Kultura - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Arti dhe Kultura

M A X
10-04-2009, 14:57:22

LEONARDO DA VINÇI - Një ëndërr që ende jeton

LEONARDO DA VINÇI/Një ëndërr që ende jetonLeonardo Da Vinçi është njeriu që më tepër se të gjithë është bërë sinonimi i Gjeniut. Kohët e fundit, emri i tij i ravijëzohet shumë shpesh botëve të errëta, sekteve fantazmë e sekrete...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-01-2009, 01:11:52

Publikohen kandidaturat per cmimet Oscar

Publikohen filmat kandidate, prej te cileve do te dale fituesi naten e ceremonise se Oscar-ve qe do zhvillohet ne 22 janar ne Los Angeles.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-01-2009, 10:56:52

Golden Globes Gala 2009

Mbremjen e se dieles u prezantuane Beverly Hills, shperndarja e cmimeve Golden-Globes.Ne kete eviliment fati perqafoj me teper aktoren angleze Kate Winslet, duke e dhuruar ne te njejten kohe dy trofe. Me Globin e pare, Winslet kurorezohet si aktorja me e mire femer per rolet kryesore. Behet fj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Stefi, Perla

Si jane dukur Vip-at para ca vitesh

Stefi
31-10-2008, 16:35:29
Perla ku i ke fotot
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Amy
23-10-2008, 18:35:12

Bukuroshja Shqiptare - MISS GLOBE 2008

Kurora e “Miss Globe”, për herë të parë në Shqipëri Shqipëria është afruar disa herë drejt kurorës së Miss Globe, por kësaj here e ka merituar tërësisht atë. Almeida Abazi, e shpallur “Miss Shqipëria” pak muaj më parë, mbrëmjen e së dielës ka rrëmbyer edhe kurorës e “Miss Globe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Amy
20-10-2008, 18:29:38

TV KLAN, bashkëpunim historik me RAI-n

Televizioni Kombëtar Klan ka arritur një moment historik ne bashkepunimin me kanalet me prestigjioze te Evropes. Emisioni "E diela Shqiptare" është pare drejtperdrejte nga miliona shikues te emisionit "Domenica In" ne Itali dhe nga qindra mijëra bashkekombes qe jetojne ne vendin fqinj. Dy emisio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-10-2008, 16:20:48

Çuditë e Kometës

Po shfaqet në Tiranë filmi i Fatmir Koçit “Koha e Kometës”. Ku bashkohet dhe ndahet me “Vitin e mbrapshtë” të Ismail Kadaresë
Alma Mile
Pranon se nuk është konsultuar me asnjë historian, me asnjë etnograf, madje as që ka ndër mend ta bëjë një gjë të tillë, edhe pse film...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2008, 14:14:11

Shqiptarët, boom në filmat e Hollivudit, por....

1Jo më parë se viti 2006 në një prej filmave hollivudianë të sukseshëm, përmendet Shqipëria dhe jo vetëm ajo, por edhe vetë... Enver Hoxha!! Bëhet fjalë pikërisht për filmin “Inside Man“, i cili pas shfaqjes u vlerësua pozitivisht nga kritika dhe nga shumë teleshikues në gjithë botën.Pasazhi i f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-08-2008, 11:05:57

Festivali Folklorik Mesdhetar "Vlorë 2008"

Festivalet folklorike ndërkombëtare njihen tashmë si ura lidhëse midis popujve. Këtij qëllimi i vlejti edhe zhvillimi i Festivalit Folklorik Mesdhetar që u organizua në Vlorë, nga 29 korrik - 2 gusht 2008.I ftuar nga drejtori i Qëndrës Kulturore të Vlorës, njëherësh drejtori i Festivalit, Istref...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-07-2008, 15:55:06

Filmi, dokumentar "Tirana, e ardhmja, e shkuara dhe e tashmja"

Shpend Bengu rrëfen Tiranën mes të shkuarës dhe të ardhmesNga data 20-24 korrik, në muzeun "Franco Anelli" në Itali do të ketë një prezantim të kulturës shqiptare Një udhëtim përmes imazheve, për të treguar të shkuarën e një qyteti ku gjithnjë janë ndërthurur kultura. Një vësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-07-2008, 10:06:33

Dy filma shqiptare konkurrojne ne festivalin e filmit Karlovy Varyt

Dy filma shqiptare konkurojne ne festivalin prestigjioz te filmit Karlovy Varyt qe zhvillohet ne Prage. “Mao Ce Duni” i regjisorit Besnik Bisha konkurron në festivalin ndërkombëtar në seksionin “Perëndimi i Lindjes”, ndërsa filmi i Piro Milkanit “Trishtimi i znj. Shnajder” projektohet në seksion...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-05-2008, 16:06:11

Burrat që zgjonin qytetet

Xhani Canale, muzikolog i njohur italian, përfytyroi menjëherë një grup burrash me vegla muzikore në dorë që ecnin nën një ritëm në rrugicat e ngushta të qytetit, kur shkeli për herë të parë në Shkodër. Ishte viti 1878 dhe qyteti ku dallohej përthyerja mes lindjes dhe perëndimit, sigurisht që do...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-04-2008, 18:29:50

Merilin Monro, kur FBI përgjonte lojërat erotike

Një video e fshehtë, superseksi e Merilin Monrosë ka dalë nga arkivat e FBI-së. Videoja, dikur "pronë" e shefit të gjithëpushtetshëm të agjencisë amerikane të hetimit, Edgar Hoover, është e rrallë për aktoren e famshme dhe të pafat: një skenë prej 15 minutash, bardh e zi dhe pa audio, në të cilë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Lepulushja, Art Stud

Top - Filma 2008.

