Kur Al Pacino flet shqip! - Kultura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kur Al Pacino flet shqip!

Kur Al Pacino flet shqip!

· 4 · 1598

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 23-07-2010, 20:51:16
Për të kuptuar se çfarë do të thotë të shqipërosh një program, një flm apo një serial kartonash të animuar, mjafton të kujtojmë të kaluarën tonë, kur gjithçka përfshirë prodhimet më të rëndësishme të Hollivudit, vinin tek ne pasi kalonin në filtrin e dublimit italian.
Po shkojmë të takojmë disa nga shqiptarët që punojnë në sektorin e vështirë të dublimit të filmave për fëmijë. Të rriturit qe shnderrohen ne personazhe te vegjel, ata qe transmetojne nje mesazh me karakterin qe luajne brenda mureve te nje studio, perpara nje mikrofoni.

Zerat e dublanteve shkojne ne veshin e cdo femije ne gjuhen shqipe. Nuk ka rendesi nese je ose jo aktor per te interpretuar nje personazh filmi, mjafton te hysh ne brendesine e karakterit dhe pershtatja e zerit vjen natyrshem, jo e sforcuar. Ne cdo proces dublimi personat qe angazhohen jane regjisorja e cila ben pershtatjen e batutave me personazhin dhe teknika qe sinkronizon zerin me figuren. I gjithe filmi perkthehet dhe pershtatet ne shqip perpara se ai te kaloje ne duart e dubluesve. Ndersa regjisorja ka te drejte te perzgjedhe emrat e aktoreve qe dublojne personazhet, te cilat i klasifikon ne pozitive dhe negative.

“Perpiqem te gjej zera te perafert te personazhit te filmit me ate te aktorit qe do interpretoje”, shprehet regjisorja. Shumllojshmeria e personazheve ne keto filma kerkon larmishmeri zerash dhe shpesh here provohen zera te rinj. “Provojme dublante te rinj ne menyre qe te mos kete perplasje te zerave ne filma”, thekson drejtoresha Ledina. Aktoret qe dublojne duhet te pershtasin zerin dhe te interpretojne edhe personazhet e kafsheve. Ervini thote se kafshet jane gje e bukur per femijet dhe duhet te hysh ne karakterin e kafshes se filmit.

“Ndjesia qe te krijon dublimi eshte e bukur dhe te gjithe e bejne me kenaqesi duke anashkaluar ndonjehere edhe rendesine e pageses”, shton regjisorja. Dublimi i zerave eshte shume i dashur si proces pasi provon te dalesh nga karakteri yt per pak minuta te behesh i keq apo i mire, luftarak apo paqesor, dhe ne momente te tilla kupton diferencen e gjerave, vetja

TCH

#1 ne: 23-07-2010, 21:11:21
...dhe artikujt te faqja e Top Channel vazhdojne te degjenerojne gazetarine! ropkot:

Nuk lexoj une mire, apo ne kete artikull nuk permendet Al Pacino ndonjehere (pervecse tek titulli bombastik natyrisht)... S'e kuptoj kete tendencen absurde per t'i joshur lexuesit me tituj interesante, kur permbajtja vete s'ka lidhje.
Vetem nje kopje e BILD-it gjerman qe s'na duhet neve aman...

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 24-07-2010, 13:32:13
Jo moj zemer ne rregull je ti, Topi po rreshqet  :D

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 24-11-2011, 15:35:30
Al Pacino është rishfaqur në 'Beverly Hills' me petkun e një ‘endacaku’, por sepse kështu ka dashur dhe jo sepse mbante veshur pektun e ndonjë personazhi. I shpupurisur aktori ka humbur shumë nga stili i tij prej një  “Godfather”-i ideal.

E ky imazh i aktorit legjendar nuk mund t’i shpëtonte paparacëve të cilët kanë nxituar të publikojnë imazhet e tij me një dukje aspak të ngjashme me atë të një ylli hollivudian.

Aktori është parë me djalin e tij Anton James në 'Beverly Hills', teksa hynte e dilte nëpër dyqane për të përzgjedhur lodra për të birin. Aktori fitues i ccmimit 'Oscar', sapo ka përfunduar xhirimet e një filmi mbi jetën e një legjende të muzikës Phil Spector dhe tani shfaqet rrugëve të 'Beverly Hills' me imazhin e një personi që nuk ka aspak lidhje me një legjendë. /top channel

Temat e fundit