Lufta ne Kosove - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lufta ne Kosove

Lufta ne Kosove

· 16 · 24124

 • Postime: 233
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 06-09-2005, 06:29:07
Pershendetje te gjitheve

M'u dha rasti ne lenden e historise qe te zgjidhja nje teme edhe te shkruaja nje ese ne te, une zgjodha luften e Kosoves sepse gjer tani akoma nuk i kam kuptuar plotesisht faktet se perse filloi? Disa njerez thone qe eshte nje "holy war" si shume te tjera mes Myslimaneve edhe atyre te Krishtere, te tjere thone qe Kosova ka qene gjithnje pjese e Serbise edhe lufta filloi sepse Kosova po bente kryengritje ndaj ketij vendimi.

Ju kerkoj te dashur forumista te me ndihmoni se perse filloi lufta ne Kosove? Cilat ishin shkaqet e saj?

Pres pergjigjet tuaja

Me respekt
Mistrecja

 • Postime: 1533
 • Karma: +6/-0

#1 ne: 06-09-2005, 07:13:03
Ishin aspiratat serbe per krijimin e Serbise se Madhe qe prishen ish-Jugosllavine. Per te njejtat arsye filluan edhe luftat me Sllovenine, Kroacine dhe Bosnjen. Ai qe mundohet ti japi ngjyrim fetar kesaj pune gabohet rende se lufta kishte te bente vetem e vetem me Serbine! Nese do shkruash ese filloje me: 'Na ishte njehere nje popull qe donte te ishte me i madhi ne bote...'!

 • Postime: 1469
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 06-09-2005, 07:54:40
 Persehndetje e nderuara  Mistrece.

 Qeshtja e Kosoves eshte histori ne vete!

Varet se ku orientohesh dhe per cilen periudhe kerkon material dhe mednime!

 Per mendimin tim Lufta e Kosoves ka filluar qe kur daton edhe ky emertim per Kosoven, pra qe kur eksiston Kosova. Tentativat per ta pushtuar, pushtimin e saj, lufterat per lirimin e saj lufterat per te, lufterat rreth saj etj etj!

  Do te mundohem te flas per "zanafillen" e kesaj te fundit!

 Prap mendimi im eshte se ka filluar qe nga momenti i ndarjes se saj zyrtare me 1912.
Ti mund te filosh te gjurmosh materiale per kete dhe te formulosh dicka per kete nga kjo periudhe, nuk gabon fare perkundrazi e pikat bile!
   Pushtimi i saj nga Mbreteria SKS (serbe-kroate-sllovene), Administrimi i ketij regjioni nga keta pushtues, Jugosllavia e vjeter (para luftes se dyte boterore), Lufta e II boterore, kur Kosova e gezon nje liri kohe-shkurte(1944-1946) dhe periudha e pushtimit Komunist! Rregullimi statusor i saj ne vitin 1946, kur Kosova mbetet as me Shqiperi e as me Jugosllavi, perfundimi i kesaj gjendje statusore dhe aneksimi i saj ne Serbi por me tendencat qe te kete qasje ne organet Federative pothuajse njesoj si te gjitha Republikat tjera.
Marrja e ketyre te drejtave ne kohen e Rankoviqit, kur edhe fillon kolonizimi i Kosoves nga Serbia, dhe njekohesisht edhe debimi i Shqiptarve nga shtepit e tyre(permenden perjetimet kur serbet jan vendosur me dhune ne katin e eperm te shtepis se shqiptarit dhe ka pas urdher qe nevojat fiziologjike ti kryej nga ballkoni apo nga dritarja e katitit te eperm te shtepi) qe ka zgjatur gjer ne vitet e 70-ta.
 Demonstratat e vitit 1968, kan bere kthim ne gjendjen statusore te Kosoves ne Serbi dhe ne RSFJ (Republika Socialiste Federative e Jugosllavi), Qe nga kjo kohe situata u radikalizua dhe kerkesat elementare te Kosovarve filluan te mirren serioze, dhe filloi te ndertohet mentaliteti i te drejtes Kosovare! Kjo gjendje shpie ne rregullimin e Gjendjes Kushtetuese te Kosoves(Kushtetuta e RSFJ-se 1974), e  cila rregullon ne nje mase te mire mireqenien Shqiptare ne kete Federate(njihet si Krahine Autonome), duke iu dhene te drejta ne Arsim, Shendetesi etj(Formohet Universiteti i Prishtines). Krijohen organet Administrative te Kosoves, krijohet Kuvendi i Krahines dhe oraganet eksekutive te saja!

