Te fitosh paqen! - Kosova Sot

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Te fitosh paqen!

 Te fitosh paqen!

· 1 · 194

  • Postime: 25420
  • Karma: +0/-0

ne: 19-08-2022, 20:59:16
 

Une nuk e di kush po “fiton” dhe kush po “humbet” ne keto seancat e dialogut Kosove - Serbi. Nje dialog apo negociate nuk eshte duel me shpata ku njera pale godet tjetren per vdekje, eshte nje bisedim ku perpiqesh te marresh sa me shume te mundesh dhe te besh sa me pak leshime te mundesh, duke marre parasysh situaten ushtarake, ekonomike, politike por edhe konjukturen nderkombetare apo opinionin publik te brendshem.

Mirepo pershtypja qe po marr eshte se presioni nderkombetar eshte i dyanshem, ama pala qe po del me ankesa dhe pakenaqesi per vete thelbin e dialogut eshte Serbia.
Ne ndryshim nga heret e kaluara qe ngjasonin me dreka e darka te hareshme, Vuçiçi pas çdo seance (psikoterapie) po del me i nxire dhe me i stresuar.
Pse valle?

Ne vazhdimesi kemi pare lideret e Kosoves te cilet jane nisur drejt Brukselit apo Washingtonit me premtime te medha per pajtime historike ndaj nderkombetareve, dhe perbetime per qendrese heroike ndaj popullit te vet.
Rregullisht jane kthyer me “marreveshje te dhimbshme” te cilat jane “jetike dhe thelbesore per proçeset shtetformuese e integruese”.
Ne kembim te “dhimbjes” te cilen do duhej ta ndjente populli, kane marre mbeshtetje politike nderkombetare.

Ndryshorja e ekuacionit kesaj radhe eshte qendrimi i Albin Kurtit dhe rezultati po shihet.
Vuçiçi i flet popullit te vet per “dite te veshtira per Serbine” dhe se “do e mbroje deri ne fund atdheun e dashur Serbine”.
Sigurisht qe Vuçiçi nuk eshte budalla.
Mesazhet e tij kontradiktore burojne nga dyzimi i politikes se tij. Ai flet me dy regjistra, nje regjister konstruktiv dhe ankues ndaj nderkombetareve dhe nje regjister ultranacionalist (fashistoid) ndaj opinionit te vet publik.
Duket se po u ankohet te dyja paleve per pozicionin e vet te parehatshem.
Te dashur nderkombetare, a nuk e shihni se po e leshova Kosoven mund te me bejne revolucion njerezit e mi?
Te dashur serbe, a nuk po e shihni presionin nderkombetar, a s’e kuptoni qe Perendimi eshte partneri yne ekonomik dhe politik?

Mirepo halli i Vuçiçit ne kete analize nuk na intereson. Na intereson ndryshimi i qasjes, qe ka ardhur nga ndryshimi i politikes se jashtme, qe ka ardhur nga ndryshimi i ideologjise.
Mesa duket, nese qasja jote eshte parimore, politika konseguente, dhe ideologjia kombetariste, atehere dhe presioni shkarkohet mbi supet e kundershtarit.

E nese kjo lloj menyre normale e te negociuarit, pa leshime “te dhimbshme” dhe pazare okulte qenka jo vetem e mundshme por e deshirueshme, atehere pyetja qendron:
Çfare kane premtuar te tjeret dhe çfare kane marre ne kembim?

Kodi: [Zgjidh]
https://www.facebook.com/1496781900623240/posts/pfbid02ab697baWnvp1iYUoy3vmBc2rJATYieHDCzUX4H4KNbaDdqNdvFK5iwTc9US2dyDql/

Temat e fundit