Fundi i pavarësisë së mbikqyrur - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fundi i pavarësisë së mbikqyrur

Fundi i pavarësisë së mbikqyrur

· 1 · 607

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 16-02-2012, 09:46:21
Viti i katërt i shtetit të Kosovës sipas kryeministrit Thaçi do të shënojë edhe përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisësë saj.

Ndërkohë sa i përket referendumin që është duke u mbajtur në veri të Mitrovicës, qeveria e Kosovës e quan jo legjitim.

Zyrtarët e qeverisë kosovare kanë kundërshtuar edhe idenë e akademik Rexhep Qoses për shkëmbim territoresh,  duke e quajtur mendim individual.

Këto komente i bëri zv/kryeministri HaredinKuçi pas mbledhjes së qeverisë.

“Qeveria e Kosovës e ka shprehur disa herë mendimin e saj dhe nuk merret me deklarata individuale”, tha Hajredin Kuçi, zv/kryeministër i Kosovës.

Ndërsa sa i përket moszbatimi i Planit Ahtisati në pjesën veriore të Mitrovicës, çështje e cila mund ta shtyjë mbikëqyrjen e pavarësisë së Kosovës, Kuçi tha se veriu i Kosovës nuk është arsye që të vazhdohet mbikëqyrja e pavarësisë së Kosovës.

Ndërkohë sa iu përket përgatitjeve për katërvjetorin e pavarësisë së Kosovës foli kryeministri Thaçi.

“Këto vite të pavarësië, janë katër vite suksesi, pëforcimi dhe konsolidimi të shteti tonë. Në këtë përvjetor kemi edhe përmbylljen e mbikqyrjes së pavrësië, me mbështetjen e plotë të ndërkombëtarëve”, tha kryeministri Hashim Thaçi. 

Gjatë kësaj mbledhje të qeverisë kryeministri tha se 17 Shkurti 2008 ishte ngjarja më kulmore historike për Kosovën, për popullin e saj.  Ai theksoi se këto katër vite është shënuar sukses në konsolidim, forcimi të shtetit, duke shfaqur përkushtimin e qeverisë për ndërtimin e një Kosove evropiane.

Për më tepër kryeministri tha se viti 2012 është viti i perspektivës së sigurt, i zhvillimit ekonomik, i rritjes së mirëqenies sociale të qytetarëve. /top channel

Temat e fundit