 Kjo gjendje vazhdon gjer ne vitin 1989 kur Serbia ne krye me Milloshevicin e anekson prap Kosoven (veprim kunderkushtetues i asja kohe), dhe vendoset regjimi policoro-ushtarak ne "krahine".  Per 10 vite me radh Shqiptaret e vuajn te "zinjet e ullirit", vrasje, rrahje, vjedhje, malltretime, deportime, keqtrajtime, debohen nga vendet e punes qe te gjith punonjesit qe nuk e njihnin rendin e kohes. Ne kete gjendje jetojne gjer ne vitin 1997, kur lajmerohet organizata e quajtur UCK e cila deklarohet se do luftoj per te drejtat e Kosovarve. Fillimi i luftimeve ne disa zona te Kosoves (Drenice etj), shtrirja e UCK e te gjitha zonat e Kosoves, hapja e fronteve te luftes etj etj (te gjith e dijm se cfar ka ndodhur ne vijim) deri me intevenimin e Nato-s dhe vendosjen e protektoratit nderkomebetar ne Kosove!

      U mundova te them dic ne kete shkrim, nuk jam i sigurte se sa do te te ndihmoje!

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 06-09-2005, 11:57:41
'Na ishte njehere nje popull qe donte te ishte me i madhi ne bote...'!
E,cili ishte ai popull,do te shihet ne vitet ne vazhdim.....!

 • Postime: 233
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 09-09-2005, 07:36:41
Te falenderoj nga zemra i dashur Sensitiv qe me ndihmove me kete postim.

Pyetja te cilen kam zgjedhur eshte

"To what extent was the conflict in kosovo due to Albanian nationalism?"

Kam lexuar shume reth kesaj edhe kisha deshire te dija edhe opinionet tuaja sepse shume libra qe kam lexuar me duken sikur nuk e kane treguar te plote historine, ndoshta nga fakti qe jam shqiptare edhe mendoj ndryshe.

Edhe njehere te falenderoj Sensitiv

Me respekt
Mistrecja

 • Postime: 1469
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 09-09-2005, 07:40:52
Te falenderoj nga zemra i dashur Sensitiv qe me ndihmove me kete postim.

Pyetja te cilen kam zgjedhur eshte

"To what extent was the conflict in kosovo due to Albanian nationalism?"

Kam lexuar shume reth kesaj edhe kisha deshire te dija edhe opinionet tuaja sepse shume libra qe kam lexuar me duken sikur nuk e kane treguar te plote historine, ndoshta nga fakti qe jam shqiptare edhe mendoj ndryshe.

Edhe njehere te falenderoj Sensitiv

Me respekt
Mistrecja

  Me nder qofshi, Mistrecja.  Eshte nje pamje qe une e kam ne koken time se si ka mundur te rrjedh situata deri me sot!

 Nuk do te thot se eshte plotesisht e sakte, ku ta di une!

 Sidoqoft me vjen mire qe ka hyre ne perdorim tek ti!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 10-09-2005, 09:27:08
Lufta ne Kosove i ka fillet e saj shume te vjetra.

Une posedoj me te dhena te sakta, me ane te te cilave mund te arrihet deri te qellimi.

Nese dikush eshte i interesuar, po postoj dicka edhe ketu.

 • Postime: 6093
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 10-09-2005, 14:46:23
Pershendetje Bekim

Mistrecja eshte shume e interesuar per kete gje, edhe jam mese e sigurt se do tju ishte shume mirenjohese nese do te postonit disa informata ketu.

 • Postime: 698
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 10-09-2005, 16:55:36
Lufta ne Kosove!

