Komiteti i Helsinkit kritikon politikën e Serbisë për Kosovën - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Komiteti i Helsinkit kritikon politikën e Serbisë për Kosovën

Komiteti i Helsinkit kritikon politikën e Serbisë për Kosovën

· 2 · 618

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer

ne: 22-06-2009, 11:39:13
Serbia me sjelljen e saj kundrejt Kosovës dhe Bosnjës po tenton të kompromentojë situatën në Ballkan. Evidentimi është bërë në një raport të Komitetit të Helsinkit që nuk kursen kritika të ashpra sidomos ndaj Jeremic

BEOGRAD- Komiteti i Helsinkit kritikoi polikën e Serbisë në Ballkan, duke evidentuar qëndrimin e Beogradit zyrtar kryesisht ndaj Kosovës dhe Bosnjë-Hercegovinës, dhe theksoi se një politikë e tillë mund të kompromentojë situatën në të gjithë rajonin.
"Mungesa e një koncepti strategjik për zhvillimin e vendit reflektohet në politikën e brendshme të Serbisë që pas vrasjes në vitin 2003 të kryeministrit Zoran Xhinxhiç, dhe kjo shihet edhe më qartë në polikën e jashtme të Beogradit", theksoi Komiteti i Helsinkit në raportin e tij.
Raporti kritikon gjithashtu ministrin e Jashtëm serb, Vuk Jeremiç për përpjekjet e tij për sigurimin e aleatëve në vendet që drejtohen nga regjime autoritare në Azi dhe Afrikë, me qëllim për të fituar mbështetje lidhur me çështjen e Kosovës.

(d.b/Makfax/BalkanWeb)

  • Postime: 7087
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 22-06-2009, 16:59:37
Pavaresia e Kosoves eshte thike ne zemer per serbet, e sigurisht per ta nuk eshte ceshtje e mbaruar.
Strategjite e politikes serbe  kane ndryshuar vazhdimisht por qellimi i tyre ka qene i njejte gjithmone "Nje Kosove pa Shqipetare"
E si te mos kritikohet kjo politike qe ka mbjellur vetem vuajtje
Serbia do te ribej ato stuhira qe i beri ne dhjetevjecaret e pare te shek XX e qe i perseriti me pas me 1999.
Serbia nuk qetesohet kurre nese ajo vete nuk shperbehet ..
Kritikat per te jane bere tashme uji i pijshem..

Temat e fundit