Pakti Zvicer-Kosove hiqet azili - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pakti Zvicer-Kosove hiqet azili

Pakti Zvicer-Kosove hiqet azili

· 2 · 1626

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 04-02-2010, 12:36:27
Kosova dhe Zvicra nenshkruajne nje marreveshje sipas se ciles parashikohet rikthimi i te gjithe shqiptareve te Kosoves me statusin e azilit politik.

Marreveshja u nenshkrua ne Bern te Zvicres mes ministrit te Brendshem kosovar, Zenun Pajaziti dhe homologes se tij zviceriane.

Ky pakt u shty disa here, kjo sipas paleve per arsye teknike dhe jo prej protestave te shume organizatave joqeveritare ne Zvicer dhe te disa shoqatave shqiptare.

TCH

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 05-02-2010, 02:36:57
Jo zotèri mè duket se nuk e paske kuptuar kètè Marrèveshje nè mes Ministrisè sè Jurispondencès sè Zvicrès dhe z. Zenun Pajaziti Minister i PB tè Kosovès:
Marrèveshja nè fjalè nuk i cekè  Refugjatèt me Azil tè pranuar,por pikèrisht tema ishte pèr ata tè papranuarè d.m.th atyre qè nuk ju ka zgjedhü Statusi i vendcèndrimit.
Termi Azilant apo (Refugjat) i Pranuar,pra me Status tè rregulluarè dhe Azilkèrkues (Refugjat)  pa Status tè rregulluarè siq janè Lejet N,F kan njè dallim tè madh.
Pèr tè mos e zgjat kètè Tem,sepse pèr  termin Refugjat,dhe rregullat e sè Drejtès ndèrkombètare mbi Statusin e azilkèrkuesit ka shumè  materialè.
Me profesion jam Jurist dhe punojè pikèrisht nè kètè lèmi.

Temat e fundit