×

Spinaq me Vezë

Spinaq me Vezë

· 15 · 6024

 • Postime: 1125
 • Gjinia: Mashkull
INDRITI
ne: 06-03-2005, 01:42:53


Nevojitet; 1 kg spinaq i fresket,1 qepe, 5 veze, yndyre (per fergim),
kripe, melmese (kripe e shtojce perimesh).

Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te
kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet 20 minuta derisa masa e spinaqit te kete rene ne fund te tenxheres dhe te jete zbutur mire. Pasi te zbutet e te fergohet mire, spinaqi hidhet ne nje tepsi dhe masa rrafshohet neper tere tepsine, i hudhen vezet siper (vezet e pa rrahura) dhe futet ne furre per tu pjekur vezet si dhe per te leshuar leng spinaqi. Piqet ne temp te larte per 30-35 minuta.

Hej se mos me dergoni edhe kete temen ke supa e ushtareve ore? :D
Nejse e di qe nuk ju pelqen shumices spinaqi por ama ka kafja forumit lol nuk ngel gjo pa shit. :D

 • Postime: 2494
 • Gjinia: Femer
leni
#1 ne: 06-03-2005, 08:19:35
Mua me pelqen shume spinaqi    :)

po ashtu dhe me qepkat  e njoma  dua te them me gjethet jeshile  behen njesoj si spinaqi me veze .

 • Postime: 843
 • Gjinia: Femer
ÇAMËRIA
#2 ne: 07-03-2005, 16:26:59
Jam me shijen e leni-t;
me pelqen spinaqi i gatuar me qep te njoma e erza te fresketa, sa per vezet i konsumojme pak si shpesh ne kohe emergjente... 

INDRITI:
Ta kishin fatin ta njihnin ushtaret spinaqin do i kishim te gjithe trima e te forte  si Herkuli   :D

 • Postime: 1125
 • Gjinia: Mashkull
INDRITI
#3 ne: 08-03-2005, 13:10:55
Pershendetje i here ju ushtaret e Spinaqit :D

Me qe ra fjala ti Eljierta, kete vere po udhetoja me nje furgon nga Elbasani ne Tiane dhe aty sihin nja dy ushtare.
Gjithe rruges te shkretet i zuri furgoni i beri telef.
Ah thashe me vete une, te mos kete gale tosi se me keto ushtare qe kemi sot, te rrish serbez se te mbrojne.

Nejse duhet te fusim ate mentalitetin e spinaqit ne ushtri mendoj une.
fundja po se hengren ushtaret e cojme tek kafja e forumit :D

 • Postime: 843
 • Gjinia: Femer
ÇAMËRIA
#4 ne: 08-03-2005, 16:17:00
Pershendetje i here ju ushtaret e Spinaqit :D

Me qe ra fjala ti Eljierta, kete vere po udhetoja me nje furgon nga Elbasani ne Tiane dhe aty sihin nja dy ushtare.
Gjithe rruges te shkretet i zuri furgoni i beri telef.
Ah thashe me vete une, te mos kete gale tosi se me keto ushtare qe kemi sot, te rrish serbez se te mbrojne.

Nejse duhet te fusim ate mentalitetin e spinaqit ne ushtri mendoj une.
fundja po se hengren ushtaret e cojme tek kafja e forumit :D

Ata ushtare qe ke pare ti kan mungese te theksuar  karrotine....
duhet te konsojne ca sup me karrota si lepurushat.... :D

Mire do qe asaj gateses tende me spinaq (me 5 veze brenda) te kishe nje dore me miell, nje luge niseshte, nje gote me qumesht, te  beje ca peta te holle me terholles(jo me bishtin e fsheses) edhe hanin ushtaret nje byrek te mire per dreke.....

