×
Hyrja
Profili

Teoria angleze: Jezusi ka jetuar ne Britani

Teoria angleze: Jezusi ka jetuar ne Britani

· 2 · 695

  • Postime: 26676
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-11-2009, 20:54:16
Teoria angleze: Jezusi ka jetuar neBritani


Teoria angleze: Jezusi ka jetuar ne Britani
Jezusika jetuar ne Britani? Hipotezen e cuditshme dhe pak te besueshme embeshtet kerkuesi Gordon Strachan, sipas te cilit, Jezu Krishti i kaloivitet e para te jetes ne token ishullore ne kerkim te frymezimitshpirteror.

Kjolegjende qe besohet verberisht nga disa angleze eshte xhiruar ne njefilm-dokumentar qe do prezantohet neser ne“London’s British FilmInstitute”. Gjithesesi, kjo nuk eshte nje hipoteze pert’u hedhurposhte, perderisa detajet e fillimit te jetes se Jezusit jane te paktadhe nuk zbardhin shume momente nga kjo moshe.

E sigurt eshte seky film dokumentar do ngjalle shume diskutime, pasi ne te ndiqet njeteori e ndryshme me ato qe jemi njohur deri tani nga Kisha. Njelegjende thote se Jezusi mberriti ne Angli me anije, i shoqeruar ngaGiuseppe di Arimatea, nje i aferm i tij qe ishte nje njeri i pasur.

Aimendohet se eshte edhe ruajtesi i sekretit te Gralit te Shenjte.Studimet e kohes sone bazohen ne ato te William Blake qe jetoi mesviteve 1700-1800 dhe per anglezet perfaqeson Dante Aligheri-n ekultures se tyre.  /top channel/

  • Postime: 720
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-11-2009, 20:15:10
une kam degjuar qe jezusi kishte prejardhje ilire (nga nena) dhe se ai si aleksandri i madh fliste gjuhen e nenes me te afermit e tij

Temat e fundit