Kultura - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Arti dhe Kultura

M A X
30-09-2010, 12:51:47

Superyje me vese të këqija

Të balanconte famën e papritur që e mbështolli dhe në të njëjtën kohë të mbante këmbët e ngulura thellë në tokë dhe në realitet duket se ishin gjëra shumë të vështira për një vajzë që adhuron festat dhe jetën e shthururSuperyje me vese të këqijaLindsay Lohan shthuret ngadalëLi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, olti

Hapet kinemaja e AQSHF

erlehta
16-09-2010, 21:12:41
Bravo.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-09-2010, 10:49:22

Zonja Beckham, mes stilisteve me te famshem te botes!

Edhe pse pati deklaruar se nuk donte modele super të dobëta, Victoria Beckham ka zgjedhur këto vajza të holla për të prezantuar në sfilatë veshjet e saj. Victoria ka arritur sukses në New York dhe tashmë është mes emrave më të suksesshëm të stilistëve ë botë. Kanë kaluar shumë kohë që kur Vic is...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2010, 17:06:42

Hungaria, Hollivudi i ri i Europës

Po shndërrohet pak nga pak në një vend shumë interesant për ata që prodhojnë filma dhe kryesisht për studiot e mëdha dhe ato hollivudiane, që përfitojnë nga fuqia e ulët punëtore dhe peizazhi interesant i BudapestitNë periferi të një fshati hungarez, 28 kilometra në perëndim të Budapestit, ndodh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-07-2010, 15:46:01

“Ta ridublojmë filmin ‘Skënderbeu’”

Këto kohë, regjisorët Piro Milkani dhe Dhimitër Anagnosti po punojnë për një projekt që synon restaurimin dhe rigjenerimin total të filmit. Janë ende në hapat e parë të punës, por e kanë tashmë të qartë se çfarë duan të realizojnë: restaurimin, ridublimin e filmit dhe një premierë për versionin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-07-2010, 02:14:05

"Anna Bolena" - Premiera në Tiranë, jehona në Paris

 "Anna Bolena"/Premiera në Tiranë, jehona në Paris...Nga FRANTZ HELMER1830! Datë e rëndësishme dhe pikë referimi në jetën artistike dhe politike në Evropë. Romantizmi triumfon në të gjitha format e artit në të njëjtën kohë që ndjenja kombëtare mbizotëron mendimin njerëzor në territoret e perando...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 22:13:08

Celentano Story - Biografia e paautorizuar Adriano Celentanos

Celentano Story biografia e paautorizuar Adriano CelentanosNë tregun italian pritet të dalë këto ditë biografia e artistit të madh Adriano Celentano shkruar nga nipi i tij, e cila ka patur prenotime të jashtëzakonshme në adresat e internetit. Edhe pse nuk është një biografi e autorizuar nga vetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-06-2010, 15:41:59

Festival Bar Albania

Për herë të parë në Shqipëri, organizohet një evenimenti artistik Festival Bar Albania që do të nis të premten me 18 qershor dhe do të zhvillohet për 2 muaj e 10 ditë, çdo ditë në Golem. Trupa profesioniste është e përbërë nga balerinë, këngëtare, instrumentistë, aktor dhe moderator. Dje gjatë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-06-2010, 15:10:28

"Ti Vlen" - Spektakli i ri ne Top Channel

Formularin e plotesuar duhet ta mbyllni ne nje zarf dhe ta dorezoni ne nje nga adresat e meposhtme (ku mund te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-06-2010, 11:07:19

Akademikët dhe studiuesit apelojnë: Më shumë nacionalitet shqiptar

Tradita, kultura dhe folklori shqiptar, në fokus të konferencës “Tradita etnokulturore dhe bashkëkohësia”Tradita, kultura dhe folklori shqiptar mblodhën dje sëbashku akademikë, specialistë të etnologjisë dhe folklorit shqiptar, kritikë të artit e më gjerë. Konferenca shkencore “...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2010, 19:36:53

HORROR - Çfarë pasioni!

Jo gjithmonë frika të bën t'ia mbathësh. Që nga zombie-t e deri tek vampirët, magjepsja e pashueshme e terrorit ka frymëzuar shkrimtarë dhe regjisorëHORROR/Çfarë pasioni!Eshtë i gjallë, por trupin e ka të përbërë nga copa të kufomave të mbledhura bashkë. Tjetri është i vdekur,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-04-2010, 19:08:49

Ja kush janë pesë artistët që kanë provuar prangat

“Dosja e zezë” e artitNga 5 rastet që kanë bërë bujë bie në sy se tre prej tyre i përkasin trafikut të drogës Janë ca emra, të cilët jo vetëm ushqejnë skenën e artit me talentin e tyre por madje kthehen edhe në një format të pazakontë, ku gjithçka tjetër jashtë artit të tyre, me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2010, 13:16:00

Will Smith pranon ofertën për "Independence Day II"

Mediat amerikane flasin për rikthimin e Will Smith në “Ditën e Pavarësisë”.Sipas faqes së internetit Imdb, aktori me ngjyrë dhe shtëpia kinematografike “20th Century Fox” kane arritur një marrëveshje dhe xhirimet do nisin në vitin 2011. Në regji do rikthehet Roland Emmerich pasi përfundoi punën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

php
20-03-2010, 22:32:24

Veshjet Ilire dhe frizuara e tyre.... Keni ndonje Artkull infomimi rreth kesaj?

