×

Cfare jane Kriptovalutat?

Cfare jane Kriptovalutat?

· 5 · 240

  • Postime: 26233
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 07-07-2019, 00:41:19
 Kriptovalutat jane monedha dixhitale te shprehura nga nje kod binar i koduar dhe kane keto karakteristika:
1. Nuk jane fizike jane thjeshte nje kod kompjuterik i pa deshifrueshem
2. Kane vlere reale ne tregun e burses njesoj si leket eurot apo dollaret
3. Me to mund te blejme ose te shesim produkte apo sherbime
4. Kriptovalutat nuk kane nevoje per bankat si ndermjetese jane te pavarura
5. Transfertat e tyre jane ne kohe reale me kosto thuajse zero
6. Kriptovalutat jane te sigurta dhe ruajne anonimatin e perdoruesve
7. Jane menyra e re e pageses te se ardhmes

Nje shembull i thjeshte :
Me pare ne per te derguar nje leter perdornim posten ku paguanim nje tarife dhe prisnim disa dite qe letra te vente ne destinacion.
Sot ne dergojme nje E-Mail i cili eshte me kosto zero vete ne destinacion brenda disa sekondash dhe sasia e faqeve te letres se derguar eshte e pafundshme.Klement Trebicka
« Editimi i fundit: 08-07-2019, 11:48:55 nga M A X »

  • Postime: 26233
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 07-07-2019, 00:42:34
Pyetjet me te zakonshme rreth monedhave dixhitale.

Kush i krijon monedhat dixhitale ?
Monedhat dixhitale krijohen nga nje grup njerzish nga kompanite nga korporatat nga shoqerite nga organizatat apo nga cdokush qe ka nevoje dhe deshire te krijoje nje monedhe te veten.

Si i krijojne monedhat dixhitale ?
I krijojne me ane te sistemeve kompjuterike te vecante me nje kod te vecante te kriptuar dhe nje sasi te limituar per te shmangur inflacionin.

Si e marin vleren monedhat dixhitale ?
Kur nje kompani krijon nje monedhe ajo e kalon ate ne treg duke e shitur ose duke e kembyer me cfardolloj monedhe produkti apo sherbimi me pas kerkesa e tregut i vendos nje vlere te caktuar. Vlera percaktohet dhe nga sasia e monedhave dhe kapitali qe ato kan arritur te mbledhin.

Ku dhe si mund te mbahen kriptovalutat ?
Kriptovalutat mbahen ne Wallet nje aplikacion apostafat i cili mundeson arkivimin dhe transaksionet. Gjithashtu mbahet edhe ne paisje elektronike apostafate por eshe ne leter njesoj si nje cek me vlere.

A jane te sigurta per perdorim ?
Po ato jane me te sigurta se leket qe ndodhen ne nje banke sepse ato kontrollohen dhe ruhen njekohesisht nga i gjithe komuniteti boteror ne kohe reale dhe jo vetem nga nje grup njerzish. Gjithashtu monedhat dixhitale nuk kufizohen nga shtetet qeverite apo politikat ekonomike te shteteve te ndryshme ato jane krejtesisht te pavarura.

Kush jane avantazhet e perdorimit te monedhave gixhitale ?
1. Trasaksionet ne cfardolloj shume ne cfardolloj kohe dhe nga cfardolloj vendi kryhen me kosto ZERO
2. Llogarite e perdoruesve jane anonime dhe te pa taksueshme nga asnje lloj autoriteti qeveritar apo privat.
3. Nuk mund te shvleresohen dhe as nuk mund te vene drejte inflacionit.
4. Nuk mund te grabiten dhe mund te depozitohen dhe te transportohen lehte ne cdo vend te botes.
5. Kembehen lehtesissht ne cfardolloj valute dhe nuk njohin kombesi etni ngjyre apo besim.

Perse Bankat nuk i shohin me sy te mire Kriptovalutat ?
Bankat i vlersojne monedhat dixhitale biles ato kane krijuar dhe nje te tyren e cila quhet RIPLE. Atyre nuk u pelqen qe po humbasin tregun e taksave te transaksioneve monetare e cila sjell 20% te fitimit pokeshtu nuk mund te ndrushojne vlerat apo te presin monedha te reja per tregun sic bejne zakonisht per te zevendesuar deficitet qe bejne 30% te fitimit. Bankat nuk do ruajne me depozitat sepse nuk do kete me nevoje per to dhe nuk mund te japin me kredi sepse perseri nuk do kete me nevoje per to keto perbejne 50% te fitimit. Bankat shesin nje besim te reme per te perfituar te mira materiale.
Klement Trebicka

  • Postime: 26233
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 07-07-2019, 00:44:04
Por si te futemi ne boten e Kriptovalutave ne menyre qe te perfitojme nga avantazhet e ketij trendi te ri te ekonomise boterore ?

Une personalisht ju rekomandoj te perdorni Websitet e meposhte ku ju mund te punoni dhe te fitoni thjeshte pa dale nga shtepia.
Rekomandoj gjithashtu se nese nuk ja keni idene se si ti perdorni keto faqe interneti te kerkoni ndihme nepermjet Youtube ku shume perdorues kane hedhur menyra dhe udhezime se si mund ti perdorni te punoni dhe te fitoni per cdo faqe interneti te paraqitura meposhte. Kujdes lexoni gjithmone manualet dhe kontratat nese nuk doni te gaboni.

