores së Skënderbeut në Krujë. Në udhën për në muzeun e Skënderbeut, në një nga lokalet e dyqaneve të rikonstruktuar sipas stilit tradicional, në pazarin e vjetër të Krujës, studiuesit kosovarë u pritën nga Enver Hoxha, që zhvilloi një bisedë interesante me ta, që gjer sot ka mbetur e panjohur.
Çfarë u tha në këtë takim?
Pasi mbaroi ceremonia e përurimit të shtatores së Skënderbeut, udhëheqësit dhe të ftuarit u drejtuan për në kështjellën legjendare të Krujës, ku do të hapej një ekspozitë kushtuar epokës së bëmave dhe figurës së Heroit tonë Kombëtar. Ndërsa kishim arritur në ngushticën e udhës për në grumbullin e dyqaneve të rikonstruktuara, dëgjova fare afër zërin e Llambi Peçinit, drejtor i sigurimit të udhëheqjes, që pyeste se kush ishte shoqëruesi i kosovarëve. Sapo i bëra të ditur se isha shoqëruesi i tyre, ai më tha: "Sillni kosovarët te shoku Enver!" Menjëherë njoftova rektorin e Universitetit, Kahreman Yllin dhe, si mora edhe pëlqimin e tij, priva drejt derës së dyqanit, që ndodhej në krahun e djathë, në rreshtin e parë kur ecje drejt kështjellës. Sapo shkela në pragun e dhomës së dyqanit, Behar Shtylla, ministër i Jashtëm, më tha me gojë dhe me dorë: "Mbaj ndonjë shënim, se nuk do të ketë njeri tjetër". Enver Hoxha ishte vetëm, në krye të dhomës dhe, sapo hynë studiuesit shqiptarë nga Kosova, u ngrit dhe shtrëngoi duart me ta, njëri pas tjetrit. Ndjeheshim të emocionuar se na erdhi fare papritur ky takim. "Mora vesh që keni ardhur -e filloi bisedën Enver Hoxha- u gëzova dhe mendova të pijmë bashkë një kafe, se jemi vëllezër të një gjaku." Ndërkohë, një mesoburrë, veshur me një xhaketë të bardhë, me një tabaka me filxhane me kafe, në rolin e kamarierit, na ofroi secilit filxhanin e kafesë. Pastaj, Enver Hoxha parashtroi shtruar disa mendime për marrëdhëniet e Shqipërisë me Kosovën dhe të ardhmen e tyre.
"Më 1946 -vazhdoi Enver Hoxha- isha për vizitë në Jugosllavi. Aty u takova disa herë edhe me Titon. Në një ndër këto takime, ndërsa Titoja pinte duhan me llullë dhe tymi ngrihej lart, (ai e shoqëroi me gjestin e dorës tymin që dilte nga llulla) Titoja m‘u drejtua dhe më pyeti drejtpërsëdrejti: ‘Enver, ç‘mendon ti për Kosovën?‘ Aty për aty ia ktheva: ‘Kosova është e Shqipërisë‘. Titoja ndërhyri dhe tha: ‘Mirë po këtë gjë nuk mund ta pranojnë serbët.‘" Enver Hoxha, duke ndryshuar tonin e zërit, shtoi se i kishte thënë Titos: "Në qoftë se serbët nuk e pranojnë, si mundet ne shqiptarët të jemi dakort?! Kosova ka qenë dhe është pjesë e Shqipërisë." Dhe, me një gjest të dorës, plot energji, shtoi: "Kosova është një gjymtyrë e prerë nga trupi i Shqipërisë". Isha i përqëndruar tërësisht në mbajtjen e shënimeve, por vetëtimthi vura re se fytyrat e pjesëmarrësve ishin çelur. Ndonjëri vazhdonte të rrufiste ende kafenë dhe, për një çast, zotëroi një heshtje shlodhëse.

Thatë se Enver Hoxha foli edhe për të ardhmen e marrëdhënieve Shqipëri-Kosovë. Çfarë u tha konkretishtë për këtë problem?
Enver Hoxha, duke kulmuar mendimet e veta, iu drejtua atyre: "Vëllezër kosovarë! Në qoftë se Jugosllavia sulmon Shqipërinë, ne do ta thyejmë, do ta sprapsim, dhe Kosovën do ta marrim e do ta bashkojmë me Shqipërinë". Fjalinë e fundit e shoqëroi me një gjest të dorës, që shënonte bashkimin e pjesëve në një të tërë.
Pastaj Enver Hoxha kaloi në një subjekt tjetër, në marrëdhëniet kulturore me Kosovën dhe në problemin e librave shkollore. "Edhe përsa i përket dërgimit të librave nga ana jonë për rininë shkollore në Kosovë, po krijohen pengesa artificiale. Emri im edhe mund të hiqet nga këto libra, po emri i PPSH-së në asnjë mënyrë, se ajo është forca udhëheqëse dhe drejtuese e shoqërisë sonë." Në mbyllje të kësaj bisede, Enver Hoxha shtoi: "Nuk do të kursejmë asgjë për të ndihmuar nxënësit dhe rininë shkollore të Kosovës me libra në gjuhën shqipe. Mësuesit dhe profesorët tanë janë të gatshëm të vijnë aty dhe të japin mësim dhe leksione në këto shkolla. Ne e kemi thënë edhe herë të tjera këtë gjë dhe i përmbahemi fjalës së thënë." Kur bisedës i kishte ardhur fundi, Enver Hoxha u ngrit nga vendi dhe priu përpara, pastaj iu drejtua studiuesve shqiptarë nga Kosova: "Ejani të shkojmë në kala, të nderojmë veprën dhe figurën e Heroit tonë Kombëtar!" Ndërsa po shkonim drejt kështjellës, ishte Ramiz Alia që m‘u afrua në krah dhe më pyeti: "Hë, si shkoi biseda?". Të nesërmen, si zakonisht, pasi të ftuarit që ishin vendosur ne hotel "Dajti" hanin mëngjezin, shoqëruesit bashkoheshin me ta e pinin kafe bashkë dhe prej andej drejtoheshin për në sallën kryesore të konferencës shkencore, në ish-Kuvendin Popullor (sot salla e parlamentit). Pasi mbaroi seanca e parë, ishte Thoma Deliana, ministri i Arsimit, që erdhi dhe na ftoi të pinim një kafe në mjediset e Pallatit të Kulturës, që ishte rezervuar për mysafirët dhe të ftuarit.