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 11:49:17

Një qendër kulturore për diasporën shqiptare

Flet Flamur Gashi, drejtori i Institutit Kombëtar të Diasporës në Ministrinë e JashtmeInstituti Kombëtar i Diasporës (IKD) është i vetmi që ka Ministria e Punëve të Jashtme. Ai tanimë ka një përvojë relativisht të gjatë si institucion i mirëfilltë i shtetit shqiptar e që merret ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


erlehta
11-09-2007, 20:16:42

Jane Wyman .

Jane Wyman.Aktorja amerikane, ish bashkshortja e pare e ish presidentit Ronald Regan, vdiq te henen e kaluar,ne moshen 93-vjecare,ne Palm Springs.Ne 1948 i dorezohet cmimiOscar per rolin ne "Johnny Belinda"Jane Wyman edhe ne moshen 80-vjecare ka luajtuar ne nje serial televiziv teper te ndjekur,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
16-05-2007, 04:21:56

Ura mbi Drino.

Një urë mbi lumin Drino, e cila pritet të shpallet shumë shpejt monument kulture, mendohet të jetë ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena, diku rreth 300 vjet më parë Në të vërtetë, sot ekziston vetëm një fragment i kësaj ure. Grupi i ekspertëve nga Drejtoria rajonale e Monumenteve të Kulturës bëjnë të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-03-2007, 22:51:01

Top 10 - nen 21 - vjecaret me te pasur.

 1. Ashley und Mary-Kate Olsen (40 Millionen $)  2. Daniel Radcliffe (13 Millionen $)  3. Lindsay Lohan (6 Millionen $)  4. Dakota Fanning (4 Millionen $)  5. Amanda Bynes (2,5 Millionen $)  6. Hayden Panettiere (2 Millionen $)  7. Vanessa Anne Hudgens (2 Millionen $)  8. Abigail B
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-02-2007, 09:30:35

10 aktoret /meshkuj, me te mire gjate 10 viteve te fundit!

2007: Forest Whitaker, "The Last King of Scotland" 2006: Philip Seymour Hoffman, "Capote" 2005: Jamie Foxx, "Ray" 2004: Sean Penn, "Mystic River" 2003: Adrien Brody, "Der Pianist" 2002: Denzel Washington, "Training Day" 2001: Russell Crowe, "Gladiator" 2000: Kevin Spacey, "A
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-02-2007, 09:28:34

10 aktoret /femra, me te mira gjate 10 viteve te fundit!

2007: Helen Mirren, "The Queen" 2006: Reese Witherspoon, "Walk The Line" 2005: Hilary Swank, "Million Dollar Baby" 2004: Charlize Theron, "Monster" 2003: Nicole Kidman, "The Hours" 2002: Halle Berry, "Monster's Ball" 2001: Julia Roberts, "Erin Brockovich" 2000: Hilary Swank,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


erlehta
08-02-2007, 22:10:11

Se pa teatër, virtyti humbet!

Nga Perparim Kabo    I nderuar ARTIST!U rrëzove më në fund në një ditë shkurti dhe trungu ra përdhe, por koka nuk t’u vra dhe trupi nuk t’u lëndua, sepse të ra në dheun tënd, Shqipërinë e dashur.Ike Kadri Rroshi nga kjo botë virane, të cilës ti i dhurove në mënyrë krejt të veç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lepulushja

Femrat e Showbiz!

sorelina
29-01-2007, 22:47:22
................... ..
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lepulushja

Yjet me te bukur e me te pasur!

sorelina
20-01-2007, 19:58:44
,,,,,,,,,,,,,,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-01-2007, 20:00:53

2006, viti i martesave VIP

Mund të cilësohet një stinë e suksesshme martesash VIP, viti që lamë pas. Pavarësisht mënyrave të ndryshme të festimit dhe të organizmit të ceremonive shumë nga emrat e njohur të skenës, ekranit, por edhe politikës shqiptare kanë kurorëzuar lidhjet e tyre me martesë gjatë vitit 2006. Të veshura ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-12-2006, 19:08:25

Teatri Kombëtar në ditët e tij më të këqija!

Teatri Kombëtar në ditët e tij më të këqija  Anila MemaTë gjithë e quajnë një skandal. Në historinë 61-vjeçare të Teatrit Kombëtar është hera e parë që shënohet një fenomen i tillë.Një rënie drastike në prurjet artistike të këtij institucioni. Mungojnë premierat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-12-2006, 11:08:38

Ish-volejbollistja e Dinamos që stilon rrobat e Viktoria Bekam e Paris Hilton

Historia e vajzës nga Tirana që u rrit në familje sportistëshEma Koja realizon ëndrrën amerikane, por s’reshtLuante volejboll me vajzat e Dinamos krah Ela Tases dhe Mimoza Ibrahimit, por në familjen e saj, e tëra sportistësh, kishte dhe një pasion tjetër, rrobaqepësinë.E ëma, is...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-12-2006, 16:41:59

Monodrama “I’m from Albania”, ne Paris me 21 dhjetor !

Një bisedë me veten, një monolog mbi identitetin, prejardhjen, të qënurit shqiptar.Por këtë herë përpara një publiku të huaj me kërkesa të larta artistike.Me ftesë të qendrës teatrore “Espace d’un instant-Maison d’Europe et d’Orient”, monodrama “I’m from Albania” e dramaturgut Stefan Çapaliku, u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
03-05-2006, 10:54:01

Rexhep Qosja: REALITETI I SHPERFILLUR

REALITETI I SHPERFILLUR  - Sprova e Ismail Kadaresë, Identiteti evropian i shqiptareve, është mbështetur ne premisa te gabuara- Ismail Kadare pandeh se i ka ardhur çasti i dëshiruar qe te dëgjohet për disa oktava me larte zëri i tij, me pare i peshperitur, kundër identitetit mysliman- ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe