Keshilli i Europes i hap rruge shpalljes se pavarsise se Kosoves - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Keshilli i Europes i hap rruge shpalljes se pavarsise se Kosoves

Keshilli i Europes i hap rruge shpalljes se pavarsise se Kosoves

· 2 · 745

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-01-2008, 23:38:22
Miratimi i kësaj rezolute, të propozuar nga lordi Rasel-Xhonston, është bërë me disa ndryshime të vogla. Rezoluta e fton komunitetin nderkombetar te kerkoje nje kompromis te fundit per te penguar qe Kosova te shnderrohet ne nje fuci baruti.

Nje nga perfaqesuesit e delegacionit shqiptar ne Strasburg, pikerisht deputeti i Partise Socialiste z.Kastriot Islami, nje lidhje telefonike me News24, ka bere te ditur se KE ka miratuar rezoluten e lordit Rasell Xhonson, por duke lene te hapura dy mundesi, ate te vazhdimit te negociatave, por edhe shpalljen e njeanshme te pavaresise nga ana e Kosoves. “Lordi Xhonston, njohes mjaft i mire ky, i ceshtjes se Ballkanit, por mbi te gjitha i ceshtjes se Kosoves, sot ka paraqitur nje rezolute ku parashikonte te gjitha zgjidhjet e mundshme deri te shpallja e njeanshme e pavaresise se Kosoves. Kjo rezolute ne pergjithesi eshte miratuar, pra permbajtja dhe substanca e saj nuk jane prekur, pervec amendimit qe i eshte bere njerit prej neneve te kesaj rezolte, ku kerkohej qe pas dy vjet negociatash te nderpriteshin ose me sakte te konsideroheshin te ezauruara negociatat per gjetjen e nje zgjidhje kompromisi mes paleve”, ka shpjeguar z.Islami. Me tej ai ka sqaruar se amendimi i ketij neni te rezolutes se lordit Xhonston e le te hapur mundesine per vazhdimin e negociatave sipas ndryshimit qe eshte bere, por njekohesisht parashikon zgjidhjen e pavaresise se njeanshme nga ana e Kosoves. “Lordi Xhonston mbetet i kenaqur me rezoluten e tij. Ne fakt duket sikur ka nje kontradikte mes dy opsioneve te lena hapur, por predominon mundesia e shpalljes se njeanshme te pavaresise


BalkanWeb

  • Postime: 737
  • Karma: +0/-1

#1 ne: 27-01-2008, 03:49:40
Europes ja kam friken.

Temat e fundit