Fajon: Kosova, pas dy vjetëve - pa viza! - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fajon: Kosova, pas dy vjetëve - pa viza!

Fajon: Kosova, pas dy vjetëve - pa viza!

· 1 · 752

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-10-2011, 19:55:32
Raportuesja e Parlamentit Evropian për çështjet e vizave, Tanja Fajon, ka deklaruar se Kosova duhet të pres së paku edhe dy vjet për liberalizim vizash.
“Do të duhen edhe dy vjet derisa Kosova të fitojë regjimin pa viza për në shtetet e BE-së. Nga Prishtina do të kërkohet që t’i plotësojë kushtet teknike”, ka thënë Fajon për të përditshmen e Novi Sadit, Dnevnik.

Ndërkaq, sa i përket numrit të azilkërkuesve nga rajoni i Ballkanit, Fajon ka thënë se për Serbinë, numri i tyre nuk do të ndikojë në marrjen e statusit të kandidat për BE.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë më herët pati raportuar se nga 10.300 kërkesa të përgjithshme, Serbia, së bashku me Kosovën, ka qenë vendi i tretë për nga numri i azilkërkuesve në 44 shtete të zhvilluara. /Telegrafi/

Temat e fundit