×

Shqiptarkat e skenes boterore

· 10 · 118

Shqiptarkat e skenes boterore

· 10 · 118

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-03-2019, 23:33:47
 

E keni vene re qe vitet e fundit jane bere shume femra shqiptare, ose me origjine shqiptare qe po kane shume sukses ne boten e muzikes.
Per vete degjoj goxha shume radio dhe nuk ka top liste te viteve te fundit ku nuk eshte perfaqesuar te pakten nje nga shqiptaret e muzikes boterore.
Po i rendis pak:
Rita Ora
Dua Lipa
Bebe Rexha
Ava Max
Era Istrefi
 • M'pelqe x 1
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 25-03-2019, 23:36:04
 
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 6664
 • Gjinia: Femer
erlehta
#2 ne: 26-03-2019, 03:40:51
U shtofshin e na nderofshin 😁
 • M'pelqe x 1
  Kot fare
  Super

 • Postime: 260
Monique
#3 ne: 26-03-2019, 07:39:16
Po Encen ku e e keni lene LOL
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#4 ne: 26-03-2019, 07:41:24
Enca kush?
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 260
Monique
#5 ne: 26-03-2019, 09:13:44
Uaaa Max ti nuk njeh Encen LOL ..epo turp

Nji kjo or ti LOL

 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#6 ne: 26-03-2019, 18:37:42
E kam pa kte videon qekur. Goxha qeflie kjo. ;)
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 260
Monique
#7 ne: 26-03-2019, 18:45:59
Hhahahahah eeeee vune re dhe ti eeee

Yttt
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 6664
 • Gjinia: Femer
erlehta
#8 ne: 27-03-2019, 14:57:51
Kemi dhe Era Istrefin.😁
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super

 • Postime: 22189
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#9 ne: 17-06-2019, 11:12:49
Kur këngëtaret shqiptare pushtojnë botën
 

I keni dëgjuar? Tingujt e këndshëm të një kënge që qarkon dhe në listat e Billboard, në radio e televizione në palestra sportive a në ceremoninë Grammy Awards?

Sigurisht se po, por ka edhe diçka për të cilën jemi goxha të sigurt dhe kjo është: Nuk e keni as idenë se mu kjo muzikë i ka rrënjët në Shqipëri, apo jo?

Duke e pasur parasysh se politikisht ky vend, prej 2.9 milionë banorësh, është aktualisht në flakë – protestuesit antiqeveri në kryeqytetin Tiranë po hedhin kokteje molotovi drejt forcave policore në protestat kundër korrupsionit dhe vjedhjes së votave – lehtë mund të ngatërroheni, shkruan sot Koha Ditore.

Por një numër përherë e më i madh i yjeve me origjinë shqiptare po e shpërfaqin një vizion alternativ për vendin dikur komunist që po i pushton listat ndërkombëtare muzikore dhe po demonstron sukses të rrallë në ceremonitë me shpërblime – dhe kësisoj ngeleni pa arsyetime pse nuk e dinit.

E lindur në Londër nga prindër shqiptarë, 23-vjeçarja Dua Lipa është pa dyshim emri më i madh mes kësaj brigade. Çmimi i saj i fituar së fundi si artistja më e mirë e re në “Grammyn” e këtij viti, po ashtu ndihmoi që të nxirret në pah fakti se si këngëtaret e tjera me origjinë shqiptare i qëndrojnë afër këmba-këmbës.

Ndër artistet me të cilat Lipa konkurroi për fitore ishte Bebe Rexha, këngëtarja 29-vjeçare nga Brooklyni me prindër shqiptarë. Singli “Meant to Be” i Rexhës zuri vendin e dytë në toplistën e “Billboard Hot 100” më 2017.

“Sweet but Psycho”, singli i 25-vjeçares Ava Max, kryeson në listat e më se 20 vendeve më 2018. Max është lindur në Milwaukee, po ashtu nga prindër shqiptarë. https://www.koha.mk/kur-kengetaret-shqiptare-pushtojne-boten/
 • M'pelqe
  Kot fare
  Super