Bitcoin dhe Altcoins - Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bitcoin dhe Altcoins

Bitcoin dhe Altcoins

· 12 · 966

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-03-2019, 19:31:05
« Editimi i fundit: 11-01-2020, 00:26:50 nga M A X »

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 24-03-2019, 13:55:01
Ne Shqiperi Bitcoin dhe Blockhain  nuk eshte perhapur ^o), mbase do te zhvillohet me kalimin e viteve  :)

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 25-03-2019, 00:13:49
Unë nga fillimi nuk kam qenë shumë entuziast për këtë valute. Dhe perseri nuk mendoj se ka ndonje të ardhme, pasi asnjë shteti nuk i interesojne transferimet anonime.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 25-03-2019, 10:11:40
Unë nga fillimi nuk kam qenë shumë entuziast për këtë valute. Dhe perseri nuk mendoj se ka ndonje të ardhme, pasi asnjë shteti nuk i interesojne transferimet anonime.

Po pikerisht kjo eshte nje nga pikat e forta dhe me interesante te Bitcoin (dhe disa Crypto te tjera): per here te pare ne histori eshte krijuar nje valute qe eshte vertete globale dhe jashte kontrollit te ndonje entiteti shteteror, organizate a individ. Kjo eshte e papare ne histori.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-03-2019, 14:33:48
Po pikerisht kjo eshte nje nga pikat e forta dhe me interesante te Bitcoin (dhe disa Crypto te tjera): per here te pare ne histori eshte krijuar nje valute qe eshte vertete globale dhe jashte kontrollit te ndonje entiteti shteteror, organizate a individ. Kjo eshte e papare ne histori.
Nuk jam dakord me këtë. Bitcoint dikush e solli dhe dikush e kontrollon. Nuk është një shtet por një grup personash që nuk identifikohen. Dhe qellimi kryesor është për transaksione anonime dhe ilegale. Një gje e tille nuk ka të ardhme. Do ekzistojë? Mendoj se po. Per sa kohë do këtë gjëra ilegale do ekzistojë edhe ajo. Por jo për gjëra serioze.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-03-2019, 15:07:07
Nuk je informuar mire. Bitcoin nuk eshte anonim, por totalisht transparent. Dhe sigurisht qe ka nje krijues, Satoshi Nakamoto, por ai vetem ka dhene shtysen fillestare dhe pastaj eshte zhdukur. Aktualisht Blockchain i Bitcoin kontrollohet mijera e mijera kompjutera te shperndare anembane globit.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 25-03-2019, 16:24:18

Nuk je informuar mire. Bitcoin nuk eshte anonim, por totalisht transparent. Dhe sigurisht qe ka nje krijues, Satoshi Nakamoto, por ai vetem ka dhene shtysen fillestare dhe pastaj eshte zhdukur. Aktualisht Blockchain i Bitcoin kontrollohet mijera e mijera kompjutera te shperndare anembane globit.
Duhet te jesh shumë naiv për ta besuar këtë. Gjithsesi...

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 26-03-2019, 10:17:08

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 09-04-2019, 22:19:56
Duhet te jesh shumë naiv për ta besuar këtë. Gjithsesi...
Lexo pak

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 11-04-2019, 08:26:48
Coinbase And Visa Are Making Bitcoin, Ethereum, Ripple's XRP, And Litecoin Payments A Reality
Bitcoin and other major cryptocurrencies, including ethereum, Ripple’s XRP, and litecoin, have long struggled against accusations they are harder to spend and use in the real world than their traditional fiat counterparts.

The bitcoin price, which leaped higher last week to trade around $5,000 per bitcoin, has been called too unstable and volatile to be used as a means of payment, resulting in bitcoin and other cryptocurrencies being used more of a store of value, like gold, than traditional means-of-exchange currency.
https://www.forbes.com/sites/billybambrough/2019/04/10/coinbase-and-visa-are-making-bitcoin-ethereum-ripples-xrp-and-litecoin-payments-a-reality/amp/

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 20-06-2019, 21:36:08
Coinbase po lançon një kartë debiti bitcoin në Europë
Një shkëmbim popullor kriptovalute po fillon. Një kartë Visa në Mbretërinë e Bashkuar që do t’i lejojë përdoruesit të paguajnë me bitcoin, ethereum dhe litecoin. Kompania Coinbase tha se karta e cila do të konvertojë monedhat  kripto në pound, mund të përdoret gjithashtu për të tërhequr paratë nga ATM-të. Ky aplikacion do të lejojë konsumatorët të vendosin se cila monedhë dixhitale duhet të përdoret. “Coinbase Card mbështet të gjitha mjetet që janë në dispozicion për të blerë dhe shitur në platformën Coinbase. Kjo do të thotë se ata mund të paguajnë për një vakt me bitcoin ose përdorin ethereum për të blerë biletat e trenit,”- tha Zeeshan Feroz, përfaqësues i Coinbase në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas kompanisë, kjo është karta e parë e këtij lloji në Mbretërinë e Bashkuar dhe shumë shpejt  do të jetë funksionale edhe në vende të tjera europiane. Njoftimi vjen pikërisht në momentin kur çmimet bitcoin po dalin nga një rënie e gjatë. Bitcoin kaloi nivelin 5,000 dollarë për herë të parë këtë muaj, që nga nëntori.

Ekspertët thonë se rritja e çmimit synon të tërheqë investitorë të rinj. Ajo mund të ketë një shtytje të mëtejshme, ndërsa kompanitë si Coinbase, duke u lejuar përdoruesve të kriptos t’i vendosin ato në kuletat dixhitale, e bën më të lehtë shpenzimin e monedhave dixhitale. Një kartë e ngjashme o hodh më parë në Shtetet e Bashkuara nga Shift Payments. Në Europë, pengesë mund të jetë kostoja e lartë . Ka një tarifë prej 2.49% për çdo transaksion në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo shkon deri në 2.69% për transaksion diku tjetër në Europë, dhe 5.49% në vendet e mëtejshme. Shumica e kartave Visa të lëshuara nga bankat nuk ngarkojnë asnjë tarifë për transaksionet në tregun e tyre në vend. https://businessmag.al/coinbase-po-lancon-nje-karte-debiti-bitcoin-ne-europe/

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 18-12-2019, 08:41:29
 

Kete e kish postuar Rita Ora sot ne Instagram. Mbeshtetese e Bitcoin  hmmmmm:

Temat e fundit