Një konflikt i ngrirë? - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Një konflikt i ngrirë?

Një konflikt i ngrirë?

· 3 · 747

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-06-2008, 10:16:28
Një konflikt i ngrirë?
Nga Ian Bancroft, “The Guardian”

Ndërsa Kushtetuta e Kosovës hyn në fuqi më 15 qershor, periudha e tranzicionit ka ofruar më shumë ndërlikime se sa parashikohej. Vendosja e misionit të BE për rend dhe ligj, EULEX, vazhdon të vonohet nga kundërshtimi serb dhe rus për transferimin e autoritetit të OKB. Ndërkohë, serbët e mbetur e kanë avancuar ndarjen de facto të Kosovës me forcimin e institucioneve paralele, duke i lënë qeverinë kosovare dhe BE pa autoritet dhe me prani shumë të kufizuar në këto zona. Këtyre problemeve iu shtohet edhe shifra zhgënjyese e njohjes së pavarësisë së Kosovës. Pavarësisht se është propozuar si mundësi për qartësimin e statusit të Kosovës dhe forcimin e paqes në rajon, kjo periudhë ka demonstruar optimizëm të gabuar për këto dy hipoteza. Duke i munguar korniza e nevojshme ligjore, politike dhe diplomatike, EULEX tani përballet me vonesa dhe dilema të konsiderueshme. Edhe përçarjet e brendshme kanë filluar të marrin formë, Spanja nuk pranon të marrë pjesë në EULEX, derisa të bëhet kalimi formal i juridiksionit të UNMIK. Ndërkohë, NATO është e shqetësuar se KFOR do t’i kërkohet të marrë detyra policore, një detyrë për të cilën as nuk është stërvitur, as nuk është armatosur. Kjo paqartësi e madhe në lidhje me rolet respektive, përgjegjësitë dhe mandatet e aktorëve të ndryshëm ndërkombëtarë ka ndihmuar për shtimin e mjegullës dhe pasigurisë. Ndërsa janë sugjeruar një sërë kompromisesh, çdonjëri prej tyre dobëson qëllimin parësor të misionit të BE. Megjithëse Ruecker këmbëngul se “nuk do të ketë ndarje gjeografike, etnike apo funksionale në ndarjen e punës në sektorin e zbatimit të ligjit mes organizatave të ndryshme”, një propozim i EULEX përfshin vendosjen e ndarë të EULEX në zonat e banuara vetëm nga shqiptarët, ndërsa forcat e mbetura të OKB të rrinë në territorin e banuar nga serbët; një lëvizje që vetëm sa do të rriste mundësinë e ndarjes. Një variant i dytë i mundshëm është vendosja e EULEX nën një “ombrellë të OKB”. Të dyja këto variante – vendosje e ndarë ose mbikëqyrje nga OKB – do ta kompromentonin seriozisht pavarësinë dhe funksionimin e misionit të BE. Rritja e mundësisë për ndarje de facto të Kosovës sugjeron se, pavarësisht si vendoset misioni i BE, ata nuk do të jenë në gjendje të veprojnë me efektivitet në zonat e kontrolluara nga serbët. Serbët e mbetur – me përkrahje financiare dhe politike nga Beogradi – kanë vendosur gradualisht institucione paralele për arsimin, shëndetësinë, qeverisje lokale përgjatë kufirit verior dhe në enklava brenda Kosovës, ndërsa policët serbë u larguan nga shërbimi policor dhe gjyqësor i Kosovës. Me planin për të formuar qeverisje lokale në bazë të zgjedhjeve lokale të mbajtura në Kosovë më 11 maj, rezultati i i të cilave nuk u pranua nga UNMIK, Serbia edhe njëherë po përpiqet të minojë autoritetin e qeverisë kosovare. Për më tepër, propozimi i ministrit serb për Kosovën, Sllobodan Samarxhiç, për “ndarjen funksionale të serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë”, ndërsa bashkëpunimi i UNMIK dhe komunitetit serb do të intensifikohet në një sërë fushash, veçanërisht në shërbimin policor, çështjet gjyqësore dhe ruajtjen e kufirit Serbi-Kosovë, është një sfidë e madhe ndaj legjitimitetit të BE dhe pranisë së saj në gjithë Kosovën. Paaftësia e BE për të parashikuar pamjaftueshmërinë e planit dhe pengesat politike, ligjore dhe teknike për ta zbatuar me eficiencë vendosjen e misionit të saj në Kosovë vazhdon të minojë paqen dhe stabilitetin, me më shumë fragmentarizim dhe paqartësi të mandatit me hyrjen në fuqi të Kushtetutës më 15 qershor. Në zonat e kontrolluara nga serbët, vendosja dhe veprimi i EULEX mbetet i vështirë. Me forcimin e institucioneve paralele dhe me rëndimin e ndarjes de facto të Kosovës, konflikti ka kaluar në një gjendje të ngrirë. E kombinuar me njohjen e dobët të pavarësisë së Kosovës, ekziston mundësia e madhe e një mosfunksionimi dhe zhgënjimi, ndërsa Prishtina përpiqet të përballojë problemet social-ekonomike. Këto mangësi të situatës, pavarësisht synimit të Evropës për të treguar forcën e politikave të përbashkëta për sigurinë dhe në diplomaci, demonstrojnë dobësinë e saj në zgjidhjen e krizave qytetare në Ballkanin Perëndimor.