Website Ndihmese per Kriptovalutat
https://coinmarketcap.com ( Sherben per te pare cmimin e tregut te Kriptovalutave ne kohe reale )
https://blockchain.info/ ( Sherben per te verifikuar trasaksionet dhe eshte e vecante per cdo monedhe )

https://my.avatrade.it ( Krijon Wallet per Kriptovalutat dhe mund te maresh karte krediti per valuten kesh.)
https://payeer.com/en/ ( Krijon Wallet per Kriptovalutat dhe mund te maresh karte krediti per valuten kesh.)
https://bitconnect.com ( Sherben per te investuar ne valute Bitconnect )
https://hextracoin.co ( Sherben per te investuar ne valute Bitconnect )
https://shield.usitech-int.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://www.genesis-mining.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://www.eobot.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://goldreward.io ( Investim me perqindje Fitimi )
https://etherbanking.io ( Websit ku mund te investosh dhe te perfitosh perqindje fitimi )
https://regalcoin.co ( Websit ku mund te investosh dhe te perfitosh perqindje fitimi )
https://spectrocoin.com ( Wallet Changer )
https://bankera.com/ ( Wallet - Exchange - Deposit - Withdraw - Card )
https://sficoin.co/dashboard/ (Websit ku mund te investosh tani eshte ne fazen ICO)
https://dmarket.io/ ( ICO qe sponsorizon Lojrat Kompjuterike )
https://www.weifastpay.com ( Nga ku mund te marresh informacion per Trading )
https://bittrex.com ( Sherben per te kembyer monedhat )
https://poloniex.com/ ( Mund te besh Trading ne blerje dhe shitje te kriptovalutave )
https://bitfinex.com ( Sherben per te kembyer monedhat )
https://www.changer.com ( Mund te kembesh kriptovalutat sipas kursit te dites )
https://localbitcoins.com/ ( Mund te gjesh kambiste per shitjen dhe blerjen e Bitcointve
https://xcoins.io ( Mundeson Blerjen e Bitcointeve nepermjet PayPal )

Websitet e Rekomanduara
► Hashflare: https://hashflare.io ( Cloud Mining )
► Changelly: https://changelly.com ( Kembyes Kriptovalute )
► LiteBit: https://www.litebit.eu ( Kembim Valutor ne Bursa )
► Coinbase: https://www.coinbase.com ( Kembim Valutor ne Bursa )
► Monaco card (10$ free): http://get.mona.co ( Transaksione me karte Krediti )
► Ledger Nano S: https://www.ledgerwallet.com ( Hardware per Kriptovalutat )
► USI-Tech: https://tizswa.usitech-int.com ( Auto Trading )
► Spectrocoin: https://spectrocoin.com ( Kembyes Kriptovalutave ne Kartmonedha + Karta Krediti )
► Uquid: https://uquid.com ( Kembyes Kriptovalutave ne Kartmonedha + Karta Krediti )
► Goldreward: https://goldreward.io ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Westerncoin: https://www.westerncoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Hextracoin: https://hextracoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Regalcoin: https://regalcoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► BitConnect: https://bitconnect.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Xcoins: https://xcoins.io ( Trasaksione edhe nepermjet PayPal )

Klement Trebicka

  • Postime: 26233
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 07-07-2019, 00:57:06
Cfare Eshte nje adrese Bitcoin dhe si mund te paguaj nje produkt apo sherbim ?Se pari per te bere nje pagese eshte e nevojshme per te pasur dhe ju nje Wallet App ( Nje aplikacion i cili sherben si portofol elektronik )
gjithashtu duhet te keni dhe nje shume te caktuar te hollash per te bere pagesen.

Ketu po ju paraqes nje adrese Bitcoin e cila shprehet ne dy forma.
1. Adresa ne Text ( E cila me shume sherben si verifikim nga individi qe adresa e skanuar eshte e njejta me ate Text
2. Adresa QR Code ( Adrese Vizive e lexueshme nga kamerat e Smartphoneve )

Nese dikush do te beje nje pagese ose transferte monetare ne Bitcoin ne kete adrese ai thjeshte aksesohet ne aplikacionin Wallet ne telefonin e vet celular. Zgjedh menune Send dhe
aparati skanon automatikisht kuadratin QR code me ane te kameres. Nderkohe ne me Adresen me Text verifikojme nese eshte e njejta adrese. Shenojme shumen qe do te transferoje dhe me nje klik kryejme transferten.

Ndersa per te mare nje pagese ne thjeshte paraqesim QR Code tek menuja ( Recive ).

Kjo eshte nje adrese aktive te cilen une e perdor per te marre Bitcoin. Sic mund ta shihni nuk ka emer dhe as mbiemer as shtet dhe as kombesi eshte thjeshte nje adrese dhe per kete qellim eshte krijuar per te qene e thjeshte dhe e aksesueshme vetem me nje klik.
Klement Ttrebicka

  • Postime: 609
  • Gjinia: Mashkull
Ωμέγα
#4 ne: 23-05-2020, 10:11:37
Bravo Klement Trebicka per sqarimet e vlefshme👍
 

Çfarë pëlqejnë gratë te një burrë?

Nisur nga InfoZRubrika Ndjenja

Postimi i fundit 26-05-2020, 12:29:47
nga InfoZ
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Kush dhe cfare jane Jexhuxh - Maxhuxhet?

Nisur nga M A XRubrika Libraria Islame

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:59:31
nga M A X
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19

Nisur nga M A XRubrika Jeta

Postimi i fundit 12-05-2020, 08:56:22
nga M A X
Cfare ishte nje Kurtizane?

Nisur nga M A XRubrika Pyetper

Postimi i fundit 28-04-2020, 19:51:43
nga M A X