Pershendetje ka kohe qe kerkoje nje Artikull per Veshje Kombetare Ilire dhe Frizuara ( qethje ) e tyre por ende nuk kam mund te gjej askund...Ka mundesi ketu ne forum te ndihmoje ndokush rreth keti artikulli? Me duhet per te dashuern time e cila do bej nje provim ne Gjuhen Franceze dhe secili nx...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-02-2010, 08:57:22

Fatmir Velaj "ambasadori" i artit Shqiptar

Konsiderohet si “ambasador i Shqiperise“ ne vendet europiane, pasi prej vitesh eshte munduar ta perfaqesoje mire ate nepermjet piktures, fotografise, mendimit te hedhur ne leter dhe komunikimit. Austria e ka shpallur "Nderi i Republikes", ndersa qyteti i Sanremos ne Itali e nderoi me “Medaljen e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-02-2010, 16:24:55

Dritan Borici, suksesi qe u kurorezua ne skene

E dinte shume heret qe do te behej aktor, ai thote qe 6 vjec, ndersa te tjeret e mbajne mend me te rritur, kur i hyri kesaj rruge. Ne konkursin per artin skenik ka dale me i miri, sepse filizofia e tij e punes, sic thote ai, eshte “Ose i pari, ose asgje”. I pazhgenjyer nga zgjedhja qe ka bere ne...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
02-02-2010, 08:56:38

Armir Shkurti jeta e nje gazetari me pervoje

Nje gazetar tashme me shume pervoje ne televizion, Armir Shkurti per 18 vitet e fundit ka qendruar ne vijen e zjarrit te zhvillimeve mediatike te Shqiperise. Per te njohur kryeredaktorin e “Fiks fare” duhet te shkojme ne ambientet e punes se tij te perditshme ku pervecse se tek dera askund tjete...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2010, 16:02:53

James Cameron revolucionari i kinemasë bashkëkohore

Në një mbrëmje të vitit 1977 një shofer kamioni 22-vjeçar që quhej James Cameron shkoi të shikojë "Star Wars" dhe doli nga kinemja me një dëshirë të madhe për të marrë me grushta diçka...Kinemaja e re AvatarJames Cameron revolucionari i kinemasë bashkëkohoreNë një mbrëmje të v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
16-01-2010, 14:01:04

Vangjel Toce, nje histori dashurie qe zgjat gjithe jeten!

Vangjel Toce, nje histori dashurie qe zgjat gjithe jetenVangjel Toce eshte afirmuar ne syte e publikut me role dhe karaktere te ndryshme qe kane lene gjurme. “Vajzat me kordele te kuqe”, “Porta Eva”, “Muri i gjalle”, “Une e dua Eren”, jane disa prej filmave me te cilet Vangjeli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, Trendafili i kuq

Olti Xhezo, mister-i me pasion avokativ

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-01-2010, 08:38:51

Lulzim Zeqja, plejada e aktoreve te rinj.

Teater, film, dublim. Keto jane impenjimet e momentit per Lulzim Zeqjan. Ka mbaruar Akademine e Arteve ne 2001, me shfaqjen “Endrra e nje nate vere” ai hyn ne kategorine e aktoreve profesioniste. Ne 2005-en interpreton ne filmin “L’orizzonte deglieventi” me te cilin ishte edhe pjesemarres ne F...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2010, 12:25:04

Apartamenti 2XL

Ish grupi i njohur humoristik The Sh.b.l.sh, i cili po performonte në show e njohur Portokalli në të kaluarën, nuk do të na mungojë më. Ata janë transferuar ne televizionin e njohur Vizion Plus (Vizion +), ku po realizojne një show mjaft të bukur me emrin Apartamenti 2XL.Julian Deda, Gentian Zen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 23:45:58

Leonard Bombaj, rikthimi i djalit te “brezit te djegur”

Leonarad Bombaj “njeriu filozofik i ekranit, pas viteve `90”, tashme identifikohet me jeten e femijeve.Njeriu i mesazheve te forta sociale dhe fenomeneve politike, i rikthyer ne ekran pas nje jete jashte kufijve te Shqiperise, po personifikohet me imazhin e “femijeve te rritur”, pavaresisht se f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2009, 01:06:37

Balerinët shqiptarë mbeten jashtë finales së “Amici”

Trupa e balerinëve shqiptarë mbeten jashtë finales së “Amicit” e cila do të zhvillohet më 4 janar 2010. Kledi Kad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2009, 11:25:31

Ndahen cmimet e TIFF

Ka perfunduar me nje mbremje gala drejtuar nga Adi Krasta, edicioni i shtate i TIFF, ku u shpallen edhe fituesit.Cmimi i festivalit shkoi per dy filma: “Gruaja pa piano” e spanjollit Javier Rebollo dhe “Akademia e Platos” e grekut Filipos Citos. Regjisori me i mire u shpall Gjergj Xhuvani, per f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-12-2009, 20:46:53