Vetëm me Hoxhën u takuan kosovarët?
Jo, ishim duke pirë kafe, kur u duk Beqir Balluku, anëtar i Byrosë Politike dhe ministër i Mbrojtjes, i veshur civil. Si u përshëndet me studiuesit shqiptarë nga Kosova, filloi me ta një bisedë të stërgjatur prej disa orësh. Beqir Balluku, që nuk shquhej për ndonjë oratori, ishte edhe më i dobët në debate e dialogje. Kjo u duk edhe në faktin se, gjatë atyre orëve, ai piu dy paketa cigare të markës "Partizani". Gjer sot nuk e kam kuptuar përse duhej ajo bisedë e stërgjatur dhe e lodhëshme me Beqir Ballukun, të nesërmen e bisedës me Enver Hoxhën. Këtë bisedë të Enver Hoxhës me studiues shqiptarë nga Kosova, të panjohur deri sot, në të cilën m‘u dha rasti të jem i pranishëm, e gjeta me vend t‘ia përcjell edhe lexuesit të nderuar të "Gazetës Shqiptare", këtej nga Nju Jorku i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku jetoj prej disa vjetësh.

Retrospektivë - Gazeta shqiptare

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 13-12-2008, 13:44:22
Ditari i ambasadorit rus: Biseda e Titos me Enverin për Kosovën

Shkruan : Ymer Minxhozi

Raportet e ambasadorëve tregojnë
qëllimet e vërteta të Beogradit

Edhe pse ngjarjet që përmenden në këto dokumente kanë ndodhur mëse gjashtëdhjetë vjet më parë, ato duken mjaft aktuale. Kjo sepse problemet që trajtohen në to kanë mbetur po ato, veçse në një sfond tjetër. Përpjekjet e udhëheqjes jugosllave për aneksimin e Shqipërisë, që në vitet e para pas çlirimit dhe për përjetësimin e sundimit të saj në territoret shqiptare që iu shkëputën vendit tonë që në vitin 1913, shprehen qartë në këto dokumente, edhe pse ato vijnë nga burime joshqiptare.
Pasqyrimi i përpjekjeve shoviniste jugosllave ndaj Shqipërisë nga një palë e tretë e përfshirë në këtë konflikt, është një konfirmim bindës mbi saktësinë e pohimeve dhe analizave të drejta të palës shqiptare, analiza që janë bërë të njohura prej kohësh dhe që nuk lënë shteg për spekulime. Mjaftojnë vetëm disa rreshta të një dokumenti zyrtar, si ai i 22 prillit të vitit 1946, për të kuptuar të gjithë politikën e mëvonshme jugosllave kundër Shqipërisë.
Tito nxitoi të heqë maskën dhe të dalë hapur që në fillimin e marrëdhënieve të quajtura “të reja” e “vëllazërore” me Shqipërinë. Atij nuk i mjaftonte ajo çka kishin grabitur karagjergjoviçët paraardhës me ndihmën e fuqive të mëdha. Ai tani përgatitej për t’i shkuar deri në fund “çështjes shqiptare”. Në këto dokumente hidhet pakëz dritë edhe për konfliktin e Dibrës, të vitit 1944. Dibra u çlirua prej partizanëve shqiptarë dhe aty u ngrit flamuri shqiptar. Për këtë ngjarje është folur nëpër kujtime të dëshmitarëve të ndryshëm, por arkivat ruse, siç shihet, na japin një adresë të saktë se ku ndodhet “dosja dibrane”.
Aty, në arkivat e Beogradit, duhet të jenë edhe sot të gjitha letrat, bashkë me premtimin për plebishit pas luftës dhe që nuk u bë kurrë. Botimi i asaj dosjeje mbi ato ngjarje të vitit 1944, të cilat shpesh komentohen me hamendje ose me dashakeqësi, do të ishte një kontribut për historinë e marrëdhënieve me fqinjët tanë. Shumë gjëra janë shkruar deri më sot, por kur lexon dokumentet e ambasadorëve të vendeve të tjera, çështjet bëhen më të kapshme, më të prekshme e flagrante. Ata janë argumente që të bëjnë të mendosh para se të ulesh të shkruash për politikën shqiptare të asaj periudhe.

DOKUMENTE SEKRETE TË ARKIVAVE RUSE

Botohen pjesë nga ditari i ambasadorit sovjetik në Beograd, lidhur me takimet e tij me Titon për Shqipërinë e Enver Hoxhës. Lavrentievi raporton qëllimet e Titos për përfshirjen e Shqipërisë në Jugosllavinë Federative. Sipas dokumenteve sekrete të arkivave ruse

Ditari i Lavrentievit:
Titoja kërkon përfshirjen
e Shqipërisë në Jugosllavi

“Tito më la të kuptoj se Shqipëria duhet të hyjë në përbërjen e Jugosllavisë Federative”
Ambasadori sovjetik në Beograd, A. I. Lavrentiev, njofton qeverinë e tij, më 22 prill 1946.
Dokumenti nr.93

Nga ditari i ambasadorit të BRSS-së në Jugosllavi, A. I. Lavrentiev. Nga biseda me kryetarin e Këshillit të Ministrave, mareshallin J. B. Tito, lidhur me dërgimin e një delegacioni tregtar në Moskë. Pretendimet territoriale të Jugosllavisë, planet e Federatës Ballkanike etj.
Beograd
22 prill 1946
SEKRET

Sot, më 22 prill, i bëra një vizitë mareshallit Tito (Tito më pat ftuar qysh të shtunën për t’ia bërë vizitën sot). Folëm për kërkesat e Greqisë. Tito theksoi me këmbëngulje që Valona (Vlora) në asnjë mënyrë nuk duhet t’i jepet Greqisë. Rëndësia e Valonës është jashtëzakonisht e madhe, përderisa nëpër Valonë, duke e lidhur atë me hekurudhë me Jugosllavinë, mund të eksportohen e të importohen të gjitha mallrat. Rëndësia e Valonës do të rritet edhe më shumë, po qe se Triestja do të hyjë në përbërjen e Jugosllavisë. Titos i rrëshqisnin nota të një lloji të tillë që, në analizë të fundit, Shqipëria duhet të hyjë në përbërjen e Jugosllavisë Federative.

