Panxhari dhe vlerat e tij - Tryeza

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Panxhari dhe vlerat e tij

Panxhari dhe vlerat e tij

· 2 · 531

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-09-2019, 09:32:40
 


Ai ka vendin e tij në podiumin e ushqimeve më të shëndetshme për organizmin.

Panxhari është i pasur me vitamina të kompleksit B, hekur, mangan, bakër, magnez dhe kalium.

A e dini çfarë ndodh me organizmin nëse hani panxhar çdo ditë? Lexoni më poshtë vlerat e renditura nga AgroWeb.org.

Panxhar Për Përmirësimin e Tensionit të Gjakut
Panxhari është i pasur me nitrat që konvertohet në një përbërës të nevojshëm për enët e gjakut.

Falë këtij përbërësi, enët e gjakut kthehen në një rrugë pa pengesa për oksigjenin, që nënkupton një qarkullim më të mirë të gjakut dhe tension të ulët.

Studimet kanë zbuluar se njerëzit që pijnë një gotë lëng panxhari pësojnë ulje të tensionit sistolik të gjakut me 4 deri në 5 pikë.

Rreziku i Sëmundjeve të Zemrës Ulet Ndjeshëm
Panxhari ka një potencial të fortë për të ulur tensionin e gjakut.

Ai është i pasur me betainë dhe folat që së bashku mbrojnë enët e gjakut nga dëmtime të ndryshme që mund të ndodhin çdo ditë.

Në këtë mënyrë, rreziku i shfaqjes së sëmundjeve të zemrës pakësohet ndjeshëm.

Gjallëria Mendore dhe Fizike
Shumë atletë dhe sportistë nuk i ndahen panxharit, sepse falë tij kanë një performancë më të mirë në aktivitetin sportiv.

Studimet kanë konfirmuar se ciklistët që pinë lëng panxhari rregullisht mund të pedalojnë 15% më shumë se të tjerët.

Truri Funksionon Më Mirë
Substancat mirëbërëse të panxharit zgjerojnë enët e gjakut dhe përmirësojnë sasinë e tij që arrin në tru.

Kjo është shumë e rëndësishme me kalimin e moshës.

Mos hezitoni të konsumoni më shumë panxhar nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin e trurit.

Mjaftojnë vetëm dy ditë dhe qarkullimi i gjakut në pjesën ballore të trurit, që është përgjegjësse për përqendrimin, organizmin, vëmendjen e të tjerë, përmirësohet ndjeshëm.

Mëlçia Çlirohet Nga Toksinat
Mëlçia ka një punë të rëndë.

Ajo duhet të pastrojë gjakun dhe të detoksifikojë trupin.

Ju mund të zbusni këtë barrë të rëndë duke ngrënë panxhar çdo ditë.

Amino acidet e panxharit parandalojnë akumulimin e yndyrës në mëlçi.

Studimet thonë se substancat e panxharit përmirësojnë funksionin e mëlçisë dhe ulin kolesterolin e keq./AgroWeb.org
Si zjehet panxhari?

Nisur nga 12:51Rubrika Pyetper

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-10-2019, 19:15:45

 

Lëngu i panxharit ul tensionin. Në këtë përfundim kanë arritur studiuesit e universitetit “The Barts” dhe të “The London Medical School”, botuar në revistën “Hypertension”. Studiuesit kanë analizuar kartelat klinike të 8 femrave dhe 7 meshkujve me tension maksimal të vlerave 140 dhe 159 mmHg.

Më pas pacientët u ndanë në dy grupe. Grupit të parë i dhanë të pinin 250ml lëng panxhari, ndërsa grupit të dytë vetëm ujë. Në ndryshim nga ata që pinë ujë, personat që konsumuan lëng panxhari, patën një rënie të tensionit mesatarisht prej 10 mmHg. Sipas studiuesve, kjo është meritë e nitratit që hap venat e gjakut. /panorama.com.al
Revista Psikologji

Temat e fundit