Qellimi: çlirimi e Bashkimi Kombetar!
Realiteti: Pavaresia e Kosoves (ne pritje:)!

Keto dihen boterisht, e nuk ka cfare forme diplomatike te  fshehen asnjehere - as nga vet shqiptaret!

Jemi deshmitare te gjalle dhe faktet histoike per kete kohe i bejme vet, e nuk ka nevoje te na i bejne tjeret, sikurse derisot ne histori!


Lufta ne Kosove, nuk eshte vetem çeshtje ne vete, por eshte pjese e çeshtjes kombetare shqiptare, per te cilen u angazhuan (aq sa munden, e aq sa iu lejuan kushtet e nje lufte per çlirim) te gjithe shqiptareve.

 Na jemi deshmitare te gjalle te luftes se fundit (1998-99) dhe nuk ka nevoje te gjurmojme ne materiale historike per kete lufte! Nese shikojme per 'nje histori ne vete' atehere nje histori ne vete eshte edhe Historia e Familjes Jasharaj, por qellimi i pergjithshem ishte kombetar, qe Kosova e filloj (vazhdim historie shqiptare) - nga demostratat (1968), ku 6 Tetori, 1968, solli si rezultat - Njohjen e Flamurit Kombetar Shqiptar, ne trevat shqiptare nen ish-jogosllavine edhe qe solli si rezultat, Kushtetuten e vitit 1974, 'Kosova si element konstituiv i federates ish-jugosllave'.

  Pas demostratave te pergjakshme 1981, 1983, 1988, 1989 (kur u shtyp me dhune shtet-terrori serb, ajo Kushtetuta (1974), qe revolta shqiptare, kunder shtetterrorit e gjenocidit te regjimit serb, solli me sakrifica te pergjakshme, me 2 korrik 1990, u be Shpallja e Pavaresise se Kosoves dhe  me Kushtetuten e saj, te shpallur me 7 shtator, 1990 - Kushtetuta e Kaçanikut ( neni - 2, si republike e shtate ish-jugosllave), e si rrjedhoje e krizes se pergjithshme ne ish-jugosllavi, plasi lufta ne Slloveni e me radhe deri ne Kosove ku perfundoi me 1999. Mund ta quajme dekada e pergjakshme ish-jugosllave (1989-1999), ku Kosova e filloi e vulosi me Lufte çlirimtare (UçK) - definitivisht shkaterrimin e Jugosllavise!

Histori ne vete eshte vetem Historia Shqiptare e tere!

  Lufta e Kosoves, qellimin e kishte ne bashkimin kombetar, çlirimin e te gjitha trojeve shqiptare nga regjimet sllave ne Ballkan, e mu per kete (nga droja nderkombetare, se me çlirimin e bashkimin me lufte te shqiptareve nen ish-jugosllavine, nuk do te kishte matutje as Maqedoni, as mal te Zi, do te nxirrej nga pushtimet edhe Lugina e Presheves, me trevat Presheve-Medvegje-Bujanofc, ku do te ndizej zjarri i vertete ballkanik), mu per kete edhe u be çmilitarizimi (demilitarizimi) i UçK-së, qe sot mbeti vetem si TMK, e seshpejti Ushtri e rregullte e Kosoves se pavarur!

 Tash, pas kesaj vazhdimesie historike, jemi ketu ku jemi sot me 2005, ne pritje te njohjes se pavaresise se Kosoves!

 - Njohja e pavaresise se Kosoves, do te behej pas tre viteve te Luftes ne Kosove (sikur mos te ishte ndaluar nga Fuqite qellimisht - Referendumi ne Rambuje, shkurt, 1999), por pas nderhyrjes se NATO-s, u prit me presion politik nderkombetar, deri te paralizohen trevat shqiptare edhe jasht Kosoves, ne Luftat çlirimtare UçPMB, e UçK-ombetare  ne Lugine te Presheves - Kosove Lindore, ne Maqedoni dhe ne Malesine e madhe, Mal te Zi), ku u shtypen me dhune politike - UçK, UçPMB, UçK-ombetare, qe kishin te njejtin qellim dhe qe shqiptaret tashpertash mos te marrin ma shume se nje pavaresi kosovare, duke u filtruar politikisht neper 'standardet politike' te njohura sot...

