Zerion

Zeri yt => Tryeza => Teme e nisur nga: M A X ne 13-10-2019, 20:13:53

Titulli: Kurkuma - Shafrani i Indisë
Postuar nga: M A X ne 13-10-2019, 20:13:53
 


Shafrani i Indisë është një bimë, e lindur në Indinë e Jugut dhe Indonezi. Kurkuma eshtë një nga përbërësit kryesorë për shumë ushqime indiane, persiane dhe tajlandeze si në kerri (curry) dhe shumë më tepër. Shafran i Indisë, i njohur zyrtarisht si Curcuma longa, është një rizomë e familjes xhenxhefil. Shafran i Indisë quhej tradicionalisht "shafran Indian" për shkak të ngjyrës së saj të thellë të verdhë-portokalli. Në Indi, ajo më së shpeshti njihet si Haldi.
 
Titulli: Kurkuma - Shafrani i Indisë
Postuar nga: M A X ne 13-10-2019, 20:20:27
 

Shafrani i Indisë, është një nga erëzat më të përdorura që nga kohët e lashta. Ai gjen përdorim në lehtësimin e disa simtpomave të çrregullimeve shëndetësore si dhe për kujdesin e lëkurës.

Karakteristikat e tij anti-inflamatore dhe anti-oksidante mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës, kundër skuqjes, trajtimin e akneve dhe shenjave që ato lënë. Ekspertët thonë se shafrani i Indisë është një nga përbërësir me potencialin më të madh në fushën e bukurisë, qoftë përmes konsumimit qoftë kur përdoret në formë të maskave. Ai ka potencial të rigjenerojë qelizat e dëmtuara, duke i reduktuar rrudhat dhe duke e përmirësuar tenin e përgjithëm të lëkurës.

Një ndër maskat më të përhapura është maska që përmban shafran Indie, tërshërë të bluar, kos dhe mjaltë. Edhe procedura e përgatitjes është shumë e thjeshtë. Të gjithë përbërësit duhet të vendosen në një enë deri të formohet një masë homogjene. Më pas, duhet të vendoset në fytyrë për 15 minuta. Panorama.com.al