Ambasadori i BRSS-së në Jugosllavi
A. I. Lavrentiev

AVP. RF, F. 06. Op. 8. P. 56 , D. 943, L.19-23. Origjinali

Shënim: U është dërguar V. Molotovit, A. Vishhiniskit, V. Dekanozovit, A. Lavrishevit në dosje.DOKUMENTET SEKRETE TË ARKIVAVE RUSE
Pjesa e dytë e shënimeve të ambasadorit sovjetik, Çuvakin, për Enver Hoxhën, me të cilin u takua pas vizitës në Beograd.(ja qu tha ne ate takim ne FOTO me Titon tend) Enver Hoxha i kërkon Titos të shënohet në Traktatin e Miqësisë kthimi i Kosovës. Sipas raportit tepër sekret të Çuvakinit, dokument i ruajtur në arkivat ruse

Raporti i Çuvakinit:
Enver Hoxha i kërkon
Titos kthimin e Kosovës

Nga raporti i ambasadorit sovjetik në Tiranë, D. Çuvakin, më 3 korrik 1946.
Dokumenti nr.159
Nga ditari i D. S. Çuvakin. Shënime nga biseda me kryeministrin e Shqipërisë, Enver Hoxha, mbi rezultatet e vizitës së tij në Beograd
3 korrik 1946
TEPËR SEKRET

Më 3 korrik, në orën 11.00 të mëngjesit u takova me Enver Hoxhën, me nismën e këtij të fundit. Kryeministri më tregoi për vizitën e tij në Beograd. Enver Hoxha më foli për pikëpamjen e tij lidhur me të ardhmen e krahinës së Kosovës e Metohisë. Sipas mendimit të tij, tani nuk është oportune të ngrihet çështja e bashkimit të kësaj krahine me Shqipërinë, as për qeverinë jugosllave, as për atë shqiptare. Ai është i mendimit që kjo krahinë e banuar me shumicë dërrmuese nga shqiptarët, pa dyshim, në kohën e vet do t’i bashkohet Shqipërisë, por kjo është e mundshme vetëm atëherë kur edhe Shqipëria, edhe Jugosllavia do të jenë shtete socialiste.
Ndërkaq Enver Hoxha theksoi që kësaj pikëpamjeje ai i është përmbajtur gjatë gjithë Luftës Nacional-Çlirimtare dhe se një qëndrim të tillë ka mbajtur në këtë çështje edhe gjithë udhëheqja e Partisë Komuniste të Shqipërisë. Mirëpo Enver Hoxha mendon se çështja e Kosovës dhe Metohisë duhet në ndonjë formë të gjejë pasqyrimin e vet në Traktatin e Miqësisë dhe ndihmës reciproke. Enver Hoxha i deklaroi marshallit Tito që, nëse nuk bëhej kjo, elementët reaksionarë në Kosovë e Metohi, si edhe brenda në Shqipëri, mund të shpërthejnë një propagandë të madhe, duke e akuzuar qeverinë e tanishme shqiptare për shitjen e këtyre krahinave të Jugosllavisë.


Enver HOXHA - Tito, Beograd, Qërshor, 1946


Sipas fjalëve të Enver Hoxhës, Titoja gjoja i është përgjigjur që ai bashkohet plotësisht me pikëpamjen e Enver Hoxhës për çështjen e së ardhmes së krahinës së Kosovës e Metohisë. Tito vërejti që qeveria jugosllave në të kaluarën nuk i ka kushtuar vëmendjen e duhur popullsisë së këtyre krahinave dhe, si pasojë, atje ka shumë trazira. Më tej Tito deklaroi që gjendja ndërkombëtare e sotme nuk e favorizon shtruarjen e çështjes së bashkimit të Kosovës e Metohisë me Shqipërinë. Shtruarja e kësaj çështjeje tani, sipas mendimit të tij, vetëm do t’i dobësonte pozitat e qeverisë jugosllave, sidomos në Serbi, ndërkohë që ajo nuk do ta forconte në asnjë mënyrë pozitën ndërkombëtare të Shqipërisë.
Por Tito e quan të dosmosdoshme të merren të gjitha masat për afrimin e popullsisë së Kosovës e Metohisë me popullsinë e Shqipërisë dhe se një nga këto masa mund të qe hapja e kufirit shqiptaro-jugosllav dhe heqja e taksave doganore në këtë sektor të kufirit.
Sipas fjalëve të Enver Hoxhës, pyetjes së bërë nga mareshalli Tito, lidhur me hapjen e kufirit shqiptaro-jugosllav në zonën e Kosovës e Metohisë, iu përgjigj që kjo çështje kërkon një studim të posatshëm dhe se asaj mund t’i kthehemi në të ardhmen.

