Kultura - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Arti dhe Kultura

M A X
23-10-2011, 00:13:54

"Amnistia", në kinematë italiane

Filmi "Amnistia" i Bujar Alimanit, i zgjedhur së fundmi të përfaqësojë kinematografinë shqiptare në konkurimin për çmimin Oscar, do të shfaqet javën e ardhshme në kinematë italiane. Historia e filmit, që dëshmon dhimbjen dhe tragjedinë që shoqëron gjithë ndryshimet e mëdha të historisë, do të sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-09-2011, 14:37:51

Cmimet Emmy, triumfojnë “Modern Family” dhe “Mad Men”

Serialet “Modern Family” dhe “Mad Men” triumfuan respektivisht si komedia dhe drama më e mirë e vitit në edicionin e 63-të të çmimeve Emy, të zhvilluar në teatrin Nokia të Los Angeles (SHBA). “Modern Family” fitoi çmimin si seriali komedi më i mirë për vitin 2010, ndërkohë që “Mad Men” u shpall ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 00:51:36

“Falja e Gjakut”, arratisje drejt lirisë

-Filmi “Falja e gjakut”, fituesi i “Ariut të Argjendtë” në Berlin, u rikthye në vendin e origjinës me premierën e parë paraditen e së martës për mediat. Prodhimi kinematografik i regjisorit amerikan Joshua Martson sjell zakonin e vjetër të gjakmarrjes që ngujon një familje dhe përmbys të ardhmen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 00:33:34

Hollivudi një botë e egër dhe depresive

Shqiptari Nickola Shreli: Hollivudi një botë e egër dhe depresiveSHKRUAN: Ilda Lumani24-08-2011 11:15Për këdo që aspiron kinematografinë, Hollivudi është maja e suksesit. Pas një rruge aspak të lehtë, ku një dekadë e tërë kalon me role të vogla dhe punë të padukshme ndonjëherë, Nickola Shreli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2011, 23:11:33

Filmi “The tree of life”, ngjall debate në vend

Që prej datës 19 gusht në kinema “Millennium” në Tiranë po shfaqet filmi fitues i Palmës së Artë në Festivalin e Kanës “Pema e jetës”, një dramë filozofike që vë përballë dy botë, jetën e makrokozmosit, universit dhe atë të mikrokozmosit, familjes.Filmi me protagonistë Brad Pitt, Sean Penn, Jess...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2011, 15:52:00

Një 10-vjeçare kosovare në filmin e Olivier Guignard

Luana Bajrami-Rrahmani në moshën e saj të re dhjetë vjeçare, mbase është i pari fëmijë shqiptar nga diaspora që ka luajtur në një film artistik të huaj. Para pak muajsh ajo ka mbaruar xhirimet e fundit në filmin "Kaniousha", të realizatorit francez Olivier Guignard dhe të producentit Nadine Lern...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 01:40:59

Historia e Jasharëve, në pritje një film 3D

Një film i animuar mbi heroin e Kosovës, Adem Jashari, qarkullon në rrjetin e videove YouTube prej disa kohësh. Filmi i cili zgjat 6 minuta dhe 12 sekonda i kushtohet luftës së familjes Jashari dhe më konkretisht aksionit të tyre ndaj një makine të policisë serbe.Në film shfaqet gjithashtu vëlla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
11-08-2011, 11:28:12

Shqipetaret duan horror dhe fantazi ne kinema!

Të dhënat e vitit të fundit nga frekuentimi i kinemave, tregojnë se shqiptarët preferojnë të shohin më shumë horror dhe fantazi në ekranin e madh. Një tendencë që shkon në të njëjtin kah me prirjet botërore dhe prodhimet filmike të shtëpive të mëdha të Hollivudit. Altin Prifti, drejtori i përgji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-08-2011, 10:42:20

"Transformers 3” kalon 1 miliardë usd fitime

Filmi “Transformers 3: Dark of the Moon”, me regji të Michael Bay, ka kaluar 1 miliard dollarë fitime në rang botëror. Lajmin e ka bërë të ditur sot kompania Paramount Pictures, sipas të cilës filmi ka arkëtuar 338 milionë dollarë në SHBA dhe 663 në pjesën tjetër të botës. Mësohet se filmi në fj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 11:10:37

Gianni Amelio: Ju rrëfej familjen time shqiptare

Plot 20 vjet nga zbarkimi i emigrantëve shqiptarë në Itali, Gianni Amelio rrëfen sesi, ndërsa realizoi filmin “Amerika”, takoi djalin e tij. E nëse rikthehet në kohë pikërisht në vitin 1991, kur mes marsit dhe gushtit zbarkuan anijet e para me 47 mijë njerëz që vinin nga vendi i shqiponjave, men...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
16-07-2011, 07:40:25

