Nderkombetaret vodhen 400 milione euro ne Kosove - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nderkombetaret vodhen 400 milione euro ne Kosove

Nderkombetaret vodhen 400 milione euro ne Kosove

· 2 · 636

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-12-2008, 12:49:59
Nderkombetaret vodhen 400 milione euro ne Kosove.
Dy grupe te pavarura hetimore nga BE dhe OKB kane zbuluar se ne Kosove jane vjedhur mbi 400 milione euro. Raporti i fshehte i siguruar nga gazeta gjermane “Die Welt” dhe sipas tij parate e tatimpaguesve evropiane jane vjedhur, sidomos nga nderkombetaret.


Parate kane pasur si destinacion sektorin e Energjetikes. 

Nje grup i perbashket hetimor nga Autoriteti i BE kunder Korrupsionit dhe Mashtrimit, i perbere edhe nga hetues te Kombeve te Bashkuara dhe Policia Financiare e Italise ka hulumtuar 50 raste te dyshuara per korrupsion dhe mashtrim parash.

Ne dymbedhjete raste eshte deshmuar veprimtari kriminale, thuhet ne raportin e fshehte te ketij grupi hetimor.

Sipas raportit keqperdorim dhe vjedhje jane bere edhe gjate rindertimit dhe investimeve ne Aeroportin e Prishtines. Manipulimet jane bere kryesisht gjate shpalljes se tenderave.

http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=138108

  • Postime: 541
  • Karma: +20/-6
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-12-2008, 10:44:16

    Sot jane shume aktuale dy ngjarje qe tronditen opinjonin Kosovare.Njera eshte perpjekja e nje te riu i cili deshi t`i jap fund jetes se tije per shkak te gjendjes se tije depresive rrjedhoje e fukarallekut te tije te skajshem.E dyta eshte vjedhja e 400 milion eurove neper nderrmarrjet publike te Kosoves kryesishte nga ata qe na i kane dhuruar, pra faktori nderkombetare te UNMIK-ut.
   Keto dy ngjarje jane ne kundershti njera me tjetren por, te lidhura ngusht mes veti.Cka kishim bere me 400 milion euro?Kjo eshte shume e thjeshte te perllogaritet.Do te siguroheshin 4000 bursa per student.Njeri prej tyre do ishte edhe ky qe per shkak se nuk gjeti zgjedhje tjeter ne kete shoqeri vetem t`ia bjere vetes vdekjen.Deri aty iu ka ardhe qytetareve kosovar.Tjeter cka do te benim me 400 mil eeuro?.Do t`i hapnim 5000 vende te reja ne nje fabrike ku do te punsoheshin te rinjet te cilet nuk iu ka mbet asgje tjeter pos tia shkurtojne jeten vetes per shkak se iu ka ardhur ngusht me jeten e tyre.Ky rast nuk eshte i vetem.Nuk eshte i izoluar siq do te shprehnin ndoshta disa kuazi udheheqes tane.Nje here kryetari i LDK-se, tani Kryetare i Kosoves pat thene se programi i LDK-se nuk parasheh qe te rinjet shqiptare te shkojne pertej shkrepave te Karpateve.E pse te shkojne pertej Karpateve kure mund te gjallnojne ne Kosove.Kete thenje te Presidentit te Kosoves do e lidhja me nje histori te lashte te Frances:Para me shume se dyqind vjetesh populli francez kishte patur krize per buk dhe ishin organizuar protesta masive per shkak te krizes.Princesha Maria pyeti sherbetoret:Cka po kerkojne.Sherbetore t iu pergjigjen po kerkojne buk.Po pse nuk hane pite ishte pergjegjur princesha.Edhe te ne per dike nuk ka nevoje te shkojne pertej Karpateve as pertej antllantikut as pertej Alpeve.Sipas disave jane kushtet e jetes qe nuk eshte me mire askund.Keta qe deklarohen keshtu i kane bijt e tyre neper puna ose ne aeroport ose ne poste ose jane tregtare qe i stershesin me qmime astronomike buken e gojes.Apo jane ato rrjedhat e atyre 400 milionave qe jane vjedhur dhe vazhdojne te vidhen.Rasti i te riut qe deshi te vetevritet eshte shembull i mire per t`u ndegjegjesuar udheheqesit tane.Eshte shembull i mjaftueshem qe shoqeria kosovare te ngritet ne kembe dhe te kundershtoj me force per korrupcionin,per t`ia shpetuar jeten ati te riut qe i ka ardhur deri te hunda vuajtjet.

Temat e fundit