I dërguari i BRSS-së në Shqipëri
D. Çuvakin
AVP. RF. 06. Op.8. P.22. D.319. L.21-29


 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 13-12-2008, 13:45:47
Ambasadori jugosllav:
Ja çfarë bisedoi Enver Hoxha
në takimin me Titon në Beograd

Deklarata të ambasadorit jugosllav në Tiranë, Josif Gjargja, në takimin me ambasadorin sovjetik, Çuvakin, më 5 korrik 1946

Dokument nr. 106.
Nga ditari i D.S.Çuvakin.
Shënime nga biseda me të dërguarin e Jugosllavisë në Shqipëri, J. Xhorxhe (Josif Gjargja në tekst dhe në dosje figuron Xhorxhe) lidhur me çështjen e Kosovës e Metohisë, mbi konferencën e Partisë Komuniste shqiptare të Beratit etj.
Tiranë
5 korrik 1946
SEKRET

I bëra një vizitë Xhorxhes, me nismën time. Ai sapo qe kthyer në Beograd bashkë me delegacionin qeveritar shqiptar të kryesuar nga Enver Hoxha. Iu luta të dërguarit të më fliste mbi përshtypjet e tij nga vizita e shqiptarëve në Beograd.
Të dhëna interesante më njoftoi Xhorxhe, si i shtroi Enver Hoxha para Titos disa çështje të veçanta dhe çfarë përgjigje iu dha atyre Tito. Kështu, sipas fjalëve të jugosllavit, çështjen e Kosovës dhe të Metohisë Enver Hoxha e shtroi jo në mënyrë të goditur. Në vend që të fliste sinqerisht, siç duhet të flasë komunisti me komunistin, Enver Hoxha e filloi larg e larg, dendur thoshte tjetër për tjetër dhe në përgjithësi e ndjente veten gjatë diskutimit të kësaj çështjeje jo fare të sigurt, në pozitë të vështirë.
Gjatë bisedës me Xhorxhe u sqarua që lidhur me çështjen e Kosovës dhe të Metohisë, Enver Hoxha pati vendosur të bisedojë me Titon, pas marrjes së telegramit nga i dërguari shqiptar në Moskë, Koço Tashko. Ky i fundit sikur e informonte Enver Hoxhën se gjatë qëndrimit të paradokoshëm të mareshallit Tito në Moskë, atij gjoja i paska qenë ngarkuar nga shoku J.V.Stalin të zgjidhë çështjen e Kosovës dhe të Metohisë gjatë takimit të ardhshëm me Enver Hoxhën në Beograd.
Sipas fjalëve të Xhorxhes, pikëpamja e Titos lidhur me çështjen e fatit të mëtejshëm të Kosovës dhe Metohisë konsiston në faktin që “as situata e brendshme e Jugosllavisë, as situata ndërkombëtare në përgjithësi nuk e favorizojnë shtruarjen e çështjes së bashkimit të këtyre krahinave me Shqipërinë”. Nga kjo, sipas mendimit të Titos, Shqipëria nuk do të forcohej, kurse Jugosllavia mund të humbiste shumë, sidomos në Serbi, për të cilën ky problem ka rëndësi të veçantë.
Interesant është mendimi i vetë Xhorxhes lidhur me çështjen e dhënies së Kosovës e Metohisë Shqipërisë. Ai mendon që shqiptarët duhet të jenë të gëzuar që kjo krahinë tani ndodhet në përbërjen e Jugosllavisë. Për Shipërinë e qeverinë e saj të tanishme do të qe një fatkeqësi sikur kjo krahinë të qe bashkuar me Shqipërinë. Puna është që në këtë rajon deri tani punët nuk shkojnë aq mirë, siç do të dëshironim ne. Sektorit të mbrojtjes së popullit (OZNA) të Jugosllavisë kjo krahinë i shkakton shumë telashe, megjithëse OZNA tanimë ka fituar një përvojë të madhe pune.
A mund të përfytyroni,- vazhdoi Xhorxhe,- se çfarë do të bënin shqiptarët në këtë rajon sikur të organizonin ata punën e sigurimit të shtetit? Ata, shqiptarët, thjesht do të torturoheshin me këtë punë dhe kushedi, ndoshta bashkimi i Kosovës dhe Metohisë me Shqipërinë, në situatën e tanishme, do të kishte pasoja fatale për çështjen e paqes në Ballkan.
Unë nuk hyra në diskutim me të dërguarin jugosllav për këtë çështje tepër delikate për të dyja palët. Mendimi i tij padyshim që pasqyron mendimin e qarqeve të caktuara në Jugosllavi, të cilat janë të mendimit që rajonet e Kosovës dhe Metohisë janë “denbabaden” toka jugosllave dhe që shqiptarët “nuk kanë” arsye veçanërisht me peshë për pretendimet e veta mbi këto rajone.
Më tej u interesova për përgjigjet e Titos lidhur me çështjet e partisë që pati shtruar para tij Enver Hoxha. E pyeta Xhorxhen se si i vlerëson Tito punimet e Konferencës së Beratit të Partisë Komuniste shqiptare, meqë rreth saj vazhdojnë të flasin shumë dhe meqë ekzistojnë mendime të ndryshme për këtë çështje. I dërguari më njoftoi sa vijon: Sipas fjalëve të tij, Tito mendon se në Konferencën e Beratit jo çdo gjë shkoi keq (sikundër thotë Enver Hoxha). Kjo konferencë diti të zbulojë shumë të meta në punën e partisë shqiptare dhe gabime në udhëheqjen e saj.
E metë e Beratit është se kjo konferencë, pasi kritikoi gabimet e udhëheqjes dhe nxori në shesh të metat e punës së saj, nuk diti të përcaktojë rrugët e ndreqjes së këtyre gabimeve. Edhe këtu, sipas mendimit të Titos, përfaqësuesit e Partisë Komuniste të Jugosllavisë nuk qenë në lartësinë e detyrave të tyre. Tito, sipas fjalëve të Xhorxhes, e këshilloi Enver Hoxhën të sigurojë unitetin në Komitetin Qendror të Partisë Komuniste Shqiptare, duke theksuar se tërë përgjegjësia për gjendjen në vend e në parti bie plotësisht mbi sekretarin e parë të saj, domethënë mbi Enver Hoxhën.
I dërguari i BRSS-së në Shqipëri
D.Çuvakin

AVP. RF.06. Op.8. P.22.D319.L30-33. Origjinali

Shënim: Dërguar V.Molotovit, V.Dekanovozit, Lavrishevit, në dosje


DOKUMENTET SEKRETE TË ARKIVAVE RUSE
Nga ditari i ambasadorit sovjetik në Beograd në lidhje me marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave në vitin 1947. Lavrentievi shkruan se çfarë ka biseduar me Titon për Shqipërinë

Ditari i Lavrentievit:
Titoja tha se Enver Hoxha do ta
firmosë bashkimin me Jugosllavinë

“Tito më tha se Shqipërinë duhet ta përfshijmë në planin pesëvjeçar jugosllav dhe ushtrinë shqiptare ta planifikojmë në buxhetin e ushtrisë jugosllave”. Kështu i njoftonte qeverisë së tij ambasadori sovjetik në Beograd, A.I.Lavrentiev, më 13 korrik 1947.

