Vitia / Vitina - Kosova Sot

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vitia / Vitina

Vitia / Vitina

· 2 · 5430

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-07-2011, 20:19:35
Vitia është qytezë dhe ndodhet në pjesën më juglindore të Kosovës, në kufirin me Maqedoninë në lindje të Ferizajit dhe jug ë komunës së Gjilanit.

Vitia eshte nje qytet i lasht i cili eshte me tradita te vjetra. Vitia eshte kryesisht vend Bujqsor dhe njihet si regjion shum Kultivues i madh i Perimeve.

Komuna e Vitise shtrihet ne pjesen pjesen qendrore te fushegropes se Anamoraves se Eperme per mes se ciles kalon Lumi Morava e Binqes.
Vitia shtrihet në pjesën qendrore të fushëgropës së Moravës së Epërme , përmes saj kalon lumi Morava e Binçës .Është e vendosur në një rrafshirë shumë pjellore, e përshtatshme për kultivimin e të gjitha bimëve bujqësore. Pas okupimit të trevave shqiptare (Kosovës) nga pushtuesit osman, treva e Vitisë ishte pjesë e Nahisë së Moravës. Në regjistrimin osman të vitit 1455 ,Vitia si vendbanim kishte 104 bashkësi (shtëpi familjare) me 18.801 . Ishte drejtues Çaudar Ahmedi i Guliam Begut. Gjatë Luftës së Parë Ballkanike (1912), sikur pjesët tjera të Kosovës, edhe Vitia me rrethinë okupohet nga Serbia, ndërsa gjatë Luftës së Parë Botërore okupohet nga Bullgaria, mandej në mes dy luftrave botrore ishte nën okupimin e Jugosllavisë (1918-1941). Gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte pjesë e zonës okupuese Bullgare , ndërsa në vjeshtë 1944 ripushtohet nga Jugosllavia komuniste. Vitia në vitin 1912 ishte shpallur komunë, ndërsa gjatë Mbretërisë Jugosllave ishte pjesë përbërse e Banonisë së Vardarit me qendër në Shkup. Në pikpamje administrative Vitia ishte komunë në vete si pjesë e Qarkut të Gjilanit. Në vitin 1952 nga qarku i Gjilanit formohen tri rrethe: Gjilani, Vitia, Dardana.. Ndërsa në vitin 1959, kur transformohen rrethet, Vitia shndërrohet Komunë në vete. Krahas ketyre ka edhe te dhena tjera te cilat do ti permendin ne vazhdim.
Para masave të dhunëshme serbe të viteve 1990-1999, komuna e Vitisë ka pasur 4 biblioteka publike me 34.528 libra. Libraria kryesore ka pasur 12.947 libra, ndërsa degët në Pozharan, Radivojcë dhe Sllatinë kanë pasur 21. 581 libra, por pas luftës së pastrimit etnik serb të gjitha bibliotekat në këtë komunë, si librat, ashtu edhe inventari dhe ndërtesat, kanë qenë dëmtuar. Për pasojë, bibliotekat janë dëmtuar dhe 15.159 libra janë shkatërruar, por ato i kanë shpëtuar shkatërrimit të plotë, që ka ndodhur në shumë komuna të tjera të Kosovës.Në dhjet vitet e fundit ne qytetin e vitis sipas perqindjes se banoreve fshati beguncëka dal si fshati me i shkolluar.
Elita Press - Revist - (Emrush Azemi - pronar) në gjuhën shqipe
Radio Iliria - Radio/TV - (Ilir Murtezi - drejtor gjeneral) në gjuhën shqipe
Radio Zëri i Pozheranit - Radio - (Shyqeri Halabaku - drejtor) në gjuhën shqipe
Radio Klokot - Radio - Nikola Stolić në gjuhën serbe. Wikipedia

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-07-2011, 20:20:20
Vitina (Albanian: Viti, Vitia, Serbian: Витина) is a town and municipality in the Gnjilane district of south-eastern Kosovo.

Towns in the Vitina municipality include Pozhoran, Kabash, Binqa, Kllokot, Drobesh, Smirë, etc.

Following the 1999 Kosovo War, it was the home of A Company, 2/505 Parachute Infantry Regiment, 82nd Airborne Division, the first KFOR troops to begin stabilization efforts in the municipality. After the initial unit left, Vitina was the site of a subsequent international scandal when a soldier from the U.S. Army different follow on unit raped and killed a local girl. The subsequent investigation uncovered serious training and leadership deficiencies in the 3/504 Parachute Infantry Regiment, and catalyzed a tremendous change in the training of units deploying for peacekeeping operations.

The municipality of Vitina is economically depressed. However, it should also be noted that this area is rural and agrarian and hence the current unemployment rates might not accurately reflect true employment levels. Most private businesses are owned and operated by Kosovo Albanians, as are a majority of the public services. Both private businesses and public services are small in terms of number of employees.

The roads in the municipality range from good to poor. The main roads leading into most villages are paved and narrow. Secondary roads are nearly all dirt roads.
During the conflict, approximately 5% of Kosovo Albanian houses were burnt (255 houses). After the conflict, burning of Kosovo Serb houses took place, and around 230 houses were burnt which account for approximately 20% of all Kosovo Serb houses.
Water supply is available to 70% of the Vitina town. A number of villages have their own water systems, but as the public services company is not responsible for maintenance of these systems, the supply of water is unreliable. Overall, less than 20% of the population in the municipality has a water supply system. Approximately 10% of the population has access to a sewage system. Wikipedia

Temat e fundit