Filmat shqiptarë të suksesshëm në botë

"I Dashur Armik", "Syri Magjik", "Mao Ce Dun", "Shqiptari", janë këto disa nga filmat e pas viteve 2000 që kanë fituar çmime në festivalet ndërkombëtare të filmit. Por, për të arritur deri këtu, në një kohë kur çdo regjizor mund të bëhet pjesë e një festivali ndërkombëtar, është ndjekur një rrug...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
24-06-2011, 23:11:30

"Java” shqiptare e modës

“Albania Fashion week” ose Java e modës shqiptare ka nisur në Tiranë, duke sjellë tendencat më të fundit të veshjeve të realizuara nga stilistë shqiptarë, por edhe të huaj, me 7 koleksione në total. Në fakt, ndryshe nga vitet e tjera, ky aktivitet i Dhomës Kombëtare të Modës, në këtë edicion të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2011, 13:51:43

Kledi Kadiu dhe Rai, një dokumentar për baletin shqiptar

Emisioni i tij “Step Passi di Danza” ishte ndër më të shikuarit në kanalin Rai 5. Ka mjaftuar kjo që balerini shqiptar Kledi Kadiu të rikthehet në Shqipëri për të realizuar një dokumentar mbi shkollën shqiptare të baletit, prej së cilës ka dalë edhe vetë balerini, tashmë një ikonë e baletit bash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: titi labi, erlehta, +ERELA+

Sa ka ndryshuar Baby?

Nore
02-06-2011, 23:46:14
kjo esht ceshtja
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-05-2011, 11:17:16

VIP-at reagojnë ndaj vdekjes së Bin Laden

Yjet e muzikës dhe kinemasë kanë reaguar ndaj lajmit të vdekjes së Osama Bin Laden. “Është një ditë e madhe për Amerikën dhe unë jam krenare që jam amerikane”, shkroi këngëtarja Katy Perry në Twitter.Ish-guvernatori i Kalifornisë dhe ylli i filmave aksion, Arnold Schwarzenegger, shkroi: “Jam kre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:48:33

Verter, magjia e një opere

Vitet e fundi Teatri Kombëtar i Operas, mbështetur edhe në traditën e shkëlqyer të tij, ka njohur vetëm suksese, që për nga realizimi padyshim qëndrojnë në kulmet e dëshiruara. Premierë pas premiere janë shpalosur vlera ku me forcën e aftësisë mjeshtërore të dirigjentëve, orkestrantëve dhe këngë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 14:08:31

Pjetër Gaci, Kompozitori që shiti pianon për gruan ruse

SHKRUAN: Besi Bekteshi 29-03-2011 11:25Nga fondet e shumta familjare të arkivit të Muzeut të Shkodrës, një nga më prekësit, nga më lënduesit në konceptin e një jete e cila ka pulsuar midis muzikës dhe sakrificës familjare, është ajo e kompozitorit të madh shkodran Pjetër Gaci. Talenti dhe njohja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Trendafili i kuq

Rikthehet Bridget Jones

erlehta
30-03-2011, 21:32:06
Komedi e kendshme.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-03-2011, 14:37:40

‘Java frankofone’ në kryeqytet

Aromë pranvere frankofone do të sjellë java që vjen në kryeqytet, ku personalitete të kulturës franceze do të vijnë para publikut shqiptar në kuadër të ‘Javës së Frankofonisë’. Në kuadër të këtij aktiviteti më 16 mars Orkestra Simfoni e RTSH zhvillon koncertin “Një udhëtim në universin e muzikës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
25-02-2011, 10:23:14

Shqiptarja fiton “Next Top Model 2” në Greqi

Bukuroshja shqiptare Sidorela Toli, nje nga kandidatet më të favorizuara ne kete show, bëhet shqiptarja e parë që vlerësohet me nje cmim te tille në spektaklet e zhvilluara në Greqi. E ardhur ne kete vend qe ne moshen 2 vjecare, Sidorela meson ne vitin e tretë të liceut, qe duket se duhet ta per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 23:33:15

Teatri Kombëtar i Komedisë, a duhet krijuar?

Dy rryma të kundërta, ato që mbështesin dhe ato që kundërshtojnë krijimin e Teatrit Kombëtar të Komedisë, u pasqyruan sot në emisionin e pasdites në Top Channel.Humori është pjellë e mendjeve të zgjuara, ndërsa iniciativa tipar i njerëzvetë guximshëm.Krijimi i Teatrit Kombetar të Komedisë, në zb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 19:09:51

Skënder Sallaku i hap krahun, Fadil Kepit...