Dokumenti nr.182
Nga ditari i A.I.Lavrentievit. Nga shënimet e bisedës me J.B.Titon mbi marrëdhëniet e Jugosllavisë me Shqipërinë, Bullgarinë, Hungarinë dhe Rumaninë.
Beograd
13 dhjetor 1947
SEKRET

Sot i bëra vizitë Titos. Pasi i njoftova atij se qeveria shqiptare i është drejtuar qeverisë sovjetike me lutjen për t’i furnizuar Shqipërisë 5 mijë tonë elb në shkëmbim të furnizimit me lëkurë dhe bakër, unë e pyeta Titon nëse ka ndonjë kundërshtim nga ana e qeverisë jugosllave për këtë operacion.
Tito u përgjigj se për këtë çështje duhet të konsultohet me Kidricin, meqenëse marrëdhëniet tregtare midis Jugosllavisë dhe Shqipërisë po zhvillohen jo krejt normalisht. Gjatë këtij viti Jugosllavia ka humbur në Shqipëri në formën e shërbimeve të ndryshme dhe në formën e furnizimit të mallrave, afërsisht dy miliardë dinarë, ndërsa Shqipëria, nga ana e saj, nuk i ka furnizuar asgjë Jugosllavisë. Prandaj ka ekzistuar atmosfera e disa mosmarrëveshjeve.
Në takimin e djeshëm me Enver Hoxhën, i cili u ndal në Beograd gjatë rrugës për në Sofje, u prekën të gjitha këto probleme. Tito foli fare hapur me Enver Hoxhën, duke shtruar para tij pyetjen se, në fund të fundit, çfarë llogarit Shqipëria, në qoftë se ajo bën një politikë shkëputjeje, siç synon të bëjë Spiru.
Enver Hoxha gjatë kësaj bisede mbajti një qëndrim mirëkuptues dhe politik të Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Me sa duket, tha Tito, ne na duhet ta përfshijmë Shqipërinë në planin pesëvjeçar jugosllav dhe gjithashtu të përfshijmë në buxhetim e ushtrisë jugosllave mbajtjen e ushtrisë shqiptare. Pyetjes sime nëse Enver Hoxha gjatë qëndrimit në Sofje do të nënshkruajë traktatin e bashkimit, Tito iu përgjigj pozitivisht. Traktati bullgaro-shqiptar, sipas karakterit të tij, është afërsisht si ai jugosllavo-shqiptar.
AVP.RF.F.06.Op.9.P. 82.D.1285.L.173-174.Origjinali


DOKUMENTI NGA ARKIVA TË BEOGRADIT
Një dokument i arkivave të Beogradit në lidhje me konfliktin për Dibrën në vitin 1944. Vendoset të bëhet plebishit pas luftës

Ambasadorët e BRSS-së dhe Jusgosllavisë


Më 5 korrik D. Çuvakini ftoi të dërguarin jugosllav në Shqipëri, J.Xhorxhe, për të saktësuar qëndrimin e udhëheqjes së tij, siç u shpreh diplomati sovjetik, ndaj një “çështjeje tepër delikate për të dyja palët”, domethënë për fatin e Kosovës e të Metohisë. Partizanët shqiptarë kanë marrë pjesë në operacionet luftarake të UPCJ-së në vitet 1943-1944, për të spastruar nga pushtuesit gjermanë dhe repartet e armatosura të kuislingëve shqiptarë një sërë rajonesh të Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë Perëndimore, të banuara nga shqiptarët.
Pas çlirimit të qytetit maqedonas, Debar, (shqip: Dibër) atje u ngrit flamuri shqiptar dhe u vendos administrata shqiptare. Si pasojë, lindën fërkime midis shtabeve partizane. Përse lindi çështja e ilegjitimitetit të copëtimit të tokave shqiptare nga fuqitë e mëdha në vitin 1913. Nga një këmbim i ashpër letrash midis Hoxhës nga njëra anë dhe Titos e Vukmanov Vukmanoviç Tempos nga ana tjetër; ranë dakord të mos ngrihet çështja derisa të përfundojë lufta, kurse pastaj çështja të zgjidhet me anë të plebishitit.
(Arkhiv Instituta za radniki pokret Jugoslavije, Beograd, Arshiv CKCKJ. D. 11004. RCHIDNI.F.Op.128.D. 757. L.12-13).
J. Xhorxhe e njoftoi D. Çuvakinin që, lidhur me çështjen e Kosovës dhe Metohisë, Enver Hoxha vendosi të bisedojë me Titon pas marrëveshjes së një telegrami nga i dërguari shqiptar në Moskë, Koço Tashko. Ky i fundit gjoja informonte Enver Hoxhën se gjatë qëndrimit të parakohshëm të mareshallit Tito në Moskë pati marrë nga shoku Stalin porosi “për ta zgjidhur çështjen e Kosovës dhe Metohisë gjatë takimit të ardhshëm me Enver Hoxhën në Beograd”. Sipas fjalëve të Xhorxhes, pikëpamja e J. Titos për çështjen e fatit të mëtejshëm të Kosovës dhe Metohisë konsiston në faktin që “as situata e brendshme e Jugosllavisë, as situata ndërkombëtare në përgjithësi nuk e favorizojnë shtruarjen e çështjes së bashkimit të këtyre krahinave me Shqipërinë. Nga kjo, sipas mendimit të Titos, Shqipëria nuk do të forcohet, ndërsa Jugosllavia mund të humbiste shumë, sidomos në Serbi, për të cilën ky problem ka rëndësi të veçantë”.
AVP.RF.Ob.Op.8.P.22 .D319.l.31.