  • Postime: 737
  • Karma: +0/-1

#1 ne: 15-06-2008, 03:07:27
Saturday, March 08, 2008
Plani B

Plani serb B apo pavarsia e Kosoves.

Shqiptare te corroditur
Ne kohen kur qeveria Berisha qysh ne diten e pare nepermjet ministrit te jashtem Besnik Mustafaj filloi ofensiven diplomatike per shitur planin serb per Kosoven, shqiptaret u corren, u hodhen, u grisen, peshtyne, shane te revoltuar per kete tradheti. Kundershtoin planin serb. Kundershtonin pavarsine e kushtezuar per Kosoven. Kundershtonin planin B serb per Kosoven.

Me daten 17 Shkurt 2008 kur pavarsia e kushtezuar serbe per Kosoven per te cilen me perkushtim punoi Berisha dhe Mustafaj u be realitet shqiptaret u hodhen, bertiten , u corren, brohoriten te gezuar per te, per pavarsine e kushtezuar ose planin B serb per Kosoven!!!
Plani A
Natyrisht palni A i serbise ishte dhe eshte mbajtja e okupuar e Kosoves, spastrami etnik ose asimilimi teresor i popullise shqiptare. Kjo do te ishte ideale pasi eshte edhe nje praktik efektive e aplikuar nga greko-fabariotet ne jugun e Shqiperise. Ne kete menyre Serbia do te zgjidhte nje here e mire problemin jugor te tokave te grabitura prej saj ne shekuj. Kjo do te qe ideale edhe per Greqine pasi do te ishte me e lehete objektivi per ti likujduar perfundimisht ne bashkrendim me serbet edhe shqiptaret e Shqiperise nga harta boterore. Kjo nuk ndodhi per momentin ndaj Serbia aplikoi me shume sukses planin B, qe ne fakt eshte edhe nje plan greko-fanariot.
Plani serbo-grek B
Por ja qe plani A eshte i paralizueshem ne kushtet e sotme ndaj serbo-grekt aplikuan me sukses planin B.
Ne se shqiptaret do te kene mundesi te bashkohen kjo do te beje te mundur qe nepermjet fuqizimit te vendosin ne jete te drejtate e tyre qe jane grabitur historikisht nga serbet dhe greko-fanariotet. Ne se bashkimi ndodh do te thote se ate qe ke marre padrejtesisht ta kthesh dhe kjo me me cdo kusht nuk duhet te ndodhi… Por ne se elefantin (shqiptaret e bashkuar) nuk mundesh ta hashe te gjithin me-njehere coptmi, dhe kullufitja e copave te vogla eshte zgjidhja. Kjo ka ndodhur dhe po ndodh me shqiptaret edhe sot e kesaj dite. Pavarsia e kushtezuar per Kosoven qe ju gezuan shqiptaret, pra eshte nje kompromis nderkombetar ne kurriz te shqiptareve. Vertet qe Kosova u largua nga Serbia por ajo u largua edhe nga Shqiperia. Simbolika (flamuri) kosovar i imponuar vetem nga tre veta eshte nje domethenie e madhe. Dhe jo vetem kjo por edhe gjestet e Shqiperise per tu larguar nga vetvetja tregojne per te zezen qe i pret shqiptaret qe kerkojne e te ruajn idenditetin e tyre dhe punojne per kombin e vet. A nuk u betua Presidenti i Shqiperise per nje flamur joshqiptar? A nuk e ndroi shqiponjen Kryeministri i Shqiperise? A mendoni se keto kane ndodhur ashtu kote, rastesisht...?
Ne se nuk veprojme zhdukja na pret. Premtimet boshe dhe asfiksimi deri sa mos te kemi fuqi te luajme kemben eshte taktika. Perse si ne Shqiperi dhe Kosove varferia jane te tejskashme? A mendoni se eshte rastesi? Jo ai eshte nje kalkulim i huaj i realizuar me sukses nga veglat shqiptare. Eshte nje kalkulim, qe te detyrar nga buka e femijes te pranojme cdo lloj pacavure qe na e paraqisin si flamur. Nga nevoja te themi se jemi sllav, grek… vec pakez buke per vocerraket tane. Sic po vene punet e afert do te jete dita kur do te luhet filmi " I fundit i Shqiptareve". Kjo na pret, kjo eshte finalja jone ne se nuk veprojme.
Mbeshtetni forcat patriotike. Mbeshteni personat qe hapur dalin ne mbrojtje te Atdheut dhe idenditetit shquptar. Kundershtoni me se te mundni me se te mundni sahanlepirsat shqiptar.
Ne se nuk keni mundesi te kundershtoni aktivisht pasi ashtu ju kane katandisur, bojkotoni proceset e shtirura politike.
Marre nga Koha

  • Postime: 2356
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 08-07-2008, 21:51:51
Një gjë vrejta tani qe ne google earthe  kufiri Kosovë- Serbi është vere me te kuqe kurse deri para disa ditesh ishte me një vijë te holle ngjyrë hini...

A thua se është ky ndonjë shenjë i mirë për ne apo jo ?

Temat e fundit