×
Hyrja
Profili

Forumi i Krishterë


M A X
ne: 25-12-2011, 22:17:56
Natë e qetë, natë e shenjtë

Forumi i Krishterë

Natë e qetë, natë e shenjtë, kolona zanore e KrishtlindjesNë çdo kishë gjatë Krishtlindjeve besimtarët këndojnë këngën “Natë e Qetë, Natë e Shënjtë”, këngë, e cila u dëgjua 188 vite më parë në një kishë të vogël në një fshat të Austrisë. Atë prag Krishtlindje lindi një këngë "Stille Nacht! Heili...

Berni
ne: 13-07-2011, 12:40:21
Kisha e Anglisë: Brenda njëzet vitesh do të zhdukemi

Forumi i Krishterë

Kisha e Anglisë mund të zhduket brenda 20 vitesh pasi anëtarët e vjetër po vdesin, tha një lider anglikan.Mosha mesatare e atyre qe luten është rritur në 61...

Berni
ne: 07-07-2011, 11:07:27
Katolikët e gjithë Evropës në shtator në Tiranë

Forumi i Krishterë

Nga data 29 shtator deri më 2 tetor, në Tiranë do të mbahet konferenca e Presidentëve të Konferencave Ipeshkvnore Katolike të Evropës.Lajmi bëhet me dije nga “Radio Vatikani”, media kjo që e ka cilësuar këtë si një ngjarje e rëndësishme kishtare, gjatë së cilës do të trajtohen tema të ndryshme k...

M A X
ne: 16-05-2011, 15:27:43
Rennes le Chateau, fshati që mbart pasionin e Jezusit

Forumi i Krishterë

Afro 200 banorët që jetojnë aty bashkëjetojnë me një seri pyetjesh..., e para, është kjo: A është vërtet e mundur që në një vend të vogël të përqendrohen, shekull pas shekulli, kaq shumë enigmaRennes le Chateau, fshati që mbart pasionin e JezusitRennes le Chateau është një fshat...

Pergjigje nga: rinija e dujakes, ivanaj, shaban cakolli
**Urime Festat e Krishtlindjes**

M A X
ne: 27-07-2010, 01:33:11
Midis kristianizmit dhe filozofisë

Forumi i Krishterë

Lidhur me njeriun, me fenë, me arsyen dhe sidomos me ekzistencën e Zotit. Një bashkëbisedim me Robert SpaemannMidis kristianizmit dhe filozofisëDy të vërtetatRobert SpaemannNjë prej filozofëve të epokës tonë që di ta lidhë mendimin klasik - Platoni, Aristoteli, Agustini - dhe mendimin modern, ...

Berni
ne: 05-06-2010, 15:38:37
Misteret e Krishtërimit, ndikimet pagane në teologjinë e Shën Palit

Forumi i Krishterë

Paganët d festonin 25 Dhjetorin ditën e lindjes së zotit të tyre Diellit, Pali e zëvendësoi me KrishtlindjetNë Dhiatën e Re, Shën Pali ka shkaktuar shumë polemika jo vetëm mes feve, por edhe mes dijetarëve. Pali ishte shumë mirë i njohur me traditat, zakonet, kulturat dhe besime...

M A X
ne: 04-06-2010, 01:24:53
Shenja të mrekullisë hyjnore nëpër botë

Forumi i Krishterë

Thereza konsiderohet si një grua që ka kryer disa mrekulli, disa prej të cilave janë shfaqja e beftë e petaleve të trëndafilit në praninë e saj, por edhe disa mrekulli të tjera që janë marrë në konsideratë nga kisha katolikeShenja të mrekullisë hyjnore nëpër botëDisa javë më par...

M A X
ne: 10-12-2009, 01:02:34
Santa Maria della Salute - Kisha e sekreteve

Forumi i Krishterë

 Santa Maria della Salute/Kisha e sekreteve"Santa Maria della Salute" është një prej kishave më të bukura dhe madhështore të Venecias, një shembull mjeshtëror dhe magjepsës i barokut venecian. Por, mes mermerëve të saj të bardhë dhe pikturave të jashtëzakonshme, kjo bazilikë e mrekullueshme duke...M A X
ne: 09-03-2009, 13:20:41
Papa ne maj viziton Token e Shenjte

Forumi i Krishterë

[html]

Papa ne maj viziton Token e Shenjte


djalimerziture
ne: 18-02-2009, 19:09:25
Isa alehi selam ose [jezu krishti]

Forumi i Krishterë

Me emrin e ALL-LLAHUT fuqi plote jo se per kundershtim pore sepse tani koha po e vertetone qe krishterimi eshte keqe kuptuare dhe eshte eshte deformuare fare per kete eshte fakte shumica e kopjeve qe nuk i ngjajne njera tjetresper shpetimin tuaj po ju nuk e kuptoni se jeni ne humbje Nuk je ne ve...