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 13-12-2008, 13:55:12
A DO EDHE FJALIMIN E ENVER HOXHES QE U PUBLIKUA PAS 47 VJETËSH FJALA E ENVER HOXHËS MBAJTUR NË 16 NËNTOR 1960 NË MBLEDHJEN E 81 PARTIVE KOMUNISTE NË MOSKË.

Enver Hoxha ua Sshkerdhej loket fashisteve, nazisteve, greko-pederasteve, serbo-shkallavina-shkerdhatave dhe shqiptarofolsave si ti.Prandaj keni urejtje ndaj ti. • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 14-12-2008, 22:11:59
Pleniumi i 8-të i Partisë Komuniste shqiptare u mbajt nga data 26 shkurt – 8 mars 1948. Pleniumi u mbajt me qëllim dënimin e shkaktarëve që zvarritën marrëveshjen me Jugosllavinë, por edhe për të treguar se sa të gatshëm ishin komunistët shqiptarë për t'iu dhënë çdo gjë serbo-komunistëve.

Tema nuk ka për qëllim shfajësimin e personave që u akuzuan për zvarritjen e marëdhënieve me jugosllavët, por vetëm për të treguar se sa larg mund të shkonin komunisët shqiptarë në nënshtrimin e tyre ndaj serbo-komunistëve.

Më poshtë do të vijnë me radhë diskutimet e të gjithë anëtarëve të Byrosë politike, por edhe të Komitetit Qendror, që nga Enver Hoxha e deri tek anëtari më i fundit i Komitetit.

Materialet janë marrë nga botimi “Marrëdhëniet shqiptaro–jugosllave, 1945-1948, Dokumente”, përgatitur nga Ndreçi Plasari dhe Luan Malltezi, botuar nën kujdesin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave në vitin 1996.

I gjithë materiali gjendet në origjinal në: AQSH. Fondi 14/AP, dosja 42, viti 1948.

Pleniumi do të diskutonte disa çështje ku vetëm e para dhe e dyta do të sillen më poshtë.

1. Propozime të Byrosë Politike mbi disa çështje në lidhje me mbledhjen.
2. Analizë mbi zhvillimin e situatës së brendshme të Partisë, mbi marrëdhëniet me Jugosllavinë dhe mbi gabimet në vijën ekonomike të Partisë.
3. Situata e jashtme dhe e brendshme dhe plani i shtetit për vitin 1948.
4. Çështje organizative.
5. Propozime të Byrosë për zgjerimin dhe forcimin e KC dhe të Byrosë së Partisë.


Citim
Propozime të Byrosë Politike mbi disa çështje në lidhje me mbledhjen

Koçi Xoxe(1): Për të gjetur shkaqet e thella, konditat reale që favorizuan dhe i dhanë mundësi armikut të Partisë Nako Spirut që të bëjë fraksion dhe të dëmtojë Partinë si edhe për të nxjerrë mirë detyrat dhe mësimet që dotë armatosin Partinë për të luftuar me sukses kundër armikut më të rezikshëm, frymës mikroborgjeze në Parti, Byrosë Politike dhe Komitetit Central i është dashur që të bëjë një analize të gjatë dhe të' thellë, duke u nisur që nga ditët e para të formimit të Partisë dhe bile që nga koha e grupeve.

Pa një analizë të tillë, e cila është e vetmja analizë e plotë që ka bërë Partia jonë, nuk mund të kuptohet mirë puna armiqësore e Nako Spirut dhe e klikës së tij, sepse ajo nuk mund të shkëputet nga puna e yjetër e fraksionistëve dhe deviatorëve të Partisë, Luloja, Xhepi(2), Liri Gega, Ymer Dishnica, Sejfulla Malëshova. Përkundrazi, fraksioni i Nako Spirut është vazhdimi i tyre, vetëm dallohet nga të tjerët se ka qënë më i rrezikshëm në të gjitha pikpamjet per Partinë tonë; është lufta e vazhdueshme e Partisë sonë kundër elementit mikroborgjez, armikut të klasës, që ka për qëllim të futet e ta marrë në dorë Partinë për t'ia dorëzuar armikut ose për ta shkatërruar nga brenda.

Partia ka pasur një vijë të drejtë.

I. Partia u formua në bazë të grupeve komuniste që ekzistonin. Ishte një moment që popuili ishte i disponuar për luftën për liri. Nga grupet, nga elementët më të mirë e më të pastër të lëvizjes punëtore, ishte ngjallur dhe shtrohej detyra për bashkim, për formimin e një partie të vetme, që të vihej në krye të popullit dhe t'u përgjigjej aspiratave të masave për luftë.

Hyrja e Bashkimit Sovjetik në luftë dhe ardhja e delegatëve të Partisë Jugosllave Miladin(3) e Dushan(4) e shpejtoj dhe e vuri në rrugë të drejtë formimin e Partisë. Kjo u bë me përpjekje dhe me luftë, sepse ekzistonin tendenca të forta tarafi dhe kishte elementë të huaj që nuk shkriheshin për Partinë. Por nga ana tjetër, në bazë kishte edhe ndjenja të forta, kishte kërkime dhe insistime që të formohej Partia. Nga grupet, Grupi i Korçës kishte pasur vijën më të drejtë, ishte lidhur më shumë me masat dhe kishte një përbërje predominante elementi punëtor.

Partia Jugosllave lojti një rol me rëndësi dhe ushtroi një influencë të madhe në formimin e Partisë sonë. Grupet komuniste kishin ndier dhe kërkonin tek ajo t'u theshte fjalën e saj dhe t'u tregonte rrugën se si duhej vepruar, sepse ajo ishte një parti e fortë me eksperiencë dhe që po korrte suksese me luftën e saj.

