Fjale te urta nga Solomoni. - Forumi i Krishterë

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fjale te urta nga Solomoni.

  Fjale te urta nga Solomoni.

  · 9 · 7924

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 24-09-2004, 15:43:47
  1. Frika e Zotit eshte fillimi i njohjes.

  2. Mekataret do te hane frutin e sjelljes se tyre.

  3. Gjumi i te keqinjeve zhduket po te jete se nuk kane rrezuar dike.

  4. Ruaje zemren tende me shume kujdes, sepse nga ajo dalin burimet e jetes.

  5. I pabesi mbahet nga litaret e mekatit te tij.

  6. Zoti neverit: syte krenare, gjuhen genjeshtare, duart e pergjakura, zemren qe kurdis te keqen dhe kembet qe turren drej saj, deshmitarin e rreme dhe ate qe fut grindje.

  7. Une, dituria, rri me maturine.

  o Mos qorto tallesin sepse do te te urreje; qorto te urtin dhe ai do te te doje.

  8. Urrejtja shkakton grindje, por dashuria mbulon te gjitha fajet.

  9. Si unaze ari ne fecken e nje derri eshte nje grua e bukur qe s'ka mend.

  10. Ai qe shtie ne dore shpirterat eshte i urte.

  11. Kush e do korigjimin e do diturine, ai qe urren kritiken eshte budalla.

  12. Budallai e tregon menjehere pezmatimin e tij, por njeriu i matur e fsheh turpin.

  13. Njeriu i matur e fsheh diturine e tij.

  14. Pritja e zgjatur e ligeshton zemren.

  15. Budallenjte qeshin me mekatin.

  16. Lakmia eshte krimbi brejtes.

  17. Kush e kursen shufren, urren birin e vet.

  18. Sa e mire eshte fjala qe thuhet ne kohen e duhur!

  19. Perpara lavdise vjen perulesia.

  20. Nje zemer e gezuar e ben te lumtur fytyren.

  21. Kur Zotit i pelqejne rruget e nje njeriu, ai ben qe edhe armiqte e tij te bejne paqe me te.

  22. Perpara shkaterrimit vjen kryelartesia dhe perpara rrezimit - fryma krenare.

  23. Ai qe urdheron frymen e tij, vlen me teper se ai qe mposht nje qytet.

  24. Dituria qendron PARA SYVE te atij qe ka mend, por syte e budallait enden deri ne cepat me te largeta te dheut.

  25. Kush vecohet kerkon kenaqesine e tij dhe zemerohet kunder gjithe diturise se vertete.

  26. Nje bashkeshorte e mencur vjen nga Zoti.

  27. Mos u shoqero me ate qe flet teper.

  28. Shpirti eshte llampa e Zotit qe vezhgon tere skutat me te fshehta te Zemres.

  29. Zoti i peshon zemrat.

  30. Marrezia lidhet me zemren e femijes.

  31. Mos e luaj kufirin e vjeter te vendosur nga eterit e tu.

  o I drejti bie shtate here dhe ngrihet, i pabesi rrezohet.

  o Nese armiku yt ka uri, jepi te haje.

  o Mos u mburr me diten e neserme.

  o Plaget e nje shoku jane besnike.

  o Nje grua grindavece eshte si pikellimi i nje dite me shi.

  o Kush i beson zemres se tij eshte budalla.

  o Kater gjera te mrekullueshme nuk i marr vesh: Gjurmen e shqiponjes ne ajer, gjurmen e gjarperit mbi shkemb, gjurmen e anijes ne mes te detit, gjurmen e burrit me nje vajze...

  o Duke shtrydhur merine, prej saj del grindja.

  o Mos ua jep forcen tende grave, as jeten tende asaj qe shkaterron mbreterit.

  o Te gjithe jane miq te atij qe ben dhurata.

  o Ndeshko birin tend sa ka shprese, por mos u shtyj deri sa te shkaktosh vdekjen e tij.

  o Blije te verteten dhe mos e shit ate.

  o Kush i kendon kenge nje zemre te pikelluar, eshte si ai qe zhvishet ne nje dite te acarte.

  o Ka me teper shprese per nje budalla sesa per dike qe e kujton veten te urte.

  o Po i bekove te afermit e tu ne mengjes heret e me ze te larte, do ta zene per mallkim.

   

  Zgjodhi dhe pergatiti: Ridvan Dibra

   
  Milosao.Org
  « Editimi i fundit: 16-03-2005, 16:40:06 nga AngelD »

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 14-06-2006, 07:47:19
  I mencur Solomoni.
   

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0

  #2 ne: 25-07-2006, 14:53:03
  Unë jam kundërr fejes!!  :( pse nuk ka një temë për fejen origjinal të shqiptarvë Ateismi

  • Postime: 2
  • Karma: +0/-0

  #3 ne: 08-10-2006, 13:24:38
  ore glauki po ti nese e qun ateismin  fe te shqiptareve un mendoj se gabon se ateista nuk ka pas vetem te shqiptaret por te shum popuj qer,prandaj te lutem lexo pak me shum dhe fol me pak fe quhet ajo ata te cilet besojn me nje zot kurse ateistat nuk besojn ne asnje zot prandaj nuk mundet te quhet fe dhe aq me hiq e shqiptareve.

  • Postime: 3
  • Karma: +0/-0

  #4 ne: 28-11-2006, 14:37:46
  Mundesisht te tregoni, se kush i ka transmetuar keto fjale nga Profeti Solomon.

  p/s:"E sa i perket ketij ateistit, qfar te themi pos asaj se qenka shume injorant i ngusht, dhe ate qe e tha, nuk e argumentoi"

  • Postime: 3003
  • Karma: +5/-1
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 28-11-2006, 15:51:23
  Keshilla shume te bukura.
  *


  #6 ne: 05-10-2010, 16:01:17
  Disa njerzë mendojn qe Vdekja është fundi,por vdekja është fillimi.

  • Postime: 8
  • Karma: +0/-0

  #7 ne: 25-11-2010, 00:39:53
  Ai Qe Esht Kunder Fes Islame Ai Shkon Ne Gjehnem

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 07-10-2013, 20:30:42
  ne gjehenem do shkojme te gjithe nga njehere sepse zoti nuk i njeh mire shpirtrat por edhe sepse aty ne flake ka medaljonet, emrat e tij tashme por dikur emrat e rivaleve per fronin e zotit qe e fitoi ne betejen e bishave  ''mortal kombat''
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: