Izraeli do të njohë Kosovën në gusht - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Izraeli do të njohë Kosovën në gusht

Izraeli do të njohë Kosovën në gusht

· 1 · 585

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-06-2009, 11:42:13
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjah tha të shtunën se kabineti i tij po përgatitet të njohë pavarësinë e Kosovës në gusht. Vendimi i tij vjen si rezultat i negociatave të fundit me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barak Obama- shkruajnë mediat e huaja. 

Otniel Schneller, anëtare i parlamentit tha se  është në dijeni të të kaluarës serbe dhe se Izraeli nuk është “në borxh” me Serbinë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdimisht kanë treguar mbështetje për qeverinë e Kosovës në mbrojtje të pavarësisë dhe integritetit territorial.

Netanjahu ka thënë se Izraeli ka marrëdhënie shumë të ngushta me SHBA-në dhe do të ndjekë rekomandimet e adimistratës së Obamës për të njohur Kosovën- shkruajnë mediat vendase.

Kosova njihet nga 60 shtete, mes të cilave një numër i madh i vendeve anëtare të Bashkimit Europian. 22 nga 27 shtete të BE-së kanë njohur Kosovën si shtet i pavarur, 24 nga 28 shtete anëtare të NATO-s kanë njohur Kosovës.
(s.g/palluxo/BalkanWeb)

Temat e fundit