Kështu u formua Partia. U krijua Komiteti Qendror provizor. Ky u krijua në baza grupi, sepse në atë kohë në fillim nuk mund të bëhej ndryshe dhe u mendua për elementët që ishin më pak të lidhur me frymën e grupeve, që ishin më tepër për bashkim, që ishin për ndërtimin e një partie të unifikuar.
Partia doli me një vijë të drejtë në vijën e Lëvizjes NÇ. U vunë principet themeltare dhe rregulla të Partisë. Në bazë të kësaj vije të drejtë të këtyre principeve dhe rregullave u ndërtua Partia, u hodh në luftë dhe u lidh me masat. Bashkimi i masave të Partisë u bë në luftë të ashpër kundër elementit të sëmurë mikroborgjez ambicioz dhe egoist me frymë tarafi e grupi. Që ne formimin e Partisë elementi i sëmurë grupazh, i udhëhequr nga Sadik Premtja dhe Anastas Lula(5), u përpoq duke përdorur tërë dinakërinë e tij për të shkatërruar themelet e Partisë sonë të re.

Këta vunë në lëvizje çdo mjet për të mbjellë në shokët mosbesim ndaj Partisë, mosbesim ndaj forumeve që drejtonin punën, mosbesim në organizimin e lëvizjes dhe të luftës dhe këshillonin moszbatimin e direktivave të lëshuara nga Komiteti Qendror, veçanërisht në lidhje me punën në fshat, mbi vijën e rinisë, mbi aksionet, mbi konspiracionin dhe moralin proletar Në momentet më kritike që kalonte Partia, kur reaksioni godiste pa mëshirë e shokët tanë më të mirë binin në fushën e nderit për naltësimin e Partisë sonë, për çhrimin e popullit nga zgjedha e huaj, armiqtë e Partisë Anastas Lula dhe Sadik Premtja luftonin kundër vijës së Partisë, përpiqeshin të realizonin ambicjet e tyre, për të marrë Partinë në dorë dhe për ta shkatërruar nga brenda.

Ata perfunduan në fraksion, në tradhëti dhe kaluan në anën e armikut. Po Partia ruajti vijën e saj, i goditi rëndë dhe i dërmoi këta armiq. Spastrimi i tyre dhe i frymës se tyre të sëmurë nga radhët e Partisë e forcoi më tepër Partinë; në fakt pas spastrimit të fraksionit të tyre e pas goditjes të frymës së tyre në radhët e organizatave të Partisë, Partia forcohet më shumë, lëvizja e masave zgjerohet dhe lufta merr një hov më të madh.

"Por nuk u punua kështu që në fillim për përgatitjen e një udhëheqjeje të shëndoshë të Partisë, për krijimin e një bërthame punëtore në Parti, e cila të bëhej shtylla e Partisë".

Miladini aplikoi një vijë jo të drejtë në krijimin e udhëheqjes, favorizonte shumë intelektualët dhe nuk ndiqte si duhej një politikë për përkrahjen e ngritjen e elementit punëtor. "Që në krye, Koço Tashkos, Qemalit6, Lulës iu dha gjithë politika me masat dhe bashkimit me popullin"


---------------------------------------------
1. Koçi Xoxe, anëtar i Byrosë Politike dhe sekretar organizativ i KQ të PKSH, në kohën e mbajtjes së Plenumit të 8-të.
2. Anastas Lula, Sadik Premte
3. Miladin Popoviç
4. Dushan Mugosha
5. Anastas Lula e Sadik Premtja, ish-krerë të Grupit Komunist të të Rinjve, nuk ishin e nuk punuan për shkatërimin e PKSH. Ata ishin vetëm kundër udhëheqjes së Partisë nga Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha. Ata kërkonin zhvillimin e një politike kombëtare në përputhje me kushtet e pushtimit dhe të kërkesave të ngutshme të masave popullore, donin një pashkëpunim të shëndoshë me atdhetarët nacionalistë, midis të tjerave kritikonin dhe mungesën e demokracisë së brendshme në Parti.
Për këto pikëpamje ata u cilësuan elementë fraksionistë antiparti dhe u përjashtuan nga Partia në qershor 1942. Më vonë, u shpallën armiq dhe u dënuan me vdekje. Në bazë të këtij vendimi të udhëheqjes të Partisë (të Miladin Popoviçit, Dushan Mugoshës dhe Enver Hoxhës), Anastas Lula u vra me të pabesë në pranverë 1943, në zonën e Skraparit, ku qe dërguar si partizan në çetën e Skraparit
Për Sadik Premten ekzekutimi i vendimit dështoi për shkak se ai gëzonte mbështetjen e pjesës dërrmuese të komunistëve dhe të popullit të zonës së Vlorës. Ai mundi të shpëtonte dhe të emigronte pas lufte në Evropën Perëndimore.
6. Qemal Stafa.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 14-12-2008, 22:21:21
vazhdim

Citim
Pandi Kristo(7): "Në Konsultën e Partisë që u bë në Tiranë(8), ku u dënua puna e Lulës dhe e Xhepit, Ymer Dishnica, që erdhi me mua, qëndroi në Tiranë. Kush doli në udhëheqje? Ymer Dishnica dhe Liri Gega. Unë mendoja se si doli Ymer Dishnica në udhëheqje, mbasi, kur u organizua Partia në Korçë unë nuk e rekomandova, por Dushani na kërkoi që të takohej dhe që atëherë ai u mor dhe u fut në Qarkor si sekretar politik. Baza e udhëheqjes ishte elementi intelektual, porse shumica e shokëve punëtorë ishte e shpërndarë në qarqe dhe Koçi ishte në burg".

Në Konferencën e Vendit(9) kush doli? Ymeri mbajti referatin politik, kurse Tuku dhe Shulja nga një referat mbi fshatarësinë dhe ushtrinë dhe për këtë nuk iu dha asnjë ndihmë, as kohë, as material, por një gjë e shpejtë; në vend që këtyre t'u jepej ndihma, u jepej Lirisë(10) dhe Ymer Dishnicës. Kujt i dëgjohej zëri më tepër, për kë krijohej opinion, për kë flitej më shumë? Për Lirinë dhe Ymer Dishnicën. Në Komitetin Qendror u futën Liria, Ymer Dishnica, Kadri Hoxha, Daliu(11), Baca(12)... Ç'kishte bërë Daliu dhe Kadri Hoxha? Për Dalinë thuhej se ishte me influencë, ishte oficer dhe duhej të "kishim baza".

