×

Vdes artisti më i vjetër i Botës

· 1 · 258

Vdes artisti më i vjetër i Botës

· 1 · 258

  • Postime: 22189
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-12-2011, 22:19:48
Vdes këngëtari që konsiderohet si artisti më i vjetër i Botës

Këngëtari i operetave me origjinë holandeze dhe që e ka bërë karrierën në Gjermani, Johannes Heesters,vdiq të shtunën në moshën 108 vjeç, ndërsa konsiderohej si artisti në aktivitet më i vjetër në botë, njoftuan burime pranë agjencisë së tij.

I adhuruar i Hitlerit, ky artist që ka lindur në 1903 në Holandë e njohu lavdinë në sajë të nazistëve dhe përpara disa vitesh ishte akzuar nga një gazetar se kishte dhënë shfaqje përpara SS në kampin e Dachaut, në Bavari, në 1941.

I paraqitur në Librin Guinness të rekordeve si këngëtari dhe aktori më i vjetër në moshë që vazhdonte të dilte në skenë, ai ka luajtur gjithashtu në shumë filma në vendet gjermanishtfolëse, si dhe në teatër. Ai e ka luajtur 1.600 herë njërin nga rolet kryesore të "Vejushës gazmore", një operetë austriake e Franz Lehar.

(d.b/BalkanWeb)
  • M'pelqe
    Kot fare
    Super