M A X
ne: 30-12-2008, 16:37:05
Historia e vërtetë e krishtlindjeve

Forumi i Krishterë

Historia e vërtetë e krishtlindjeveKrishtlindjet kanë patur një histori të gjatë dhe të shumëllojshme. Janë festuar nëpër shekuj nga popuj të ndryshëm, në kohëra të ndryshme, në vende të ndryshme dhe në mënyra shumë të ndryshme.Mesi i dimrit ka qenë prej kohësh ...

Berni
ne: 19-07-2008, 10:23:13
Vatikani i jep fund misterit të profecisë së tretë të Fatimas

Forumi i Krishterë

Sekreti u zbulua kur Papa John Paul II po bekonte fëmijët të cilët kishin patur vizione nga Shën MariaNë një zbulim dramatik, Vatikani deklaron para pak ditësh se, i ashtuquajturi sekreti i tretë i Fatimas profetizon tentativën e vrasjes së Papës John Paul II në vitin 1981. Kish...

Berni
ne: 07-07-2008, 20:00:57
Spanja sfidon kishën: Jo më kryqe në vendet publike

Forumi i Krishterë

Nuk do të ketë më funerale shtetërore, nuk do të ketë më kryqe në zyrat publike, ministri, apo institucione të tjera. Zapatero u shpall luftë simboleve të katolicizmit dhe i jep një pamje gjithnjë e më laike kursit të ri socialist. Është kjo një prej risive që vjen nga kongresi i socialistëve sp...


Berni
ne: 18-04-2008, 07:16:43
Papa Benedikti, meshë masive në Uashington

Forumi i Krishterë

Ati i Shenjtë shprehu shqetësimin e tij për prishje të bazave të shoqërisë Papa Benedikti dha një meshë në qiell të hapur për dhjetra mijëra njerëz në Uashington gjatë turneut të parë që ai bën si Papë në Shtetet e Bashkuara. I veshur me një veladon të kuq, Papa u tha rreth 45 m...

Berni
ne: 23-03-2008, 17:29:20
Përse data e Pashkëve lëviz me më shumë se një muaj?

Forumi i Krishterë

Egjiptianët dhe hebrenjtë e lashtë përdornin kalendarë të ndryshëm. Ai i egjiptianëve bazohej te lëvizja e diellit, i cili kaloi përmes romakëve dhe kulturave të krishtera për t‘u kthyer në standard në të gjithë globin në epokën e sotme. Kalendari hebraik bazohej te fazat e hënës - siç veprohet ...
Berni
ne: 06-02-2008, 15:42:37
Gjurme te reja mbi fillimet e Krishterimit ne Shqiperi

Forumi i Krishterë

Studjuesi i periudhes se Rilindjes Shqiptare Thanas Gjika, i cili ka emigruar qe prej 11 vjetesh ne Shtetet e Bashkuara, u prezantua kohet e fundit para publikut shqiptar me nje veper, tema e se ciles eshte e re per per lexuesit. Libri "Kur dhe ku u shkrua Dhiata e Re" sjell fakte te reja mbi ud...


Berni
ne: 04-12-2007, 13:14:48
Ungjilli i Judës !

Forumi i Krishterë

Cili është kumtimi i vërtetë?Vitin që shkoi, shoqëria e "National Geographic" i bëri një publicitet shumë të madh tekstit fetar të shekullit të 3-të të zbuluar rishtazi, që u konsiderua si Ungjilli i Juda Iskariotit. Thelbi i tij: Juda nuk e tradhtoi Jezusin. Ishte vetë Jezusi a...
Positive
ne: 06-04-2007, 18:46:12
Gezuar Pashket!

Forumi i Krishterë

Uroj te gjithe besimtarve katolik edhe ortodoks Gezuar Pashket. Kete vit e festojme ne te njejten dite. Kjo gje ndodh nje here ne 4 vjet te festojne te krishteret katolike dhe ortodokse ne te njejten dite.

Pergjigje nga: I krishteri, Electron i Lire
Vargje nga Bibla!


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board