 • Postime: 1125
 • Gjinia: Mashkull
INDRITI
#5 ne: 09-03-2005, 08:25:16
Hej ti nis petat se me pas te ndihmoj edhe une.
Per guzhine jam nena vete :D
mos mbaj fshese afer kur te besh petat :D

 • Postime: 843
 • Gjinia: Femer
ÇAMËRIA
#6 ne: 12-03-2005, 07:05:52
Hej ti nis petat se me pas te ndihmoj edhe une.
Per guzhine jam nena vete :D
mos mbaj fshese afer kur te besh petat :D

Te gradoje si shef i kuzhines ushtarake te forumit.... :P

Ke te drejte te kesh frika nga fshesa nuk eshte me kercenj rigon qeni po me tub hekuri te paster nje meter e gjysem i gjate..... :D

Mos ta degdisin"spinaqin me veze"  tek barkafeja fillo te mesosh (po i di, na e trego mjeshterin tende) si te pergatitesh sallatat e ndryshme per te hapur oreksin e njerzve te gjore.

 • Postime: 25
 • Gjinia: Femer
xhemile
#7 ne: 27-05-2006, 16:20:33
shum kalori

 • Postime: 1107
 • Gjinia: Femer
Borebardha
#8 ne: 08-09-2006, 18:03:13
shume gjelle e mire e kam provuar dhe ka dal fantastike :D

 • Postime: 7994
 • Gjinia: Femer
Lisa
#9 ne: 09-09-2006, 23:00:02
Une kaverdis nje qepe te prer shume imet ne tepsi me zjarr te ngadalte.......shto j kripe , piper te bardhe (ose te zi c'te kesh) pastaj i shtoj sinaqin te prere shume imet....e le ne zjarr te ulet deri sa spinaqi te zbutet or jo te gatuhet teresisht........
Ne nje ene tjeter bej nje salce bashamel (kavardis ne gjalp te skuqur mire dy luge miell deri sa te marri ngjyre i shton qumesht dhe nje vez te rrahur disi masa behet e trashe dhe si krem) pastaj salces bashamel i shtoj djath macorela dhe chedar (gati 4 dota djath) pastaj masen ja hedh spinaqit i perziej mjaft mire dhe mmm m mm gati per tu ngrene

 • Postime: 1610
 • Gjinia: Femer
CrYsTaL TeaRs
#10 ne: 30-11-2006, 17:56:09
eeww spinaq! ugghh
Capkenja
#11 ne: 04-12-2006, 23:18:26
ehhhhhh ajo qe pelqej une  shume...ca na kujtuar per kohe darke aman:D
Capkenja
#12 ne: 07-07-2007, 21:42:50
Spinaqi eshte shume i dobishem per grate shtatezane.Ne nje projekt qe ka pasur universiteti im u prodhua nga 100 kg spinaq afersisht dy apo tre tableta te pasura 100 % me spinaq.Keto rekomandohen per grate shtatezane (jane goxha te shtrenjta vetem duke e menduar 100 kg ´perfiton 2 apo 3 tabella e mos te flasim dhe per kohen e harxhuar si projekt tek nje vit pothuajse ) sepse ne kete menyre e kane me te lehte per te marr nje sasi shume te madhe hekuri qe gjendet ne te.

Spinaqi perdoret dhe ne sallate e byreket e mbrekullueshem qe bejne nenat tona.Ka vlera goxha ushqyese dhe rekomandohet shpesh here nga mjeket.Keshtu kush ka mundesi ta gjej te frekset oburra ta gatuaj !

 • Postime: 5949
SmiLey
#13 ne: 08-07-2007, 01:03:46
S'na e shpjegove me saktesisht se perse eshte shume i mire per grate shtatzene vecanerisht konsumimi i spinaqit? E dime qe eshte i pasur me hekur, por cfare tjeter advantazhi sjell per to, mund ta dime (?)
Une e ha shume, ndac ne supe, ndac ne byrek (qe vdes fare jarge:) e ndac kur ha peshk apo gjoks pule :)
Capkenja
#14 ne: 08-07-2007, 16:14:17
Smiley...me thene te drejten ne projekin qe u be ketu ne shkollen time ishte kjo si pike synimi prodhimi i ketyre tabletave..e mqs eshte i pasur me hekur mendohet se marrja e tyre ne forme te tille eshte me efikase..sepse nje pjese kalon dhe tek femija..pra kane pasuri me te madhe me hekur..mendo pak duhet te hash shume kg spinaq per te marr 100 g te pasur hekur..ndersa me nje tabele te tille eshte me lehte..