TIFF, cilat ishin prurjet e këtij edicioni

Prej 27 nentorit, ndertesa e Teatrit Kombetar ne Tirane eshte kthyer ne nje vend ku prodhimet artistike brenda dhe jashte Shqiperise konkurojne mes njeri-tjetrit per nje cmim te rendesishem, ate te Tirana International Film Festival.Kete vit, ne edicionin e shtate, ky eveniment i rendesishem kin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2009, 14:43:51

Filmi shqiptaro-serb “HoneyMoons” nderohet me cmimin “Fischer”

[html] “HoneyMoons”nderohet me cmimin “Fisch...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 00:04:10

Edit Mihali, nje ze i pavdekshem per Teatrin e Operas

Ne ambjentet e operas ka derdhur energjine, inteligjencen dhe sakrificen per t’u bere nje nga zerat me te famshem te muzikes operistike shqiptare.E impenjuar, pasi ndodhet dy dite para premieresse operas “Salome” nga Shtraus, ajo diskuton me koleget e saj“dyshimet” e fundit per rolin e Herod...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Enush
17-10-2009, 19:04:43

„Në fillimet e nacionalizmit shqiptar“

Nathalie Clayer: Ne fillimet e nacionalizmit shqiptarMë 21 tetor, ora 18, në Kafen „House of Arts“ Akademia e Arteve Tiranë, Ambasada e Francës në Shqipëri dhe Aleanca Franceze e Tiranës kanë kënaqësine t’iu ftojnë në prezantimin e botimit në shqip të librit „Në fillimet e nacio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-10-2009, 13:10:17

Biblioteka e Bushatllinjve të Shkodrës, për herë të parë në Tiranë

Biblioteka e Bushatllinjve të Shkodrës, për herë të parë në TiranëRreth 150 njësi bibliotekare të dorëshkruara shumë të vjetra nga Biblioteka e Bushatllinjve të Shkodrës u ekspozuan për herë të parë në publik në mjediset e Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, në kuadër të Ditëve të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2009, 14:29:14

Zbulohet një portret i panjohur i Skënderbeut

Portreti, që i përket vitit 1535, është zbuluar në arkivat italiane nga studiuesi vlonjat, Fahri ShaskaNë Arkivën e Sienës, një portret i panjohur i SkënderbeutNjë fotografi, në të cilën paraqitet portreti i Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeut, e punuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2009, 18:18:07

Historia e cirkut shqiptar

Mjeshtrja e Madhe, Vitore Sallaku skalit në një vëllim voluminoz, historinë e artë të cirkutHistoria e cirkut shqiptarDuke lexuar dhe studiuar librin e "Historia e cirkut shqiptar" me autore Vitore Sallakun, jam shumë i entuziasmuar nga inisiativa e autores dhe mënyrës të trajti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2009, 15:46:08

Filmi shqiptar "Kronikë Provinciale", në Torino

Në realizimin e këtij eventi ka dhënë mbështetje dhe Ambasada shqiptare në RomëFilmi shqiptar "Kronikë Provinciale", në TorinoShoqata Kulturore italo-shqiptare "Vatra" e Torinos, në kuadër të projektit 'Festivali i Kulturës Shqiptare', organizon të mërkurën e ardhshme 16 Shtator...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:29:29

Pse ndodhet në Beograd procesverbali i Kongresit të Elbasanit

Nga procesverbali i Kongresit të Elbasanit tek Normalja, një shekull universitarPse ndodhet në Beograd procesverbali i Kongresit të ElbasanitNjohja me një material që bën fjalë për zbulimin e procesverbalit të punimeve të Kongresit të Elbasanit nga Anila Lulani, e cila i referoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2009, 16:47:07

Seriali “Radio, radio”

Sepse dinë të bëjnë për të qeshur dhe ndaj do të jenë aty. Bëhet fjalë për disa nga aktorët e njohur të spektaklit të humorit “Portokalli” në “Top Channel”, të cilët këto ditë të nxehta vere janë zhvendosur në ambientet e ish-Kinostudios, ku kanë nisur xhirimet e një seriali televiziv humori me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 15:53:55

Muzetë e braktisur të Shqipërisë

A janë të denjë të futen në guidat turistike muzetë e Shqipërisë? Përgjigja e specialistit Frederik Stamati, është një "jo" e prerë dhe konfirmon që gjendja është katastrofike. Ministrat e Kulturës ose mohojnë problemin ose gënjejnë për të shmangur përgjegjësitë.Sot, problemi më i madh në muzeum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-06-2009, 14:09:38

Madamme Ardant, një film për "Eskilin..." e Kadaresë

Madamme Ardant, një film për "Eskilin..." e KadaresëRrëfehet aktorja e njohur franceze: U dashurova me librin"Vetëm pak muaj më parë, gjatë xhirimeve të filmit ‘Cendres et sang‘ (‘Hi dhe gjak‘) një mendje më thoshte të lija gjithçka. Dhe bërtisja: më mirë të përfundoj në një manastir, se sa të q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe