Kurkuma - Shafrani i Indisë - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kurkuma - Shafrani i Indisë

Kurkuma - Shafrani i Indisë

· 2 · 627

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-10-2019, 20:13:53
 


Shafrani i Indisë është një bimë, e lindur në Indinë e Jugut dhe Indonezi. Kurkuma eshtë një nga përbërësit kryesorë për shumë ushqime indiane, persiane dhe tajlandeze si në kerri (curry) dhe shumë më tepër. Shafran i Indisë, i njohur zyrtarisht si Curcuma longa, është një rizomë e familjes xhenxhefil. Shafran i Indisë quhej tradicionalisht "shafran Indian" për shkak të ngjyrës së saj të thellë të verdhë-portokalli. Në Indi, ajo më së shpeshti njihet si Haldi.
 
« Editimi i fundit: 30-10-2020, 13:47:34 nga M A X »

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-10-2019, 20:20:27
 

Shafrani i Indisë, është një nga erëzat më të përdorura që nga kohët e lashta. Ai gjen përdorim në lehtësimin e disa simtpomave të çrregullimeve shëndetësore si dhe për kujdesin e lëkurës.

Karakteristikat e tij anti-inflamatore dhe anti-oksidante mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës, kundër skuqjes, trajtimin e akneve dhe shenjave që ato lënë. Ekspertët thonë se shafrani i Indisë është një nga përbërësir me potencialin më të madh në fushën e bukurisë, qoftë përmes konsumimit qoftë kur përdoret në formë të maskave. Ai ka potencial të rigjenerojë qelizat e dëmtuara, duke i reduktuar rrudhat dhe duke e përmirësuar tenin e përgjithëm të lëkurës.

Një ndër maskat më të përhapura është maska që përmban shafran Indie, tërshërë të bluar, kos dhe mjaltë. Edhe procedura e përgatitjes është shumë e thjeshtë. Të gjithë përbërësit duhet të vendosen në një enë deri të formohet një masë homogjene. Më pas, duhet të vendoset në fytyrë për 15 minuta. Panorama.com.al
« Editimi i fundit: 22-01-2020, 16:15:04 nga M A X »

Temat e fundit