Cfare eshte Bitcoin? - Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte Bitcoin?

Cfare eshte Bitcoin?

· 1 · 353

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-06-2019, 23:48:29
 

Bitcoin eshte nje forme e re paraje, eshte nje monedhe dixhitale e decentralizuar. Kjo do te thote se nuk kontrollohet nga askush dhe mund te perdoret nga te gjithe. Bitcoin prodhohen gjate nje procesi qe quhet "Bitcoin Mining" duke perdorur nje program kompjuteri. Ky program eshte falas dhe mund ta shkarkoj kushdo. Programi u krijua ne vitin 2009 nga nje person me pseudonimin "Satoshi Nakamota" identiteti I te cilit nuk dihet akoma. Por kjo nuk ka rendesi pasi programi eshte "open source" dhe mund te shikohet nga cdo njeri. Per momentin egzistojn rreth 11 milion Bitcoin, por numri I tyre eshte I limituar. Numri maksimal I tyre eshte 21 milion dhe ky numer do te arrihet ne vitin 2140.

-Per cfare mund te perdoret Bitcoin?

1. Per te transferuar leke ne cdo vend te botes. Transfertat e lekeve me moneygram ose me ane te bankes kan tarif shtese deri ne 10%. Ndersa transfertat e Bitcoin jan falas, dhe mund te transferosh sa te duash dhe ku te duash.

2. Nese zoteron bitcoin mund te blesh produkte online me bitcoin me cmim shume here me te ulet se cmimi ne euro apo dollar.

3. Si investim. Mund te blesh disa bitcoin, dhe ti shesesh pas disa muajsh me cmim me te larte. Psh ne janar te ketij viti mund te blije 10 Bitcoin me 100 euro. Tani 10 Bitcoin kushtojne rreth 1500 euro. (Ne janar 2012 mund te blije 200 Bitcoin me 100 euro dhe tani do te kushtonin rreth 30 000 euro)

Si mund te zoterosh disa Bitcoin?

1. Bitcoin Mining. Mund te shkarkosh programin dhe te prodhosh vet Bitcoin. Por sa me shume njerez qe e perdorin programin aq me pak Bitcoin do te perfitoi secili. Per momentin me nje kompjuter te zakonshem prodhon vetem 0.03 Bitcoin ne muaj.

2. Ti blesh online. Ka disa markete online me te cilet mund te blesh Bitcoin. Por procesi I regjistrimit eshte I gjate dhe I komplikuar.

3.Ti blesh me leke cash. Ti blesh nga dikush me leke ne dore eshte menyra me e shpejte dhe me e lehte per te blere bitcoin.

https://forum.itshqip.com/threads/gjithcka-rreth-bitcoin.51282/

Temat e fundit