Shqiptarkat e skenes boterore - Kultura

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shqiptarkat e skenes boterore

Shqiptarkat e skenes boterore

· 10 · 1014

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 25-03-2019, 23:33:47
 

E keni vene re qe vitet e fundit jane bere shume femra shqiptare, ose me origjine shqiptare qe po kane shume sukses ne boten e muzikes.
Per vete degjoj goxha shume radio dhe nuk ka top liste te viteve te fundit ku nuk eshte perfaqesuar te pakten nje nga shqiptaret e muzikes boterore.
Po i rendis pak:
Rita Ora
Dua Lipa
Bebe Rexha
Ava Max
Era Istrefi

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-03-2019, 23:36:04
 

 
« Editimi i fundit: 15-09-2020, 01:59:58 nga M A X »

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 26-03-2019, 03:40:51
U shtofshin e na nderofshin 😁

 • Postime: 253
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 26-03-2019, 07:39:16
Po Encen ku e e keni lene LOL

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 26-03-2019, 07:41:24
Enca kush?

 • Postime: 253
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 26-03-2019, 09:13:44
Uaaa Max ti nuk njeh Encen LOL ..epo turp

Nji kjo or ti LOL

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 26-03-2019, 18:37:42
E kam pa kte videon qekur. Goxha qeflie kjo. ;)

 • Postime: 253
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 26-03-2019, 18:45:59
Hhahahahah eeeee vune re dhe ti eeee

Yttt

 • Postime: 7092
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 27-03-2019, 14:57:51
Kemi dhe Era Istrefin.😁

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 17-06-2019, 11:12:49
Kur këngëtaret shqiptare pushtojnë botën
 

I keni dëgjuar? Tingujt e këndshëm të një kënge që qarkon dhe në listat e Billboard, në radio e televizione në palestra sportive a në ceremoninë Grammy Awards?

Sigurisht se po, por ka edhe diçka për të cilën jemi goxha të sigurt dhe kjo është: Nuk e keni as idenë se mu kjo muzikë i ka rrënjët në Shqipëri, apo jo?

Duke e pasur parasysh se politikisht ky vend, prej 2.9 milionë banorësh, është aktualisht në flakë – protestuesit antiqeveri në kryeqytetin Tiranë po hedhin kokteje molotovi drejt forcave policore në protestat kundër korrupsionit dhe vjedhjes së votave – lehtë mund të ngatërroheni, shkruan sot Koha Ditore.

Por një numër përherë e më i madh i yjeve me origjinë shqiptare po e shpërfaqin një vizion alternativ për vendin dikur komunist që po i pushton listat ndërkombëtare muzikore dhe po demonstron sukses të rrallë në ceremonitë me shpërblime – dhe kësisoj ngeleni pa arsyetime pse nuk e dinit.

E lindur në Londër nga prindër shqiptarë, 23-vjeçarja Dua Lipa është pa dyshim emri më i madh mes kësaj brigade. Çmimi i saj i fituar së fundi si artistja më e mirë e re në “Grammyn” e këtij viti, po ashtu ndihmoi që të nxirret në pah fakti se si këngëtaret e tjera me origjinë shqiptare i qëndrojnë afër këmba-këmbës.

Ndër artistet me të cilat Lipa konkurroi për fitore ishte Bebe Rexha, këngëtarja 29-vjeçare nga Brooklyni me prindër shqiptarë. Singli “Meant to Be” i Rexhës zuri vendin e dytë në toplistën e “Billboard Hot 100” më 2017.

“Sweet but Psycho”, singli i 25-vjeçares Ava Max, kryeson në listat e më se 20 vendeve më 2018. Max është lindur në Milwaukee, po ashtu nga prindër shqiptarë. https://www.koha.mk/kur-kengetaret-shqiptare-pushtojne-boten/

Temat e fundit