Forumi i Krishterë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Forumi i Krishterë

Pergjigje nga: 1dhe1.com, Gjumashi, erlehta

**Urime Festat e Krishtlindjes**

1dhe1
14-03-2021, 01:06:47
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
18-10-2020, 21:08:09

Si u krijua Universi sipas Bibles

Misteri më i madh i njerëzimit, është origjina e Universit. Por nga ana tjetër, origjina e saj është gjithashtu ngjarja më e njohur për njeriun. Që prej rreth vitit 1200 Para Krishtit, Bibla e ka deklaruar në fjalinë e saj të parë, se Universie ka një fillim, dhe se ai është krijuar nga Zoti b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2011, 22:17:56

Natë e qetë, natë e shenjtë

Natë e qetë, natë e shenjtë, kolona zanore e KrishtlindjesNë çdo kishë gjatë Krishtlindjeve besimtarët këndojnë këngën “Natë e Qetë, Natë e Shënjtë”, këngë, e cila u dëgjua 188 vite më parë në një kishë të vogël në një fshat të Austrisë. Atë prag Krishtlindje lindi një këngë "Stille Nacht! Heili...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-07-2011, 12:40:21

Kisha e Anglisë: Brenda njëzet vitesh do të zhdukemi

Kisha e Anglisë mund të zhduket brenda 20 vitesh pasi anëtarët e vjetër po vdesin, tha një lider anglikan.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-07-2011, 11:07:27

Katolikët e gjithë Evropës në shtator në Tiranë

Nga data 29 shtator deri më 2 tetor, në Tiranë do të mbahet konferenca e Presidentëve të Konferencave Ipeshkvnore Katolike të Evropës.Lajmi bëhet me dije nga “Radio Vatikani”, media kjo që e ka cilësuar këtë si një ngjarje e rëndësishme kishtare, gjatë së cilës do të trajtohen tema të ndryshme k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:27:43

Rennes le Chateau, fshati që mbart pasionin e Jezusit

Afro 200 banorët që jetojnë aty bashkëjetojnë me një seri pyetjesh..., e para, është kjo: A është vërtet e mundur që në një vend të vogël të përqendrohen, shekull pas shekulli, kaq shumë enigmaRennes le Chateau, fshati që mbart pasionin e JezusitRennes le Chateau është një fshat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-07-2010, 01:33:11

Midis kristianizmit dhe filozofisë

Lidhur me njeriun, me fenë, me arsyen dhe sidomos me ekzistencën e Zotit. Një bashkëbisedim me Robert SpaemannMidis kristianizmit dhe filozofisëDy të vërtetatRobert SpaemannNjë prej filozofëve të epokës tonë që di ta lidhë mendimin klasik - Platoni, Aristoteli, Agustini - dhe mendimin modern, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-06-2010, 15:38:37

Misteret e Krishtërimit, ndikimet pagane në teologjinë e Shën Palit

Paganët d festonin 25 Dhjetorin ditën e lindjes së zotit të tyre Diellit, Pali e zëvendësoi me KrishtlindjetNë Dhiatën e Re, Shën Pali ka shkaktuar shumë polemika jo vetëm mes feve, por edhe mes dijetarëve. Pali ishte shumë mirë i njohur me traditat, zakonet, kulturat dhe besime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2010, 01:24:53

Shenja të mrekullisë hyjnore nëpër botë

Thereza konsiderohet si një grua që ka kryer disa mrekulli, disa prej të cilave janë shfaqja e beftë e petaleve të trëndafilit në praninë e saj, por edhe disa mrekulli të tjera që janë marrë në konsideratë nga kisha katolikeShenja të mrekullisë hyjnore nëpër botëDisa javë më par...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 01:02:34

Santa Maria della Salute - Kisha e sekreteve

 Santa Maria della Salute/Kisha e sekreteve"Santa Maria della Salute" është një prej kishave më të bukura dhe madhështore të Venecias, një shembull mjeshtëror dhe magjepsës i barokut venecian. Por, mes mermerëve të saj të bardhë dhe pikturave të jashtëzakonshme, kjo bazilikë e mrekullueshme duke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2009, 13:20:41

Papa ne maj viziton Token e Shenjte

[html]

Papa ne maj viziton Token e Shenjte

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:37:05

Historia e vërtetë e krishtlindjeve

Historia e vërtetë e krishtlindjeveKrishtlindjet kanë patur një histori të gjatë dhe të shumëllojshme. Janë festuar nëpër shekuj nga popuj të ndryshëm, në kohëra të ndryshme, në vende të ndryshme dhe në mënyra shumë të n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-07-2008, 10:23:13

Vatikani i jep fund misterit të profecisë së tretë të Fatimas

Sekreti u zbulua kur Papa John Paul II po bekonte fëmijët të cilët kishin patur vizione nga Shën MariaNë një zbulim dramatik, Vatikani deklaron para pak ditësh se, i ashtuquajturi sekreti i tretë i Fatimas profetizon tentativën e vrasjes së Papës John Paul II në vitin 1981. Kish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-07-2008, 20:00:57

Spanja sfidon kishën: Jo më kryqe në vendet publike

Nuk do të ketë më funerale shtetërore, nuk do të ketë më kryqe në zyrat publike, ministri, apo institucione të tjera. Zapatero u shpall luftë simboleve të katolicizmit dhe i jep një pamje gjithnjë e më laike kursit të ri socialist. Është kjo një prej risive që vjen nga kongresi i socialistëve sp...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-04-2008, 07:16:43

Papa Benedikti, meshë masive në Uashington

Ati i Shenjtë shprehu shqetësimin e tij për prishje të bazave të shoqërisë Papa Benedikti dha një meshë në qiell të hapur për dhjetra mijëra njerëz në Uashington gjatë turneut të parë që ai bën si Papë në Shtetet e Bashkuara. I veshur me një veladon të kuq, Papa u tha rreth 45 m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-03-2008, 17:29:20

Përse data e Pashkëve lëviz me më shumë se një muaj?

Egjiptianët dhe hebrenjtë e lashtë përdornin kalendarë të ndryshëm. Ai i egjiptianëve bazohej te lëvizja e diellit, i cili kaloi përmes romakëve dhe kulturave të krishtera për t‘u kthyer në standard në të gjithë globin në epokën e sotme. Kalendari hebraik bazohej te fazat e hënës - siç veprohet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-02-2008, 15:42:37

Gjurme te reja mbi fillimet e Krishterimit ne Shqiperi

Studjuesi i periudhes se Rilindjes Shqiptare Thanas Gjika, i cili ka emigruar qe prej 11 vjetesh ne Shtetet e Bashkuara, u prezantua kohet e fundit para publikut shqiptar me nje veper, tema e se ciles eshte e re per per lexuesit. Libri "Kur dhe ku u shkrua Dhiata e Re" sjell fakte te reja mbi ud...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-12-2007, 13:14:48

Ungjilli i Judës !

Cili është kumtimi i vërtetë?Vitin që shkoi, shoqëria e "National Geographic" i bëri një publicitet shumë të madh tekstit fetar të shekullit të 3-të të zbuluar rishtazi, që u konsiderua si Ungjilli i Juda Iskariotit. Thelbi i tij: Juda nuk e tradhtoi Jezusin. Ishte vetë Jezusi a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Positive
06-04-2007, 18:46:12

Gezuar Pashket!

Uroj te gjithe besimtarve katolik edhe ortodoks Gezuar Pashket. Kete vit e festojme ne te njejten dite. Kjo gje ndodh nje here ne 4 vjet te festojne te krishteret katolike dhe ortodokse ne te njejten dite.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe