×

Ushqimi dhe Kuzhina

 • Tryeza

  Çaji - Çajrat
  InfoZ
  04-06-2020, 07:41:05
   

  Pema e preferuar e muajit maj – qershitë, filluan sezonin e tyre dhe tashmë po kënaqemi me frytet e para të shijshme.

  Megjithatë, të gjithë i hedhim bishtat e tyre, duke mos e ditur që janë shumë shëruese!

  Në të vërtetë, bishtat e qershive janë shumë të mi...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Argjinara - Benefitet e Argjinares
  M A X
  01-04-2020, 17:53:10
     

  Angjinarja (ose artichoke e globit, Carciofi -it, Artischoken -gjer) është një lloj i një specie të gjembaçit të cilën e kultivuam për ushqim. Ne hamë sythat e saj të luleve para se lule të hyjnë në lulëzim. Angjinarja është një bimë shumëvjeçare (jeton më shumë se...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Si të ushqeheni në karantinë
  M A X
  30-03-2020, 18:22:42
   

  Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues se si njerëzit duhet të ushqehen në ditët e karantinës.

  Njerëzit po nxitohen të bëjnë blerje të te tepërta në të gjithë Rajonin Evr...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Djathi - jo vetem i shijshem, por dhe i shendetshem
  M A X
  25-03-2020, 19:14:43
   

  Është lajmi më i mirë që mund ta keni dëgjuar tërë vitin: një studim sugjeron se konsumimi i djathit mund të jetë çelësi për një metabolizëm më të shpejtëdhe zvogëlim të obezitetit. Shkencëtarët e Universitetit Aarhus në Danimarkë kanë hetuar faktin se francezët kanë tendenca t...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Rakia dhe mitet shqiptare rreth saj
  M A X
  25-03-2020, 19:04:06
   

  “I vetmi ilaç në të cilin besojnë shqiptarët, është rakia. Dhe qenka ilaç me të vërtetë,” kështu besohet të ketë shkruar Fan Noli në një letër dërguar Milto Gurrës në Janar të vitit 1919.

  Megjithatë, nuk është vetëm Noli. Shqiptarët zënë be e rrufe për vlerat fantast...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Karbohidratet, “droga” ushqimore që krijon varësi
  M A X
  25-03-2020, 18:47:16
   

  A jeni i varur nga karbohidratet?
  A jeni një nga ata persona që nuk mund t’u rezistoni ushqimeve të shpejta? Çdo herë që kaloni pranë një pastiçerie, filloni të ndiheni të uritur edhe nëse sapo keni ngrënë? Apo nuk mund ta imagjinoni jetën tuaj pa makarona dhe pica?
  <...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Ushqimet që duhet të shmangni tani në kohën e Korovavirusit
  M A X
  25-03-2020, 18:27:12
   

  Për të krijuar organizmi mekanizmin i cili e mbron, është e nevojshme të shmangen artikuj të caktuar me të cilët ushqehen viruset. Për t’u zhvilluar dhe për të mbetur në trup edhe atyre u janë në nevojshëm artikuj të caktuar, transmeton Telegrafi.

  Çdo sëmu...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Brokoli / Broccoli
  M A X
  19-03-2020, 10:49:15
   

  Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë s...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Receta Gatimi

  Byrek me miell misri
  M A X
  03-03-2020, 20:58:34
   

  Një recetë fantastike, e cila shijon pa masë sidomos kur përgatitet në shtëpi e serviret e ngrohtë, shoqëruar me kos a dhallë të freskët. Recetën e përgatitjes së byrekut me petë misri, një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje dhe e shëndetshme gjithashtu .

  By...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Gabimet qe duhen shmangur kur bejme embelsira
  M A X
  03-03-2020, 20:56:25
   

  Përgatitja dhe pjekja e një ëmbëlsire perfekte është një mision i vështirë por shumë fitimprurës në aspektin e kënaqësisë. Gjithçka duhet të jetë në perfeksion, që nga masat, sasia dhe cilësia e produkteve të përdorura për të përgatitur një ëmbëlsirë nga ato që të bëjnë të lëpi...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Ngrënia natën vonë
  M A X
  05-02-2020, 20:49:22
  Pse vakti në kohë ka rëndësi
   

  Për një kohë të gjatë, ekspertët mendonin se më shumë ndikon ajo çka hani se sa kur e hani. Por gjërat po ndryshojnë dhe po dalin studime të reja. Shikoni, trupi juaj është një orë e brëndshme (p.sh., ritmi circadian) që ka një ndjenjë të lindu...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Tryeza

  Si behet espresso perfekt?
  M A X
  02-02-2020, 19:39:39
   

  Kjo eshte pyetja qe i shtruan vetes nje grup shkencetaresh, perfshire ketu fizikante, kimiste, matematikane dhe inxhiniere te materialeve nga 5 vende te ndryshme te botes, qe jane bere bashke dhe kane studiuar me metoda shkencore se si mund te behet nje kafe ekspres me shije...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Sa here ne dite hani zakonisht?

Nisur nga Vogelushja Korcare  | Postimi i fundit nga Monique    « 1 2 3 4 5 » · 124 · 14119

Molla dhe shendeti

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga InfoZ    · 10 · 3462

Çaji - Çajrat

Nisur nga InfoZ  | Postimi i fundit nga InfoZ    · 0 · 296

Mjalti - ilac dhe ushqim

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga InfoZ    · 11 · 6202

Hurmat

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga M A X    · 4 · 3030

Shega - ushqim dhe ilac

Nisur nga erlehta  | Postimi i fundit nga M A X    · 11 · 2414

Bananet - Banania

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga erlehta    · 9 · 3906

Si të ushqeheni në karantinë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 143

Turshitë !

Nisur nga Borebardha  | Postimi i fundit nga M A X    · 20 · 60578

Brokoli / Broccoli

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 171

La Pizza :-)

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga Gjumashi    « 1 2 » · 49 · 16061

Vaji i ullirit !

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga erlehta    · 10 · 6080

Fotografi ushqimesh qe te....

Nisur nga Ωμέγα  | Postimi i fundit nga erlehta    · 14 · 223

Fasulja (Groshët)

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga M A X    · 2 · 1722

Ngrënia natën vonë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 150

Si behet espresso perfekt?

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga SteriOtipi B    · 4 · 176

Kafe turke apo kafe greke?

Nisur nga InfoZ  | Postimi i fundit nga erlehta    · 5 · 245

Specat djeges - te mirat qe sjellin

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 139

Pse duhet te hani Mengjesin

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga Parloté    · 17 · 4093

Ushqimet që kanë më shumë hekur

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 629

Arrat

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1723

Bajamet

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 5763

Ftua / Ftoi / Ftonjte

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 2080

Spinaqi

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 2476

Fiqtë

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 4 · 3469

Mushmolla/Muçmollat

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 385

Karafili - Vetite e Karafilit

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 190

Kurkuma - Shafrani i Indisë

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 209

Panxhari dhe vlerat e tij

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 211

Preshi / Prasi

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 173

Si bëhet buka misrit - Bukë Misri

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga erlehta    · 11 · 333

Qepa

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1271

Qumështi (Tamëli)

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 256

Kumbullat

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 311