 Lufta e Kosoves, eshte pjese e Historise Shqiptare, vazhdimesi historike, e te gjithe shqiptareve ballkanik (anipse ne permasa aq sa ishin), ku shqiptaret nga te gjitha trojet tona, moren pjese ne format e tyre, luftetarë te pendes, lekut e pushkes!

 Dikush mund t'i beje histori ne vete shqiptaret ne kosove, Lugine te Presheves, maqedoni, mal te Zi e çameri, secilen treve si histori ne vete, por kjo eshte nje loje politike e rrezikshme e me pasoja edhe ma te renda se sa deri me sot - kur dihet se te gjitha jane pjese te Historise kombetare Shqiptare!

 Lufta ne Kosove eshte vetem nje kapitull historik shqiptar, qe nuk do te pushoj kurre deri ne çlirimin e plote te shqiptareve nga regjimet pushtuese sllavo-greke. Dhuna politike (nderkombetare, e brenda-kombetare, si forma te karierizmave politike), shtypi e po shtyp ende shqiptaret, qe te binden se nuk behet bashkimi kombetar, te ftofen e paralizohen, si paralize brendakombetare, deri edhe te mosunieteti politik brenda-shqiptar - por, lufta per bashkim kombetar as nuk eshte shuar kurre ne histori, as nuk do te shuhet kurre, deri ne realizimin e zgjidhjes se çeshtjes Kombetare Shqiptare ne Ballkan!

 Lufta ne Kosove eshte Pjese nga Historia Shqiptare!

Odise

 • Postime: 541
 • Karma: +20/-6
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 24-03-2006, 12:17:54      Njezetekater marsi eshte dite kure shqipetaret e Kosoves flaken bindjet e tyre se ishin te braktisur nga bashkesia nderkombetare. Nje fuqi apsolute
botrore, Aleanca Veriatllantike "NATO", filloi te i bombardoi forcat serrbe, te
cilat synonin shfarosjen e shqipetarve te Kosoves.Kjo aleancë, per here te pare gjat historise se saj pesdhjetvjeqare, u be aleate e nje populli te pa mbrojtur, te cilit iu kerrcnua perndjekja masive, vrasjet e perdhunimet. Prandaj kete date, e shenojme si nje date e ktheses historike jo vetem te popullit te Kosoves por edhe me gjere. Me kete date, Nato iu dual ne ndihme UCK-se te cilet per disa vite u perballen me nje lufte te pabarabarte, krahasuar me ushtrine serrbe.
    Reflektimet e kesaje dite jane te gjithanshme dhe te ndryshme. Ndjenjat e shpreses, dhembjes dhe mburrjes njekohesishte.
              HEKTORI

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 30-03-2006, 14:47:44
Nje video per kosoven martire...

http://video.google.com/videoplay?docid=3856089108388970642&pl=true

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 13-05-2006, 04:12:43
Një video për kosoven martire...

http://video.google.com/videoplay?docid=3856089108388970642&pl=true

Me falni se kete videon e me siperme e paskam hequr pa qellim e tani po e vendosi nje tjeter...

http://video.google.com/videoplay?docid=527181141425035720
http://video.google.com/videoplay?docid=-343726302683474189
http://video.google.com/videoplay?docid=8707708900156241995
http://video.google.com/videoplay?docid=-5420352453696482653

 • Postime: 21
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 06-03-2012, 21:28:21
mun te me ndimon te gjel dia fjal kryqa

 • Postime: 21
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 06-03-2012, 21:29:42
mun te me gjeni nje fjal kryq qe te me bin ne Kosov ose nje bile disa para

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 06-03-2012, 21:33:51
Ka mundesi te na e shpjegosh me SHQIP se c'kerkon Djellza?

 • Postime: 12157
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 06-03-2012, 21:50:53
 :D :D LOL

Temat e fundit