Enver Hoxha: Udhëheqja e Partisë shikohej në bazë krahine dhe kjo nuk kish si të mos sillte konsekuenca. Në Konferencën e Vendit shoku Enver u zgjodh si sekretar politik dhe shoku Koçi sekretar organizativ (në atë kohë shoku Koçi ishte akoma në burg).

Nga ana tjetër në udhëheqje nuk u bë një punë kolektive, një punë e organizuar, e cila do ta bënte Komitetin Central një shtab të vërtetë udhëheqës. Shumica e anëtarëve të Komitetit Central, pothuaj se gjatë gjithë kohës së luftës kanë qenë të shpërndarë nëpër qarqe. Puna drejtohej nga sekretari politik dhe Miladini dhe afer tyre më shumë qëndruan njerëz si Liria, Dishnica, Baca dhe Nakoja. Në gjithë kohën e luftës u bë vetëm një Plenum në Helmës(13). "Nuk u punua që të krijohej një Komitet Central, që të funksiononte. Nga kush do të punohej? Natyrisht nga Miladini dhe unë. Kjo nuk është bërë dhe nuk është bërë një plan që të formohej një udhëheqje e shëndoshë dhe unike e Partisë. Këtu është e keqja, se nuk u punua dhe nuk u bë një shtab i tillë... Po të ishte punuar në këtë drejtim. do të njiheshin mirë shokët udhëheqës, pozita e tyre, meritat, kapaciteti".

Dalja në krye e ketyre elementëve, elementë mikroborgjezë përgjithësisht, të sëmurë nga megallomania dhe avanguardizmi, patjetër do të kishte konsekuencat e saj. Ata do të përpiqeshin ta shtrembëronin vijën e Partisë dhe të bënin një politikë personale në Parti, me qëllim që të marrin frenat në dorë e t'ia dorëzojnë Partinë borgjezisë.

Mungesa e punës kolektive në udhëheqje u ka lënë shteg këtyre elementëve, që të mund të manovrojnë, për të arritur qëllimet e tyre. Gjithë historia e Partisë sonë përshkohet nga lufta kundër këtij elementi deviator e fraksionist, që ka dashur ta shkatërrojë Partinë nga brenda. Ymer Dishnica kishte doza të forta oportunizmi, të cilat i kishte manifestuar që në krye ne Korçë, kur ishte sekretar politik në lidhje me qëndrimin kundrejt elementit nacionalist.(Pra, elementi nacionalist është negativ)

Në kontaktet e para që bëri në Korçë me elemente si Azis Çami(14), Dhimitër Fallo15, Faslli Frashëri(16) etj, që në prill 1942, ra menjëherë dakord për të bashkëpunuar me ta dhe nxori traktin e përbashkët me firmën "Balli Kombëtar". shumë muaj përpara se të krijohej Balli. Ai ishte përkrahës i elementit intelektual, agallar, bejler dhe influenconte që këta të merrnin vende në Parti. Kur hyri në Komitetiin Qendror, ai u bë njeriu që i jepte tonin shtypit dhe bënte politikën me nacionalistët. Tendenca e tij ka qenë vazhdimisht një tendencë pajtimi e afrimi me organizatën tradhtare të Ballit, derisa ra në oportunizëm të hapët në Mukje(17). Puna e Ymer Deshnicës në Mukje mohonte rolin drejtonjës dhe udhëheqës të Partisë sonë gjatë Luftës sonë NÇ dhe ndante pushtetin me organizatat tradhtare, d.m.th. me borgjezinë dhe me bejlerët e bajraktarët.

-----------------------------------------
7. Pandi Kristo, anëtar i Byrosë Politike të KQ të PKSH.
8. Konsulta I e Aktivit të PKSH u zhvillua në prill 1942. Këtu u dënua e ashtu quajtura veprimtari antiparti e Anastas Lules dhe Sadik Premtes, kurse përjashtimin e tyre e bëri Konferenca e Jashtëzakonshme e PKSH, mbajtur në qershor 1942.
9. Konferenca I e Vendit e PKSH u mbajt në mars 1943.
10. Liri Gega.
11. Dali Ndreu.
12. Ramadan Çitaku.
13. Plenumi i KQ të PKSH në Helmës të Skraparit u mblodh në maj 1944.
14. Azis Çami, eksponent i Ballit Kombetar, u vra me atentat nga një njesit gueril në dhjetor 1943 nëTiranë.
15. Dhimiter Fallo, eksponent i BK. U vra me atentat nga një njësit gueril në gusht 1944, në Korçë.
16. Fazlli Frashëri, udhëheqës i BK në Korçë.
17. Në Mbledhjen e Mukjes, që u zhvillua më 1-2 gusht 1943, me pjesëmarrjen e delegacioneve të FNÇ dhe të BK, Ymer Dishnica drejtonte delegacionin e FNÇ. Marrëveshja me rendësi historike, e arritur në Mbledhje, u hodh poshë nga E. Hoxha dhe M. Popoviçi, kurse Ymer Dishnica u cilësua oportunist dhe si njeri që "tradhëtoi" interesat e PK e të FNÇ.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 14-12-2008, 22:32:19
Vazhdon akoma, po jom tu përtu tani ...

Ja kom lehtësu punën injorantëve që sdin ose përtojn me lexu në pjesët me bold, me e pa qartë se si i "luftoi ashpër" serbo-sllavët

Ti palloshi me dy emra, ma sill dhe fjalimin e xhaxhit Enver se kush e di gjejm nai llaf të mirë për Shqipërinë e ne fund fare boje kaush dhe fute mrapa se nuk e ke kuptu akoma që të ka sshkërdhy për 45 vjet.

 • Postime: 30
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 15-12-2008, 00:51:42

Shqiptarët, jemi qudia e zotit.

Chori e sheh!Për Vdekje te Turpit, Për Vdekje te Pinjollit shqiptaro-shkijesh dhe pinjoll grekofilesh Lavdi Enver Hoxhes!jo nuk shoh jam chorr  :P  ,,,lavdi xhaxhit

pse more hargjon kohe ,duke ditur qe koha eshte vet zoti ,,mos hargjo zotin LOL

Temat e fundit