Jean-Paul Belmondo, i shëmtuari që bëri botën për vete boten - Kultura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Jean-Paul Belmondo, i shëmtuari që bëri botën për vete boten

Jean-Paul Belmondo, i shëmtuari që bëri botën për vete boten

· 2 · 955

  • Postime: 727
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-09-2021, 12:57:53
 

Jean-Paul Belmondo ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare. Ai ishte rebeli i akullt i “Valës së re” të kinemasë franceze të tipizuar në filmin klasik të Jean-Luc Godard të vitit 1960, “Pa frymë”.

Performanca e tij humoristike si një hajdut i dënuar apo dhe tifozi i Humphrey Bogart mori vëmendjen e publikut edhe pse ai nuk ishte një James Dean.

Jean-Paul Belmondo lindi në Neuilly-sur-Seine, një periferi e Parisit më 9 prill 1933, i biri i skulptorit Paul Belmondo, statujat e të cilit zbukurojnë shumë parqe parisienë.

Atmosfera shumë boheme e edukimit të tij pati një efekt formues tek ai.

Dështoi në shkollë dhe u bë një boksier amator. Në karrierën e tij jetëshkurtër sportive, fitoi 15 nga 23 ndeshjet e tij para se të hiqte dorë për t’u përqendruar në aktrim.

Hunda e tij me gunga, ishte rezultat i një sherri në sheshin e lojërave të shkollës.

Pasi performoi në skenë në teatrot provinciale, ai “pushtoi” kinemanë me rolin e Laszlo në filmin e “Mashtruesit” të vitit 1958. Një kritik e përshkroi atë si “një njeri befasisht të shëmtuar”. Imazhi i tij u rrit pas disa filmave aksion.
https://lapsi.al/2021/09/06/profil-profesionisti-jean-paul-belmondo-i-shemtuari-qe-beri-boten-per-vete/

  • Postime: 7095
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 28-09-2021, 21:24:23
R.I.P 😔

Temat e fundit