Skënder Sallaku i hap krahun, Fadil Kepit...Nga Agron SEJAMINIVitin që kaloi, këto faqe ishin mbushur me humorin brilant të Skënder Sallakut. Sipas zakonit, të njëjtën gjë duhej të bënim edhe tani. Por, këtë radhë, Skënderi ia hapi krahun Fadil Kepit... Një emër shumë i njohur, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
28-12-2010, 19:41:56

Shkodrania e vogël që ngriti në këmbë danezët me violinën e saj.

Kjo vajzukja e vogël është një shkodrane që nuk e ka parë Shkodrën e saj as edhe një herë të vetme gjer tani. Sigurisht, e ka parë në fotografitë e shtëpisë së saj në Danimarkë, u thotë që të gjithëve se është shqiptare dhe mami me babin i kanë vënë supeve një shall shumë të bukur, me ngjyrat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2010, 00:11:06

"Agimi" - Kinema e re 3D në Tiranë

Rrjeti Imperial ka rikstrukturuar tërësisht Kinema Agimin, duke e përshtatur në formatin 3D, për të shijuar në maksimum efekte speciale dhe magjinë e kinematografisë.“Rrjeti Imperial mundësoi ristrukturimin e Kinema Agimi. Do të jetë me teknologjinë 3D”, shprehet Altin Prifti, drejtor i pwrgjith...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-12-2010, 01:45:24

Margarita Xhepa: "Kronikë provinciale" nuk diskrediton as priftin e as hoxhën

Duket se tek filmi "Kronikë provinciale" janë lënë pas dore vlerat artistike pas debatit të ndezur për mesazhet që ai përcjell. Margarita Xhepa, e cila interpreton një rol të vogël në këtë film, thotë se synimi i tij nuk është diskreditimi i beratasve e as i Beratit. E pyetur nga Gazeta pas foru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-11-2010, 11:07:38

Shqipetarja Ardita Ukaj përfaqëson Zvicrën në “Miss Globe International 2010”

Gjithnjë më shumë bashkatdhetarët tanë që jetojnë në shtetet perëndimore, po dëshmojnë se janë të denjë në shumë fusha, duke përfshirë sportin, muzikën por edhe në prezantimin e bukurisë shqiptare. Rasti më i fundit është ai i Ardita Ukajt, kosovarja 21 vjeçare, e cila fitoi vendin e parë në “Mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2010, 14:19:05

Vihet në skenë "Albaniana"

Të mërkurën në mbrëmje në Brescia u shfaq premiera e veprës së kompozitorit shqiptar Aleksander Peçi me titullin 'Albaniana'. Eshtë një vepër e interpretuar tërësisht në flaut solist dhe për herë të parë ajo u luajt nga muzikantja Daniela Cima.Kjo flautiste ka interpetuar dhe me pare vepra te ma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-11-2010, 18:30:13

Balerina Lejla Kuçi: Kur ne ishim "të përdalat e Shqipërisë"

Një brez artistesh të rritura mes varfërisë, përçmimit, injorancës dhe mosmirënjohjes. Sot të harruara në pensionin që mezi u mban frymën, kur dekada më parë ishin krenaria e Shqipërisë komuniste anembanë botës. Copëza kujtimesh nga koncertet magjike në skenat e huaja, peripecitë me mentalitetin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-11-2010, 15:25:00

Mbi formalizmin dhe artin modernist! (Replikë)

Formalizmi si teori lindi në të njëjtën kohë në dy vende të ndryshme; në Angli në vitin 1913 dhe në Rusi, në vitin 1914. Pavarësisht emërtimit të njëjtë, janë dy teori të ndryshme dhe unë do të ndalesha vetëm tek e para duke qenë se besoj se për çështjet e mëposhtme është ky nocion që thirret pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, Trendafili i kuq

“Oliver Twist”, mjuziklli i parë në skenën kosovare

M A X
04-11-2010, 09:49:02
mjuziklli -
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 00:43:35

"Shqiptari" premierë në Tiranë

Filmi "Shqiptari" kishte mbrëmë premierën e tij shqiptare. Ai është bashkëprodhim gjermano-shqiptar i regjisorit Johannes Naber dhe u shfaq në orën 19:00 në kinema "Imperial". Arbeni lë të dashurën e tij 20-vjeçare në Tropojë dhe niset drejt Gjermanisë për një jetë më të mirë. Aty bën dush për h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-10-2010, 00:06:26

“Privatësia” Hollywoodi kundër Facebook

SHBA- Hollywood-i i shpall “luftë” Facebook-ut. Aktori George Clooney është në krye të grupit të artistëve që nuk kanë hapur kurrë një profil personal në rrjetin social, madje e urrejnë një gjë të tilë.Mes artistëve janë edhe disa që falë zbulimit të Mark Zuckerberg po sigurojnë të ardhura të mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe